Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

שלא תפסחו על שום דבר

מהאפיקומן, המצה והאגוזים, ועד הניקיונות המסורתיים והשולחן החגיגי. סמלי החג המוּכרים בגרסאות מעוצבות ויצירתיות. הגדה של פסח

לימור קלר Designer מרץ 2019
פלייסמט נייר שיבורי, happy tables (צילום: נועה לוצקי)

התנערות מתרדמת החורף הארוכה מלווה בסימניו הראשונים של האביב עם התחדשות הטבע, ריחות הפרחים וציוצי הציפורים. יחד איתם מגיעה חגיגת האביב הגדולה של הבית – הלא היא פסח, מנהגיו והשלכותיו. דווקא משמעותה ההיסטורית של היציאה מעבדות לחירות מכניסה רבים מבתי האב לפעילות יתרה, לעתים אפילו מלחיצה, הכרוכה ברכישות, ניקיונות ולעתים גם הליכה בין טיפות היחסים המשפחתיים. אבל ביציאה הזו לחירות יש גם סימני חג חיוביים, הלא הם שלל התוצרים המומטרים עלינו מכל עבר על ידי מעצבי המוצר והלבשת הבית.

אֲפִיקוֹמָן – כינויה של מחצית המצה שמצניעים בתחילת ליל סדר פסח לאחר חציית המצה לשניים

חיפוש האפיקומן הוא אחת הפעולות החביבות על הדור הצעיר בליל הסדר, אבל התשורה שבצדה, למי שמוצא אותו, היא המטרה שמקדשת לרוב את כל המאמצים. יש המגדילים לעשות ומזכים גם את המארחים במתנה נחשקת מתחום המטבח והבית בכלל. יתרונם של כלי ההגשה הוא שהם יכולים לשמש גם כמתנה למארחי החג, אם לא בסעודה הנוכחית לפחות בבאה אחריה.

ארומה איטלקית על השולחן מביאה BACI MILANO שהחלה לשווק בארץ בחנות Ecommerce יחד עם כלי אוכל, מטבח ומתנות, ואפילו כיסאות ושולחנות. הפריטים עשויים רובם ממלמין ואקריליק וחלקם פורצלן, ומתאימים לאירוח במרפסת או בגינה. המותג, הנקרא על שם עיר האופנה והעיצוב, מחליף קולקציות פעמיים בשנה וחלק בלתי נפרד מהסטייל הוא האריזה המותאמת והצבעוניות, כמו קנקני האקווה, המשלבים עיצוב קלאסי בקווים עגולים ומאורכים, עם החומר האקרילי המודרני בצבעוניות עזה.

צלוחית דג, FOX HOME (צילום: אפרת אשל)

דָּג – בעל חיים ימי הנושם באמצעות זימים, ולו לרוב זנב, קשקשים וסנפירים המשמשים אותו לתנועה

לא כל העדות מוכנות לטעום את טעמו של הדג בפסח בשל אי אילו חומרות הלכתיות מהעבר, אבל אין ספק שדג הוא מרכיב כמעט הכרחי בכל חג יהודי. "נומה" מביאה את גרסת אשכנז עם קציצת הגפילטע פיש כמנורת לילה בעלת אור רך, נעים ולא חזק שקיבלה את השראתה מהמשפט המוכר "אני אשב לי לבד בחושך". "זוהי אופציה לא להיות לגמרי בחושך, ובכל זאת לא ליהנות חלילה מתאורה חזקה", מספרת נועה לוינסון מ"נומה דיזיין" על הקציצה מבד לבד שהיא מקשיחה כדי לשמור על צורת הקציצה יציבה. הגזר עשוי בד גם הוא ומשמש מכסה לפנים המנורה, כך שניתן להסירו ולהלבישו כדי להחליף את נורת הלד בעת הצורך, והכבל עטוף חבל כתום.

עוד דגים, הפעם על השולחן: צלחות בגוני טורקיז ולבן כחלק מהקולקציה של FOX HOME. הקולקציה קיבלה אמנם את השראתה מהבריזות המצננות של הים התיכון והטברנות היווניות, אולם היא תשלים כל שולחן חג הזקוק לנגיעה של טורקיז. צלחות הדגים הלבנות עשויות מפורצלן, וצלחות הדגים בצבע הטורקיז מקרמיקה.

מעמד מצות של סטודיו RDD (צילום: ג'ני מרקל)

מַצָּה – מין מאפה פריך ודק שעשוי מבצק שלא החמיץ. מאפה חג הפסח

אין שולחן חג בלי מצה, אחד מסמליו הבולטים של פסח, וכך פירש היוצר האינסטגרמי אלון ארט (alon_art@) את הריכוז הפחמימתי הזה בדרכו ביצירה "מונק על מצה":

"מונק על מצה" (צילום: alon_art@)

"כשאני מביט על מצה, אני רואה דמיון לקנבס ריק. לכן החלטתי להניח אותה על מעמד עץ קטן כמו קנבס ופשוט התחלתי לצייר – בהתחלה עם מאכלים שונים ונוזליים כמו ריבות וממרחים, עד שלבסוף הגעתי לשוקולד. השילוב הקלאסי של מצה עם שוקולד הרגיש נכון, משום שרובנו אוהבים למרוח אותו על המצה שלנו".

את החיבור ליצירה של האמן אדוארד מונק הוא מסביר כאחת היצירות האהובות עליו, שהפעם מצאה את עצמה מרוחה על המצה. "היה מאתגר לנסות להשיג צבעים חזקים כמו ביצירה המקורית של מונק, ולשם כך הייתי זקוק לניסוי וטעייה רבים עד שהייתי מרוצה מהתוצאה".

אילנה סלזנב מסטודיו RDD יצרה מעמד מינימליסטי ממתכת באווירת החג, שמגביה את המצות מעל פני השולחן ונותן להן במה ראויה. את המצות נושאות דמויות של עבדים, עוד אחד מסמלי החג המובהקים. המוצר ניתן להתאמה אישית לפי צבע נבחר או מיתוג דרך האתר שלה www.studio-rdd.com.

מפצח אגוזים של NOVELL COLLECTION (צילום: עדי קראוס)

אֱגוֹז – פרי עץ בעל  קליפה קשה

האגוז מאפיין את חג הפסח, בין אם כמשחק שמעסיק ילדים בזמן קריאת ההגדה, ממלא את כיסיהם ושומר על ערנותם, ובין אם כמשל להיותם של בני ישראל דאז מלוכלכים מטיט הבניין הקשה אך רכים וצחים מבפנים. היום נודעת חשיבותם הבריאותית של האגוזים, כך שמפצחים, אגוזים, סנאים וכל מה שקשור לפירות העץ הקשיחים רלוונטי כל השנה.

הגדה לפסח דמוית עור עם לוחית כסף, חדד כסף טהור (צילום: דורון סהר)

הַגָּדָה – הנוסח הקבוע של הטקסטים שקוראים בפסח

עמותת "ילדים בסיכוי" יצרה הגדה חברתית חדשה, "יש לי ציפור קטנה בלב", בשיתוף החברה להגנת הטבע, ובה ציפורים ישראליות מקיפולי נייר שיצרו ילדי פנימיית בן שמן בסדנה אמנותית, כדי לשפר את מצבם. להגדה נוסף מגדיר ציפורים ישראליות והיא מנציחה את הזמר יגאל בשן שנפטר השנה, באמצעות שירו "יש לי ציפור קטנה בלב".

הגדה אלגנטית נכללת בקולקציית החג של "חדד כסף טהור", שיש בה כל מה שצריך לשולחן סדר מהודר. ביד אמן עדינה עוצבו כלי הגשה מכסף טהור ומראה אוריינטלי מסורתי המסמלים את החג: צלחת סדר פסח רקועה בששת סממני החג, כלי כסף להגשת המצות, הגדות סדר פסח מעור וכסף טהור, כלי כסף לחרוסת, מעמד מצות ענק ובו קומות להנחת המצות, גביע אליהו הנביא, גביעים אישיים, דקנטר, מלחייה ופלפלייה, פמוטים מרשימים, כלי הגשה ועוד.

פמוטים מטראצו, prat living (צילום: יח"צ)

נִקְיוֹן פֶּסַח – פעולה של השקעה בניקיון הבית והברקתו לפסח, מתוך מסירות וחביבות המצווה

מנעד הפרשנויות למושג ניקיון פסח הוא מהגדולים והעמוקים במסורתיות הישראלית. הוא יכול להיות סמלי במיוחד למי שלא מארח בביתו, ועשוי להגיע לטוטאליות שנגמרת באפיסת כוחות. סמליות חייכנית במיוחד מעניק אלון ארט ל"הסמרטוטים של פיט מונדריאן" בהשראת הצייר ההולנדי ממייסדי המודרניזם.

"מצאתי את החיבור המשעשע בין לקחת מטליות וסמרטוטים שנועדו לניקיון הבית לבין התבניות הגיאומטריות של פיט מונדריאן, האמן שנודע בציורים מינימליסטיים של רשת קווים שחורים וריבועים צבעוניים. על גבי רקע שחור סידרתי את מטליות הניקיון מקופלות לריבועים בקומפוזיציה סימטרית וצפופה. בעזרת ניגוד הצבעים של המטליות והסמרטוטים בצבעי היסוד, הצלחתי ליצור את הקווים השחורים וכך נוצרה אשליה שמדובר באחת מעבודותיו של מונדריאן", מתאר אלון.

'מצות הפירמידות', יצירה נוספת של אלון ארט (צילום: alon_art@)

שֻׁלְחָן עוֹרֵךְ – מונח הקשור בליל הסדר ופירושו סימן לאכילת ארוחת החג. בלב מלא שמחה אנו אוכלים סעודה חגיגית

זוהי משימתם של אלה שנטלו על עצמם את אירוח החג בביתם, וכנראה המשימה הקשה מכולן, הממשיכה הלכה למעשה את ניקיונות החג (ראה נִקְיוֹן פֶּסַח). למעט צלחת הפסח המסורתית, השולחן הערוך נתון לפרשנות בלעדית של המארחים, החל מכלי ההגשה ועד לאקססוריז ולעיטורים שמעניקים לשולחן את הייחודיות והטאץ' העיצובי של בעלי הבית.

את דגל השוויוניות העלתה אמנית הקרמיקה יערה ניר כחלון, כשייצרה קערות "אחיות" לקערות הארוחה המשפחתית הקלאסית. על הקערות הטבעה המסמלת משפחתיות, והשנה, בעקבות מחאתה של קהילת הלהט"בים, צירפה גם הטבעות בהרכבי משפחות אחרים – אבא ואימא, שני אבות ושתי אימהות. "משפחתיות היא בעיניי הבסיס להכל", אומרת ניר כחלון. "לא סתם אני עוסקת בתחום שמאגד אנשים ובעיקר משפחה סביב שולחן. בשבילי משפחה זו תחושת שייכות וכל מה שמרגיש בית. חג פסח הוא חג מיוחד, חג החירות. בואו ניתן לכל אחד את החופש לבחור מהי משפחה עבורו ואיפה כל אחד מאיתנו מרגיש הכי בבית שאפשר".

קערה משפחתית של יערה ניר כחלון (צילום: תומר בורמד)

גוני ורוד ופרינטים פרחוניים מסמנים את הטרנדים המרכזיים בקולקציה החדשה של H&M HOME המבשרת על הגעתם של חג הפסח ועונת האביב. פואטיקה חלומית היא קו ההשראה המרכזי, המבטא ימי שמש ראשונים, ניחוחות פריחה ורוחות קלילות אותם רואים בפרגים אדומים על צלחות לארוחת הבוקר ושדות פרחים על מצעי המיטה.

למארחים שלא מוכנים לוותר על סטייל אבל סיימו עם ניקיונות הפסח ואין בכוונתם להמשיך איתם מעבר לכך, קיימת תמיד האופציה החד-פעמית. זה שנים, חלוקות הדעות האם להגיש בכלים חד-פעמיים או לא, אבל במקרה של happy tables לפחות אין עוררין על מידת הסטייל שמביאים איתם הפלייסמטס מנייר. "אני מאוד מאמינה באקלקטיות ומעודדת שילוב של חומרים – נייר, מתכת, עץ, זכוכית, קרמיקה. לכן אינני חושבת על פלייסמט מנייר כמוצר חד-פעמי אלא כעוד חומר שעוזר להרים את החומרים האחרים", אומרת אדווה אבני מ-happy tables ומזמינה את כולם להוציא מהארון את הסרוויס הכי יפה וחגיגי ולשלב אותו עם הפלייסמט האופנתי.

"אני מבטיחה שלא תורגש סתירה בין החומרים אלא רק הרמה ויופי, כך שכל שחקן על השולחן יחזק את האחר. לכך נועדו מוצרי הנייר: להנגיש את העיצוב, לאפשר לעצב לבד, להעז וליצור זיכרונות ושולחנות בלתי נשכחים". דגם ה"טוקאן הטרופי" הוא חביבם של הקהל אוהד הטרנד הטרופי, היא מגלה, אבל את עיקר הביקוש גורף דגם השיבורי. "לאנשים לא נמאס ממנו, ולכן אני מדפיסה ממנו שוב ושוב".


kohlery@gmail.com
טוב לדעת
נגישות