Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

יש לכם עניין עם מנהלי בניין

"יש מקצועות שהולכים ונעלמים מן העולם, ויש מקצועות שנמצאים בצמיחה. אחד מהם הוא תחום ניהול, תפעול ואחזקת נכסים", מסביר איתי בן אבי, מנכ"ל נתון ניהול, בראיון מיוחד

ענת יפה (צילומים: קבוצת נתון) ניהול נכסים אפריל 2019
צילום: קבוצת נתון
מגדלי הברונזה, נסים אלוני 5, תל אביב. בריכה

קבוצת נתון הוקמה לפני 22 שנה, מתוך רצון להביא פיתרון מלא לתחום ניהול הנכסים בישראל. שמה של הקבוצה – נתון (ניהול, תפעול ואחזקת נכסים), מגלם את התחומים בהם מתמחה החברה.

צילום: קבוצת נתון

איתי בן אבי

איתי בן אבי (43), מנכ"ל נתון ניהול, מקבוצת נתון, מהנדס תעשיה וניהול (B.Sc) בעל תואר (MBA) במינהל עסקים מאוניברסיטת בן גוריון, מסביר כי המציאות של ימינו מעלה את הצורך בבניית מגדלים רבי קומות ועירוב שימושים, שמובילה לצמיחת תחום הניהול ואחזקת הנכסים. "מרבים לדבר על מקצועות שהולכים ונעלמים מן העולם, והנה דווקא תחום ניהול הנכסים נמצא בצמיחה ובהתפתחות. היום האתגר בניהול מגדל הרבה יותר גדול ומורכב מבעבר", מציין בן אבי.

מהו חזונה של החברה?

"החזון שלנו מציב את הלקוח – הדייר, במרכז,  כדי להעניק לו פיתרון הוליסטי ומענה מלא לכל היבטי תפעול הנכס על מגוון מערכותיו, תוך מתן דגש לחוויית שירות וניהול פיננסי שקוף. לחברת נתון ניהול יש מתודולוגיה ברורה לניהול נכס – זה המקצוע שלנו, אנו לא עוסקים בשום דבר אחר".

קבוצת נתון כוללת 5 חברות מרכזיות:

צילום: קבוצת נתון

אוקיינוס הרברט סמואל, רמת ים 50, הרצליה

נתון ניהול – מספקת שירותי ניהול נכסים למשרדים, מגורי יוקרה ומרכזים מסחריים. כמו כן, החברה מספקת שירותי ייעוץ וליווי פרויקטים בשלבי תכנון ובנייה. תכנון נכון מוביל ליעילות באחזקה ולהוזלת עלויות לדיירים. ניהול טוב זה נכס.

נתון תפעול – מספקת שירותי אחזקה מקצועיים ושירותי תפעול למשרדים, לחברות הייטק, לאוניברסיטאות, למוזיאונים, לקריות ממשלה, לבנקים ועוד. לנתון תפעול יש התמחות מיוחדת בפרויקטים מסוג B.O.T ו-P.F.I, המוביל ביניהם –  עיר הבה"דים.

המשרד הנקי – מעניקה שירותי ניקיון למשרדים, ארגונים ומפעלים, הייטק, אוניברסיטאות ומכללות, קניונים, מוזיאונים, מגדלי יוקרה, מוסדות ביטחוניים ומשרדי ממשלה. התמחות מיוחדת בשירותי ניקיון לפרויקטים מסוג B.O.T ו-P.F.I. חברה באיגוד לשכת המסחר ובהנהלת ארגון חברות הניקיון בישראל.

נוף ים – מעניקה שירותי אבטחה מקצועיים הכוללים אבטחת יישובים ומתקנים, אבטחת אישים, משלחות וקבוצות, אבטחה רפואית, שירות קונסיירג', שירותי שמירה כלליים וייעוץ ביטחוני. החברה מפעילה מוקד מבצעי רמה א' שמאושר על ידי משטרת ישראל.

מגן והנדסה – מעניקה שירותי ייעוץ, תכנון, התקנה ותחזוקה של מערכות גילוי אש, מערכות כיבוי אוטומטי במים (ספרינקלרים), ציוד כיבוי אש, בטיחות ומיגון אקטיבי ופסיבי.

בן אבי מבקש להתמקד בחברת נתון ניהול ומסביר את חשיבותה: "במציאות של ימינו, המציגה מיעוט עתודות קרקע בארץ, כולנו עדים למגמה של בנייה לגובה, בנייה של מגדלים רבי קומות למשרדים, למגורים, וגם לעירוב שימושים: מסחר בקומות התחתונות, משרדים, מגורים, מלונאות, שירותים ציבוריים כדוגמת גני ילדים, בתי ספר, חניון ציבורי ועוד.

"בעבר, נציגי ועד הבית דאגו בעיקר לתשלום חשבון החשמל, הגינון, ההדברה והניקיון. אלא שהמגדלים שנבנים כיום מכילים מערכות רבות אשר מחייבות גוף מקצועי שידע לתפעל אותן. מערכות גילוי אש, כיבוי אש, מעליות מתוחכמות, מאגרי מים, מפוחים, משאבות, גנרטורים, מצלמות, שערים, מערכות בקרה, מיזוג אוויר מרכזי, חדרי כושר, בריכות שחייה, בריכות נוי, סאונות, ג'קוזי, תאורת פנים, תאורת חוץ ועוד. כל  אלה מחייבים ניהול, תפעול ואחזקה ברמה מקצועית חסרת פשרות".

מהו הערך המוסף של נתון ניהול בקליטת נכס חדש, ישירות מהקבלן?

צילום: קבוצת נתון

מגדל הטיל, קריית הממשלה, פל ים 15, חיפה

"אנחנו מציעים מספר ערכים מוספים:

קבלת שטחים ציבוריים ומערכות טכניות – במקרה של מגדל חדש, מיד עם קבלת אישור אכלוס (טופס 4), הקבלן ממהר למסור את השטחים הציבוריים לחברי הוועד/חברי הנציגות. האם לחברי הוועד יש יכולת/ידע להבין האם חדר המשאבות שנמסר להם תקין או לא? סביר להניח שלא. חברת נתון מתמחה בקבלת השטחים הציבוריים והמערכות מהקבלן, תוך הכנת דו"ח פערים ומעקב אחר סגירת הפערים ע"י קבלני הביצוע השונים.

ייסוד נציגות דיירים – חברת נתון מלווה ומסייעת לדיירים לבצע אסיפת דיירים, לבצע הליך תקין של בחירת נציגות (ועד בית), הכל בהתאם לחוק המקרקעין.

הכנת אומדן ראשוני לדמי הניהול הצפויים – חברת נתון בונה אומדן לדמי ניהול הצפויים לנכס החדש, אשר כוללים גם הפרשה חודשית לקרן חידוש (קרן פחת), אשר מהווה אפיק חיסכון לחידוש הנכס ולהחלפת  המערכות האלקטרומכניות בתום חייהן".

לעתים דיירים נוטים לבצע השוואה של דמי ניהול בין בניינים שונים. האם זה נכון?

"דמי הניהול למ"ר מחושבים לפי חלוקת סך ההוצאות הצפויות לסך המטרים לחיוב. גובה דמי הניהול של נכס אחד אינם דומים לגובה דמי ניהול של נכס אחר. לכל בניין יש הוצאות שונות. קיימים למעלה מ-200 סעיפי הוצאה שונים בניהול מגדל. ניקח דוגמה של עלות שמירה: איוש של עמדת שומר בכניסה ללובי הבניין 24/7 הינה זהה למגדל של 20 קומות ולמגדל של 40 קומות. ברור שעלות השומר במגדל בן 20 קומות תהיה כפולה עבור הדייר הבודד".

האם אתם נותנים גם ייעוץ בתחום תרבות הדיור?

"בהחלט כן. אנו מכינים מסמך נהלים לדיירים, אשר מעגן את עקרונות השכנות בנכס, במטרה לייצר תרבות דיור בנכס שתכבד את כל הדיירים תוך שמירה על זכויותיהם".

ומה בתחום הביטוח?

"אנו מעמידים לטובת הנציגות יועצי ביטוח שבונים אסטרטגיית ביטוח של הנכס ושל הדיירים. אנו ממליצים לקיים ביטוח באמצעות חברת ביטוח אחת, שבעת אירוע תדע לכנן את הנכס במהרה, ללא תביעות שיבוב בין דייר אחד למשנהו".

צילום: קבוצת נתון

מגדלי הברונזה, נסים אלוני 5, תל אביב. חדר כושר

תוכל לתת מספר עצות זהב לבחירת חברת ניהול ואחזקה?

"✶ חשוב שזו תהיה חברה עם ניסיון שיש לה צבר בניינים.

✶ חשוב לבקש לראות את אופן ניהול הכספים – רמת שקיפות והדיווחים שמועברים לדיירים.

✶ חשוב לערוך סיור בבניינים – לקיים שיחות עם ממליצים (חברי נציגות).

✶ להתרשם ממתודולוגיית החברה בעניין האחזקה המונעת של הבניין.

✶ כמו בתחומים אחרים, חשוב לעשות סקר שוק, לדעת להשוות את הצעות המחיר אל מול סעיפי המפרטים של הבניין. לכל בניין מפרט משלו, אשר נוצר כ-TAILOR MADE – נתפר במיוחד עבור הבניין המסוים".

ולסיכום, היכן נראה אתכם בעוד עשור?

"קבוצת נתון תהווה עורק ראשי בחיי הקהילה, תמשיך להוביל את ענף ניהול הנכסים תוך מענה לצרכים העתידיים המשתנים באמצעות העלאת חוויית השימוש בנכס, הקפדה על מקצוענות ושמירה על הסביבה".


טל': 03-5189393 | קיבוץ גלויות 34 ת"א | www.natoon-group.co.il | info@natoon-group.co.il
טוב לדעת
נגישות