Search magnifier

חיפוש

עכשיו קל ונוח יותר למצוא כל כתבה ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים

עולם של נוצות

נוצות היוו מאז ומתמיד חלק מקישוט עצמי אנושי, וסימלו מעמד ועושר, או נועדו לבטא התרסה. עכשיו הנוצות מככבות בתערוכת אופנה המשלבת גם טבע

לימור קלר (צילומים: באדיבות המוזיאון האתנוגרפי בשטוקהולם) שמנת ינואר 2019
צילום נוצות: iStock
מימין: תחפושת נוצות וסיבי צמחים משנות ה-70, עם מסיכה של מנהיג ה-Felingang מצפון קמרון, משמשות בריקודים טקסיים
(צילום: World Culture Museums / Ina Marie Winther ?shaug)
שמלת כלוב של המעצבת Yiqing Yin, שבה האינטראקציה בין העור לנוצות יוצרת רושם של יצור מעולם אחר (צילום: Shoji Fujii)

תערוכות אופנה במוזיאונים לאמנות, טבע ועיצוב, הפכו גורם משיכה לא מבוטל עבור מבקרים מכל העולם, והמספרים מדברים בעד עצמם, עם מאות אלפי מבקרים ואף קרוב למיליון איש שביקרו בתערוכה במטרופוליטן של ניו יורק.

גם בשטוקהולם, בירת שוודיה, מתארחת בימים אלה תערוכת אופנה הממגנטת אליה חובבי אופנה, טבע ואמנות, שבאים לחוות סוג של מסע ברחבי העולם, למקומות ולאנשים שנוצות הן חלק מחייהם – מקשטות אותם, מגדירות את מעמדם או מוסיפות צבע לחייהם. התערוכה, "עולם של נוצות" (A World of FETHEARS), הופקה והוצגה במקור בהולנד ונדדה לשוודיה, תחילה למוזיאון לתרבות עולמית בגוטנברג וכעת למוזיאון האתנוגרפי בשטוקהולם, ותוצג שם עד בוא האביב.

צילום: World Culture Museums / Anja Sjögren

הקונוטציות המיידיות שלנו עם נוצות הן כיום עולם החי והפגיעה העלולה להיגרם לבעלי החיים. זאת מעצם הימצאותן של פיסות הכסות הרכות בידינו; אולם לא כך נראו פני הדברים בעבר. נוצות היוו מאז ומתמיד חלק מקישוט עצמי אנושי, סימלו מעמד ועושר, או נועדו לבטא התרסה. עמים שבטיים ניצלו נוצות צבעוניות של ציפורים שצדו כדי לקשט את עצמם, אם כדי לענוד אותן ככתר או ככסות לראש, אם כדי להשתמש בהן בריקודים טקסיים ואם להפוך אותן לשרשראות, פריטי לבוש, שמלות, גלימות ועוד.

גם במאה ה-20 היוו הנוצות חלק מלבוש, למשל כצעיפי נוצות, כובעים ושמלות, ואפילו זכורה הזכייה באירוויזיון 1998, שבה לבשה דנה אינטרנשיונל שמלת נוצות בעיצובו של ז'אן פול גוטייה, ודיברה אקזוטיות, אקסטרווגנטיות וחושניות.

של מי הכלוב הזה? (צילום: World Culture Museums / Anja Sjögren)

סיפורה של נוצה

התערוכה מביאה את הסיפורים מאחורי התרבויות הרואות בנוצות חלק מחייהן, ופורסת מגוון נדיר בחלל המוזיאון, המאפשר למבקרים להסתובב בין המיצגים הרבים ולהתרשם ממלאכת היד, מהצבעוניות ומהמעוף היצירתי. יחד עם יופיין הבלתי מסויג, היא מגדירה את הנוצות כ"שבירות, צבעוניות ויפות מכדי להיות שייכות למישהו מלבד הטבע".

כיסוי הראש של ה-Munduruku, ילידי ברזיל, מתחילת המאה ה-19
(צילום: World Culture Museums / Ina Marie Winther Åshaug)

והטבע אכן משחק תפקיד מרכזי בתערוכה. אם נדמה שבאחד המיצגים מביטים בגן עדן של ציפורים בכלובים, מתהפכים היוצרות ולמעשה בני האדם, שאצלם העירום הוא בסיסי בניגוד לציפורים, הם המצויים בסוג של כלוב עצום, והציפורים "צופות" בהם מהמרחב הפתוח והחופשי שלהן.

באחרים, מרחבי תצוגה שקופים שבהם עבודות כמו הקישוט העיקרי של אנשי ה-Shuar באקוודור, שם לציפורים כמו טוקן יש ערך סמלי, או כיסוי הראש של ה-Munduruku, ילידים בברזיל מאגן האמזונס, שמציג נוצות מתחילת המאה ה-19, ביניהן נוצות תוכי מקאו.

מרחבים אחרים מאפשרים הצצה דרך חרירים קטנים בהם מתרשמים מהתנהגות פרטית של ציפורים, או חוזים בדיוקנאות מרשימים של האנשים העוטים על עצמם את הנוצות, כמו גם בטכניקת טיפול בנוצות.

בנוסף לפריטים שהושאלו מאוספי מוזיאונים לאומיים ובינלאומיים, כולל המוזיאון השוודי למדע וטבע, יש בתערוכה תצוגת הוט קוטור של אייקוני אופנה כז'אן פול גוטייה, מעצב האופנה השוודי לארס וואלין, מותג האופנה הצרפתי Balmain ועבודות סטודנטיאליות, שכמעט לוקחות את המבקרים למסלולי תצוגות האופנה הגדולים.


"עולם של נוצות" (A World of FETHEARS), המוזיאון האתנוגרפי בשטוקהולם: Djurgårdsbrunnsvägen 34, Stockholm | פתוח עד 3 במרץ 2019.
טוב לדעת