Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

בריאות האישה: צרכים, הזדמנויות ואתגרים

ד"ר בני זאבי ופרופ' משה הוד (צילומים: יח"צ) WOMEN'S Health יולי 2019
צילום: Tyler Olson

ד"ר בני זאבי

פרופ' משה הוד

נשים מהוות 50% מהאוכלוסייה, והעלות הכרוכה בטיפול במחלות נשים בעולם היא יותר מ-500 מיליארד דולר. למרות זאת, שוק בריאות האישה נחשב נישתי, וההשקעות בפיתוח טכנולוגיות הקשורות אליו מהוות רק 4% מההשקעות במדעי החיים.

עם זאת, בשנים האחרונות המצב משתנה. נשים לוקחות אחריות רבה יותר על בריאותן ומשמשות כמטפלות ראשוניות, בעיקר בילדים ובמבוגרים. נשים אחראיות על 90% מההחלטות הרפואיות, ועל 80% מההוצאות הרפואיות המשפחתיות.

בבריאות האישה קיימים עדיין צרכים רפואיים שלא נמצאו להם פתרונות יעילים, כמו שיפור ההצלחות בטיפולי פוריות, חיזוי ומניעת סיבוכי היריון, הבנה עמוקה של מחלות במהלך היריון והשפעתן על תחלואה בגיל מבוגר יותר, שיפור הטיפולים בתופעות הבלות וזיהוי מוקדם וטיפול יעיל יותר בסוגי סרטן האופייניים לנשים, ואולי אף מציאת דרכים להכחדתם. לאלה אפשר להוסיף הבנה עמוקה של השפעות סביבתיות, תזונתיות, גנטיות ושל אורח חיים על בריאות האישה, ושיפור הבריאות המינית.

אף שתרופות פועלות בגוף האישה באופן שונה מאשר בגופם של גברים, במשך עשרות שנים פותחו ועוצבו פתרונות רפואיים מבלי להתייחס לשוני בין גברים ונשים, ורק ב-25% מהמחקרים הקליניים קיימת התייחסות להבדלים אלה. בנוסף לבעיות הבריאות האופייניות לנשים, כמו בעיות פוריות, סיבוכי היריון וסוגי סרטן ייחודיים, קיימות כמה מחלות כרוניות השכיחות יותר בנשים, ובהן אוסטיאופורוזיס, דלקות מפרקים ויתר לחץ דם. בעידן הרפואה המותאמת אישית, מחלות אלה מצריכות טיפולים ספציפיים המותאמים לנשים. גם מחלות כגון אלצהיימר, מחלות אוטואימוניות ומחלות מנטליות כגון חרדה ודפרסיה, שכיחות יותר בנשים.

ההערכה היא ששוק הטיפולים במחלות נשים יגיע עד שנת 2025 ליותר מ-210 מיליארד דולר, כולל טיפולים בבעיות פוריות, סיבוכי היריון, מחלות ממאירות כגון סרטן השד, צוואר הרחם ושחלות, מחלות גיל המעבר, מחלות רצפת האגן, אנדומטריוזיס, בריאות מינית, אמצעי מניעה ומחלות מין, ומחלות לא זיהומיות האופייניות לנשים.

בשנים האחרונות התפתח המושג Femtech – שפירושו שימוש בטכנולוגיות דיגיטליות כגון אפליקציות, תוכנות, מחשוב לביש, בינה מלאכותית וניטור מרחוק, לצורך מעקב וטיפול בבעיות רפואיות בנשים. על פי חברת המחקר פרוסט אנד סאליבן, הפוטנציאל הכלכלי של טכנולוגיות אלה יגיע ל-50 מיליארד דולר ב-2025.

אנו עדים גם להשקעות גוברות בתחום. מעל מיליארד דולר הושקעו בארבע השנים האחרונות, נוסדו מאות חברות (כשרוב היזמיות הן נשים וכך גם בישראל) המפתחות פתרונות דיגיטליים לבריאות האישה ואף הוקמו קרנות השקעה ייעודיות לתחום. גם הרשויות הרגולטוריות, ובעיקר ה-FDA, גמישות יותר ומתייחסות לבריאות האישה כנושא ספציפי, ולאחרונה אישרו אפליקציה כאמצעי מניעה, טבעת המשמשת כאמצעי מניעה וניתנת לשימוש במשך שנה שלמה, ותרופה הנלקחת דרך הפה לטיפול בכאב של מחלת האנדומטריוזיס.

בשנים האחרונות גם עלתה המודעות לצורך בשירות רפואי זמין ובעלות סבירה לבעיות רפואיות בנשים, בין אם בנושאים אופייניים להן כמו טיפולי פוריות, זמינות אמצעי מניעה ואבחון מוקדם של מחלות סרטן בנשים, ובין אם בדגש על ההבדל בין נשים לגברים בפתרונות למחלות הקיימות אצל שני המינים.

המודעות לבעיות הספציפיות של בריאות האישה גוברת והולכת בקרב ממשלות, משרדי בריאות, מוסדות רגולטוריים וארגוני נשים, והם מקדמים ודוחפים את ההתייחסות לבריאות האישה תוך הבנה שמדובר בנושא בעל חשיבות מכרעת לעושר האומה.

ביולי הקרוב יתקיים הכנס הבינלאומי הראשון מסוגו בנושא בריאות האישה, בו תינתן במה להרצאות מדעיות/רפואיות ויוצגו פתרונות טכנולוגיים לבעיות שטרם נמצא להם פתרון בתחומים השונים של בריאות האישה. הכנס ידון במגוון תחומים הנוגעים לבריאות האישה –היריון, פוריות, גידולים, גנטיקה, בעיות באגן, בלות, השפעות תזונה ושמירת אורח חיים בריא על בריאות האישה, פתרונות ברפואה דיגיטלית בנושאים הקשורים לבריאות האישה, נשים הלוקחות אחריות על בריאותן, מציאת פתרונות לבריאות האישה באזורים ובמדינות עם שירותי בריאות מוגבלים ועוד.

הכנס הוא יוזמה משותפת שלנו יחד עם קבוצת קומטק. בכנס שותפים ותומכים גורמי הרפואה והטכנולוגיה מהארץ ומהעולם. בנוסף לתכנים רפואיים ומדעיים שיוצגו על ידי מיטב המומחים העולמיים, יכלול הכנס גם מצגות של חברות טכנולוגיה מובילות בעולם וכן סטארט-אפים ישראלים ובינלאומיים העוסקים בתחום. מוסף זה, שיוצא לקראת הכנס, סוקר חלק נבחר מהטכנולוגיות פורצות הדרך שנהגות ומיוצרות בישראל. מקווים שתיהנו מקריאתו.


ד"ר בני זאבי ופרופ' משה הוד הם יושבי ראש כנס Women's Health Innovations and Inventions, שיתקיים ב-9-11 ביולי 2019 במלון הילטון ת"א
טוב לדעת
נגישות