Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

ללא הרדמה: חדשנות בטיפול בבעיות רחם

ד"ר גדי בן שטרית הוא אחד מחלוצי שיטת ההיסטרוסקופיה See and Treat בישראל. אם בעבר הליך היסטרוסקופיה ניתוחית בוצע בחדר ניתוח תחת הרדמה, כיום ניתן לבצע אותו באמצעות ציוד זעיר-פולשני בחדר הרופא, ללא הרדמה וללא כאבים. הטיפול כבר נמצא בסל הבריאות הישראלי

Array
ד"ר גדי בן שטרית (צילום: יח"צ)

ניתוחים זעיר-פולשניים, שכבר הפכו להיות כמעט דבר שבשגרה, בשורה נפלאה עבור הרופאים והחולים גם יחד. הטכנולוגיה החדשנית, המאפשרת למזער כלי עבודה רפואיים, מאפשרת להיכנס לגוף החולה בעדינות מבלי לפתוח בו חללים גדולים, כפי שנאלצו לעשות בעבר. הרופאים נדרשים למומחיות ומיומנויות ידיים גבוהה כדי לתפעל את הכלים האלה בגוף החולה.

כעת הטכנולוגיה הזעיר-פולשנית הזו יוצרת גם מהפכה בתחום רפואת הנשים, בבדיקות היסטרוסקופיה. כאשר בבדיקת רופא נשים ובאולטרסאונד עולה חשד לבעיות ברחם האישה, כמו פוליפ, שרירן, שאריות היריון, בעיות אי-פריון, הפלות חוזרות ועוד – האישה מופנית לבדיקת היסטרוסקופיה, שהיא מעין צילום מדוקדק יותר של חלל הרחם. מדובר בכלי חשוב ביותר בבירור תופעות בריאותיות שונות הקשורות בחלל הרחם.

היסטרוסקופיה היא סוג של אנדוסקופיה, כלומר החדרת סיב אופטי שבקצהו מצלמה זעירה. הסיב מגיע עד לחלל הרחם ושם ניתן לאתר את הבעיה. עוביו של הסיב הוא מילימטרים בודדים בלבד, כך שהחדרתו אל חלל הרחם אינה גורמת לכאב. עד לאחרונה, כאשר אישה ניגשה להיסטרוסקופיה אבחנתית, היא עשתה זאת במרפאת הרופא ללא הרדמה, ואם התגלה ממצא חריג כלשהוא שאותו יש להוציא מחלל הרחם, האישה הופנתה לניתוח במועד נפרד בבית חולים, להליך שנקרא היסטרוסקופיה ניתוחית, כדי להוציא את הממצאים. ההליך נעשה בהרדמה מלאה, עם צום והתאוששות, מכיוון שבניתוח מרחיבים את צוואר הרחם כדי להכניס את הציוד הנדרש לעבודה, וזה הליך כואב מאוד למטופלת.

אלא שההתפתחות הטכנולוגית גרמה לכך שכיום ניתן לאחד את שני סוגי ההיסטרוסקופיות לטיפול אחד, במרפאת הרופא, ללא הרדמה, ללא ניתוח, ללא צום וללא אשפוז בבית חולים. מדובר בהיסטרוסקופיה בשיטה חדשנית הנקראת See and Treat. אחד מחלוצי השיטה במדינת ישראל הוא ד"ר גדי בן שטרית, גינקולוג בכיר, מומחה בגינקולוגיה ומיילדות ומנהל מרכז בריאות האישה של קופ"ח מכבי מחוז צפון. הוא גם רופא הבית בתחום זה בבית החולים אסותא רמת החייל.

מה החידוש בבדיקת היסטרוסקופיה See and Treat?

"כיום הטכנולוגיה החדישה הצליחה לייצר סיבים אופטיים בקוטר 3-4 מ"מ, שנכנסים לרחם דרך פתחו הטבעי של צוואר הרחם, מבלי להרחיבו באופן מכני, ומאפשרים לא רק לצפות במה שקורה ברחם אלא גם לטפל. בחלל אחד של הסיב יש מצלמה זעירה, ובחלל השני של הסיב יש תעלת עבודה שדרכה מכניסים ציוד מכני עדין ואפשר לעבוד בתוך חלל הרחם מבלי להכאיב למטופלת. החלק הפנימי של הרחם הוא ללא רשת עצבית, כך שהתהליך עצמו אינו כואב, וגם אין צורך להרחיב את צוואר הרחם כדי להיכנס עם מכשור – שזה היה השלב שגרם לכאבים ודרש הרדמה", מסביר ד"ר גדי בן שטרית.

מה הם היתרונות בשיטה החדשה הזו?

"זו שיטה שיצרה מהפכה מכיוון שהיא מאפשרת להוציא פעולות מחדרי ניתוח לפעולה כירורגית עדינה שניתן לעשות במרפאת הרופא. זוהי פעולה הרבה יותר קלה, שחוסכת זמן וכאבים למטופלת. אין צורך בשתי בדיקות נפרדות, אין צורך בצום, הרדמה ואשפוז. זו פעולה שניתן לעשות בעשר דקות ללא כאבים, האישה קמה לאחר מכן והולכת הביתה. הטיפול נעשה על ידי הרופא המאבחן וזה מאפשר פעולה כירורגית מדויקת יותר ומונע סיבוכים מיותרים. למערכת הבריאות ההליך חוסך כסף, מכיוון שזו פרוצדורה שמייתרת חדרי ניתוח יקרים ועלות מרדים".

כמה ניתוחים בשיטה החדשה הזו כבר נעשו בארץ ובאיזה מקרים?

"אני באופן אישי ביצעתי יותר מ-2,200 טיפולים בשיטה הזו כאן בישראל, לאחר שהשתלמתי בתחום ועברתי הכשרה באיטליה. 300 הטיפולים הראשונים נעשו במסגרת בית החולים בילינסון. אני חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה זעיר-פולשנית ונוסע לכל הכנסים בנושא הזה.

"בנוסף למגוון טיפולים של הסרת מומים שונים ומחיצות מהרחם, הגיעה אליי קבוצה קטנה של נשים שנכנסו להיריון למרות שהיה להן התקן תוך רחמי. הן רצו לשמור על ההיריון אבל אז עלה הצורך לשלוף את ההתקן החוצה מבלי לקרוע את שק ההיריון ולאפשר לאישה להמשיך בהיריון וללדת תינוק בריא. מדובר בפרוצדורה לא פשוטה כלל, שמתאפשרת בזכות המכשור החדיש. נכנסנו בעדינות עם המכשור בין דופן הרחם לשק ההיריון והצלחנו לשלוף את ההתקן. בעשרה מקרים שטיפלנו בהם ההיריון המשיך בצורה תקינה והאישה ילדה תינוק בריא".

האם ניתן לבקש בדיקה כזו במסגרת קופות החולים?

"בהחלט כן. הבדיקה הוכנסה לסל הבריאות, ובחלק מקופות החולים כבר הכניסו אותה לשימוש. לא כל הרופאים מיומנים לעשות את הפרוצדורה בשיטה הזו, לכן יש להפנות דרך הקופה לרופא המתאים, כי חייבים מיומנות ולא רק ציוד. גם חברות הביטוח הפרטיות משתתפות בעלות הטיפול. זהו חידוש אדיר עבור נשים ולדניות למשל, שפעמים רבות יש להן שאריות שליה בתוך הרחם, וכעת הן לא חייבות לעבור ניתוחים חוזרים, אלא ניתן בטיפול פשוט להוציא את השאריות האלה. הטכנולוגיה הזו כה זעירה שאם מדובר באישה בתולה, אין צורך לבתק את קרום הבתולין כדי לבצע את הפרוצדורה הזו. פשוט דבר מדהים שניתן לעשות טיפול רפואי ברחם מבלי לבתק קרום בתולין".


ליצירת קשר: www.drbenshitrit.co.il
טוב לדעת
נגישות