Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

חלון הזדמנויות: דניאל עטר

יום העצמאות ה-71 למדינת ישראל הוא הזדמנות מצוינת להציץ אל עשייתם של אנשים מובילים בחברות ובארגונים, ללמוד על דרכיהם העצמאיות ועל מבטם לעתיד – כחול ולבן

מערכת תוצרת הארץ (צילום: יח"צ) תוצרת הארץ 2019
דניאל עטר

דניאל עטר

יו"ר קרן קימת לישראל

עצמאות בקק"ל

"קרן קיימת לישראל נוסדה כמעט יובל שנים לפני הקמת המדינה, והיא מהווה את אחד הגורמים המרכזיים לעובדה שאחרי 2,000 שנות גלות העם היהודי הצליח להקים מדינה בארץ ישראל. לפעילותה של קק"ל לאחר הקמת המדינה יש גם חלק נכבד וחשוב בהפיכתה של ישראל למדינה המשגשגת שהיא כיום. אחד מתפקידיה הראשונים והמרכזיים של קק"ל, שאיפשר הקמת מדינה עצמאית, הוא גאולת הקרקעות. במשך 117 שנות קיומה, קק"ל רוכשת, מפתחת ומגשימה את החלום הציוני על ידי פיתוח הקרקע וייעור המדינה. כחלק מתפקידה זה, קק"ל בונה מאגרי מים, נוטעת יערות ויוצרת ריאות ירוקות, מובילה מחקר ופיתוח חקלאי ועוד.

"מאז כניסתי לתפקיד, קק"ל אימצה לעצמה תפקידים ציוניים נוספים המותאמים לאתגרי השעה, העיקרי שבהם הוא חיזוק הפריפריה וצמצום הפערים בין הפריפריה למרכז. זו משימה מאתגרת ושאפתנית שאנו פועלים למענה באופן יומיומי. כחלק מכך אנו מאמצים את החינוך הבלתי פורמלי בישראל, משקיעים בתנועות נוער, במכינות קדם צבאיות, מובילים תוכניות חינוכיות למצוינות ובראשן בתי קק"ל למצוינות, והרשימה עוד ארוכה. אנחנו שמים דגש על פיתוח וחיזוק דור העתיד של מדינת ישראל כנוער ציוני, ערכי ומאוחד, שבזכותו נוכל להבטיח את קיומה, חוסנה ועצמאותה של המדינה לעוד שנים קדימה".

ישראלי זה הכי

"בשתי מילים – יצירתיות והישגיות. ישראל – מדינה בה 8.7 מיליון תושבים, בת 71 שנים, מוקפת באויבים ומאז היווסדה נמצאת במצב מתמיד של לחימה – מייצרת יותר חברות סטארט-אפ מאומות גדולות ושלוות הרבה יותר מאיתנו. העם היהודי לאורך ההיסטוריה נאלץ למצוא למען הישרדותו פתרונות יצירתיים למצבו, מה שככל הנראה הוביל לכך שיצירתיות כבר זורמת בדמנו. ראינו את זה גם מראשית הציונות אצל החלוצים שייבשו ביצות ומצאו פתרון יצירתי לכל קושי, ואנו רואים זאת גם כיום בממציאי כיפת ברזל שרותמים את היצירתיות להגנה על ביטחוננו ובווייז ומוביליי שמייצגות אותנו בגאווה גדולה בחזית הטכנולוגית העולמית".

לאן מכאן?

"לאורך פעילותי הציבורית, למעלה משלושה עשורים, היעד המוביל אותי הוא חיזוק מדינת ישראל. בקק"ל אנו עושים זאת קודם כל על ידי חיזוק הפריפריה, מתוך הבנה שרק חברה מאוזנת ובעלת חוסן חברתי בכל חלקיה יכולה לצמוח ולשגשג. בהתאם לכך, הצבתי כיעד מרכזי לארגון לשנים הבאות – הבאה של מיליון תושבים חדשים לנגב וחצי מיליון לגליל.

"לשם הגשמת היעד, עד לשנת 2040 אנחנו מתכוונים להוביל מהלכים שיביאו להקמת מרכזי תעסוקה, חינוך ופנאי בגליל ובנגב, מרכזים שיזמינו ויאפשרו לטובי אזרחינו להגר לפריפריה, לנהל בה את חייהם ולפתח אותה, ובמקביל – ליהנות מכל השירותים ההכרחיים והנלווים שאנו רגילים לראות כיום במרכז הארץ. השקעה שווה בין אזורים גיאוגרפיים ויצירת מתן שוויון בהזדמנויות תוביל אותנו קדימה כחברה וכמדינה לפחות ל-71 השנים הבאות, ותאפשר לישראל להגיע להישגים גדולים אפילו יותר ממה שהורגלנו.

"לי, ברמה האישית, אני מאחל להמשיך ולשרת בנאמנות את מדינת ישראל ותושביה כיו"ר קק"ל ובכל תפקיד עתידי שאעשה, באופן שיאפשר לי להמשיך ולפתח את המדינה ולאחד בין קצותיו השונים של העם".


איפור: נוי אקוש-ששון לירין שחף | צולם באולם התצוגה קליל בדגמי חלונות באוהאוס 5600
טוב לדעת
נגישות