Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

יעלו ויבואו

כיצד ייראו חדרי הסלון בבתינו, אילו טקסטורות ישלטו בפריטי הטקסטיל, באיזה חומרים נעדיף לחפות קירות, והאם הצבע המוכרז של השנה אכן יככב בעיצוב הבית. המגמות והטרנדים שרובנו צפויים לאמץ בשנת 2019

חומרים טבעיים. מטבחי דא קוצ'ינה (צילום: יח"צ חו"ל)

ככל שסצנת עיצוב הבית הולכת ומתרחבת, עושים מותגים ומעצבי-על ימים כלילות כדי להביא לנו, הצרכנים, את הדבר הגדול הבא – תוך שהם מתבססים על הלך הרוח הציבורי והעדפותיו בשנים שחלפו. בתוך כך, סגנונות שהצליחו פחות עתידים לפנות את מקומם, לפחות עד הפעם הבאה שיחזרו אל מרכז הבמה. קשה להעריך במדויק איזה מבין המגמות אכן יקלעו בפועל לטעמם של הצרכנים, אך נראה כי מרבית היצרנים מאוחדים בדעתם בנוגע לקו שיוביל את עיצוב הפנים בשנה הקרובה.

יגאל סייג, מנכ"ל ובעלי רשת אליתה ליוינג מסביר: "רבים מחפשים כיום להעשיר את החללים המינימליסטיים ומחפשים תמות עשירות ומתוחכמות יותר, המשלבות בתוכן אלמנטים עם טקסטורות. בשנים האחרונות אנחנו רואים פחות שימוש בצבעים רבים במסגרת אותו חלל ויותר שימוש בחומרים טבעיים בעיבודים שונים, לכן ניכר כי זוהי מגמה קלאסית שתישאר איתנו גם בשנים הקרובות. כך, למשל, המתכות ובפרט הפליז, מקבלות מקום של כבוד בתכנון הפנים, והן אכן מאוד נוכחות בקולקציות החדשות לשנת 2019.

לשיטתו של סייג, החומרים הטבעיים ימשיכו לשלוט בתפיסת העיצוב בשנה הקרובה: שיש, בטון וקרמיקה – כולם יהוו מרכיב מרכזי בבניית המעטפת ויוסיפו עניין בחלל. לצד זאת, בכל הקשור למערכות ישיבה, המגמה ברורה: "יותר ויותר בוחרים להיפרד ממערכות ישיבה קונבנציונליות ולבחון קונסטלציות ישיבה מתקדמות של מערכת ישיבה ארוכה, מערכות פינתיות וכו', שיוצקות ממד יצירתי ואחר בסלון. בנוסף נעשה יותר ויותר שימוש בכריות מרבץ, ספסלים, הדומים ועוד".

מגמות טקסטיל. שכטר בוטיק (צילום איליה מלינקוב)

חומרים, גימורים והדפסים

גם תחום הטקסטיל מוציא אותנו מהישן והמוכר למחוזות חדשים. את מקומן של הדוגמאות הטיפוגרפיות, שכיכבו עד לאחרונה, תופסים פאטרנים ארציים ואותנטיים. שים אדרי, מעצב הבית של חברת שכטר בוטיק: "הנטייה לקראת 2019 היא לבחור בבדים מאוד קריאטיביים, שיוצקים תוכן וסיפור בחלל. כך, למשל, אנו רואים קולקציות בהשראת צעצועי ילדים קלאסיים ועיצוב אתני שמאפיין תרבויות רחוקות ומרתקות. אלה מונצחים בשילובים מסעירים של פאטרנים, דוגמאות, טקסטורות וצבעוניות נועזת ומסעירה שקשה להתעלם ממנה".

בעוד שעד לא מזמן נטיית לבם של רבים הייתה להותיר את קירות הבית עירומים, הרי שתפיסת העיצוב המודרנית דוגלת בהפיכתם לאלמנט מונומנטלי עוצמתי. בשנה החדשה מגמה זו תגבר ואת הקירות הבהירים, נטולי הטקסטורה והייחוד, יתפסו קירות אדריכליים, מחופים חומרים בגימורים המאפשרים תחזוקה קלה ויעילה. "הנטייה כיום היא לבחור במוצרים שמעל הכל עמידים וקלים לתחזוקה, וכשמדובר על חיפוי קירות – המצב אינו שונה", אומר אייל שימן, מנכ"ל איילמינם, יבואנית משטחי LAMINAM איטליה.

"כך, למשל, הנטייה כיום היא לחפות באריחי גרניט-פורצלן מדוקקים, הידועים כעמידים וניתן לנקותם ללא חשש עם חומרים דוגמת אקונומיקה, הם אינם נשרטים ואינם סופחים ועל כן הם 100% אנטי-בקטריאליים. בזכות טכנולוגיות הדפסה מתקדמות ניתן לשוות למשטחים טקסטורות ודוגמאות במראה מרען וטבעי, שנראה כאילו נלקחו מהטבע, דוגמת אבן, עץ טבעי, מגוון מתכות ושיש בצבעוניות אותנטית".

חדרי רחצה שחורים. חברת איילמינם (צילום: למינם איטליה)

צבעוניות מינימליסטית

בתחילת החודש הכריזה ענקית הצבע פנטון על LIVING CORAL כצבע של השנה הבאה. אמנם אותו גוון כתמתם-ורדרד בעל נימה זהובה נראה מסקרן במיוחד, אך סביר כי במרבית הבתים ישלטו צבעים אחרים לגמרי. לדברי מעצבת הפנים קרן ניב טולדנו, בניגוד להערכות המותג, נראה כי השנה הקרובה תתאפיין בפלטת גוונים אפרפרים מעושנים ונגיעות של כחול וירוק.

עולם עיצוב הפנים חוזר בשנים האחרונות לצבעוניות מינימליסטית שנותנת מקום של כבוד ומקדמת מגוון חומרים טבעיים אל קדמת הבמה ומהווה רקע עבורם. הרצוי הוא ליצור איזון בין הצבעים הללו לבין צבעוניותם והטקסטורות הארציות של החומרים הטבעיים, כדי ליצור חלל עתיר רבדים ועומקים. ניתן ליישם זאת בקירות ליצירת קירות כוח דרמטיים ועוצמתיים, בטקסטיל ובריהוט, כשהחשוב מכל הוא לשמור על איזון ביניהם, על מנת לא ליצור גודש ויזואלי בחלל הנתון.

עיצוב חדר המדגיש צבעוניות בלתי שגרתית. דומיסיל (עיצוב: יח"צ חו"ל)

מעצב הפנים ניצן הורוביץ מוסיף כי "המגמה הרווחת היא לשלב נקודות משיכה בפלטפורמה רגועה. כחלק מהרצון שלנו ליצור מיקוד על אלמנטים מסוימים, בעיקר כאלה הניתנים להחלפה ולא מהווים אלמנט תשתיתי, אנחנו עושים שימוש באבזרים או רהיטים פיסוליים בצבעוניות של אבני חן, דוגמת אמרלד או אודם טבעי (שצבעה צהבהב כתמתם). הצבעים האלה נחשבים כמשלימים בסקלת הצבעים, ועל כן יכולים לייצר הרמוניה. חשוב רק להקפיד להשתמש בהם במינון הנכון ובטקסטורה הנכונה, וכן לוודא שהאור נופל על האלמנט בצורה המיטבית בכדי לשמר את הצבע המקורי, וכפועל יוצא את הפלטפורמה הרגועה שביקשנו ליצור".

עושה רושם כי בחדרי הרחצה ישלוט השחור. "בעבר חששנו מהצבע השחור, שנחשב לכהה, מקטין וסימני האבנית ניכרים עליו. אך כיום חל היפוך במגמה והוא נחשב לאלגנטי ויוקרתי", מסביר שימן. "בזכות חומרים תעשייתיים שנכנסו לשוק, התחזוקה של אלמנטים בגוונים שונים של שחור קלה בהרבה. הוא נחשב למיוחד, מקורי ודרמטי, ומאפשר הדגשה טובה בהרבה של התאורה בחדר הרחצה וכן של האלמנטים הלבנים שאגב גם אותם ניתן לבחור בשחור, אך זה כבר עניין של טעם ותעוזה".

טוב לדעת
נגישות