Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

מי הזיז את הגינה שלי

היא כבר מזמן לא החצר האחורית המוזנחת, אלא החזית והעיקר במרחב הביתי, ובמקרים רבים משמשת כר פורה ליצירתיות של בעליה, ואפילו כסמל סטטוס חברתי. כיצד מצליחה הגינה לאתגר אדריכלים, מעצבים ומותגים מתמחים, ולחבר בטבעיות בין הבית לבין החלל החיצוני שלו

לימור קלר Designer יולי 2019
ריהוט חוץ, הביטאט (צילום: יח"צ חו"ל)

אחד המקומות המהנים והיצירתיים ביותר לאדם בביתו הוא דווקא מחוצה לו – הגינה, והטיפול בה. גינה היא הממלכה הקסומה של בעלי הבית, בה הם מחליטים בעצמם כיצד תיראה ומה תכלול, מה יהיו הצבעים השולטים בה והאם היא תישאר אואזיס פרטי ובלעדי או שניתן יהיה לארח בה חברים ובני משפחה. בדיוק כמו בתוך הבית – רק מאווררת ופורחת יותר. בעשורים האחרונים לנוכחותה של גינה, ואפילו של מרפסת המתפקדת כגינה על עמודים, נוספו יתרונות רבים שהופכים אותה לחלקה מענגת ומשמעותית יותר לבעליה.

המודעות להיותו של הטבע חלק חשוב מהחיים גברה, ויותר ויותר בעלי בתים מתייחסים לגינה כאל מפלט תרפויטי שאיננו נחלתו של הגנן המקצוען בלבד. באין תקציב גבוה, וכשצוות מקצועי על בסיס קבוע הוא מחוץ לתחום, בעלי הבתים כבר לא מתפשרים על גינה מוזנחת ומלאת עשבים עד להגעתו של עתיד ורוד ועתיר מזומנים. היום הם מאפשרים לעצמם "לחטוא" בשתילה, בעידור ובניכוש עשבים בתקציבים נוחים, ולהציג גינה רבת קסם המשרתת את הצורך שלהם לעיסוק מהנה והמשמשת כמקום בילוי לזמן ארוך יותר.

בעל הגינה מחליט מה יהיה ייעודה (צילום: Arno Smit on Unsplash)

חלל מורחב של הבית

בשינוי מעמדה ומקומה של הגינה מעורבים גם אדריכלים, מעצבי פנים, משתלות ואפילו רשתות מוכרות שהנגישו את ציוד הגינה לכולם. בתחום האדריכלות, תכנונם של הבתים הוא חלק בלתי נפרד מהסביבה החיצונית שלהם. בתים נבנים עם פתחים מורחבים, ואדריכלים יוצרים במכוון חזיתות אחוריות שקופות, כדי לזמן מבט נרחב מחדר המגורים החוצה ולהפוך את הגן לחלק בלתי נפרד מעיצוב הפנים. כך נוצר מיזוג בין שני העולמות באמצעות ריהוט חוץ המתכתב עם ריהוט הפנים, או עם ריצוף המדבר בשפה אחידה.

"פעם היינו מתבצרים בין קירות הבית, אבל היום כולנו רוצים לראות מרחבים ירוקים", אומרת גליה עמר, מנהלת משתלת "ירוק ישראלי" ברמת השרון. "אנחנו מוציאים לגינה את המטבח, את פינות הישיבה וגם פינות עם פויקה. הגינה קיבלה משמעות והיא מעלה את ערך הבית ואת הסטטוס החברתי של בעליה".

מאחר שהגינה איננה מקום לראותו בלבד, יש בה כאמור פינות מרובות לישיבה, לאירוח או לבישול, כאילו היו חלל מורחב של הבית. עיצוב החוץ תומך בפינות אלה באמצעות ריצוף משתנה, שבילים מיוחדים, תיחום אזורים בסככות גן ופרגולות, והצבת ספסלים, נדנדות ועוד. הרהיטים אינם עשויים רק מפלסטיק כבעבר, ושחקנים חדשים מצטרפים לאירוח החוץ, החל מבר משקאות ומסכים, ספות רכות וכורסאות, ועד שטיחים ותאורה מעוצבת שמתאימים לחגיגה שבחוץ. כמו בפנים הבית, אסתטיקה של חומרים טבעיים הופכת לבחירה מובנת מאליה, בעוד פונקציות כמו משחקי ילדים, אחסון או קומפוסט – נסתרים באזורים פחות גלויים לעין.

מימין: מרחב אירוח, טיפוח והירגעות, כלי אור (צילום: יח"צ) | תכנון וביצוע: גינון ואליה (צילום: חן ליאופולד. לחצו להגדלה)

מאקלמים צמחים

אחד השינויים המבורכים, שהפכו את הגינה לידידותית יותר, הם צמחים איכותיים שמסייעים לחובבי הגננות להתמודד עם טפילים ומזיקים, בלי להיות נתונים לחסדיהם של בעלי מקצוע בלבד או לפרחים עצמם. כך גם הטכנולוגיה שעוזרת להשקות אותם כמעט ללא התערבות. סוקולנטים ומיני קקטוסים אחרים הפכו לחלק מהנוף הביתי וסביבתו, וגם "הורגי צמחים" יכולים עתה ליהנות מצמחייה שופעת ואיתנה.

"המשתלות זמינות למי שחפץ שתהיה לו גינה מקצועית, יפה וחסכונית במים", טוענת עמר. "אנחנו מביאים מגוון גדול עם הרבה אינפורמציה לצרכן, בין אם הוא גנן ובין אם אדריכל או עקרת בית שרוצה לשתול צמחים, מגיעה למשתלה ומקבלת מידע על תנאי גידול או מיקום נכון. אנחנו מעודדים צריכה, כי לא תמיד היד משגת להביא גנן. גם אנשים פרטיים רוצים לטפח גינה בכוחות עצמם. מאחר שהידע מונגש, קל יותר לעשות זאת בעצמנו".

אנשי המקצוע ובעלי הגינות חשופים היום יותר מתמיד לגינון מהעולם ולא רק לגינון ישראלי. "פעם היינו מוגבלים לפרחים ארצישראליים כמו רוזמרין, לוונדר, אלת המסטיק ומיני צמחים שהיו מאוקלמים לתנאי הגידול בארץ", מסבירה עמר. "לעומת זאת, היום בגלל השוק הפתוח לשיווק וייצוא בעולם, אנחנו מקבלים מגוון גדול של צמחייה מאוקלמת, עם מגוון טקסטורות ופריחה בצבעים שונים, שלא היו כאן בעבר. פעם היינו מתרגשים מוורד קרייזלר אדום, שהסבתות שלנו היו עושות ממנו ריבה, והיום יש עשרות רבות של ורדים שאפשר לגדל מהם גן ורדים שלם".

אדריכלות, עיצוב ותכנון: דורית סלע (צילום: עודד סמדר)

איך צמחים מחו"ל שורדים בארץ?

עמר: "זנים עוברים אקלום ומגיעים כשתילון קטן או בזרעים, הם גדלים במשתלות הגידול בארץ, בחממה, ואז עוברים לחממה מקשיחה, שבה הם פחות עטופים בניילון. נוצר מצב שתוך שלושה או ארבעה שבועות הצמח הופך קשוח יותר ואז זמין יותר לגידול עבור כל אחד".

עמר מוסיפה כי גם צמחי בית, שהיה מקובל לגדלם בין הקירות, מסוגלים היום לגדול מחוץ לבית. "הריבוי נעשה בארץ, ובעשור האחרון יש מגוון אינסופי של צמחים, למשל מטפס סנדוויליה שהפך לפופולרי ונמצא כמעט בכל גינה. כך גם ביגוניה, שהיום מגדלים עשרות ולא רק אחת או שתיים. אלו צמחים שהגיעו מאזורים קרירים באירופה וכאן גדלים במשתלות ריבוי בלי שום בעיה".

עיצוב ואדריכלות: שרה ונירית פרנקל (צילום: איתי בנית)

מרפסת ירוקה

גם הגננים העלו את הרף והביאו את הגן להיות מקום מטופח ומקצועי והפכו את הגינה ל"חדר" נוסף של הבית. "כבר לא נראה גננים שמגיעים עם מגרפה, טורייה ומריצה ונכנסים איתן לגינה. הגננים מתמקצעים, לומדים, מקבלים תארים וחשיפה מקצועית כלל עולמית ולא רק בארץ. יערנות הפכה להיות מקצוע בפני עצמו. גנן עובר קורסים החל מהכרת הצומח והגנת הצומח, ועד מערכות השקיה, ועובר מבחנים של התמ"ת או של הגן הבוטני". גם כלי העבודה זמינים יותר לצרכנים, ואנשים פרטיים רוכשים ברשתות כלים קלים יותר שמאפשרים להם לעסוק בגינה.

לזינוק בתחזוקת הגינה אחראי בעיקר המיכון הממוחשב להשקיה. "מחשב ההשקיה שווה לכל כיס ולא מיועד רק לחקלאים, אלא במיוחד לגינות פרטיות. הוא הפך את ההשקיה ליעילה, מונעת מחלות צמחים וחסכונית יותר. היום כל מי שנוסע לחו"ל יכול להשאיר את הגינה גם שבועיים עם כיוון הטיימר של המחשב, ולא צריך לקרוא לשכן להשקות במקומו עם צינור", מוסיפה עמר.

גם בתחום הבנייה הקבלנית חל שינוי בתפיסת המרפסת. המעקות שקופים כדי ליצור רצף מרחבי מסלון הבית אל החוץ, ולרשימת הבקשות מהקבלנים מוסיפים לא רק נקודת גז למנגל אלא גם נקודת מים למחשב כדי לרשת את המרפסת עם טפטפות.

כך הפכו הגינות לא רק למקום יפה ומטופח אלא גם לאזור שמספק תחושה נוחה, בריאות פיזית ונפשית, מרחב נשימה, ומקום שמחבר את האדם לטבע ומלמד אותו גם להחזיר לטבע ולשמור על האיזון הסביבתי.


kohlery@gmail.com
טוב לדעת
נגישות