Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

כשציונות ותעשייה נפגשים

מנכ"לית עמותת 'תעשיידע', אביבה מישאל, מאמינה שהדרך לקידום ההון האנושי והטכנולוגי בישראל עוברת דרך מפגשים בין תלמידים לאנשי התעשייה. עכשיו היא מקווה ליישם את המודל שפיתחה בכל העולם

אביבה מישאל
צילום: אילן בשור

קצת על "תעשיידע": "בשנת 1992 החליט דב לאוטמן ז"ל, אז נשיא התאחדות התעשיינים, שיש צורך בחשיפת בני הנוער לתעשייה הישראלית. הוא שלח תעשיינים להרצות בבתי ספר וכך הוקמה 'תעשיידע'. אך לא נוצר חיבור משמעותי בין התלמידים לתעשיינים המבוגרים שהגיעו לכיתות.

"כששרגא ברוש נבחר לנשיא ההתאחדות כמה שנים לאחר מכן, הוא העמיד את החינוך בראש סדר העדיפויות. לאור מחסור בכוח אדם טכנולוגי מיומן במשק העבודה, האמין ברוש שאם לא נקדם את הנושא כבר מגיל צעיר, אין עתיד לתעשייה הישראלית. הוא לקח את העמותה כפלטפורמה, והכווין אותה למהלכים חינוכיים, כדי שבני הנוער יבחרו בחינוך הטכנולוגי ויגיעו בבוא הזמן לתעשייה עם מיומנויות וכישורים מתאימים".

דרכי המקצועית: "התחלתי כמורה לאמנות בחטיבת ביניים, שם הובלתי את כל התוכניות שקשורות בפעילויות העשרה ומנהיגות חינוכית, כמו מועצת התלמידים. בין הפרויקטים שקידמתי עמד פרויקט בשם 'דור העתיד בהיי-טק ובתעשייה', שעסק בשילוב תעשייה מקומית בכל מקצועות הלימוד. לדוגמא, דאגתי להביא את חברת 'אל-אופ' להרצאות בשיעורי הפיזיקה. כהוקרה על המיזם, זכיתי באות לאיכות ומצוינות ע"ש דב תמרי".

ממורה למפקחת: "במעמד קבלת הפרס פגשתי לראשונה את ראש המינהל למדע ולטכנולוגיה במשרד החינוך, שהתרגשה מהמהלך שהובלתי אצלי בחטיבה, וביקשה שאשתלב במשרד החינוך וש'נעשה את זה בגדול'. ואכן, תוך שנה יושם הפרויקט ב-30 בתי ספר, עלה ל-60 בתי ספר וכן הלאה. ככל שנוספו יותר בתי ספר לפרויקט, הפכתי ממורה למפקחת במשרה מלאה".

"באחד האירועים שהובלתי עם אחת מתעשיות התקשורת הגדולות, אליו הגיע נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, הוצע לי על ידו להיות המנכ"לית של עמותת 'תעשיידע', העמותה של התאחדות התעשיינים. הוזמנתי לישיבת דירקטוריון במעמד לאוטמן ז"ל, שבסופה נבחרתי למנכ"לית".

ניהול העמותה: "בשנת 2006 קיבלתי לידיי עמותה מאתגרת עם שלושה עובדים. היום תעשיידע היא בין העמותות הגדולות ביותר בארץ לחינוך טכנולוגי, בעלת צוות של 200 עובדים. אנחנו פועלים במאות בתי ספר וחושפים 300 אלף מתלמידי ישראל בשנה (מכיתות ג' ועד י"ג-י"ד) לתוכניות הלימוד שלנו. תעשיידע חושפת אותם לתעשייה הישראלית, לטכנולוגיות המתקדמות שבה, לעולם האמיתי של המאה ה-21, והכל באמצעות למידה מסקרנת וחווייתית, ובזכות שיתוף פעולה מקצועי עם התאחדות התעשיינים ובמימון התעשיות, משרד החינוך והרשויות המקומיות".

תעשיינים חונכים תלמידים

החזון הניהולי: "תעשיידע מחברת בין חינוך לתעשייה, זו עמותה עם הפנים לשתי המערכות במידה שווה. אנחנו נמצאים בתווך, כשפנינו לתלמיד ולמשק, מתוך מטרה לקדם את ההון האנושי הטכנולוגי במדינת ישראל. להתאים מצד אחד את מערכת החינוך לצרכי התעשייה, למשק ולדרישות של שוק התעסוקה, ומהצד האחר להציג לתלמידים מה מצפה להם בקריירה שתתאים לכישורים שלהם, לאהבות שלהם ולרצונות שלהם. מידי יום אנחנו מגיעים לעשרות כיתות ברחבי הארץ, לתלמידים מצטיינים וגם לחלשים, ומאות מאנשי התעשייה פותחים את שעריהם וחונכים תלמידים בפרויקטי גמר, במפגשים או בסיורים".

אופן הפעילות: "הקורסים שלנו משולבים במסגרת הבית ספרית הפורמלית. בשכבות הצעירות אנו מתרכזים בעיקר בחשיפה למגוון סוגי התעשייה, אך בתיכון, התלמידים הבוגרים משתלבים בעבודה ובהתנסות ממשית במפעלים. תעשיידע פועלת באמצעות 100 מדריכים צעירים, שמעבירים מעל 20 סוגי תוכניות שונות של קורסים ארוכי טווח (16-22 מפגשים שנתיים), לצד סדנאות חד-פעמיות. תעשיידע פועלת גם אל מול המורים, המנהלים והמפקחים במסגרת השתלמויות בתעשייה".

להכווין תלמידות להיי-טק

מיעוט נשים בהיי-טק: "לצערי, קיים פער מספרי בכמות הבנות שפונות למסלול הטכנולוגי לעומת בנים בני גילן. קיימים עשרות הסברים חברתיים מדוע זה קורה. אני מאמינה שאפשר וצריך להגביר את מספר הבנות שיוכוונו לתחומים האלה ויביעו בהם עניין. הדבר נעשה אצלנו באמצעות מפגשים יזומים עם נשים בתעשייה, עם מנהלות בתפקידי מפתח ועם מפתחות וחוקרות בתפקידים משמעותיים, שיהוו בעבורן מודל לחיקוי, וכן באמצעות סדנאות מנהיגות שמיועדות להעצמה של בנות, סדנאות ששמות דגש על מנהיגות והכוונת בנות לתפיסה של 'גם אני יכולה'.

"ואני נוכחת לראות שלאחר פגישות כאלה (שמתקיימות לאחרונה באופן אינטנסיבי), בהן תלמידות כיתות ט' נפגשות עם נשים במגוון תפקידים מעולם ההיי-טק, הן מבינות עד כמה העבודה בענף נגישה בעבורן, שניתן לשלב אותה עם משפחה וילדים, וזה מעודד אותן לפנות לתחומים שבעבר נחשבו יותר גבריים".

רגע מרגש: "היריד הטכנולוגי שמתקיים מדי שנה בחודש פברואר בהיכל הטוטו בחולון. מרגש לפגוש 30 אלף תלמידי כיתה ט' שמגיעים ונחשפים לטכנולוגיות מתקדמות, כמו תלת-ממד, ולמפעלי התעשייה המגוונים, כמו חברות תרופות וגופים ביטחוניים (אלביט, רפאל), וכמובן צה"ל. מרגש גם לראות את התעשייה שמגיעה ומשקיעה משאבים רבים בכדי לחשוף את התלמידים לאפשרויות הגלומות בתפקידים בתעשייה.

"קיימות היום 28 מגמות טכנולוגיות במערכת החינוך, כמו חלל, הנדסת תוכנה או אלקטרוניקה, ואף רכב, ניהול מלונאי ועוד. בזכות היריד, התלמידים מבינים שהם 'דור העתיד' וכי מגוון האפשרויות הגלומות בחינוך הטכנולוגי רבות ומתאימות להם. אני ציונית גדולה ומאמינה שישראל עומדת בקדמת הטכנולוגיה העולמית. אני נרגשת מהאפשרות להגיד לתלמידינו: 'בואו תראו מה יש למערכת החינוך להציע לכם רק תבחרו, כי התעשייה מחכה לכם'".

תוכניות לעתיד: "מהרגע שקיבלתי את ניהול העמותה, יצרתי מודל חינוכי שנבנה נדבך על נדבך. במסגרת העבודה על הדוקטורט שלי, הגעתי לתובנה שזה מודל שיכול לתרום לא רק לישראל אלא לעולם כולו. ברמה המקומית, אני חושבת שאם כל בית ספר בארץ יתחבר למודל הזה, לא כפעילות נקודתית אלא כמיזם רציף שמתחיל כבר ביסודי, אוכל להגיד בלב שלם שעשיתי שינוי".

שם ומשפחה: אביבה מישאל.

גיל ומצב משפחתי: 62, נשואה + 3 ילדים ו-5 נכדים.

השכלה: מסיימת לימודי דוקטורט בנושא "מודל אפקטיבי בחיבור בין חינוך ותעשייה לקידום החינוך הטכנולוגי".

תפקיד: מנכ"לית עמותת תעשיידע.

מספר עובדים: 200.

תפקידים קודמים: שמונה שנים בפיקוח במנהל למדע וטכנולוגיה במשרד החינוך. מורה לאמנות בחטיבות ביניים.

משהו אישי: "בנשמתי וכתחביב אני מעצבת, בגלגול הבא אהיה אדריכלית".

טוב לדעת
נגישות