Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

כשנפגעות נפש הן גם נפגעות תקיפה מינית

שיתוף פעולה בין מרכז תאיר, איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, לבין עמותת אנוש, הביא לבניית מודל חדשני שזכה בפרס יוקרתי באו"ם. עו"ס סאלי רוס ביהרי, מנהלת חטיבת מצוינות בעמותה: "למעלה מ-85% מהנשים שמאובחנות עם מחלת נפש כרונית עברו בחייהן תקיפה מינית"

הצוות המקצועי של סידס, עמותת אנוש (צילום: ורד מאוגמי)

בשנים האחרונות נוצר שיתוף פעולה בין עמותת אנוש – העמותה הישראלית לבריאות הנפש, מרכז תאיר, ואיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה והטרדה מינית, באמצעות מודל סידס (SEEDS), המאפשר לסייע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית שהם גם נפגעי נפש, תוך התחשבות באתגרים ובמצוקות של אוכלוסייה זו. המודל, שנבחר להיות מיוצא לעולם, זיכה את עמותת אנוש בפרס היוקרתי "פרויקט זירו" באו"ם (Zero Project).

עו"ס סאלי רוס ביהרי, מנהלת חטיבת מצוינות באנוש (צילום: יח"צ אנוש)

"לעתים קרובות אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש לא מכירים בטראומה המינית שעברו מתמודדי נפש כפגיעה בפני עצמה, ובמקרים רבים מוביל חוסר המודעות לנושא לאבחנות שגויות ולמתן טיפול ושיקום שאיננו מותאם לצורכיהן של נשים נפגעות.

"באנוש זיהו את הצורך בפיתוח הכשרות לצוותים מקצועיים בנושא, ולפני ארבע שנים התחילה באנוש עבודה על קשר השתיקה הכפול בין טראומה מינית למוגבלות נפשית.

"יחד עם מרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית תאיר ברחובות, ובשיתוף איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית בישראל, התבסס גוף ידע משותף שמבקש להתייחס לשילוב בין פגיעה נפשית לטראומה מינית וליכולת לשיקום והחלמה משמעותיים", אומרת סאלי רוס ביהרי, שגם הובילה את פרויקט סידס ובעצמה עובדת סוציאלית בתחום בריאת הנפש יותר מ-20 שנה.

על הצלחת התוכנית אומרת רוס ביהרי, המנהלת את מרכז המצוינות המקצועית והחדשנות של עמותת אנוש ומי שהובילה בעמותה את פרויקט סידס: "התוכנית כבר הטביעה את חותמה בארץ, כשהספיקה להכשיר כמאות אנשי צוות בעמותה בתחום המיניות והטראומה המינית. בנוסף, הוכשרו עוד כ-100 אנשי מקצוע מכל הארץ. כחלק מהתכנית הוכשרו 20 מובילות תחום, שפועלות לפיתוח פעילויות בתחום ולהכשרת אנשי צוות נוספים. כתוצאה מכך הוקם פרויקט הדיור של SEEDS, כחלק מההשפעה של הבנת חשיבות פיתוח שירותים מוכווני טראומה".

ד"ר הלה הדס, מנכ"לית עמותת "אנוש", השיאה משואה בטקס יום העצמאות האחרון על תרומתה לטיפול והגברת המודעות לנפגעי נפש. המודל זוכה הפרס נמנה עם שלל הישגיה, ובנימוקי הוועדה הציבורית לבחירת משיאי המשואות נכתב: "עמותת 'אנוש' תחת הנהגתה של הדס הצליחה לקדם מהפכה בתחום זה בישראל בתחומי החקיקה, התעסוקה והדימוי הציבורי. פעולתה מייצגת את היכולת לצמוח מתוך אובדן ואת יכולתם של יחידים וקבוצות לקדם שינויים חברתיים בישראל".

רוס ביהרי: "שמנו על המפה את קשר השתיקה הכפול של נפגעות תקיפה מינית ונפשית. תמיד נשים שהיו מאובחנות עם פגיעה נפשית ושגם חוו פגיעה מינית, התקשרו למרכזי הסיוע לנפגעי נפש של אנוש בכדי לקבל שירותים, ולא היה לנו מספיק מה להציע להן. מאוד פחדנו מהשבריריות של נפגעות הטראומה המינית. במקביל, כל השנים קרה מצב דומה במרכזים לסיוע לטראומה מינית.

"מרכז תאיר ואיגוד מרכזי הסיוע יצרו איתנו קשר ודיברו על פונות שלהם שמקבלות שירותי בריאות נפש ושיש קושי גדול לתת להן שירות במרכזי הסיוע. הם אמרו שהפגיעה שלהן מאוד קשה ומופיע קושי להחזיק אותן בקווי הסיוע. כך, לאט לאט, התגלתה המורכבות של אוכלוסייה שמודרת פעמיים, פעם כנפגעות תקיפה מינית ופעם שנייה כמאובחנות פסיכיאטרית או כמאובחנות פגיעה נפשית, כשאז הן שוב מודרות מהחברה. ביחד בנינו תוכנית שמטרתה לשבור את קשר השתיקה הכפול הזה".

איך עובד בעצם שיתוף הפעולה בין הגופים?

"במרכז תאיר הצוות מאוד מקצועי ובעל ידע נרחב בתחום הטראומה המינית. לנו באנוש יש ידע נרחב בתחום הטראומה הנפשית. הדבר החשוב שקרה הוא שייצרנו איתם גוף ידע שלישי, הן של בריאות הנפש והן של תקיפה מינית. ביחד איתם הבנו מה מתרחש כשקורה גם וגם. ההובלה של התוכנית הייתה של איגוד מרכזי הסיוע והביצוע היה של תאיר. בתאיר ביצענו את ההכשרה והצוות המקצועי של תאיר היה אמון על התהליך ההדרכתי".

מה היקף התופעה של נפגעי תקיפה מינית שחוו גם טראומה נפשית?

"למעלה מ-85% מהנשים שמאובחנות עם מחלת נפש כרונית – עברו בחייהן תקיפה מינית. יכול להיות שהן הותקפו מינית, כשהיו מאושפזות או כשכבר אובחנו כנפגעות נפש, ויכול להיות שהפגיעה המינית היא שהובילה לכך. בכל מקרה השילוב של השניים מאוד מסובך".

עד כמה המודל החדש הצליח לשנות ולהשפיע על המודעות לנפגעות "כפולות", נפשית ומינית?

"בתוך עמותת אנוש יש קבוצת נשים שמובילות את התחום של הכשרה לסיוע נפגעות נפש ומינית. בשלוש השנים האחרונות למעלה מ-80% מכל הצוותים שלנו עברו את ההכשרה. חשוב מאוד להדגיש שאנחנו לא ארגון שמטפל במקרים מסוג זה, אלא ארגון מודע טראומה. זאת אומרת, שהצוותים שלנו מבינים כיצד לשמוע על הטראומה המינית ושצריך להתייחס אליה לא פחות מאשר לאבחנה הנפשית, ובעקבות כך להפנות למערכת טיפולית מתאימה".

על הטראומה המינית אומרת רוס ביהרי: "הנזק של גילוי עריות או טראומה מינית הוא עמוק ומצלק, פגיעה מינית משאירה צלקת שאי אפשר לרפא וצריך להבין שאי אפשר לקחת בחזרה את מה שנגזל. מהניסיון שלי אני יודעת שאפשר לנסות להתחזק, או כמו במילות השיר 'היי שקטה' ששרה ריקי גל, 'כאילו הפגיעות עצמה היא סוג של כוח'".


הכתבה פורסמה במקומון ערים רחובות ב-28.6.19
לפרטים נוספים אנא פנה למרכז המידע של עמותת אנוש בטלפון: 074-7556155, או במייל info@enosh.org.il
טוב לדעת
נגישות