Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

"רוצה לראות יותר נשים בכנסת"

השרה מירי רגב מסכמת קדנציה סוערת, שבה נקטה שורת צעדים לקידום הנשים בתרבות ובספורט. היא משוכנעת שהתרבות הישראלית נגישה יותר בזכותה ומסמנת יעדים לממשלה הבאה: לכהן כשרה לביטחון פנים או כשרת החינוך

מירי רגב
צילום: סיגל קרימולובסקי

מיעוט נשים במקומות ריאליים: "צריך לעשות אבחנה ברורה בין מפלגות שבהן הציבור בוחר את הרשימה, כמו הליכוד והעבודה, לבין כאלו שבהן ראש המפלגה ממנה את המועמדים לכנסת, דוגמת המפלגות של גנץ וליברמן. כשמפלגות מהסוג השני לא משבצות מספיק נשים בעשירייה הראשונה והשנייה זה מראה על איזושהי צורת חשיבה, שהן לא רואות בנשים נכס אלקטורלי וסבורים שהן לא יצליחו להביא להם מספיק קולות".

הפריימריז בליכוד: "אני מברכת את עשרות אלפי מתפקדי המפלגה שיצאו להצביע לרשימה שלנו. לכבוד גדול לי להיות האישה הראשונה בליכוד פעם שנייה ברציפות, לאחר ששובצתי במקום חמישי, ואני שמחה שלא שוריינתי מתוקף היותי אישה, אלא נבחרתי בזכות עצמי. זה לא סוד שאשמח לראות יותר נשים ברשימות הליכוד, ובמיקום יותר גבוה. כך ראוי ונכון בכל מפלגה ולא רק בליכוד".

כניסת נשים לעשייה הציבורית: "השינוי הכי גדול בכניסה של נשים לפוליטיקה הורגש בשנה האחרונה בבחירות המקומיות, בהן ראינו יותר ויותר ראשות עיר נבחרות בערים כמו נתניה וחיפה, והרבה יותר נשים במועצות הערים. בעיניי, העשייה הציבורית היא התחום המשפיע ביותר על חיי התושבים ואני מברכת כל אישה שמעזה לקחת חלק ולהתברג בעשייה. לנשים יש אינטליגנציה רגשית שבעזרתה הן יכולות לעשות נפלאות וכולנו נצא נשכרים מכך. חשוב לעודד אותן ושתינתן להן אפשרות להתמודד בצורה הוגנת".

חקיקה לקידום נשים: "בכנסת היוצאת ייסדתי מנגנוני תמיכה, שנועדו לתמרץ שילוב נשים במוסדות תרבות. בתפקידי כשרת התרבות והספורט, אני מתמרצת תקציבית מוסדות עם יותר נשים בוועד המנהל. שילשתי את תקציב הספורט הנשי ופעלתי לקידום פרויקטים של ספורט נשי כמו 'אתנה' ו'מאמאנט'".

"אדאג שחוק הנאמנות יעבור"

סיכום הקדנציה: "הקדנציה שלי גרמה למהפכה בכל ההתייחסות לתרבות, מאליטה זו הפכה לתרבות של העם. אנשים הבינו שתרבות זה לא משהו שקיים אי שם במשולש הרחובות דיזנגוף, רוטשילד ואבן גבירול בתל-אביב, אלא שזה צורך בסיסי של כל אזרח ואזרחית במדינת ישראל, וזה לא משנה אם הוא דתי או חילוני, ערבי או יהודי, תושב פריפריה או מרכז. הובלתי שינוי בכל התפיסה של המשרד: בגיוון, בהנגשה, בפיזור תקציבי, ויישמתי מדיניות של צדק חברתי וצדק תרבותי.

"בזכות הגדלת תקציבי התרבות והספורט במיליארד שקלים בשנה לכל אחד משני התחומים, אפשרנו לקיים פסטיבלים, אירועי תיאטרון, מחול, מוזיקה ואמנות פלסטית בהתאמה לצרכים המקומיים של כל מגזר ומגזר. ביטלתי את חוק הספרים, מה שהחזיר את הציבור לחנויות הספרים. הובלתי רפורמות בחוק הקולנוע, ששינו את חוקי המשחק במועדון הסגור שנקרא הקולנוע הישראלי. פעלתי להקמת 'בתי מייסדים' ב-24 עיירות פיתוח, שיספרו את סיפורי העלייה מהמזרח שלא שולבו עד כה בנרטיב הישראלי".

החזון שלי: "שמזרח ומערב ידורו אחד לצד השני. אין דבר כזה 'תרבות גבוהה' ו'תרבות נמוכה'. יש תרבות שהציבור אוהב ומתחבר אליה. יש מקום בציבוריות הישראלית גם לעוד וגם לכינור, שביחד יוצרים מנגינה נפלאה שיוצאת מהלב ונכנסת אל הלב".

חוק הנאמנות בתרבות: "חוק שימנע העברת תקציבים לאותם מוסדות ציבור שחותרים תחת מדינת ישראל ועושים דה-לגיטימציה לחיילי צה"ל. הצלחתי להעביר את החוק בקריאה ראשונה, אבל לא בשנייה ושלישית וזה הדבר היחיד שאני מתחרטת שלא הספקתי לסיים. עם זאת, יש דין רציפות ואני מאמינה שהחוק יעבור בקדנציה הבאה. אני אדאג לזה אישית, לא משנה באיזה משרד אהיה. לא ייתכן שנעביר תקציבים להאדרת מחבלים ולהסתה נגד המדינה".

"שבת? רק עם חברים ומשפחה"

תוכניות לעתיד: "הייתי רוצה לכהן בתפקיד השרה לביטחון פנים. גם משרד החינוך מעניין אותי. אבל בוא נחכה שנסיים את הבחירות, הליכוד ייבחר ונתניהו יהיה ראש הממשלה, ואז יהיה יותר רלוונטי לדבר על תפקיד זה או אחר".

אישה כראש ממשלה: "לדעתי ישראל עדיין לא מספיק בשלה לבחור באישה נוספת לתפקיד ראש הממשלה, והעובדה המצערת היא שמאז שהסתיימה כהונתה של גולדה מאיר ז"ל, לפני יותר מ-40 שנה, לא נבחרה אישה לתפקיד. אני בהחלט חושבת שאישה שניחנה בניסיון וביכולת לקבל החלטות, מתוך הבנה של כלל האתגרים שעומדים בפני מדינת ישראל, יכולה למלא את התפקיד, ואני מאמינה שבעתיד נראה גם אישה בתפקיד ראש ממשלה. לגבי עצמי, כל דבר בעיתו".

השילוב הנכון בין עבודה לחיי משפחה: "שאלת מיליון הדולר. מי שיגיד לך שהכל ורוד וקל, לא אומר אמת לעצמו. זה נושא מאוד מורכב, אבל אפשרי. בסופו של יום, אישה שיש לה ילדים ומשפחה צריכה את הגיבוי גם מהילדים וגם מבן הזוג, בוודאי כדי לתפקד בתפקיד פוליטי שדורש הרבה מאוד שעות עבודה, זמינות ונגישות של 24/7. כשהאימא נמצאת בתפקיד שהיא אוהבת אותו ומרגישה שהיא משפיעה, גם במשפחה יש תחושה טובה.

"בצד הדברים, חשוב גם לאישה עצמה לדעת להציב גבולות. אחת ההחלטות שקיבלתי בקדנציה הזו היא לא לעבוד בשבת. אם בעבר הייתי עושה שבתות תרבות וזה דרש ממני להכין את האירוע ולחזור הביתה ב-14:00-15:00 כשלא נשאר זמן לכלום, היום אני בשבת עם הילדים, עם בעלי, עם החברים ועם עצמי".

מסר לנשים צעירות: "אל תתביישו בדרך שאתן בוחרות. כשאישה בוחרת דרך ללכת איתה, לא משנה באיזה תפקיד היא נמצאת – עקרת בית, נהגת מוניות, שרה בממשלה או עובדת בדואר – הכי חשוב שתהיה שלמה עם הבחירה ותלך איתה עד הסוף".

שם ומשפחה: מירי רגב.

גיל ומצב משפחתי: 53, נשואה + 3.

השכלה: תואר ראשון בחינוך בלתי פורמאלי מבית ברל, תואר שני במינהל עסקים עם התמחות במימון ושוק ההון מהקריה האקדמית אונו. בוגרת המכללה הבין-זרועית לפיקוד ומטה של צה"ל.

תפקיד: ח"כ, שרת התרבות והספורט.

תפקידים קודמים: יו"ר ועדת הפנים והסביבה של הכנסת, דוברת צה"ל (בדרגת תא"ל), הצנזורית הצבאית הראשית.

טוב לדעת
נגישות