Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

ללכת מחדש

לא מדע בדיוני: רצועה באזור הברך ועליה יחידה ממוחשבת המסייעת בהנעת גפיים משותקות כתוצאה מאירוע מוחי, טרשת נפוצה או שיתוק מוחין. 'סטרייד אורתופדיה', המובילה בטכנאות אורתופדיה ושיקום נוירולוגי בישראל, משווקת פיתוח ייחודי וישראלי בטכנולוגיית גירוי חשמלי פונקציונלי ממוחשב

ענת יפה (צילומים: יח"צ) נגישות מאי 2019
מבוגרים וצעירים משתמשים ב-BIONESS L300GO

"אולי לא תאמינו אם אגיד לכם, אבל כשאני רוצה, אני יכול לרוץ כמו רוח נושבת", אמר פורסט גאמפ, אשר נולד עם עמוד שדרה עקום ונאלץ להלך בילדותו עם מכשירי מתכת מגושמים לייצוב הרגליים. נחישותו של פורסט להתגבר על מוגבלותו היוותה השראה לרבים מצופי הסרט. אלא שיש רבים החיים במצב של נכות או מוגבלות ועבורם מדובר בשגרה ולא בסרט.

בדיוק עבורם פועלת חברת סטרייד אורתופדיה, המובילה בתחום טכנאות האורתופדיה והשיקום הנוירולוגי בישראל. חברת סטרייד אורתופדיה הוקמה לפני 27 שנה על ידי ויוויאן ומיכאל אלכסנדר, המתמחים בתחום האורתוטיקה-טכנאות אורתופדיה. החברה מייצרת מכשירי הליכה ומדרסים, ולאחרונה העתיקה את המפעל והקליניקות לטובת המטופלים לכרמיאל. המרכז החדש משמש כמרכז שיקום נוירולוגי ואורתופדי אזורי, המשרת את תושבי הגליל.

ויוויאן אלכסנדר היא בעלת תואר שני בפיזיותרפיה ומאסטר בפיזיותרפיה מאוניברסיטת NYU ניו יורק, מוסמכת באורתוטיקה (טכנאות אורתופדיה) מ-North Western Medical School בשיקגו. מיכאל אלכסנדר התמחה בתחום האורתוטיקה (טכנאות אורתופדיה) במסגרת מכון לואיס בתל השומר, למד והתמחה בארצות הברית בתחום כף רגל וקרסול באוניברסיטת TEMPEL שבפילדלפיה.

בשלוש השנים האחרונות פועל מיכאל אלכסנדר כטכנאי אורתוטיקה במחקר הבודק את יעילות הגירוי החשמלי הפונקציונלי (FES) הממוחשב אצל ילדי שיתוק מוחין (גילי 6-16). המחקר מתקיים בבית החולים דנה-דואק במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב), במחלקה הנוירולוגית ילדים, בראשותם של פרופ' אביבה פתאל וד"ר עידן סגל, העושה את המחקר בפועל.

התאמת סד למטופל במרכז השיקומי של סטרייד אורתופדיה בכרמיאל

מיכאל אלכסנדר הציג תוצאות שימוש בטכנולוגית FES בקרב ילדי שיתוק מוחין בכנסים רבים בעולם. בכך העצים את יישום הטכנולוגיה של FES ממוחשב בקרב ילדי שיתוק מוחין בארץ ובעולם כפתרון משפר הליכה, ולאחרונה אף הציג תוצאות ביניים של המחקר בכנס בינלאומי שהתקיים בלייפציג בגרמניה. לצד ויוויאן ומיכאל, פועלים בחברת סטרייד 12 עובדים נוספים, מתוכם 3 קלינאים.

ומה הקשר של סטרייד אורתופדיה לתחום ההייטק/ביוטק?

"סטרייד אורתופדיה נבחרה להיות המשווקת הבלעדית של סדרת מוצרי הייטק ממוחשבים ופורצי דרך, המאפשרים הנעת גפיים משותקות, של חברת BIONESS הממוקמת בישראל ובארצות הברית. המוצרים הם פרי פיתוח ישראלי ופועלים בטכנולוגיית FES (גירוי חשמלי פונקציונלי ממוחשב), טכנולוגיה המסייעת בהליכה בקרב מטופלים אשר עברו אירוע מוחי, חולי טרשת נפוצה, שיתוק מוחין ועוד", מסביר מיכאל אלכסנדר.

תוכל להרחיב על מוצרי חברת BIONESS?

"מדובר בסדרת מוצרי GO של חברת BIONESS, כאמור פרי פיתוח ישראלי. מוצרים אלה הינם שדרוג למוצרי החברה מהדור הקודם. המוצרים מהדור הקודם, וכמובן אלה מהדור החדש, הם העילית של המוצרים בתחום זה בעולם. המוצרים פועלים בשוק העולמי כ-15 שנה, ומסייעים מאוד למטופלים הסובלים משיתוקים ומשפרים את ההליכה באופן ייחודי", מדגיש אלכסנדר.

אחד ממוצרי הסדרה הוא ה-L300GO. מדובר ברצועה הממוקמת באזור הברך ועליה יחידה ממוחשבת המסייעת בהנעת גפיים משותקות. היחידה מזהה את מאפייני ההליכה המשתנים ומפעילה את הגפה בדיוק בעיתוי הדרוש, ללא כל התערבות של המטופל, ובכך מאפשרת הליכה בטוחה, ללא היתקלויות או נפילות. הטכנולוגיה של המוצר ישימה בקרב מטופלים אשר עברו אירוע מוחי, בקרב הלוקים בשיתוק מוחין וחולים בטרשת נפוצה.

משתמשת עם אפליקציה ב-BIONESS L-300 GO

באמצעות טכנולוגיה זו ניתן לראות שיפורים מדידים שהוכחו במחקרים: לא זאת בלבד שהמטופלים הצליחו בהליכה בזכות הנעת הגפיים, הם אף עשו אותה מהר יותר והתפנו למשימות נוספות, נוכח העובדה שמוחם היה פנוי מהתמודדות עם הקושי בהנעת הגפיים.

מיכאל אלכסנדר: "את מערכות ה-GO ניתן אף לחבר לאפליקציה בטלפון הנייד, כך יכול המטופל לעקוב אחר התקדמות השיקום, ומאפייני ההליכה. ייחודיות סדרת מוצרי ה-GO, ובעיקר ה-L300GO, ידידותיות תחושת הגירוי החשמלי, בזכות אלקטרודות ייחודיות שפותחו ב-BIONESS ישראל".

האלקטרודות במוצר זה מעניקות תחושת גירוי מופחתת ומאפשרות נוחות שימוש למשתמש. טכנולוגיית חישת תלת-ממד מוטמעת ומאפשרת למערכת ללמוד את ההליכה ולשנות את מאפייני הגירוי בזמן אמת. הגירוי הוא רב-ערוצי ומאפשר שליטה בתנועת כף הרגל (Inversion/Eversion), להליכה מאתגרת במיוחד מתאפשר השימוש בעזרת חיישן עקב ייחודי.

מהו הפתרון שמציעה חברת סטרייד אורתופדיה במקרים של רגל קלובה/קלאב-פוט?

"מצב של רגל קלובה הוא מצב בו כף הרגל נוטה כלפי פנים והוא נוצר עקב עיוות מולד. רגל קלובה היא הפתולוגיה האורתופדית הנפוצה ביותר ביילודים, עם ממוצע עולמי של 1 ל-1,000 לידות, ונפוץ יותר בזכרים. החברה שלנו מייבאת מגרמניה ומשווקת את ה-Alfa Flex המשמש לטיפול ב-Club Foot – כף רגל קלובה. מטרתו של המוצר ליישר את הרגל לילדים מגיל לידה ועד גיל 5 שנים", מסביר מיכאל אלכסנדר.

ומה מתכננת החברה לטובת אנשים עם מוגבלויות בעתיד?

"הפוטנציאל בשיקום הנוירולוגי גלום בפיתוחי הייטק ורבים מהם בגירוי הממוחשב. הנעת גפיים משותקות זו כבר עובדה קיימת, עכשיו יש להמשיך לפתוח את המוצרים והקישורים מרחוק לצוות הרפואי ONLINE. קישור זה יאפשר המשך טיפול פיזיותרפי בבית המטופל/ת וביחס עלות תועלת משופר. כך לדוגמה המטופל/ת מבצעים פעולות פונקציונליות יומיומיות בסיסיות, כגון הליכה מהמטבח לסלון, והליכה זו מהווה תרגול ופיזיותרפיה. הצוות הרפואי יעקוב מרחוק וינחה את המטופל/ת.


קליניקות החברה ברחבי הארץ: מרכז: הרצליה, בית הנדיב, רח' הנדיב; צפון: חיפה, רח' הקורנס 21 (מקביל לרח' הנפח), צ'ק פוסט קליניקות; משרד ראשי ומפעל: רח' הנפח 34 (פינת מעלה כמון) כרמיאל | טלפון: 1-700-709-739 | אינטרנט: www.ort.co.il | פייסבוק : Stride Orthopedics Ltd.
טוב לדעת
נגישות