Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

טובים השניים

בני הזוג דורית סלע וניצן הורוביץ, מהמעצבים המוכשרים והבולטים בסצנת העיצוב הישראלית, מתחילים ומסיימים את היום יחד, וממשיכים ליצור גם אחרי שהילדים הלכו לישון. שיתוף פעולה מקצועי עם השותף לחיים עושה רק טוב, הם מעידים. ראיון זוגי עם איש הרגש והפרטים, ואשפית הקומפוזיציה

מיכל אסף (צילומים: עידן מילמן) Designer פברואר 2019
דורית סלע, ניצן הורוביץ, צילום: עידן מילמן

רבים מהיוצרים הגדולים בעולם בחרו, ובוחרים, לעבוד כסוליסטים, אבל לאורך ההיסטוריה היו גם כאלה שהחליטו לשתף פעולה עם בני זוגם בחיים. דוגמה לכך הם המעצבים האיקוניים ריי וצ'ארלס איימס, שהוכיחו שטובים השניים מן האחד. והם לא לבד, גם בסצנת העיצוב העכשווית יש זוגות שחברו יחד ומשתפים פעולה.

דורית סלע וניצן הורוביץ הכירו תוך עבודה על פרויקט בו לקחו חלק והתאהבו. אחרי למעלה מ-15 שנות קריירה עצמאית החלו לשתף פעולה וכיום הם עובדים ביחד ובנפרד – היא בעלת משרד המתמחה במתן שירותי אדריכלות ועיצוב פנים לדירות ולבתים פרטיים, והוא בעל משרד לעיצוב פנים המתמחה בדירות, בתים ומגוון פרויקטים מסחריים, משרדים ואולמות תצוגה. ביחד הם חולקים חלל רחב ידיים משותף, בניהם מפריד קיר, ועובדי שני המשרדים חולקים חלל משותף.

החיבור לעולם העיצוב

"כבת לאב קבלן, ביליתי כילדה לא מעט מהחופשות באתרי בנייה", מספרת דורית. "אנחנו שלוש בנות ואבי תהה תמיד מי תמשיך את דרכו, ואני גאה להיות האחת שעשתה זאת. לאורך השנים יצא לי לעבוד איתו ולצדו, במיוחד בתחילת הדרך. הוא היה מלווה אותי לפיקוחים, בודק אינסטלציה ושיפועים, ואני חבה לו לא מעט מהידע שצברתי בשנים הראשונות".

"גם אצלי החיבור לתחום התחיל דרך אבא, שהוא מהנדס אלקטרוניקה", מספר ניצן. "כילדים, הוא היה משרטט לנו סקיצה ממבט על והיינו צריכים לנחש מה מצויר בה. הסקיצות האלה זכורות לי היטב ובדיעבד אולי הן היו המפגש הראשון עם העולם המסקרן והדו-ממדי".

טביעת יד אישית

"מי שמכיר אותי יודע שהרגש הוא מוטיב מרכזי בעבודה שלי", אומר ניצן. "היכולת להעביר מסרים ותחושות היא בידיים שלנו המעצבים, כמו גם האחריות ליצור עבור הלקוח חוויה ייחודית. לכן, ריינג' הסגנונות על פיהם אני יוצר הוא מגוון ותלוי לא מעט באדם שמולי. כל פרט וחומר יקבלו פרשנות שונה, לדוגמה – תקרת בטון תיראה אחרת בחלל תעשייתי או מודרני. הכל יושב על חיבורים ומינונים של מסות, בהתאם ל-DNA של הפרויקט ושל הלקוח".

דורית מסבירה: "אני מנצלת את הקונסטרוקציה הגולמית של המבנה לטובת הוויזואליות של פנים הבית, ואני מאמינה בשימוש בחומרים אמיתיים על מנת לתת את הכוח לאדריכלות עצמה. החשיבות טמונה במבנה האדריכלי ולא בציפוי שלו: כשהאדריכלות טובה, הכל מסתדר ומתחבר היטב ולמבניות יש משקל גדול בהצלחת הפרויקט. אני מרגישה שבזכות ההיכרות והעבודה המשותפת עם ניצן, העיצוב שלי הפך למכיל ורך יותר. אני משתמשת היום יותר בטקסטורות ובצבעים ומצליחה ליצור חיבור בין העולמות.

"בד בבד אני מאמינה בלגרום ללקוחות לצאת מאזורי הנוחות שלהם, כי רק ככה אפשר להגיע לתוצר לא גנרי, שאינו מובן מאליו. בתוך כך, הרצון להגשים עבורם פנטזיות מביא אותי להתמודד עם אתגרים קונסטרוקטיביים שעל פניו נראים בלתי ישימים, ואני תמיד אומרת שאם כבר לפני למעלה מ-50 שנה היינו על הירח, אין שום סיבה שב-2019 יעמוד בפנינו איזשהו מכשול, גדול ככל שיהיה".

יחסי גומלין

דורית סלע, ניצן הורוביץ, צילום: עידן מילמן"בפרויקטים המשותפים יש לכל אחד מאיתנו נישה מאוד ספציפית", מוסיף ניצן. "אני איש של פרטים ודורית אשפית הקומפוזיציה והפרופורציה. בעיניי, יש לה יכולת מדהימה לבחון מסות, לחשב, לתכנן ולהעמיד אלמנטים בצורה מיטבית. מעבר לזה, היא רעיונאית גדולה וכל פעם מחדש אני מתרשם מהיכולת שלה לעמוד על הרגליים האחוריות ולא להתפשר. העקשנות שלה מובילה בפועל לתוצרים מדהימים".

"ניצן לימד אותי להקשיב ולא רק לדבר" אומרת דורית. "מעבר להיותו מעצב מוכשר ניצן מתמחה בפרטים, בפיתוח חדשנות ובטכנולוגיה. יש לו מהיכולת הנפלאה שלה להבין את הלקוח ולתכנן עבורו את החלל המבוקש.

"מה זה איש של פרטים? זה אומר שהוא באמת מבין בחומרים. יודע למתוח את הגבול ולנצל כל משאב, ויותר מזה – הוא תמיד מוצא את השילובים הייחודיים והרגשיים, כך שהחלל הוא תמיד ייחודי" .

"לפני העבודה עם ניצן העדפתי תמיד לעבוד לבד", מספרת דורית. "לא חשבתי שיש מישהו שיוכל באמת להוסיף או לחדש לי. היום אני מבינה עד כמה סיעור מוחות והקשבה מרחיבים את הדעת ויכולים להעשיר מאוד את איכות התוצרים. אנחנו בוחרים לעבוד על פרויקט במשותף כשאנחנו מזהים ששילוב הכוחות יוביל לתהליך בו נמצה את עצמנו לטובת הפרויקט".

עיצוב ישראלי

"גם חובבי הסגנון המינימליסטי המובהק מבקשים היום להכניס את החמימות הביתה ולא להרגיש במוזיאון", מסביר ניצן. "ללקוח יש עולם מושגים עשיר ורחב הרבה יותר, הוא חשוף למדיות השונות והוא חולם ומעז. כמתכננים, זה גורם לנו ליצור תוצרים טובים ומסקרנים יותר. אנחנו מתמודדים עם אתגרים טכניים, ועם רעיונות גדולים לחללים קטנים. בסופו של דבר, הכל אפשרי ובר ביצוע, צריך פשוט לפתוח את הראש ולחשוב".

"אנחנו מזהים לא מעט פרויקטים דומים", אומרת דורית. "בסופו של דבר אנחנו חיים במדינה קטנה, חמה ומשפחתית. הרבה מהישראלים עדיין מסרבים לצאת מהשבלונה והטרנדיות ומבקשים בית 'כמו של הדודים או השכנים'. האחריות שלנו כמעצבים היא לחשוף בפניהם חיבורים שונים ולהראות שגם אם זה החלום – אפשר להגשים אותו בצורה משודרגת. אני, למשל, דואגת לשמר את הרעיון של הלקוח אבל גורמת לו להתקיים בתוך הרעיון שלי. תוספת של דברים שבאופן טבעי הוא עצמו לא היה חושב עליהם".

מגמות עיצוב

"באופן עקרוני אנחנו נמנעים מטרנדים", אומר ניצן. "אנחנו מחפשים ליצור מוצר מדף ארוך-טווח, משהו שאפשר לחיות ולגדול איתו. טרנדים אפשר לשלב באמנות, בטקסטיל ובשאר אלמנטים שאינם מקובעים וניתנים להחלפה".

"רוב החומרים שמשתמשים בהם היום היו טרנדיים לפני עשור, וסביר שיהיו טרנדיים גם בעוד עשר שנים מהיום, פשוט באינטרפרטציה שונה", מוסיפה דורית. "חומרים תעשייתים וטבעיים, כמו בטון וברזל, ממשיכים להתקיים במינונים שונים ומתאימים לכל טרנד. הטרנד לרוב בא לידי ביטוי ביישום החומרים בהתאם לטכנולוגיות שמתפתחות. נניח יציקות בטון, שכיום נראות כמעט כמו טקסטיל, או בדים ועורות שיודעים להתנהג על גוף הספה בצורה שונה מבעבר".

סלע והורוביץ נהנים לשתף פעולה עם חברות שמייבאות את המותגים הטובים בעולם, ומרכזות תחת קורת גג אחת מגוון פתרונות מתקדמים המאפשרים ליצור עיצוב עשיר ומרובד שעומד במבחן הזמן. "איכויות התוצר הסופי משפיעות על נראות הפרויקט", מציינת דורית, "המפגש עם מותגי היוקרה מעשיר את הוויזואליות, לצד הקפדה על פרטים ובחירת חומרים ייחודית".

"התאמת החומרים משתנה מפרויקט לפרויקט", אומר ניצן. "אנשים רוצים למתוח גבולות ושואפים לתוצר איכותי, ואצלנו, המעצבים, יש שינוי תפיסתי בכל הקשור לחומר ואיך הוא יכול להיראות. הבחירות, החלומות והשימושים – כולם משתנים ובהרבה מובנים; מה שמייחד מעצב הוא היכולת שלו להתפתח".

השגרה שלנו

"אנחנו נושמים וחיים את התחום, חולקים חברים משותפים, שמלווים אותנו גם בחיים הפרטיים וגם בחיים המקצועיים", מדגיש ניצן. "העובדה ששנינו עובדים יחד בהחלט משפיעה, ורואים את זה גם בבית. אנחנו מסיימים את היום במרפסת, עם כוס וויסקי ביד, ומדברים על אתגרים, הצלחות ושאיפות, לא רק כאלה שקשורים לעבודה. מדברים כל הזמן על עיצוב שהוא חלק בלתי נפרד מהחיים. אנחנו לא מרגישים שעצרנו ומתעסקים במשהו אחר, הכל עניין של מינונים. אני חושב שזאת גם אחת מנקודות החיבור הכי מובהקות בינינו".

"באופן טבעי, מדי פעם עולה השאלה איפה אני רואה את עצמי בעוד חמש שנים, והתשובה תמיד זהה: באותו מקום", אומרת דורית. "אני רואה אותנו ממשיכים ליצור, לעמוד באתגרים ולהמשיך להכיל אחד את השני. היה לנו מזל גדול שפרויקט מקצועי חיבר בינינו, ואני מאושרת מהתא המשפחתי המורחב שיצרנו ומהעובדה שכל ששת הילדים שלנו מרגישים בנוח. למרות האינטנסיביות של שני עסקים תובעניים, אנחנו מפנים זמן לתא המשפחתי ולביחד. אנחנו מקפידים גם לשמור על הזמן הפרטי שלנו וליצור לעצמנו אי של שפיות בו אנחנו חולמים יחד" .


איפור ושיער חן צארום צולם ב: ALBED by KLEIN'S – INNO outdoor living by KLEIN'S
טוב לדעת
נגישות