Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

מגמות בעיצוב חללי עבודה לשנת 2020

עובדי העידן החדש זקוקים למשרד פוטוגני עם 'חוויית משתמש' המאפשר גמישות, משרה אווירה ביתית ויש לו גם אג'נדה בנושא קיימות. חמש מגמות עיקריות בעיצוב ובתכנון של חללי עבודה שיתופיים

רונית שנבאי Workspace נובמבר 2019
עיצוב: סטודיו BENAROSH; צילום: עידן מילמן

מרבית בעלי העניין מאמינים בנוסחת הצמיחה המהירה של עבודה בחללים משותפים, וסבורים שהיא יכולה להצליח על אף סיפורה של חברת WeWork שנאלצת לחשב מסלול מחדש. המודל שחברה זו קידמה מסמן שינוי מגמה בשוק המשרדים, לנוכח התמורות שמלוות את סביבת העבודה בעולם המודרני, אם כי לאו דווקא היא זו שתקצור את הפירות. בכל אופן, כאשר שוק העבודה משתנה, עולם התכנון והעיצוב נדרש להדביק את הפער.

פינות עבודה שמרגישות כמו סלון, מטבח ביתי ותפאורה כמו זו של בית מלון – אבל מלון בוטיק: כך מתחילים להיראות חללי העבודה השיתופיים בישראל. בכדי להבין קצת יותר לעומק מהם מאפייני העיצוב והתכנון של החללים השיתופיים לשנת 2020, והאם אכן תהיה להם השפעה על הנטוורקינג, הרווחה והפריון בעבודה, ביקשנו לשוחח עם לירון שוורץ-גילת, סמנכ"לית עיצוב ברשת 'טולמנ'ס'.

"ברוכים הבאים לעובדי העידן החדש, שזקוקים למשרד פוטוגני עם 'חוויית משתמש' המאפשר גמישות, משרה אווירה ביתית, וגם יש לו אג'נדה בנושא קיימות" – כך מאירה שוורץ-גילת בזרקור מיוחד חמש מגמות עיקריות בעיצוב ובתכנון של חללי עבודה שיתופיים:

צילום (כאן ולמטה): באדיבות טולמנ'ס

1. חוויית משתמש

רווחת העובדים הופכת לאחד השיקולים החשובים ביותר בתכנון ובעיצוב מקום העבודה. עוד הרבה לפני קפה טוב וחדר כושר, מרחבי שיתוף ואזורים קהילתיים בלתי-פורמליים אשר מעניקים גמישות מחשבתית, מהווים מוקדי מפתח בתכנון ובאדריכלות המשרד.

כך, לאונג' מעוצב ופינות ישיבה סלוניות אשר מספקות פינות נהדרות למחשבה, הם דוגמאות מצוינות לאזורים מעוצבים המאפשרים אינטראקציות ומפגשים מַפְרים בין אנשים שונים. אלו מהווים מרכיב חשוב בעיצוב ובתכנון, ויותר מכך – הם משחררים את כל אותן דרישות נוקשות לגבי האופן שבו משרד צריך להיות ולהרגיש. חללי העבודה של העידן החדש יעוצבו כסביבות אינטימיות אשר מעודדות דיון, יצירתיות, פתיחוּת, ובעיקר אווירה מעוררת השראה.

2. אווירה ביתית

העובדה כי אנשים יכולים לעבוד בכל זמן ומכל מקום באמצעות הענן הווירטואלי, מניבה אתגר גדול בתכנון ובעיצוב של חללי העבודה. עיצוב באווירה ביתית, חמימה ולא מעונבת יביא לנחשול של עובדים אשר מחפשים אחר מקום עבודה שהוא יותר מאשר בית. הדוגמאות הבולטות לכך הן כניסתם של שטיחים לחלל העבודה, הופעתן של מערכות ישיבה מערסלות, שולחנות קפה קטנטנים וכדומה.

3. גמישות

חללי עבודה משותפים חייבים להיות גמישים בתכנון ובעיצוב על-מנת לענות על הצרכים המשתנים של החברות והארגונים המשתמשים בהם. שוכרים אשר מרחיבים את פעילותם ו/או מתקשרים זה עם זה, דורשים גמישות בחלל שלהם. כאן מתודולוגיות התכנון והבנייה צריכות לדעת כיצד להתאחד.

פתרונות חכמים אשר מאפשרים הזזה של קירות וריהוט, המגדירים מחדש את החלל תוך דקות ספורות, הם המפתח לגמישות הנדרשת בעידן החדש. דוגמה בולטת לכך היא של חברת Rimadesio (משווקת בטולמנ'ס) אשר הביאה לישראל מהפכה של ממש בחלוקה גמישה ומודולרית של החללים. פתרונות – כגון דלתות הזזה אשר מתפקדות כקירות – מאפשרים את אותה גמישות תכנונית מודולרית אשר כה נחוצה במאה העשרים ואחת.

צילום: טולמנ'ס

4. קיימות

אימוץ של נושא הקיימות הינו מהותי כיום בתכנון של מקומות עבודה מצליחים ועתידניים. ההחלטות באשר לציוד כמו-גם לחומרים שבהם נעשה שימוש – החל מבחירה של גופי תאורה בעלי צריכה אנרגטית נמוכה או ברזים אשר מביאים לחיסכון במים, ועד לשימוש בחומרים מתחדשים או ממוחזרים – הינן חשובות בתכנון ובעיצוב של חללי עבודה שיתופיים.

הידיעה שלפיה מרחב העבודה מכבד את הסביבה שבתוכה הוא שוכן, גורמת לעובדים להרגיש טוב יותר עם עצמם ביודעם כי הם למעשה מקדמים אג'נדה ערכית במו ידיהם. כתוצאה מכך, נובע גם ערך השייכות של העובדים למקום העבודה שלהם.

5. משרד פוטוגני ומעוצב

ככל שמספר חללי העבודה המשותפים יגדל, כך יתרחב גם הצורך של השוכרים להתבדל. במקרה זה, ימלא העיצוב תפקיד חשוב תוך שהוא משלב מודלים עסקיים צולבים, כגון הקמה של מרכז יוגה וכושר בתוך מרחב העבודה המשותף. עיצוב מדויק יאפשר ניצול יעיל של החלל לעוגנים חזקים עבור העובדים.

שוורץ-גילת מסכמת: "חמשת המגמות הללו מתמקדות לכדי נרטיב אחד מרכזי, אשר משפיע על העיצוב ומוּנַע מן העובדה שאין היררכיה! בניגוד למתווה המיושן של משרדים פינתיים סגורים, שבלוניים ו'משרדיים', עיצוב חללי העבודה השיתופיים מציע דרך מודרנית יותר לעבוד ולרקום חוויות וקשרים".

טוב לדעת
נגישות