Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

כיצד ניתן לטפל בבית בחולה עם דמנציה מתקדמת?

על האתגרים שמציב אובדן התפקוד וההסתגלות לשינוי הקיצוני

צילום: shutterstock
טיפול פיליאטיבי במסגרת הוספיס בית

ההתמודדות עם מצבו המורכב של בן משפחה החולה בדמנציה מתקדמת, קשה מנשוא מבחינה נפשית ומאתגרת מאוד מבחינה לוגיסטית. ד"ר איב ביטון, מומחה ברפואה פנימית והמנהל הרפואי של שרן – רפואה עד הבית, מסביר: "ההתדרדרות בכל התפקודים – הקוגניטיביים, המנטליים והפיזיים – באה לידי ביטוי באופן דומה אצל חולים בדמנציה מתקדמת. רובם מתקשים לדבר, לזהות אנשים ואף את בני משפחתם, ומבחינה פיזית סובלים מקושי לקום ממיטתם באופן עצמאי, לשבת ולאכול. כמו כן קיימת שכיחות גבוהה מאוד לזיהומים חוזרים ולמחלות חום, והחולים סובלים גם מכאבים הולכים וגוברים".

כיצד מעריכים את התקדמות מחלת הדמנציה?

לדברי ד"ר טל פרגר, מומחית ברפואה משפחה ורפואה פליאטיבית, מנהלת המחלקה הפליאטיבית במרכז הגריאטרי דורות ויועצת פליאטיבית לתחום הוספיס בית של שרן: "אנחנו מעריכים את התקדמות המחלה ומצבו של החולה בדמנציה בעזרת סקאלה FAST (FUNCTIONAL ASSESSMENT STAGING), הכוללת מדדים כגון: שיכחת חפצים, ירידה בביצוע מטלות, ירידה ביכולת הארגון והתכנון, במספר המילים ועוד.

"אצל כל חולה המחלה מתקדמת באופן שונה ובהתאם למצבו אנחנו קובעים תוכנית לטיפול מלא בבית, המתחשבת במצבו הפיזי המורכב של החולה אשר כולל חוסר ניידות, חוסר תקשורת, פצעים מורכבים, מקרים רבים של שאיפת מזון לקנה הנשימה (אספירציה), מצוקה נשימתית, כאבים, חוסר שקט וחרדות".

לדבריה, "השלבים הראשונים של מחלת הדמנציה מאופיינים בשינויים מבחינת רמת הצלילות המחשבתית של החולה. כאשר הוא מגיע למצב בו הוא בקושי מתקשר ואינו מסוגל לומר יותר מ-5 מילים, מרותק רוב הזמן למיטה, מפתח פצעי לחץ וממעט לאכול, זהו שלב בו הוא נחשב לחולה בדמנציה בדרגה מתקדמת מאוד (7 בסקאלה FAST). בשלב זה החולה מוגדר כחולה סופני, גם אם תקופה זו תהיה ארוכה".

מהו טיפול פליאטיבי?

ד"ר פרגר: "ככל שהמחלה מתקדמת והתסמינים מחריפים, מטרת הטיפול היא להקל על סבלו הפיזי של החולה ולמנוע אשפוזים הכרוכים בסיכון לזיהומים ולתחלואה נלווית, כגון דלקת ריאות, מחלות חום חוזרות ועוד. מבחינה רפואית עיקר עבודתו של הרופא הפליאטיבי היא לטפל ולאזן את כלל המחלות מהן סובל החולה המוגדר 'חולה מורכב', איזון תרופתי של ריבוי התרופות הניתנות לו, תיאום בין כל גורמי הרפואה בקהילה, התאמת משככי כאבים ומינון נדרש בהתאם למצבו של החולה, טיפול למניעת פצעי לחץ וטיפול בפצעי לחץ קיימים, זריקות ואינפוזיה בהתאם לצורך, טיפול להפחתת חרדות ועוד.

"הצוות הרפואי, שמגיע באופן קבוע לביתו של החולה, מלווה על ידי עובדת סוציאלית, במטרה לסייע למשפחה בכל נושא הקשור בטיפול בחולה, בהדרכה מול גורמים במערכת הבריאות והביטוח הלאומי ועוד, כך שהטיפול התומך בבית מאפשר להם לשמור על שגרת חיים ולהימנע ככל שניתן מלטלטל את החולה מחוץ לביתו ולמנוע אשפוזים.

הטיפול בחולה מוגדר טיפול תומך (פליאטיבי) והוא יכול להינתן בבית במסגרת של הוספיס בית, הממומן על ידי קופות החולים, או במסגרת של מוסד סיעודי. לטיפול הפליאטיבי הניתן בבית יש מטרה נוספת והיא להקל על בני המשפחה, ובעיקר על מי שנחשב למטפל העיקרי (CARE GIVER), מאחר שהוא חווה קשיים רבים ומתח נפשי, הן בשל מצבו ההולך ומדרדר של החולה והן בשל הבידוד החברתי שנלווה פעמים רבות לטיפול בחולה בדמנציה".


לפרטים נוספים על שירות "הוספיס בית של שרן": טל': 1-700-50-85-86; www.sharanmedical.co.il
טוב לדעת
נגישות