Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

TMNG: מרחיבים את הפעילות

הקמת חברת בת חדשה שתתמקד בתחום תחנות הכוח הקטנות היא שלב חדש בהתפתחות של TMNG. יאיר רובינשטיין, מנכ"ל חברת ההנדסה והפרויקטים הוותיקה בישראל בתחום הגז הטבעי, מספר על הסיבות למהלך, על הקשיים הקיימים בתחום ועל השינויים הנדרשים

מנוע בהספק של 2.0MW שהחברה מייבאת למספר פרויקטים בארץ (צילום: יח"צ)

לאחר מספר שנים של פעילות מרובה נרשמת בשנה האחרונה ירידה משמעותית במספר המפעלים העושים הסבה לגז טבעי. עובדה זו, מסביר יאיר רובינשטיין, מנכ"ל חברת TMNG, מחייבת את החברה להתאים את עצמה למציאות החדשה. "החלטנו לעשות שינוי במיקוד של הפעילות שלנו", הוא מספר. "הקמנו חברת בת חדשה, TMNG POWER, אשר תתמקד בהקמה של תחנות כוח מפעליות, שיפעלו על בסיס גז טבעי. הכוונה היא להיות מובילי שוק בתחום, ובהמשך לצאת עם הפעילות הזו לחו"ל".

ידע, ניסיון וחזון מתמשך

יאיר רובינשטיין (צילום: תומר יעקובסון)

TMNG היא חברה בת של קבוצת TAHAL. החברה קמה בשנת 2011, והיא עוסקת בתחום תכנון והקמה של תשתיות בישראל.
כבר בשנות ה-70 היה אגף ב-TAHAL שעסק בתשתיות לתעשיית הנפט, כולל הרחבת בית הזיקוק באשדוד והקמת קו קצא"א. בשנת 1995 זכתה הקבוצה במכרז של משרד האנרגיה לתכנון משק הגז הטבעי בישראל. בשנת 2002 החלו אנשי הקבוצה לעסוק בתכנון מפורט של הקמת מערכת הולכת הגז הטבעי וליווי הביצוע. בהתאם לכך קמו בישראל קווי ההולכה הראשונים באשדוד, ברידינג ובגזר. משם המשיכה הקבוצה לחיבור מפעלי תעשייה לגז טבעי, כאשר הראשונים שהשקיעו בפרויקטי הסבה היו כי"ל, מכתשים אגן, נייר חדרה ונשר רמלה.
בשנת 2011 נכנסה הקבוצה גם לתחום הביצוע של מערכות אלו, ולשם כך הוקמה חברת TMNG, בבעלות משותפת עם חברת מסד עוז, שבעליה שותף בתחנת הכוח בסוגת.

חיבור מפעלים ותחנות כח למערכות גז טבעי היווה עד לאחרונה, כאמור, חלק משמעותי בפעילותה של TMNG. זאת הודות להשקעה ארוכת שנים בשכלול הידע הקשור בתכנון ובהקמת מערכות אלו. ההשקעה כוללת שיתופי פעולה עם גופי ידע מהשורה הראשונה בעולם, בהם חברות אמריקאיות ואירופאיות, עובדה המקנה לחברה גישה ישירה לידע ולטכנולוגיה המתקדמים ביותר בתחום. בהתאם, החברה מכסה את כל שרשרת האספקה, עובדת עם כל ספקי הגז, עם חברת ההולכה ועם כל חברות החלוקה, מתכננת ומקימה מערכות המצטברות למאות ק"מ של קווי הולכה.

TMNG היא חברת התכנון היחידה בישראל העובדת בתחום ה-Off Shore של המערכות הימיות, וכך משתלבת החברה עם יכולות התכנון שלה בפיתוח מאגרי הגז שהתגלו מול חופי ישראל.
במסגרת הפעילות של TMNG, מחזיקה החברה ב-33% בחברת רתם, לה יש רישיון חלוקה של גז טבעי באזור ירושלים ובית שמש. זאת, בשילוב עם עיסוקה כמתכננת ומקימה של מערכות חלוקה עבור כל חברות החלוקה בארץ.

החברה מיישמת פרוייקטי EPC משמעותיים בתחומי הצנרת התעשייתית ועבודות אזרחיות משלימות, לא רק בתחום הגז הטבעי, כגון עבודות אזרחיות ומבנים בתחנות הכוח אלון תבור, רמת גבריאל וסוגת. TMNG גם מתמודדת על ביצוע העבודות האזרחיות הנדרשות לצורך הקמת טורבינות רוח.

מלבד זאת, TMNG ממשיכה לקדם פעילויות גם מחוץ לישראל. בצד פעילות מצליחה בהודו נכנסת החברה לפעילות בפולין, מדינה בה נעשות השקעות רבות בתחום תשתיות הנפט והגז.

הבעיה הנוכחית: הרגולציה

אחד החסמים להתפתחות של שוק הגז הטבעי בכלל ולפעילות של TMNG בפרט הוא סוגיית החיבור הביתי לתשתית גז טבעי. בערים קרות יחסית כדוגמת ירושלים, ישנה צריכה גדולה של גז וסולר לחימום הבתים. הגז הטבעי הינו חלופה זולה יותר, נקיה ובטוחה יותר. אבל נראה שוב, כמו במקרים רבים בתחום הגז הטבעי שאין הובלה רגולטורית אחידה בנושא. הרגולטורים צריכים לתת מענה להקמת התשתית הראשית בשכונות חדשות כבר בשלב הפיתוח, הרבה לפני שישנם דיירים בשכונה. "כאשר מניחים תשתיות להקמת שכונה חדשה, צריכה להיות תשתית להולכת גז טבעי בדיוק כפי שתשתית ביוב ומים, אין היגיון במחשבה שלאחר שהשכונה עצמה תקום, יפתחו שוב את המדרכות והכבישים כדי להניח את צנרת הגז", מסביר רובינשטיין. באותו הקשר, גם אין עדיין פתרון "למטר האחרון" עדיין לא ברור מי אחראי על הצנרת בתוך הבניין, מה התקינה המחייבת ואיזה מערכת אישורים נדרשת על מנת להקים ולהפעיל את המערכת הביתית.

"משרדי אנרגיה, הבינוי והשיכון והאוצר לא נותנים לסוגיה הזו מענה, וזה נמשך כבר שנים. אני קורא לממשלת ישראל לקבל החלטה שתאפשר את המשך התפתחות התחום. החיבור הביתי לגז טבעי זול ובטוח הרבה יותר לשימוש מגפ"מ, וחשוב לקדם את הנושא".
באותה הרוח מבקש רובינשטיין לתת יותר תשומת לב לסוגיית הייצוא ארוך-הטווח והאמין של גז טבעי. "העובדה כי לא ניתנת לנושא מספיק תשומת לב היא החסם העיקרי להמשך הפיתוח של שדות גז באזורנו. ישנו פער תשתיתי אדיר בין שדות הגז באגן המזרחי של הים התיכון לבין שוק צרכני הגז העיקרי באירופה. ישראל לא כל כך רחוקה מאירופה ובתכנון נכון אפשר למצוא לזה פתרון ריאלי".

טוב לדעת
נגישות