Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

דברים שרואים משם

לאחר יותר מעשור כמנהלת תחום בכירה ברשות המסים, עשתה נועה לב גולדשטיין הסבה לעריכת דין בשוק הפרטי. עכשיו היא מספרת כיצד ניסיונה סייע לה ליצור תקדימים בעליון

נועה לב גולדשטיין
צילום: אורן קאן

תחילת דרכי המקצועית: "במסגרת לימודיי בחוג לכלכלה וחשבונאות באוניברסיטה העברית בירושלים, בשנות ה-90', הגיעו שמועות על כוונת רשות המיסים להעלות את רמת הפיקוח ולפנות לסטודנטים לחשבונאות לנסות להתקבל לקורס מפקחים. הידיעה שמדובר במבחנים לא פשוטים, שאחוז המתקבלים בהם קטן מאחוז אחד מבין כלל הפונים, דרבנה אותי להגיש מועמדות. משם הדרך לתפקיד מפקחת בפקיד שומה למפעלים גדולים (פשמ"ג) הייתה קצרה".

פשמ"ג: "כיהנתי כ-11 שנים ברשות המיסים, תחילה כמפקחת ובהמשך כמנהלת תחום בכירה. פקיד שומה במפעלים גדולים מרכז את הטיפול בתעשייה הכי כבדה בארץ, בענפים כמו תקשורת, מזון, תחבורה, היי-טק ובנקים. ניהלתי את תחום המזון והתחבורה בתקופה מקצועית מרתקת ומעשירה".

ההסבה לעריכת דין: "לאחר מספר שנים של עבודה ברשות המיסים הבנתי שדיני המס הם מורכבים ודורשים חשיבה מעמיקה ויצירתית, כאשר מעבר להתנהלות החשבונאית-כלכלית, שבה עוסקים רואי החשבון, קיים צורך בהבנה משפטית וידע משפטי של דיני המס. האתגר האינטלקטואלי, ביחד עם המוטיבציה למקצועיות ברמה גבוהה, הפנה אותי ללימודי משפטים. כעורכת דין אני חושבת שיש לי כלים טובים יותר להתמודד עם היבטים נרחבים של תחום המיסים. זאת, כאשר הרקע המקצועי שרכשתי, הן בלימודיי והן בעבודה המעשית ברשות המיסים, מהווים רקע מתאים לפתרון יצירתי ומעמיק של סוגיות מס מורכבות".

המעבר מהמגזר הציבורי לפרטי: "לאחר תקופה ארוכה במגזר הציבורי הרגשתי שאני זקוקה לאתגר מקצועי חדש. העבודה ברשות המיסים היא מאתגרת ומבורכת כמובן, אולם ייצוג של 'נישום בודד' (גם אם אותו נישום הוא תאגיד) מול רשות המיסים, היוותה בעיניי אתגר מקצועי מורכב יותר".

לנצח את הסטטיסטיקה

אתגרי התפקיד: "שיקולי המערכת עשויים להיות לעיתים רוחביים, ולא בהכרח לוקחים בחשבון את המציאות הכלכלית המורכבת, ועשויים אף לגרום עוול כלכלי-מיסויי. לפי הסטטיסטיקה כיום, מעל 80% מההליכים המשפטיים בתחום המיסים שנדונים בבתי המשפט, מסתיימים בקבלת עמדת רשות המיסים ודחיית עמדת הנישומים. חלק ניכר מעבודתי הוא סיוע לנישומים מול רשות המיסים למציאת מתווה שיוביל לחבות מס מינימלית במסגרת החוק.

"אנחנו מעורבים כבר בתהליך חתימת העסקה כדי למנוע חשיפת מס מיותרת או בהגשת בקשה לפרה-רולינג בשלבים הראשוניים. לעיתים אנחנו מגיעים לניהול הליך משפטי. הליך כזה הוא מורכב ודורש חשיבה ומאמץ משפטי רב, תוך הבנת המטרייה המשפטית-מיסויית, הגורמת לסיפוק אישי ומקצועי עצום – במיוחד כאשר הליכים אלה מובילים להצלחה מבחינת הלקוח (אם במסגרת הסדר פשרה ואם בפסק דין). ואם יורשה לי, אז הסטטיסטיקה 'האישית' שלי בייצוג בפסקי דין, טובה בהרבה מזו הממוצעת".

העצמה נשית: "הצטרפתי למשרד איתן, מהולל, שדות בשנת 2008 בסמוך לעזיבתי את רשות המיסים, לצורך ניהול מחלקת המיסים. החיבור לצוות המשרד, ובפרט לעומד בראשו, עו"ד ירון מהולל (שכמוני מגיע מתחום המיסוי), היה מיידי. באותה עת מעל 60% מהשותפים במשרד היו נשים. כיום, בעקבות מיזוגים שונים שהיו בעשור האחרון, השתנה במעט יחס השותפים-שותפות, אבל הדנ"א והראייה השוויונית נשארו. לשותפים הבכירים יש עצמאות רבה לנהל את הקריירה שלהם, במקביל לחיי משפחה בריאים ומאוזנים".

משרד איתן, מהולל, שדות: "כמנהלת מחלקת המיסים במשרד, אני זוכה לטפל בכל סוגי העסקאות ובכל סוגי הלקוחות – יחידים ותאגידים, תושבי ישראל ותושבי חוץ, לקוחות עסקיים ומוסדות ללא כוונת רווח. חלק ניכר מהעבודה המבוצעת על-ידינו הוא בהתמודדות מול רשות המיסים, בין אם בדיוני שומות, בקבלת החלטות מיסוי הנדרשות לצורך פעולות עסקיות שונות, ובין כאמור בהתנהלות בבתי משפט, שאף היא מרתקת".

רגע מקצועי מרגש: "במסגרת פס"ד מיכאל ספיר, ייצגנו נישום יחיד שהתגורר בסינגפור, כשכל משפחתו הקרובה התגוררה בישראל. רשות המסים ביקשה להשית מס על הכנסותיו כ'תושב ישראל', ואולם אנחנו טענו שגישה זו שגויה מבחינה משפטית, שכן במאה ה-21 לא ניתן להסיק אוטומטית על מקום התושבות לפי מקום מגוריה של המשפחה וכי יש לבחון מכלול שלם של פרמטרים. לאחר שהוכחנו שמרבית הזיקות המהותיות בחייו של ספיר היו מחוץ לישראל, אימץ בית המשפט העליון את גישתנו. זה היה ניצחון אדיר שהסב לי סיפוק מקצועי גדול, לאחר שנים של מאבקים משפטיים שהחלו בערכאות נמוכות יותר והתגלגלו עד לבית המשפט העליון.

התמודדות מול רשות המסים: "גם בפס"ד ריזמן, שניתן אך לאחרונה, התמודדנו מול 'קיבעון' של רשות המסים בקשר לעמדה משפטית מסוימת אשר אין לה עיגון בדין, שעה שבית המשפט המחוזי מחוז מרכז קיבל את עמדתנו, כי חלק מערכה של חברה שנמכרה והתמורה ששולמה בעבורה מגיע למייסד החברה, כמי שהתחייב להעביר את המוניטין האישי שלו לחברה הרוכשת".

השראה מהבית

החזון שלי: "הגישה של המשפחה שבה גדלתי היא כי להשכלה וידע פורמלי יש מקום חשוב מאוד בהתפתחות האישית. במקביל, תמיד טופחתי לחשיבה עצמאית ומחוץ לקופסא. בחרתי ללכת בדרך הזו, מאחר וככה הוריי גידלו אותי מגיל צעיר".

מודל השראה: "אמי, דפנה לב, פיתחה את הקריירה שלה והגיעה לעמדות הבכירות ביותר בתחום החינוך, במשרד החינוך בכלל ובעיריית תל אביב-יפו בפרט, וכל זאת בזמן שאבי, משה לב ז"ל, היה איש צבא ולאורך ילדותנו הגיע הביתה רק בסופי השבוע. למרות הקושי, עדיין המשפחה הייתה מבחינת אמי במרכז והיא בעיניי דוגמה לשילוב נכון של משפחה וקריירה".

טיפ לנשים צעירות: "הילחמו על הקריירה שלכן גם בתקופה שהמשפחה דורשת תשומת לב גדולה יותר, כי לגישתי אדם עסוק יצליח למצוא את הפנאי לכולם, מבלי לוותר על עצמו ומבלי לסבול מתחושת התסכול שיכולה להתלוות לכך".

שם ומשפחה: עו"ד (רו"ח) נועה לב גולדשטיין.

גיל ומצב משפחתי: 47, נשואה + 3.

השכלה: תואר שני במינהל עסקים עם התמחות במימון, תואר ראשון במשפטים, כלכלה וראיית חשבון.

תפקיד: שותפה במשרד עו"ד איתן, מהולל, שדות. מנהלת מחלקת המסים במשרד.

תפקידים נוספים: מרצה בדיני מסים ופרקטיקה מיסויית במספר מוסדות אקדמיים.

תפקידים קודמים: מנהלת תחום בכירה ברשות המסים (פקיד שומה למפעלים גדולים); התמחות במחלקה הפיסקאלית בפרקליטות המדינה.

טוב לדעת
נגישות