Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

אין תחליף לקשר האישי

חנה פרי-זן, יו"ר הדירקטוריון של 'פעילים - ניהול תיקי השקעות' מאמינה שהטכנולוגיה צריכה לשרת את החברה, אך בצידה אין לוותר על הקשר האנושי. בשיחה עימה היא מספרת כיצד גישה זו עזרה להתמודד עם הירידות בשוקי ההון בדצמבר ומה צפוי ב-2019

חנה פרי-זן
צילום: יח"צ

הדרך לצמרת: "כסטודנטית צעירה, בעיר הולדתי ירושלים, התחלתי לעבוד כפקידה במחלקת ההשקעות בסניף ירושלים של בנק הפועלים, במקביל ללימודים באוניברסיטה העברית. משם התקדמתי לניהול האגף לניירות ערך של הבנק בתל-אביב, אותו ניהלתי במשך שבע שנים. בהמשך קודמתי להנהלת הבנק, בה כיהנתי תשע שנים במגוון תפקידים. בשנים האחרונות אני מכהנת כיו"ר הדירקטוריון של חברת 'פעילים' ".

קצת על "פעילים": "חברת פעילים מנהלת תיקי השקעות בסכום מצטבר של כ-17 מיליארד שקלים לכ-7,000 לקוחות – רובם פרטיים וחלקם לקוחות עסקיים, דוגמת עמותות, בתי חולים ורשויות מקומיות, שם יש תיקים יותר גדולים על מספר ישויות יחסית קטן. היתרון של החברה שלנו נעוץ בזה שניהול תיקי השקעות הוא הדבר היחיד שהחברה עוסקת בו. אין לנו מוצרים של הבית דוגמת פנסיות וביטוחים. כפועל יוצא מכך אנחנו קונים רק ניירות ערך שסחירים בארץ או בחו"ל, מה שמאפשר לנו אובייקטיביות מלאה בניהול התיק בעבור הלקוח".

אתגרי התפקיד: "האתגר המרכזי של הדירקטוריון הוא גיבוש האסטרטגיה לטווח ארוך של החברה, אשר ממנה נגזרת תכנית העבודה. הנכס החשוב ביותר שלנו הוא לקוחותינו, כשהאסטרטגיה צריכה לבטא שמירה עקבית על רמה מקצועית מחד וטיפוח מתמיד של הקשר האישי עם הלקוחות הפרטיים ועסקיים מאידך. כל פלח לקוחות ולפי צרכיו ודרישותיו".

הצמיחה במשק הישראלי תימשך

תובנות מהירידות בסוף 2018: "בדצמבר 2018 ראינו ירידות חדות בבורסות לניירות ערך בעולם. בינואר החלה מגמת תיקון, אבל לא מלאה. מיד עם תחילת האירועים בדצמבר, עשינו ב'פעילים' מאמץ יזום להגיע כמעט לכל הלקוחות שלנו ולדבר איתם. היו כמה שבועות מאתגרים, שבסופם רק קיבלנו חיזוק לכך שאין תחליף לקשר האישי, גם בזמנים פחות טובים.

"לקשר של 'פעילים' עם הלקוחות הפרטיים אחראית, בין היתר, יחידה מיוחדת בחברה, המורכבת מיועצי השקעות שפרשו לגמלאות. אנשים אלה מביאים לתפקיד ניסיון בשוקי ההון, בזמנים טובים ובזמנים פחות טובים, וניסיון בקשר עם לקוחות. התוצאה היא תחושת ביטחון ואמון רב ברמה המקצועית והאישית מצד לקוחותינו".

תמהיל נכון להשקעות ב-2019: "האינפלציה והריבית הנמוכות ימשיכו להערכתנו לעודד צמיחה במשק הישראלי. נראה לנו כי הצמיחה העולמית תמשך, אם כי בשיעור נמוך יותר לעומת שנים קודמות. מניסיוננו, לקוחות סולידיים מבקשים בדרך כלל להקצות 20%-30% מתיק ההשקעות להשקעה במניות. רכיב זה בתקופה הנוכחית יתפלג בין מניות בישראל למניות בשווקי ההון העולמיים, שם הדגש בתקופה זו יהיה בעיקר בארה"ב. זאת היות ויחסית לשאר העולם זו הכלכלה המועדפת להשקעה בעת הנוכחית. הענפים שבמוקד: טכנולוגיה, ייצוא ביטחוני, נדל"ן מניב, תרופות ועוד.

"ברכיב הסולידי יכללו תיקי ההשקעות אגרות חוב קונצנרניות בעלות דירוג גבוה, הנהנות מתשואה נאה ואג"ח ממשלתיות. באפיק זה יהיה פיזור בין השקעות לא צמודות להשקעות צמודות למדד המחירים לצרכן, עם הטיה לאג"ח לא צמודות".

החזון שלי: "אני מאמינה שאין תחליף לקשר האישי עם הלקוחות, ופועלת להעמקת שילוב הטכנולוגיה בניהול ההשקעות. כשלקוח פותח אצלנו תיק הוא יכול לראות במחשב בכל רגע נתון את ההשקעות שלו, אבל הוא יכול גם להתקשר אלינו ואנחנו אליו. מאוד חשוב שהשימוש בטכנולוגיה לא יגרום לאיבוד הקשר האישי או המגע האישי, אלא ייעשה בשילוב".

ייצוג שוויוני בדירקטוריון

ייצוג נשי בחברה: "בחברה עובדות נשים רבות לצד גברים, כשרוב העובדים הן נשים. בתשע השנים האחרונות ניהלה רבקה אלגריסי את 'פעילים' בהצלחה מרובה. עם קידומה לתפקיד בכיר בחברה האם (בנק הפועלים, ס.ו.) נבחר למנכ"ל אבישי קרואני, שמביא לתפקיד שנים רבות של נסיון וידע בשוקי ההון. נשים מהוות גם מרכיב גבוה בהנהלת החברה ורוב של חברי הדירקטוריון. אני מאמינה שעבודה בצוותים המורכבים מנשים וגברים היא המביאה לתוצאות האופטימליות".

אם הייתי יכולה לדבר עם עצמך הצעירה: "הייתי אומרת לה: 'את הולכת בדרך הנכונה'. הצלחתי לשלב בין משפחה לקריירה. זו משימה שדורשת הרבה השקעה ותמיכה מהבית, אבל התמורה בהחלט שווה את ההשקעה!"

שם ומשפחה: חנה פרי-זן.

גיל ומצב משפחתי: 66, נשואה + 2 ילדים + 2 נכדים

השכלה: תואר ראשון בכלכלה וסטטיסטיקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, לימודי תואר שני במינהל עסקים באוניברסיטה העברית בירושלים.

תפקיד: יו"ר דירקטוריון חברת "פעילים".

פעילות החברה: חברת בת של בנק הפועלים, המנהלת תיקי השקעות ללקוחות פרטיים ועסקיים.

שנת הקמה:  1987.

תפקידים נוספים: יו"ר חבר הנאמנים של מכללת תל חי, חברת הוועד המנהל של מכללת שנקר, עמותת "אתגרים" ועמותת שק"ל. חברת הנהלת אגודת ידידי מוזיאון ישראל. חברת אגודות ידידי מוזיאון פתח תקוה ומוזיאון תל-אביב, מרצה ברחבי הארץ בנושאי שוק ההון.

תפקידים קודמים: 46 שנה בקבוצת בנק הפועלים במגוון תפקידים בהם: מנהלת אגף ניירות ערך, חברת הנהלה ומשנה למנכ"ל הבנק; מנהלת חטיבת משאבי אנוש ולוגיסטיקה, מנהלת חטיבת ניהול סיכונים, מנהלת חטיבת נכסי לקוחות. בנוסף שימשה יו"ר ועדת שכר וכספים ו-ועדת המסחר של דירקטוריון הבורסה לניירות ערך בתל-אביב

משהו אישי: "בעלי ואני מתחילים את הבוקר ב-06:00 בריצה משותפת, כשהאוויר נקי ורענן, זמן האיכות אישי ומשותף כאחד. מתחילים את היום בפעילות מהנה עבור עצמנו".

טוב לדעת
נגישות