Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

המגדל לא ערוך לשריפה? האחריות תהיה כולה שלך!

אם המגדל שאתה מנהל לא ערוך לשריפה, ברגע האמת האחריות תהיה – כולה שלך! מטלפרס פתרונות חכמים, חטיבת בטיחות אש לרבי קומות

צילום: Shutterstock
"במהלך שנת 2016 טיפלה הרשות הארצית לכבאות והצלה בכ-250! דלקות בבניינים המוגדרים רבי קומות".
נלקח מתוך תקנות הרשות הארצית לכבאות והצלה 2018

"בונים עשרות בניינים רבי קומות, אבל לא דואגים לתחזוקה – וזו פצצה מתקתקת", מתריע ד"ר שמואל נתנאל, ראש העמותה הישראלית למיגון מאש, בראיון שהעניק לבילי פרנקל מ-ynet ב-25.3.19. לדברי ד"ר נתנאל, המתמחה בגורדי שחקים ומי ששימש כיועץ למיגון בפרויקטים דוגמת מגדל עזריאלי, שרונה ומגדל עזריאלי החדש: "גם אם הכל מתוכנן ומותקן כמו שצריך, הדבר הכי חשוב זה תחזוקה, אחרת המגדלים הללו יהפכו למלכודת אש".

134,000 פצצות מתקתקות!

את קו הרקיע בישראל מעטרים כיום למעלה מ-134,000 מגדלים, רבי קומות וגורדי שחקים, ומגמת הבנייה הזו רק הולכת ומתחזקת מדי שנה. בשל האתגר הקיים בפיקוח וניהול שלל המערכות המורכבות הקיימות – במבנה המשותף בכלל ומערכות כיבוי האש והעשן בפרט – בוחרים הדיירים וועדי הבתים להתקשר עם חברות ניהול ואחזקה, זאת מתוך הנחה כי לאלה ההכשרה, הידע והניסיון לתפעל את המערכות כהלכה בשגרה, ולהכין אותן לתת מענה הולם בשעת חירום.

תמונת המצב העגומה בישראל חושפת כי ציפיות הדיירים לחוד, והמציאות המסוכנת בשטח לחוד. בעת שריפה מאות דיירים עלולים למצוא עצמם במלכודות מוות בוערות וחברות הניהול יתנו על כך את הדין!

מסתבר שלא רק המגדלים בשמים, גם ההבטחות של חברות הניהול

בעוד חברות ניהול רציניות מקנות חשיבות מקסימלית לטיפול במערכות כיבוי האש והעשן בשגרה והכנתן לזמן חירום, חברות ניהול רבות אחרות (שמרביתן מסתבר הן חברות אבטחה או ניקיון בכלל) "מוכרות" לוועד הבית במסגרת סל השירותים שלהן המוצע לו גם הבטחה לטיפול במערכות אלה, למרות שאנשיה חסרי כל ידע בטיחותי, הבנה בציוד הטכני, או ניסיון כלשהוא בטיפול במערכות האש והעשן הרגישות הקיימות במגדלים.

חברות אלה מתיימרות להבטיח כי הן עושות מלאכתן נאמנה באופן מקצועי, ואחראיות באופן מלא לחיי הדיירים, אך למעשה ההבטחות הן רק "על הנייר": החברות לא מבצעות תחזוקה קפדנית ושוטפת הנדרשת למערכות גילוי וכיבוי האש והשליטה בעשן, אין פיקוח, לא נעשית הסברה, לא מבוצעים תרגילי פינוי כנדרש לדיירים ועוד. התוצאה: חייהם של מאות אלפי ישראלים נתונים כיום בידיים של "חאפרים", והם אפילו לא יודעים זאת.

רוב חברות הניהול לא מודעות למגבלה הגדולה של כוחות ההצלה

חברות ניהול רבות מאמינות כי הן יכולות "לוותר" על תחזוקת מערכות גילוי העשן וכיבוי האש, מתוך הנחה כי בעת שריפה לוחמי האש יבצעו את מלאכתם ויבטיחו את שלום דיירי המגדל. אבל הן לא לוקחות בחשבון נתון אחד מדאיג במיוחד: במקרה שריפה בקומות הגבוהות – כוחות הכיבוי לא מסוגלים להיעזר בסולם או מנוף, מכיוון שאין כיום אמצעי הצלה הנותנים מענה לגבהים של מעל 44 מטר (קומה 14 לערך). בנוסף, כמות האנשים שניתן לפנות בגובה אטית מאוד ומוגבלת.

אייל פלטק, עו"ד ויועץ בטיחות למבנים רבי קומות

מתוך דו"ח מבקר המדינה 63 ג' לשנת 2012:

"לבניינים גבוהים יש מאפייני סיכון אש ייחודיים רבים. למשל: סבירות גבוהה להימצאות דיירים שפינוים דורש זמן ממושך יותר כגון ילדים, זקנים, חולים ונכים; מדרגות רבות המאריכות את זמן השהות של הנמלטים בחדר המדרגות; חילוץ לכודים בקומות העליונות בבניינים רבי קומות בעזרת סולמות אינו אפשרי; כיבוי האש בבניינים גבוהים מורכב יותר; קיומם של פירים שדרכם יכול העשן לנוע מקומה לקומה; סיכויים רבים יותר לפריצת דלקה בשל ריבוי הדיירים בבניין. יודגש כי המנופים המצויים בשימוש שירותי הכבאות בארץ יכולים להגיע לגובה מרבי של 44 מטר בלבד (כ-14 קומות לערך) – דבר המקשה על חילוץ הדיירים מהקומות הגבוהות יותר ודורש חילוצם דרך חדרי המדרגות".

המשוואה פשוטה: ככל שיש יותר קומות ויותר דיירים, זמן הפינוי עד ליציאה הולך וגדל. לכן, כל עיכוב בחילוץ עלול להיות קטלני! ולראייה, כ- 80% ממקרי המוות בדליקות ברבי קומות נגרמים משאיפת עשן המובילה לאיבוד ההכרה.

רק מערכות כיבוי אש ועשן המתוחזקות נכון, מבטיחות לדיירים ביטחון

✶ תפקוד בטוח ומיידי של המערכות ברגע האמת.

✶ ויסות מדויק של דחיסת לחץ האוויר בחדר המדרגות לשעת חירום, כך שאפילו ילד קטן יצליח לפתוח בכוחו את הדלת בזמן שריפה.

✶ הימלטות מיידית ובטוחה של הדיירים אל מחוץ לבניין.

✶ הבטחת תנאים אופטימליים לתפקוד מלא של כוחות ההצלה והכיבוי.

✶ אישור רשמי לגופי הביטוח על תקינות המערכות לאחר אירוע.

הוראות תקן 1525/2 ודרישות נציבות כבאות והצלה חדות וברורות: באחריות חברת הניהול לתחזק את המערכות!

החוק הארצי לרשות והצלה קובע כי כל המערכות והמפוחים המותקנים במבנים חייבים להיות מתוחזקים ויש לדאוג לתקינותם אחת לשנה, כשהחובה לתחזק אותם ולדאוג לתקינותם מוטלת מבחינה משפטית על חברת הניהול של הבניין. זאת, אף במקרים בהם ועד הבית מסרב לשאת בהוצאות הכרוכות בכך.

חברות ניהול רבות מסתכנות ובוחרות לא פעם במוצא הקל: הן מקבלות מ"בודק" זול אישור כי "המערכת נבדקה ונמצאה תקינה", ומאמינות כי בכך הוסרה אחריותן במקרה שריפה, אך לא כך הדבר. במקרה שריפה הרשויות, חברת הביטוח וחוקר השריפות – יבקשו לראות מיהו אותו גורם שהנפיק לחברת הניהול את האישור, האם בוצעה על ידו בדיקת מערכות אמיתית ונאותה, ובעיקר, האם הגורם שהנפיק אותו מוסמך לכך מקצועית?! בתי המשפט לא יקבלו את הניסיון "לעגל פינות" ויטילו את מלוא האשמה על חברת הניהול.

רוצה להיות בטוח שהמגדל שבניהולך לא בסכנה? כאן אנחנו ב-Metalpress נכנסים לתמונה

אנחנו, חטיבת בטיחות אש לרבי קומות מבית "מטלפרס" גאים להיות החברה האמונה על מערכות בטיחות אש, עשן ואוורור מתקדמות במעל כ-800 בניינים רבי קומות וחניונים ברחבי הארץ. 70 שנות הניסיון שלנו ב"מטלפרס" בייצור ואספקת פתרונות אש, עשן ואוורור רב-מערכתיים פורצי דרך לשמות הגדולים בארץ (אל על, אלקטרה, היכל התרבות, אינטל ובעוד מבנים עסקיים וציבוריים רבים) מבטיחים תודעת שירות ואיכות בסטנדרטים הגבוהים ביותר.

מתוך הבנה מדויקת של תמונת המצב הרווחת בישראל, בנושא תחזוקת מערכות הכיבוי במגדלים, שאיפה להבטיח את ביטחון הדיירים ולהקנות שקט נפשי לחברות הניהול ולדיירי הבניין – אנחנו כאן!

בעלות של כמה שקלים תבטיח שקט נפשי לך ולדיירים

דיירי הבניין שבניהולך משלמים מדי חודש עשרות שקלים עבור גינון, ניקיון, תפקוד המעליות ועוד. בעבור תוספת קטנה של כמה שקלים נוספים עבור פיקוח על המערכות מצילות החיים, תוכל להבטיח להם לא רק ביטחון אלא אפילו חיסכון. חבילת הבטיחות שלנו כוללת:

✶ תחזוקה שוטפת ואישור תקינות לנציבות הכבאות וחברות הביטוח.

✶ ניהול משטר ההפעלות של המערכות ליצירת התייעלות אנרגטית לחיסכון משמעותי בעלויות הבניין.

✶ פתרון להפחתת ריחות משוט האשפה.

✶ אוורור חניון וחדרי מחסנים לכניסת אוויר נקי ומניעת טחב, רטיבות וקורוזיה.

✶ בדיקת תכנון לקוי בהתקנת מערכות המגדל.

✶ השתקת מערכות אוורור רועשות ושיפור איכות חיי דיירי המגדל.

✶ אספקת חלפים איכותיים למערכות בלויות.

✶ התקנת מערכות חדשות מבית "מטלפרס", באם נדרש.

✶ הדרכה למנהלי אחזקה וועדי בתים.

✶ ביצוע ימי בטיחות לדיירים ותרגולות חירום.

המגדל בפתח תקווה, ברמת גן, כלבו שלום בתל אביב, האסון האחרון במגדל בלונדון – כולם מוכיחים כי הסיכון ממשי, קטלני ויכול לקרות בכל מקום ובכל רגע. אל תיקח סיכון, פנה אלינו עוד היום.


פרטים ליצירת קשר: טלפון: 03-5550349 | E-MAIL: mservice@metalpress.co.il | www.metalpressmart.co.il
טוב לדעת
נגישות