Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

"היעד: מספר דו-ספרתי של מנדטים"

שרת המשפטים, איילת שקד, בשיחה על ההחלטה לפרוש עם בנט מהבית היהודי ולהקים דווקא עכשיו פלטפורמה פוליטית חדשה, על הנשים שקידמה לתפקידי מפתח במערכת המשפט ועל אתגרי גידול ילדים במקביל לקריירה פוליטית פורחת

איילת שקד
צילום: ראובן קופיצ׳ינסקי

הדרך לפוליטיקה: "מילדות נמשכתי לתחום. הייתי תמיד בוועד כיתה, במועצת תלמידים, רשגדית בצופים, פעילה חברתית. הייתי ימנית שגדלה בצפון תל-אביב וזה בהחלט היה מאתגר. אני זוכרת שייצגתי את הליכוד כשלמדתי בעירוני ד' וניצחנו בבחירות שעשינו בכיתה ט'. ב-2004 נכנסתי לפעילות בליכוד כדי לפעול נגד ההתנתקות, וכשהוצע לי להצטרף לאחר בחירות 2006 לצוות של נתניהו, אז ראש האופוזיציה, עזבתי את ההיי-טק ויצאתי לדרך".

ההישג הכי גדול בממשלה היוצאת: "הסטתי את ספינת המשפט הישראלית מאקטיביזם לשמרנות והצלחתי למנות ולקדם 334 שופטים, מתוכם שישה בבית המשפט העליון. במקביל הובלתי מאבק עיקש בעודף חקיקה ועודף רגולציה, מצב בלתי נסבל שהוליד את זה שישראל היא שיאנית העולם בחקיקה. עשיתי צעדים אקטיביים להקל את הנטל הרגולטורי, דוגמת הקלות ברישום נכסים והקלות ברישום חברות. בממשלה הבאה אני שואפת לסיים את רפורמת הליך הוגן, אותה הובלתי בממשלה היוצאת, אשר מעניקה זכויות לחשודים מתוך מטרה להילחם בהרשעות שווא".

תוכניות לעתיד: "אני שואפת להישאר פה, בתפקיד שרת המשפטים, גם לאחר הבחירות, אבל בשביל זה אנחנו צריכים מספר דו-ספרתי של מנדטים".

לא נשב בממשלה בראשות גנץ

ההחלטה לפרוש מהבית היהודי ולהקים מפלגה חדשה: "שר החינוך, נפתלי בנט, ואני לא הצלחנו להביא קהלים חילוניים גדולים לבית היהודי, שנותרה מפלגה סקטוריאלית המזוהה עם הציבור הדתי-לאומי. רצינו להקים מפלגה כלל-ישראלית, של דתיים וחילוניים, שיום אחד תוכל אולי גם להיות מפלגת שלטון, והבנו שבשביל זה נדרשת פלטפורמה חדשה, שבה נכהן יחדיו כיו"ר משותף. ידענו שאנחנו יוצאים לדרך שבסופה מקבלים או צל"ש או טר"ש. בהתחלה התלבטתי, עד שבנט שכנע אותי. זה היה מהלך לא פשוט, כי אני מאוד קשורה לבית היהודי".

התגובות בציבור: "נכון שבמפלגה חלק היו מאוד מאוכזבים שעזבנו, אבל בציבור הכללי התגובות מצוינות. אני שומעת קהל דתי-ליברלי גדול שאומר: 'סוף סוף אוכל להצביע לכם' וזה מחזק אצלי את האמונה בשליחות שאני עושה משהו טוב למען המדינה. יש אפילו ערבים שרוצים להצביע לנו. אלה זרמים בציבור הערבי שרוצים להתקדם ולהשתלב בחברה הישראלית, שמעוניינים בחינוך טוב ובתעסוקה, והבינו שהרשימה המשותפת לא נותנת להם כלום. בעיקר הם באים בגללי, מאחר ואני שרת המשפטים הראשונה שהקימה בית משפט בעיר ערבית בישראל (טייבה)".

החזון שלי: "במערכת הבחירות הנוכחית חשוב לי שאנשים יידעו שאנחנו ימין מאחד. לא רק ימין אידיאולוגי וערכי, אלא גם ימין מדיני וכלכלי-ליברלי, כזה שפועל ויפעל ליצירת שוק חופשי ולהסרת חסמים ורגולציה. חשוב גם שאנשים יבינו כי הבחירה מי ירכיב עם נתניהו את הממשלה הבאה היא בינינו לבין גנץ, כי בכל מקרה אנחנו מאמינים שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה".

ישיבה בממשלה בראשות מועמד המרכז: "לא באה בחשבון. לא נשב בממשלה שתורכב על-ידי גנץ, שהוא איש שמאל מובהק, ונמליץ אך ורק על מועמד המחנה הלאומי, שזה נתניהו".

קידום נשים לתפקידים בכירים

קידום נשים בסקטור הציבורי: "נושא שנמצא בלבי ובא לידי ביטוי בריבוי נשים מובילות ברשימת הימין החדש לכנסת הקרובה. עוד בטרם פורסמה הרשימה הסופית, התהדרנו בדמויות מרשימות כמו אלונה ברקת, שירלי פינטו, קרולין גליק וח"כ שולי מועלם. כרגע אנחנו הרשימה אולי עם אחוז הנשים הגדול ביותר במקומות ריאליים. תפיסתי זו באה לידי ביטוי גם לאורך כל הקדנציה שלי כשרת המשפטים. אם דיברנו על החברה הערבית, ראוי לציין שמיניתי אישה קאדית, חנה חטיב, בפעם הראשונה לבתי הדין השרעיים. בנוסף דאגתי למינוי שתי שופטות מקרב קהילת יוצאי אתיופיה וכן גם שופטת חרדית – מינויים הממחישים את הגיוון בייצוג לו דחפתי".

חוקים למען זכויות נשים: "בהיותי שרת המשפטים קידמנו חוקים שמקלים על נפגעות תקיפה מינית, דוגמת חוק המאפשר לתבוע אזרחי ולקבל ייצוג מהמדינה, או מסלול הפטר לחייב מוגבל באמצעים, דבר המציל נשים שנקלעות למצוקה ומאפשר להן להתחיל מחדש. משרדי ואני הובלנו שורת תמריצים, שמטרתם לעודד ייצוג נשים בדירקטוריונים של חברות ציבוריות, נקודה הלוקה היום בחסר. בנוסף, ועדה בראשות מנכ"לית משרדי, אמי פלמור, עשתה עבודה רצינית במאבק בפוליגמיה במגזר הבדואי, ואנו שוקדים כל העת על העצמת האישה הבדואית, דוגמת הקמת מעונות נוספים, שיאפשרו להן לצאת לעבודה".

הפגנות שבועיות בפתח הבית

השילוב בין משפחה לקריירה תובענית: "יש לי שני ילדים, בני 10 ו-13, ואני נמצאת בפוליטיקה מאז שהם ילדים קטנים. אני משתדלת לגמרי שיהיו להם חיים רגילים, גם כשהדברים גולשים אחד לתוך השני, כמו ההפגנות שמתקיימות מדי שבוע ליד ביתנו. כשזה קורה ואנחנו בבית, אני מסבירה להם שזו דמוקרטיה ומותר לאנשים להפגין, כמו האבות הגרושים שרוצים לראות את ילדיהם. זה לא תמיד קל, למשל כשיש מפגינים שבאים ומקללים, והתפקיד שלי הוא לתווך לילדים את מה שקורה".

תקופת הבחירות: "קשה לי באופן אישי כי זה אומר שאני פחות בבית ופחות רואה את הילדים. בדרך כלל זמן האיכות שלנו יחד מגיע בשישי ושבת, אז אני רק עם הילדים. אני מלמדת אותם למבחנים, עוזרת להם במתמטיקה ובאנגלית. כמובן שלא הייתי מצליחה לתמרן ולעשות את כל זה בלי אופיר, בעלי, שמופקד על משק הבית ועל הילדים ביום-יום, ומעניק לי תמיכה נפשית ופיזית".

נקודת שבירה בקריירה: "כשהתפוצצה פרשת אפי נוה הייתה כלפיי מתקפה מאוד מכוערת של ח"כיות מהאופוזיציה, שדווקא מהן ציפיתי לקולגיאליות נשית. לקחתי נשימה עמוקה כי ידעתי שזה גל זמני שיחלוף במהרה".

רגע מרגש: "כשנפרדתי מהשופט אליקים רובינשטיין בבית המשפט העליון. נאמתי וסיפרתי על בתו, שנפטרה ממחלה כמה חודשים קודם. ידעתי כמה זה כאב לו כי ליוויתי אותו כשזה קרה, וכשנשאתי דברים התקשיתי לעצור את הדמעות".

שם ומשפחה: איילת שקד.

תפקיד: ח"כ ושרת המשפטים, יו"ר משותף של מפלגת "הימין החדש".

גיל ומצב משפחתי: 43, נשואה + 2.

השכלה: הנדסת חשמל ומחשבים מאוניברסיטת תל-אביב.

תפקידים קודמים: יו"ר סיעת הבית היהודי בכנסת ה-19, ראש לשכתו של בנימין נתניהו בהיותו יו"ר האופוזיציה בכנסת ה-17, מהנדסת מחשבים ומנהלת שיווק בחברת טקסס אינסטרומנטס.

טוב לדעת
נגישות