Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

מציעים תקווה חדשה לחולי מיאלומה

מיאלומה היא סוג של סרטן דם בעל אופי כרוני הנוטה להגיב היטב לטיפול, אך לשוב ולתקוף מטופלים גם לאחר תקופות של הפוגה. תרופות חדשות וטיפולים ביולוגיים הביאו לשיפור ניכר באיכות חיי המטופלים והארכת תוחלת חייהם

פרופ' עירית אביבי (צילומים: באדיבות חברת יאנסן) OncoTalk ספטמבר 2019
צילום: 123rf

מיאלומה (Multiple Myeloma) היא סרטן דם של תאי פלסמה. במצב תקין, תאים אלה משמשים לייצור נוגדנים – מעין "טילים" ספציפיים כנגד מזהמים – אך בעקבות שינויים שחלים בצופן הגנטי של תאים אלה, הם עלולים להפוך לתאים ממאירים, הקרויים תאי מיאלומה.

תאי המיאלומה מתרבים במוח העצם ועשויים להביא להתפתחותם של תסמינים קליניים שונים, מפגיעה בעצמות המתבטאת בשברים ספונטניים או שברים בעקבות חבלות קלות, ירידה מוקדית בצפיפות העצם באזורים סמוכים לצברים של תאי מיאלומה, ירידה ברמת ההמוגלובין וחולשה, ועד הרעה בתפקוד הכלייתי עקב שקיעה של נוגדנים הנוצרים על ידי תאי המיאלומה ושוקעים בכליות. לעתים מופיעה המיאלומה ללא סימנים המעידים על מחלה, והמחלה מאובחנת רק בבדיקת דם. המחלה אופיינית לגיל המבוגר יותר, ומופיעה לרוב בקרב בני 60 ו-70, אך מאובחנת גם בקרב אנשים צעירים.

כיום, הודות לפיתוח שורה של טיפולים חדשניים ויעילים, נהפכה המיאלומה למחלה כרונית – ובקרב חלק ניכר מהמטופלים ניתן להשיג תגובה טובה מאוד וממושכת לטיפול, ולהבטיח איכות חיים טובה לאורך שנים, כאשר המחלה נמצאת בהפוגה. לאחרונה אף התבשרנו על התקדמות משמעותית בטיפול במטופלים שזה עתה אובחנו, צעירים ומבוגרים כאחד, ובמטופלים שמחלתם נשנית ונזקקים לפיכך לטיפול חוזר.

טיפול בגישה רב-תחומית ומותאמת אישית

הטיפול בחולי מיאלומה דורש גישה רב-תחומית ומותאמת אישית, כשההרכב המדויק של המשלב הטיפולי מותאם למצבו הרפואי של המטופל, גילו, מאפייני מחלתו ומחלות הרקע שלו, ונקבע בדיון ובתיאום איתו. הטיפול נשען על שילוב של כמה תרופות, במטרה "לתקוף" את תאי המיאלומה במספר גישות שונות והוא כולל על פי רוב סטרואידים, לצד תרופות ביולוגיות הפוגעות באופן סלקטיבי בתאי המחלה. תרופות אלה מעכבות תהליכים הנחוצים להמשך קיומם של תאי המיאלומה.

הטיפול במחלת במיאלומה הוא טיפול רב-תחומי המובל על ידי הרופא ההמטולוג ושותפים לו אחות מתאמת מיאלומה, צוות נפרולוגי, רופאי הדמיה, אורתופדים אונקולוגים, נוירוכירורגים מיחידת עמוד השדרה, מומחים לזיהומים, אחיות המחלקה ואחיות טיפול יום, דיאטנית, פסיכולוג ועובדים סוציאליים. האבחון והטיפול נשענים על שימוש בשיטות האבחון והטיפולים החדשניים ביותר הקיימים כיום למיאלומה, כולל טיפולים הניתנים במסגרת מחקרית בלבד, הבודקים שימוש בתכשירים טיפוליים חדשים ומבטיחים, שלא היו עומדים לרשות החולים אלמלא המחקרים.

עלייה בשיעור החולים המגיבים לטיפול הראשוני

מחקרים שפורסמו לאחרונה, ונערכו על מטופלים מבוגרים שאינם מועמדים לטיפול כימותרפי במינון גבוה (טיפול הקרוי גם השתלת מוח עצם) הראו כי הוספת נוגדנים למשלב הטיפולי המקובל, הביאה לעלייה משמעותית בשיעור המטופלים המגיבים לטיפול הראשוני ולהשגת תגובה ממושכת. הוספת נוגדנים למשלב הטיפול הראשוני, משפרת משמעותית את שיעור המטופלים בהם מושגת תגובה עמוקה ביותר, ומפחיתה את הסיכוי להתקדמות המחלה או לתמותה בחולים מבוגרים.

מפת הטיפול במטופלים צעירים צפויה אף היא להשתנות בקרוב. הוספת נוגדנים לטיפול המקובל בצעירים, הוכחה לאחרונה גם היא כיעילה ביותר : שינוי זה הוביל לעליה משמעותית בשיעור המטופלים המשיגים תגובה עמוקה יותר לטיפול ולהפחתת שיעור התמותה והתקדמות המחלה. במטופלים צעירים, מקובל לנסות ולהעמיק את התגובה המושגת לטיפול הראשוני באמצעות הוספת כימותרפיה במינון גבוה – בתהליך הקרוי גם השתלת מוח עצם עצמית; ובחולים הלוקים במיאלומה בעלת מדדי סיכון מוגברים, בשתי השתלות עוקבות.

טיפול בעת הישנות

ברוב המקרים מחלת המיאלומה חוזרת ויש צורך במתן טיפול חוזר, לרוב באמצעות משלב טיפולי הכולל תרופות שלא ניתנו בעת האבחנה הראשונית, וזאת במטרה להגדיל את סיכויי התגובה ולהבטיח תגובה ממושכת. סוגיה חשובה במיוחד בחולים אלה היא משלבים המיועדים למטופלים שכבר קיבלו בעבר תרופות ששייכות למשלב הטיפולי הניתן בקו הראשון בטיפול. מחקרים מציעים שילובים של תרופות מוכרות לכאורה, שהשילוב ביניהן הוא התורם להצלחה הטיפולית ודווח לאחרונה כיעיל ומביא לתגובות במרבית החולים.

לאחרונה מתקיים בישראל מחקר בהובלת הקבוצה הישראלית למיאלומה, במסגרתו מטופלים אשר מחלתם לא הגיבה במידה מספקת לקו הטיפול הראשוני, מקבלים משלב הכולל ארבע תרופות שונות, בתקווה לשפר את השליטה במחלתם.

צילום: יאנסן

תהליך טיפול ה-Car-T Cells: עירוי של "תאי חיסון" של המטופל, לאחר שעברו תהליך של הנדסה גנטית המאפשר להם לזהות ולתקוף באופן ספציפי את תאי המחלה

אימונותרפיה: גיוס מערכת החיסון כנגד מחלת המיאלומה

אחד הטיפולים הנמצא בשלבי מחקר מתקדמים הוא טיפול הקרוי קארס- Car-T Cells. מדובר בעירוי של "תאי חיסון" של המטופל עצמו, לאחר שעברו תהליך של הנדסה גנטית שבאמצעותו רכשו "צופן גנטי חדש" המאפשר להם לזהות ולתקוף באופן ספציפי את תאי המחלה. מחקרים שפורסמו לאחרונה מצביעים על כך שטיפול זה מצליח להביא לתגובה ברוב המטופלים שמחלתם נשנתה, לאחר שטופלו בקווי טיפול מרובים.

צילום: יאנסן

ממציא ה-Car-T Cells, פרופ' זליג אשחר, מהמחלקה לאימונולוגיה במכון ויצמן ומהמרכז הרפואי תל אביב

את הטיפול החדשני הזה פיתח מדען ישראלי, פרופ' זליג אשחר, מהמחלקה לאימונולוגיה במכון ויצמן, העובד לאחרונה במרכז הרפואי תל אביב ועוסק בפיתוח קארס למחלות ממאירות שונות.

הטיפול ניתן לראשונה בתחילת העשור הנוכחי, לילדה כבת 5 מפנסילבניה אשר חלתה בלוקמיה לימפוציטית חריפה. הטיפול הביא להחלמתה, וגם כיום היא עדיין בריאה. טיפול זה אושר לאחרונה עבור לימפומה אגרסיבית של תאי B ונמצא כעת בשימוש במרכז הרפואי תל אביב.

הטיפול בקארס דווח לאחרונה כיעיל גם במטופלי מיאלומה אשר מחלתם התקדמה לאחר שטופלו בקוי טיפול מרובים, כש-95% מתוך 22 מטופלים אשר קיבלו מינון מלא של התכשיר שנבדק במחקר, השיגו תגובה לטיפול. עם זאת, חלק ניכר מהמטופלים חוו הישנות במחלתם. כיום נערכים מחקרים נוספים בטיפול באמצעות קארס בחולי מיאלומה, במטרה לשפר את משך ההפוגה מהמחלה, ובתקווה להביא לאישורה של טכנולוגיה זו גם במיאלומה ולהכנסה לשימוש בעולם וגם בישראל.

צילום: יאנסןטכנולוגיה מעניינת נוספת היא שימוש בנוגדנים בעלי "שני ראשים", הקושרים בצידם האחד את תאי המיאלומה, ובצידם השני את תאי מערכת החיסון של המטופל. כך הם מאפשרים לתאי מערכת החיסון שעד כה "שבתו ממלאכתם", להתגייס ולפגוע בתאי המיאלומה.

טכנולוגיה נוספת הנמצאת עדיין במחקר היא שימוש ב"נוגדנים מצומדים". נוגדנים אלה נושאים כימותרפיה בריכוז גבוה, ובעקבות התקשרותם לתא המיאלומה, מתרחשת החדרה של הכימותרפיה באופן סלקטיבי לתאי המחלה. טיפולים אלה מוצעים כיום במסגרת מחקרית בלבד, ומשמשים לטיפול בחולים שמחלתם נשנתה על אף טיפולים כימותרפיים וביולוגיים שונים שניתנו להם.

אין ספק כי מגוון הטיפולים כנגד מחלת המיאלומה מתרחב במהירות והשימוש בטכנולוגיות התוקפות ישירות את תאי המחלה לצד טכנולוגיות המגייסות את תאי מערכת החיסון כנגד תאי המיאלומה צפוי להביא לניצחונות נוספים במלחמה כנגד מחלת המיאלומה ולשיפור באיכות חייהם של המטופלים.


פרופ' עירית אביבי היא מנהלת המערך ההמטולוגי, מרכז רפואי סוראסקי, תל אביב
שירות לציבור, מוגש בחסות חברת יאנסן.
טוב לדעת
נגישות