Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הסטארט-אפ שנוסק באוויר

סקרי מיפוי, מידע על תשתיות ונכסים, חישה מרחוק לחקלאות מדייקת ואיתור מתקני פסולת תת-קרקעית באמצעות מצלמות טרמיות. הרחפנים של מִכנף רק שנתיים באוויר וכבר הפכו לשחקן מוביל בתחום הצילום האווירי, שירותי מיפוי ו-GIS, והדמיות תלת-ממד של שטחים ומבנים

יואל צפריר (צילומים: יואב זוהר) כטב"מים נובמבר 2019
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock

מה המשותף לשטחי מנגו ברמת הגולן, למחצבות בצפון הארץ ולמועצה המקומית סביון? כולם נעזרים בשירותיה של חברת 'מִכנף טכנולוגיות מיפוי ושירותים אוויריים', סטארט-אפ המתמחה בצילום מהאוויר על-ידי רחפנים ומעניק שירותי מיפוי ו-GIS, חקלאות מדייקת והדמיות תלת-ממד של שטחים ומבנים.

"כל אחד מהפרויקטים הללו שונה מאוד מחברו, אבל ביחד הם מצביעים על היכולות המגוונות של החברה שלנו, שהוקמה רק בשנת 2017 וצברה מאז לא מעט לקוחות ופרויקטים", אומרים דודי הדר ועמית רייס, שותפים-מייסדים בחברת מִכנף, המפעילה כלי טיס בלתי-מאוישים, בעיקר רחפנים, והינה בעלת רישיון להפעלה אווירית מרשות התעופה האזרחית.

"כשאנחנו יוצאים לבצע משימות, כל משימה נראית אחרת, גם ברמת הדרישות של הלקוחות וגם ברמת השירות שאנחנו מציעים", מדגיש דודי הדר. "למחצבות בצפון הארץ ביצענו צילום אווירי ומידול תלת-ממדי, שנועד לבצע חישובי כמויות ונפחים לחישוב ארנונה ועמידה בתנאי הכרייה של המחצבות. עבור המועצה המקומית סביון ביצענו צילום אווירי ומיפוי תלת-ממדי של היישוב בשטח כולל של ארבעה קמ"ר. התוצאה הייתה מערכת GIS חדשנית המשרתת את אגפי ההנדסה, החינוך והביטחון של המועצה ומהווה כלי עבודה בסביבה תלת-ממדית מתקדמת.

"המשימה שהוטלה עלינו על-ידי קיבוץ רגבים הייתה לבצע צילום ומיפוי אווירי וכן הקמת מערכת GIS", ממשיך רייס את שותפו. "מדובר בצילום אווירי מעוגן RTK, בקליטת קבצי תכנון תשתיות As made ובהקמת מערכת GIS בענן לניהול מידע תשתיות, מגרשים ותושבים. לענף המנגו של מושב ברמת הגולן הקמנו אפליקציית GIS לפיקוח ובקרה חקלאית על בסיס תוצרי רחפן ברזולוציה גבוהה. האפליקציה מעבירה מידע מהשטח בזמן אמת ותורמת לייעול תהליכים במשק החקלאי".

צילום: יואב זוהר

"הרחפנים שינו את כללי המשחק בכל הקשור לצילום אווירי". מימין: עופר שחף, עמית רייס, דודי הדר, מיכאל קולטון, מתי הדר וארז דניאל

התאמה מדויקת לצורכי הלקוחות

קצת קשה לעצור את שטף הדיבור הנלהב של הדר ורייס. תוך כדי הצגת החברה והצוות, שמרכז את אנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום, הם מספרים על עוד ועוד פרויקטים שבוצעו על-ידם לאחרונה, ומדגימים את היכולות שלהם כחברה המתמחה בצילום מהאוויר על-ידי רחפנים ומעניקה שירותי מיפוי, אורתופוטו, מיפוי GIS על כל רבדיו, לצד הדמיות תלת-ממד גיאוגרפיות של שטחים ומבנים.

"אנחנו טובים במה שאנחנו עושים ונוצר בחברה מומנטום שבו לקוח מביא לקוח", הם מנפקים הסבר להצלחה המטאורית שלהם בזמן כה קצר. "יש הרבה גורמים שפועלים בתחום, וכל אחד טוב בתחומו, אבל אין עוד הרבה חברות כמו מִכנף, שיודעת לספק את כל השירותים הנדרשים לתחום. אנחנו הכי מתקדמים בשטח. המוצרים והשירותים שלנו מותאמים במדויק לצרכי הלקוחות ומספקים את הפתרון השלם – משלב תכנון העבודה, דרך ביצועה ועד לניתוח הנתונים.

"כנראה שלא סתם, משרדי מודדים בוחרים לעבוד איתנו והצעות לפרויקטים מחוץ לישראל כבר נמצאים בתהליכים מתקדמים", הם מוסיפים. "אנחנו עובדים קשה בכדי להגיע לתוצאות האלה ואנו מקווים להמשיך כך".

אחת החוזקות של מִכנף לדבריהם, היא בהיותה One Stop Shop. במילים אחרות, הלקוח יכול לקבל את כל שירותי הצילום והמיפוי תחת קורת גג אחת וליהנות מפתרון כולל ומוגמר. מדובר במעטפת מלאה מתחילת הדרך ועד להגשת המוצר הסופי. המגוון הוא, כאמור, רחב – ממיפוי רגיל, דרך תלת-ממד, שירותי חישה מרחוק, כולל באמצעות סנסורים תרמיים ומולטי-ספקטראליים – שירותים ייחודיים למדי בשוק – ועד הקמה ותחזוקת מערכות GIS לחברות וארגונים. הכל עתיר-טכנולוגיה והגישה היא סטארט-אפיסטית לגמרי – בהרכב ההון האנושי, בתפיסה השיווקית ובפעילות בשטח.

"כל השירותים מאפשרים לנו לאסוף מידע חיוני מהשטח בזמן-אמת, לעבד אותו, להנגיש אותו לצרכן באופן דיגיטלי ולספק ללקוח תוצרים יישומיים לשימוש", מדגישים השניים. "חישה מרחוק משרתת את החקלאות המדייקת, ושירותי המיפוי והמידול – אם מיפוי רגיל ואם GIS, דו-ממד או תלת-ממד – משרתים מגוון רחב של לקוחות: חברות בתחום הנדל"ן והבינוי, רשויות מקומיות, חברות ממשלתיות, גופי מחקר, חברות הנדסה, תעשייה, חברות מדידה ואפילו משרדי עורכי דין".

צילום: יואב זוהר

משרדי החברה

הכל טכנולוגיה

דודי הדר ועמית רייס היו שכירים לפני שהקימו את מִכנף. הדר (40), המחזיק ב-MBA מאוניברסיטת תל-אביב, בא מתחום כלי הטיס הבלתי-מאוישים והוא בעל ניסיון של מעל 20 שנה בבנייה, הטסה והדרכה בתחום טיסני הרדיו והרחפנים. יש לו ניסיון רב בהפעלת כלי טיס בלתי מאוישים למטרות מיפוי וסריקת שטח וכן למטרות צילום. רייס (41), בעל תואר שני בגיאו-אינפורמציה ו-GIS מאוניברסיטת תל-אביב, הוא בעל ניסיון מקצועי של 12 שנה בתחום ה -GIS והמיפוי הדיגיטלי, כולל ניסיון רב בניהול ובביצוע פרויקטים טכנולוגיים בתחום המיפוי וה-GIS וכן סקרי מיפוי גיאוגרפיים לארגונים ולחברות.

עולם הרחפנים והכלים הבלתי-מאוישים מתאים להם כמו כפפה ליד. "הרחפנים שינו את כללי המשחק בכל הקשור לצילום אווירי", הם מספרים. "הם הקטינו מאוד את הצורך בציוד יקר, גדול ומסורבל, ומאפשרים כיום לבצע מיפוי ומדידות עם מזוודה קטנה בעלויות נמוכות בהרבה. "לא כולם מתלהבים לצאת לשטח ולאכול אבק", מציין רייס בחיוך, "וצריך לדעת כיצד יוצאים למשימה שכזאת. יותר מזה – צריך לדעת לעבד ולנתח את המידע, ואנחנו עושים את זה טוב באמצעות הטכנולוגיה החדישה ביותר בשוק". "ידע זה שם המשחק", חותם הדר את המשפט.

"הלקוח נהנה משילוב בין זמינות גבוהה בהפעלה ובהפקת תוצרים, מיפוי שטחים ביעילות ובזריזות, ללא תלות במטוס מאויש, וחיסכון בזמן ובעלויות עבודה", הם מסכמים את יתרונות הרחפנים. "התוצרים שלנו הם צילומי אוויר גיאוגרפיים ברזולוציה ובאיכות גבוהה, המספקים דיוק גיאוגרפי של ס"מ בודדים לצד אינטגרציה עם מערכות CAD ו- GIS. הטכנולוגיה מאפשרת לנו להגיע לרזולוציות צילום של 1 ס"מ לפיקסל(!),ובתנאים מסוימים אפילו לדיוק גדול יותר, איך שלא תסתכל על זה, כלי טיס בלתי-מאוישים נותנים פתרון איכותי יותר במחיר זול יותר, כשיודעים כיצד להשתמש בהם".

לאתר מפגעים בשטחים פתוחים

אחד מתחומי העשייה של מכנף שהדר ורייס גאים עליו במיוחד הוא מיפוי מפגעי פסולת תת-קרקעיים. אתרי פסולת רגילה ופסולת רעילה, אתרים חוקיים ופיראטיים, מטמנות ושאר אתרי פסולת מכל הסוגים. מדובר במפגעי בטיחות ובריאות קשים, אשר יוצרים ריאקציות כימיות, דליקות וריח רע ומסכנים את הסביבה. עד לאחרונה כדי לאתר אותם נדרש לבצע קידוחים על פני כל השטח וגם אז התוצאה לא הייתה מדויקת. היום באמצעות רחפן, המצויד במצלמה תרמית רדיומטרית, אפשר לאתר במדויק את נקודות ההטמנה ולקבוע באמצעות כלים אנליטיים לכל אחת מהן ערך טמפרטורה ובכך לייצר "מפות חם" של כל האתר.

"הלקוח יקבל לידיו מפה תרמית של האתר עם ציון הנקודות החשודות לבעירה, כולל התראה לסמארטפון שלו באמצעות אפליקציה מיוחדת שבנינו", מבהירים הדר ורייס. "כך הוא יכול ללכת לאתר ולזהות את המקומות על המפה התרמית. זה מקצר זמן ומשאבים ומספק אינדיקציה מדויקת ללקוח, שפעם עבד באפלה וקדח בכל האתר כדי לכסות את כל השטח".

זה לא סוד, הם מזכירים, שהשטחים הפתוחים בישראל נמצאים תחת איום מתמיד – השלכת פסולת פיראטית, בנייה בלתי-חוקית, פלישה לקרקעות מדינה וקרקעות פרטיות, כריתת יערות, חציבה בלתי חוקית וגניבות קרקע, ועוד לא הזכרנו אירועי קיצון במזג האוויר.

כדי לאתר מפגעים אלה מִכנף יודעת לספק סריקה של שטחים פתוחים בזריזות וביעילות, תוך רכישת תובנות בזמן-אמת לגבי שינויים בשטח, הטמעת המידע במערכות קיימות בארגון ויצירת שפה משותפת והנגשת המידע בכלים הנדסיים. אגב, הצילום התרמי מאפשר לא רק זיהוי נקודות חמות וזיהוי מקורות החשודים בבעירה תת-קרקעית באתרי פסולת, אלא גם איתור כשלים בצנרות זורמות, מה שמביא למניעת אובדן מים וחיסכון.

"לקחנו את תחום המדידות המסורתי ישר אל העתיד"

בחברת מִכנף, הממוקמת בפארק אפק בראש העין – בלב אזור תעשייה שוקק חברות היי-טק וסטארט-אפים, עם חבר'ה צעירים ואקו-סיסטם טכנולוגי פעיל – מועסקים כיום אנשי המקצוע הטובים בשוק מתחומי ההטסה, מיפוי ותלת-מימד, GIS ואלגוריתמיקאים. סטארט-אפ כבר אמרנו? החברה, מעידים השותפים, מצוידת בכלי הטיס המתקדמים ביותר בשוק, עם מגוון סנסורים ומצלמות, המותאמים לדרישות הפרויקט השונות: עיבוד תמונה, מידול, ניתוח מרחבי וניתוח תרמי, כאשר עיבוד התוצרים מתבצע בתוכנות המתקדמות ביותר בשוק ומסופק ללקוחות בפורמטים המותאמים לסביבה ההנדסית של הפרויקט, או לכל מערכת GIS קיימת או חדשה בארגון.

החברה עובדת בשיתוף פעולה עם משרדי מודדים מוסמכים וניתן להפיק, על-פי דרישה, מפת מדידה חתומה על-ידי מודד מוסמך המבוססת על תוצרי רחפן. "לקחנו את העולם המסורתי של תחום המדידות והמיפוי ישר אל העתיד", אומרים הדר ורייס, שמצביעים על מגוון היכולות של החברה:

♦ "בתחום האורתופוטו אנחנו מציעים תצלום אוויר ברזולוציה גבוהה, עם מצלמות איכותיות וטיסה בגובה נמוך, תוך יכולת דיוק משופרת באמצעות עיגון RTK וניתוח שטח על-ידי שימוש בסנסורים שונים כבסיס למיפוי ומדידות עדכניות. כאמור, אנו מצלמים מהאוויר ועל הקרקע ומספקים צילומים אוויריים ברזולוציה גבוהה במיוחד לניתוח שטחים במרחב העירוני, החקלאי והכפרי. למעשה, באמצעות שימוש ברחפנים ובכלי GIS אנו הופכים את מוצרי המיפוי והאורתופוטו לאיכותיים, מדויקים וזמינים מתמיד.

♦ "לגבי מיפוי ומדידות, אנו מאפשרים מודל גבהים טופוגרפי מסריקת רחפן ומיפוי מצב קיים של האלמנטים על פני השטח, תוך דיוק ורזולוציה גבוהים במיוחד. התוצר הוא מפות מדידה AS MADE בחתימת מודד מוסמך, לתהליכי תכנון וביצוע.

♦ "בכל הקשור למידול תלת-ממדי, סריקת שטח באמצעות רחפן ויצירת מודל תלת-ממדי מדיד בעל טקסטורות אמיתיות (3D MESH) מדובר בתוצר מתקדם הנוצר בעיבוד תמונה מצילומי רחפן, עם מודל גיאוגרפי ומדיד המאפשר מדידת שיפועים, גבהים, נפחים וקווי ראיה המותקן בארגון על גבי צפיין חינמי. סריקות התלת-ממד שלנו נעשות באמצעות כלי הטיס המתקדמים ביותר, תוך שימוש באפליקציות האיכותיות ביותר שקיימות כיום בשוק".

מה לגבי שירותי GIS?

"כאן צריך לציין שמִכנף מתמחה בייעוץ, הקמה וניהול של מערכות GIS לחברות, רשויות וארגונים. בתחום זה אנו מציעים פתרון מתקדם ונוח המרכז את ניהול התשתיות והנכסים בבסיס נתונים ארגוני אחד. חשוב להבין שטכנולוגיית מידע גיאוגרפי חוסכת זמן ומשאבים יקרים, ומעניקה בקרה ושליטה על כלל השטחים, הנכסים והתשתיות בארגון. סקרי מיפוי האוויריים והקרקעיים שלנו מספקים מידע על כל קו תשתית, נכס, מגרש או חלקה בלחיצת כפתור".

חישה מרחוק לחקלאות בתמיכת רשות החדשנות

אחד הפרויקטים המרגשים שהדר ורייס יכולים כבר לספר עליו, רק על חלק ממנו, הוא פרויקט "חקלאות מדייקת בבתי רשת", בו זכתה מכנף ב- 2018 בתמיכת ובמימון של המדינה, דרך תוכנית הפיילוטים של רשות החדשנות. מנהל המו"פ בפרויקט הוא אהוד רם והמחקר מתנהל בשטחי מועצה אזורית אשכול, בשיתוף פעולה עם מו"פ דרום ושה"מ (שירות ההדרכה והמקצוע של משרד החקלאות). החברה מסיימת כיום שנה ראשונה מוצלחת של מו"פ וצפויה לזכות גם בתמיכת המדינה לשנה נוספת.

בית רשת הינו מבנה המורכב משלד מתכת המכוסה ברשת ועוטף גידולים חקלאיים שונים. כיום תפוצת השימוש בבתי רשת בחקלאות באזורים הממוזגים בעולם, דוגמת מדינות אגן הים התיכון, נמצאת במגמת עליה משמעותית. בארץ ניתן לראותם בעוטף עזה, חוף הכרמל ובאזורים רבים אחרים. מדובר למעשה בסוג של חממה הממקסמת את השימוש במקום ומתאימה עצמה לכול סוג של קרקע וטופוגרפיה, אלא שהיא לא מאפשרת צילום אווירי. מכאן נולד הצורך לבצע חישה מרחוק באמצעים אחרים שתאפשר זיהוי של עקות, מזיקים, מחסור במים ובדשן וכל מה שמעניין את המגדל.

ניהול חכם של משק חקלאי

היישומים של טכנולוגיות המיפוי של מִכנף הם רבים ומגוונים. למשל, בתחום המוניציפלי, המוצרים והשירותים של החברה מאפשרים פיקוח ומעקב אחר דינמיקה של שטחים פתוחים ובנויים, מיפוי שטחים בנגישות נמוכה, לרבות עבודה בגובה או סריקת שטח עוין, מיפוי ומדידות, חישובי כמויות וסקרים גיאוגרפים של בנייה, פסולת וצמחייה.

סקרי המיפוי האוויריים והקרקעיים, הכוללים אפליקציה לאיסוף מידע מהשטח, מאפשרים מידע על כל סוגי התשתיות והנכסים, תוך שיוך תמונות, תוכניות ומסמכים לאובייקטים במפה, לצד ניתוח נתונים והפקת דוחות, מה שמאפשר שיתוף מידע בקלות ובמהירות בתוך הארגון לספקים ומודדים, כולל אפליקציית מובייל לאנשי תשתיות ותפעול בארגון.

היכולות של החברה מאפשרות גם ניתוחי שטח מורכבים, כולל חישובי נפחים CUT & FILL פני שטח ומרחקים, וכן סקירה ותיעוד אזורים לא נגישים במהירות ובבטיחות. "הצילום והמיפוי התרמי באמצעות מצלמה תרמית רדיומטרית, למשל, מאפשר לבעלי פאנלים סולאריים לבצע בקרת פנלים סולאריים ולהבטיח את התועלת הכלכלית שלהם", מבהיר הדר. "דוגמה אחרת היא מצלמות הזום מתחום ה-INSPACTION איתן ניתן לצלם באסדה בלב ים ולאתר כשלים ותקלות עד רמה של בורג שלא הוברג כראוי, או סדקים או כל תקלה אחרת".

תחום נוסף שהדר ורייס גאים בו במיוחד הוא החישה מרחוק המשרתת את החקלאות המדייקת: "חברתנו מספקת מידע חקלאי מרחפנים על מנת לסייע למגדלים לקבל מבט מלמעלה על שטחי הגידול במשק החקלאי. בעזרת סריקת השטח בסנסורים מולטי-ספקטראליים ושימוש בעיבוד תמונה ממוחשב, אנו מעניקים לחקלאים כלים ותובנות לניטור מצב הגידולים ולקבלת החלטות בנושאי ריסוס, השקיה ודישון.

"מערכות GIS ואפליקציות לאיסוף מידע מהשטח, מאפשרות למגדלים לתעד ולנתח מידע חקלאי ואגרונומי כמו תפוצת מזיקים, ניהול דישונים וריסוסים וכן ניהוג ועבודה מדויקת מונחית GPS. בקצרה, צילום וניתוח שטחים חקלאיים מאפשר לאתר תופעות בשטח לקבלת החלטות בזמן-אמת.

"למעשה, מִכנף מציעה כיום טכנולוגיות וכלי תוכנה לניהול חכם של משק חקלאי ולביצוע חקלאות מדייקת בפועל. בעזרת הטכנולוגיה שלנו ניתן לבצע מעקב שוטף אחרי מצב הגידולים לאורך כל השנה, להשוות נתונים לשנים קודמות וללמוד על מגמות ותופעות באזורים שונים בחלקה. חישה מרחוק מאפשרת לחקלאי לאתר בזמן-אמת בעיות בחלקות וכך להימנע מהפסדים כספיים. באמצעות חישה מרחוק, בשילוב עם מערכת GIS חקלאית, ניתן להפוך את ניהול החלקות ליעיל, מדויק ורווחי יותר".

הצלחתם לנסוק באוויר במהירות במשך שנתיים בלבד. לאן אתם הולכים מכאן? מה החזון?

"לגדול, להתרחב, להיכנס לענפים נוספים ותחומי פעילות נוספים, והכל תוך כדי שמירה על מקצועיות וטיפוח חדשנות טכנולוגית. בסוף, אנו רוצים להיות הכי טובים בתחום שלנו, ולאפשר לעוד ועוד מגזרים כלכליים וציבוריים ליהנות מהשירותים שלנו, שיביאו להם תוצרים איכותיים בעלות-תועלת גבוהה".

טוב לדעת
נגישות