Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הסטארט-אפ שעוזר לדייק אבחנות ולהתאים טיפול

התפתחות המדע והטכנולוגיה מביאה את הריצופים הגנטיים והרפואה המותאמת אישית לפריצת דרך ובשלות יוצאות דופן, אך חסמים שונים מונעים מהרופאים לנצל זאת. המערכת שפיתחה 2bPrecise הישראלית פותרת את הבעיה – ומאפשרת לרופאים להתאים אישית אבחנה וטיפול אופטימלי לכל חולה

חוה טרטנר (צילומים: באדיבות חברת 2bPrecise) Personalized Medicine דצמבר 2019
צילום: 2bPrecise

למרות ההתקדמות המרשימה בתחום הרפואה המדויקת, המציאות הרפואית כיום היא שמרבית המטופלים, ומרבית המצבים הרפואיים, מטופלים בשיטות פשטניות יותר, המתעלמות מההבדלים העצומים הקיימים בין אדם לאדם. רפואה מותאמת אישית מביאה בחשבון את ההבדלים הביולוגיים, הגנטיים, ההתנהגותיים, והסביבתיים, ומאפשרת להתאים לכל חולה את הטיפול האפקטיבי ביותר עבורו, וכך לשפר באופן דרמטי את סיכויי הצלחת הטיפול ולהימנע מביצוע טיפולים מיותרים.

צילום: 2bPrecise

אסף הלוי, מנכ"ל ומייסד חברת 2bPrecise

ב-2bPrecise, חברה ישראלית הפועלת בארה"ב, זיהו את ההזדמנות והחליטו ליצור את מה שלא היה קיים קודם: בסיס ידע וחישוב המסנתז מידע גנומי, קליני ואישי של המטופל, על מנת לאפשר התאמה אישית של המלצות אבחון וטיפול גנומיות וקליניות ברמה הפרקטית בנקודת הטיפול, וכן ברמת המחקר והארגון.

לדברי אסף הלוי, מנכ"ל ומייסד החברה, "כיום ניתן לבצע יותר ויותר הצלבות וקשרים בין מידע גנומי לבין המשמעות הקלינית שלו עבור חולים או אנשים בריאים – בכל הנוגע לאבחון ומניעת מחלות, ניהול סיכונים ואופטימיזציה לטיפולים".

הלוי מסביר כי "כיום, הרופאים לא תמיד יודעים עבור אילו חולים כדאי להזמין בדיקות גנטיות. גם כשבדיקות כאלה כבר מבוצעות, התוצאות חוזרות בשפה גנומית, לא קלינית: נמצאת תוצאת ריצוף הדנ"א של הנבדק, ואולי בחלק מהמקרים המסמך יכול להצביע על קשר למחלה זו או אחרת, אבל לרופא קשה לפענח מה המשמעות של המידע הגנומי עבור החולה הספציפי שנמצא מולו. בנוסף, המידע שחוזר מבדיקות גנטיות הוא מסמך ארוך שאינו זמין בתיק הרפואי ושאינו ניתן לעיבוד, באופן שמתעלם מתהליך העבודה של הרופאים – שצריכים לגשת למקום אחר כדי לקרוא את תוצאות הבדיקה ובאופן ידני לתרגם אותן לפעולות רפואיות נכונות".

במטרה לפתור את הבעיות הללו, מתמקדת 2bPrecise ב-Last Mile– המידע הגנומי המגיע אל הרופא. "יצרנו מערכת המצליבה מידע גנומי וקליני במודל אחד, המסוגלת לטעון מידע גנטי מסוגים שונים וממעבדות שונות – למשל בתחום האונקולוגיה, קרדיולוגיה, פרמקוגנטיקה (השפעת הגנטיקה על תגובה לטיפול תרופתי) ועוד", אומר הלוי.

"כמו כן, המערכת שלנו יודעת לאסוף את המידע הקליני הרלוונטי מהתיקים הרפואיים השונים, ולהריץ על המידע המשולב תהליכי חישוב סיכונים, עיבוד מידע ושליפת תובנות חכמות מתוך ״אוקיינוס״ המידע בצורה קלינית ורלוונטית. את התובנות הללו אנו משלבים ישירות בתהליך העבודה של הרופא – In workflow Genomic Interventions".

צילום: 2bPrecise

שולפת תובנות חכמות מתוך ״אוקיינוס״ המידע בצורה קלינית ורלוונטית. צילום מסך של מערכת 2bPrecise

לחזות את יעילות הטיפול התרופתי

למידע הגנומי האישי של כל מטופל יש פוטנציאל גבוה מאוד לשנות את מהלך הטיפול בו. כהדגמה לכך, מספר הלוי כי "חולים רבים הסובלים מכולסטרול גבוה מטופלים בסטטינים, מאחר שלא הצליחו לנהל את רמת הכולסטרול באמצעות תזונה ושינוי אורח החיים. ואולם, חלק מהחולים המטופלים בסטטינים לא מגיבים לתרופה, והיא לא מועילה להם, בשל מאפיינים ייחודיים של חילוף החומרים שלהם.

"המערכת שלנו יכולה להתריע בפני הרופא על כך שבאפשרותו לשלוח את החולה לבדיקה גנטית, שתוכל לחזות אם הטיפול בסטטינים יועיל לחולה – ובאיזה מינון. כך הרופא יוכל לרשום לחולה טיפול מדויק ומותאם אישית עבורו – ולהשתלב במגמה הכללית של עולם הרפואה, שצועד מעידן שבו כולם קיבלו אותה תרופה ובאותו מינון, להתאמה אישית של הטיפולים לפי הגנטיקה של כל מטופל.

"בתרופות נגד דיכאון, לדוגמה, רמת הדיוק הממוצעת של הרופא היא 40% – כלומר, הוא טועה לגבי הטיפול המתאים כמעט באחד מתוך כל שני מקרים. נדרש זמן רב למצוא את הטיפול הנכון לכל חולה. רופא בטנסי, שהתחיל לעבוד עם המערכת שלנו, ובאמצעותה שלח חולה הסובל מדיכאון לבדיקה גנטית, נעזר בתוצאות הבדיקה כדי לרשום לחולה את התרופה האפקטיבית ביותר עבורו. החולה חזר אליו נרגש ואמר לו, 'תודה רבה, שינית את חיי תמורת 99 דולר'".

לדברי הלוי, אלו הן דוגמאות לאופטימיזציה של תרופות לפי הגנטיקה של המטופל, אך החברה מתמקדת גם בתחומים אחרים. "למשל, אונקולוגים שמנסים לאפיין גנטית גידול של מטופל, מקבלים חזרה קובץ PDF של 50-60 עמודים, ברובם בשפה גנטית. הרופא צריך לקרוא את כל העמודים האלה, ולחפש ממצא בעל משמעות; ובדרך כלל, כדי לפתוח את המסמך הוא צריך ללכת למקום אחר, ולקטוע את תהליך העבודה. המערכת שלנו יודעת לשאוב את תוצאות הבדיקה, ולהוציא ממנה את האלמנטים הרלוונטיים ולהפוך אותם לאובייקטים ניתנים לעיבוד, כך שבמבט אחד הרופא יראה את הדברים החשובים ביותר, ואף יוכל לקבל אוטומטית אינדיקציות לתובנות עתידיות מאותו מידע".

בימים אלה, 2bPrecise פועלת בארה"ב, עם גופים מובילים במערכת הבריאות המקומית ובהם National Institute of Health , Mayo clinic ,University Hospitals ואחרים. "ישנם אלפי משתמשים שכבר עובדים עם המערכת, אנשי צוות רפואי שנעזרים בה בנושאים כמו אונקולוגיה, היסטוריה רפואית-משפחתית ופרמקוגנטיקה. אנחנו ממשיכים לגדול יחד איתם, לקבל משוב, לפתח את המערכת שלנו ולאפשר להם לממש את הלוגיקות הקליניות שלהם", אומר הלוי.

"הרופאים כיום מתמודדים עם כמויות אדירות של מידע שהם צריכים להתייחס אליו, ולא פעם גם החולים מאתגרים אותם, כי הם באים מוכנים אחרי שעשו מחקר אונליין, או אולי כבר ביצעו בדיקה גנטית, ויש להם תובנות משלהם. לא פעם הרופא נמצא קצת מאחור בהקשר הגנטי. אנחנו נותנים לרופא את הכלים להתקדם אל עתיד הרפואה ולהבין איך לאבחן ולטפל טוב יותר בחולים שלו. למעשה אנחנו עוזרים לרופא להיות רופא טוב יותר", הוא מסכם.


לפרטים נוספים: 2bprecisehealth.com | Time2bPrecise@2bPreciseHealth.com
טוב לדעת
נגישות