Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

מתקן לטיהור שפכים שחוסך 90% בחשמל ובתחזוקה

חדשנות סביבתית: מערכת 'ביו-דיסק' לטיפול בשפכים מקומיים ולהפקת מי-קולחין להשקיה, תוך חיסכון תפעולי מקסימלי. ירמי ויסמן, מנכ"ל ומייסד חברת 'ט.ל. החברה לאיכות הסביבה' שפיתחה את המערכת: "טיהור השפכים - מרכיב חיוני להשגת איכות חיים גבוהה"

רונית שנבאי (צילומים: יח"צ) Eco-Trend ינואר 2019
ספקטרום נרחב של פתרונות לטיפול בשפכים

"מערכת הביו-דיסק שפיתחנו היא פסגת הטכנולוגיה – היא מקנה פשטות תפעולית גדולה מאוד ומצטיינת בעלויות חסכוניות, עם אורך חיים של 30-40 שנה בזכות חומרי מבנה שתוכננו במיוחד לעמוד בתנאים הקשים של השפכים. יתרונותיה הגדולים ביותר הם בעלויות התפעול והמימון, אך ובראש ובראשונה באיכות התהליך הביולוגי" – כך אומר ליאור דיטור, מהנדס חברת 'ט.ל. החברה לאיכות הסביבה' המתמחה במתן פתרונות ושירותים בתחומי איכות הסביבה.

לצד היתרונות שדיטור מונה, מאפשרת הטכנולוגיה שבבסיס המערכת, בין השאר, גם צריכת אנרגיה נמוכה במיוחד – כעשירית מהטכנולוגיות השמרניות – ופעולה שקטה לחלוטין, ללא ריחות-לוואי ומטרדים סביבתיים; מודולריות המאפשרת התקנה בסמוך למגורים, הרחבה של המתקן על-פי הצורך, קומפקטיות הדורשת שטח קטן במיוחד, וכמויות מזעריות של בוצה לפינוי.

"המדיניות בארץ היא למרכז את איסוף השפכים וטיפולם", מסביר דיטור, "כלומר, להגיע למערכות גדולות כמו השפד"ן. בארה"ב. לעומת זאת, ה-EPA, המשרד להגנת הסביבה בארה"ב ו-EDA שהיא מינהלת הפיתוח הכלכלי, החליטו שדווקא הטיפול במקור המפגע הוא יותר אקולוגי וחסכוני. ה-EPA אימץ את התיאוריה ואת המדיניות הזו לפיזור, ולכן המערכות שלנו שמטפלות במפגע בַּמקום הן אידיאליות לשוק האמריקאי, בזמן הנכון ובמקומות הנכונים.

"למעשה, בארה"ב אנחנו לא משווקים מתקן לטיהור שפכים כמוצר מדף אלא מוציאים לפועל פרויקט רחב בעל קונספט שנותן, מצד אחד, פתרון למפגעים סביבתיים; ומצד שני, מעודד את הכלכלה המקומית על-ידי פיתוח האזור ויצירת מקומות עבודה בכך שהמקומיים עוברים על ידינו הדרכות לתפעול המתקן – וכל זה תוך העמדת מימון מקרנות שאיתן אנו עובדים. בנוסף, אנחנו מלמדים את אנשי הקהילה המקומית לטפל במערכת, ובעצם מחזירים לקהילה את נושא התעסוקה – וכמובן, הדאגה לסביבה. מעין סגירת מעגל של קהילה וסביבה".

מודעות לסביבה: שימוש במים מושבים

'ט.ל. החברה לאיכות הסביבה' הינה חברה פרטית, שלאורך 25 שנות פעילות הקימה בארץ למעלה מ-120 מט"שים וצברה במהלך השנים מוניטין מקצועי רב כחברה בעלת חזון ומעוף ארוך-טווח, המעמידה לרשות לקוחותיה פתרונות יצירתיים ואיכותיים. זאת, בזכות צוות שאחראי לתכנון תהליכי, להקמת המתקנים ולביצוע ליווי רגולטורי מלא מול משרדי הבריאות והגנת הסביבה; ושירות מקצועי ומתמשך לאורך שנים המבטיח אחזקה נכונה ותפעול של המתקנים ברמה גבוהה.

עד כה, תכננה והקימה החברה מתקנים לכמויות שפכים של עד 1,500 מ"ק/ליום בשורה ארוכה של ישובים, מפעלי תעשייה, תחנות דלק, אתרים מסחריים, אתרי תיירות ונופש, גני אירועים, מתקנים ביטחוניים ועוד. ב-2018 הותקנו מתקנים בתחנות דור אלון דרום, ביישובי הפזורה הבדואית ובתחנות הכוח הסולאריות 'אשלים'. החברה – ספק מוכר של משרד הביטחון, האו"ם והצבא האמריקאי – מחזיקה בתקן האיכות הבינלאומי ISO 9001:2015 לשיווק, מכירה, התקנה ושירות למתקני טיפול במים אפורים ובשפכים סניטריים ותעשייתיים, תמיכה מקצועית וניהול פרויקטים.

ירמי ויסמן, מנכ"ל ומייסד
'ט.ל. החברה לאיכות הסביבה'

"בבסיס פעילותנו", אומר ירמי ויסמן, מנכ"ל ומייסד החברה, "עומדים חזון ותפיסת עולם כוללת שרואה בשמירה על הסביבה מרכיב חיוני להשגת איכות חיים גבוהה יותר בישראל ובעולם. כחלק מהחזון, אנחנו פועלים להגברת המודעות לשמירה על איכות הסביבה בישראל".

ויסמן הוא ממייסדי איגוד המים הישראלי ולשעבר יו"ר ההנהלה הציבורית של ענף טכנולוגיות סביבה במכון היצוא. מאחוריו ניסיון עשיר בתעשיית האקולוגיה, ובשני העשורים האחרונים הוא נחשב כאיש חזון בתחום הסביבתי וכמי שמוביל בפיתוח, ייצור ושיווק של פתרונות סביבתיים. "למעשה", הוא אומר, "אנחנו החברה הפרטית היחידה שנשארה בענף טיהור השפכים, לאחר שכל האחרות נמכרו והחליפו ידיים מספר פעמים".

לדברי דיטור, "מערכת ביו-דיסק היא אומנם המוצר המרכזי שלנו ועיקר עיסוקנו ביום-יום, אבל בנוסף יש לחברה ספקטרום נרחב של פתרונות בכל הקשור לטיפול בשפכים, ביניהם מתקנים לטיפול במים אפורים, מתקני דאף לטיפול בשפכי תעשייה ולטיפול ברפתות, מפרידי שומן מתקדמים ועוד".

אחד המתקנים הללו הוא ה'ביו-רובי' – קבוצת מתקנים קומפקטיים לספיקות נמוכות, המוגנת בפטנט מלא, לטיפול בשפכים סניטריים. זו כוללת בתוכה מספר דגמים של מתקני טיהור חדשניים, מהמתקדמים מסוגם בעולם, המבוססים כולם על תהליך אקולוגי ומהפכני שפותח על-ידי ט.ל. החברה לאיכות הסביבה.

מתמקדים בשוק האמריקאי

בישראל פועלים כיום למעלה מ-120 מתקנים שתוכננו והוקמו בידי צוותיה המקצועיים, בגדלים וסוגים שונים, אולם בחברה מכוונים כעת את עיקר הפעילות לחו"ל. דיטור: "בזכות האמינות הטכנולוגית והיכולות של מערכות הביו-דיסק שהתקנו בווירג'יניה, נפתחו בפנינו השווקים בארה"ב. עבור השוק האמריקאי, שיש בו צורך עצום למתקנים מקומיים, זה פתרון שמגיע בעיתוי הנכון עם חדשנות טכנולוגית ויתרונות תפעול חשובות".

"Game changer בתחום הטיפול בשפכים, המהווה תוצאה של שילוב התהליכים שבטבע עם טכנולוגיה חדשנית לטיהור שפכים" – כך הכתירה עיתונות ארה"ב את מערכת ביו-דיסק החדשנית של EPC-AMERICA, חברה-בת של ט.ל. החברה לאיכות הסביבה שפיתחה במשך שנים ארוכות מתקן ראשון מסוגו לטיפול בשפכים סניטריים, בטכנולוגיה ה"עשויה לשנות את הפיתוח באזורים הכפריים של אמריקה" ובמקומות רבים בעולם.

מערכת ביו-דיסק – שהושקה בנובמבר 2017 בווירג'יניה, ועברה את כל משוכות הרגולציה הקפדנית של משרדי הבריאות והסביבה – היא הראשונה מסוגה בארה"ב, המספקת פתרון המבוסס על תהליך טיהור שפכים חדשני, אמין ואיכותי לאוכלוסייה של עד 4,500 נפש. תהליך הטיהור מתבצע תוך חיסכון ניכר בעלויות התפעול והאחזקה השוטפת, עם צריכת חשמל פחותה ב-90% מזו של הטכנולוגיה המסורתית.

"המתקנים הפועלים כיום בארה"ב, אשר קיבלו את אישורי הרגולטור, הם פטנט המבוסס על מחקר ופיתוח שבו אנחנו עוסקים רבות בשנים האחרונות", מציין ויסמן, "מערכת הביו-דיסק מורכבת מרכיבים חדשניים הכוללים דור חדש של מערך מיקרו-פילטרציה לסינון ומערכות טכנולוגיות מתקדמות, אשר הופכים אותה ליעילה יותר וזולה בהרבה ממתקני הטיפול המסורתיים".

טוב לדעת
נגישות