Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

"הרפורמה הקלה על קבלת האישור לקנאביס רפואי"

"למעלה מ-150 רופאים קיבלו כבר את ההדרכה שלנו ויכולים היום להנפיק גם מרשם לקנאביס וגם רישיון", אומר פרופ' ארנון אפק, היועץ הרפואי הראשי של היק"ר במשרד הבריאות. רפורמת הקנאביס הרפואי: כוונות ותוצאות

צילום: maxpixel.net

פרופ' ארנון אפק (צילום:
יעקב לויט, דוברות שיבא)

"חשוב מאוד-מאוד להסתכל על האדם הבודד. יש עדיין מקרים רבים שנופלים בין הכיסאות ולכן מעבר לתורה הרפואית ולאינדיקציות, בסוף יש אדם שסובל ועלינו לקבל החלטה לגביו" – כך אומר פרופ' ארנון אפק, היועץ הרפואי הראשי של היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי) במשרד הבריאות, בראיון למגזין 'הירוק החדש'.

במענה לטענות על הדרך המפרכת שעובר מי שנזקק לרישיון שימוש בקנאביס רפואי, מסביר פרופ' אפק כי "בישראל יש כיום למעלה מ-50 אלף בעלי רישיון לקנאביס רפואי. אלה מספרים שאין להם אח ורע בעולם. בגרמניה, שגדולה פי 10 מישראל, יש רישיון כזה רק ל-10,000 איש! הרבה אנשים מתלוננים שמשרד הבריאות לא נותן מענה – ובצדק, בראייתם – אבל זה לא שהרפורמה נכשלה: בד-בבד עם הרפורמה, הגידול במספר המטופלים יוצר על המערכת עומסים שמלכתחילה היו בעייתיים".

עם זאת, מציין פרופ' אפק, מנכ"ל משרד הבריאות בעבר, כי "משרד הבריאות מנסה היום למצוא פתרונות שייתנו מענה לצרכני קנאביס רפואי, בהתחשב ביכולות של המערכת לייצר בסטנדרטים הרפואיים הנדרשים. אם המגדלים הקיימים יעמדו בסטנדרטים הנדרשים, נוכל לתת מענה ליותר מטופלים".

על פתיחוּת ונגישוּת

החלטת הממשלה משנת 2011 להסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות ולמחקר, הביאה להקמת היק"ר שמופקדת על הרגולציה בתחום. רפורמת הקנאביס הרפואי, שאושרה בידי הממשלה כעבור 5 שנים ונכנסה לתוקפה במאי השנה, עומדת בימים אלה בלב עיסוקיה של היק"ר.

פרופ' אפק, מהם העקרונות שעמדו מאחורי הרפורמה?

"בראש ובראשונה, הצורך לבצע סטנדרטיזציה. שריכוזי החומרים יהיו דומים בכל הבקבוקים בעלי התוויה זהה. בסופו של דבר, מדובר על צמח ולא על ריכוז של חומר בודד כמו, לדוגמה, באקמול. צמח הקנאביס מכיל תרכובות רבות, ולכן חשוב מאוד שלפחות ריכוזי החומרים המובילים יהיו זהים מבקבוק לבקבוק. יש לזכור שמעצם היותו צמח, תנאי גידול שונים של קנאביס מניבים ריכוזים שונים של חומרים.

"האלמנט השני היה שרשרת הייצור של הקנאביס. על-מנת לתת את זה לחולי סרטן, הייצור צריך להיעשות בתנאים מבוקרים, במפעלים שעומדים בסטנדרטים רפואיים, ולשווק אותו דרך בתי מרקחת.

"האלמנט השלישי היה הידע הרפואי. ביחד עם פרופ' משולם, מגדולי החוקרים בעולם, כתבנו את 'הספר הירוק' שכולל את כל הידע הקיים בספרות הרפואית, ומשמש אותנו בקורסים שאנחנו מעבירים לרופאים, רוקחים ואחיות כדי שיידעו כיצד להשתמש בקנאביס. ועדיין, המחקר הרפואי כל-כך חסר, שחובה להתחיל תהליכי מחקר ולאפשר לחוקרים לגלות יותר ויותר, כדי לעזור לכמה שיותר אנשים".

כיצד השפיעה הרפורמה על מעמד הקנאביס הרפואי ועל הנגישות אליו?

"ראשית, היא הביאה לפתיחוּת של העולם הרפואי, שהתנגד לה רבות בתחילתה. קולגות לא האמינו שהקנאביס יכול לעזור, טענו שזה לא תפקידה של הרפואה, ובעיקר חשבו שאנחנו משמשים כמין צינור להשגת קנאביס במחיר שווה לכל נפש. לדעתי, הרפורמה והספר הירוק שהוצאנו, ההכשרה של רופאים, העיסוק בנושא זה בכנסים רפואיים, פרסום המחקרים, השימוש בשיטות ובשפות שמקובלות בעולם הרפואה – כל אלה הופכים יותר ויותר את הקנאביס לקונסנזוס בטיפול רפואי. גם השיח הציבורי סביבו השתנה.

"שנית, וזה הכי חשוב, הליך הרפורמה מקל ומפשט ביסודו את קבלת האישור לקנאביס רפואי. הרופאים שקיבלו הדרכה יכולים כיום להנפיק, באמצעות מערכות המחשוב המתקדמות שלנו, גם מרשם לקנאביס וגם רישיון. למעלה מ-130 רופאים כבר עברו את הקורס, וזהו שינוי משמעותי בהשוואה לעבר. אבל העלייה המדהימה במספר האנשים שקיבלו רישיון מעיבה על כל התהליך, כי אנחנו רודפים כל הזמן אחר השינויים במערכת. אני מקווה שמתישהו זה יתחיל להתאזן מספרית".

ואולי העלייה בכמות הרישיונות נובעת מן הקלות שבקבלתם כיום?

"ברור שיש קשר בין שני הגורמים האלה, הרי אנשים אפילו לא ניסו לקבל כשזה היה קשה. זו באמת שאלה, וצריך לבחון אותה".

טוב לדעת
נגישות