Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

חברת הדירוג של עולם הספנות

הטכנולוגיה של Windward מאפשרת לה לאסוף מידע רב על אוניות וחברות ספנות, לנתח אותו – ולדרג את הסיכון הגלום בכל אחת מהן, לצורך ביטוח וגם למטרות נוספות

היחידה בעולם שיכולה למדוד, להבין ולדרג את הפרופיל ההפעלתי של כלי השיט. מערכת Windward

תחום הספנות הוא עתיר כספים – החל באוניות הענק שמחיר ייצורן מיליארדי דולרים, עבור בעלויות הכבדות של השטת מטענים וכלה במיסוי, הוצאות תחזוקה ועוד. והיכן שיש כסף רב – יש גם לא מעט סיכון להפסד. חברת Windward הישראלית מציעה לבעיה פתרון מעניין במיוחד. כפי שמגדיר זאת המנכ"ל עמי דניאל, "אנחנו בונים סטנדרט להערכות סיכון בים, ממש כמו שחברת S&P מעניקה דירוג אשראי למדינות וחברות".

עמי דניאל,
מנכ"ל Windward

לדבריו, "לספינות יש רמות רבות של בעלים ומנהלים, נוסעים, מתחזק, חוכר, בעל המטען ועוד. זה הופך את סוגיית הערכת הסיכון למורכבת מאוד. Windward אוגרת מידע רב שמאפשר לה לדרג וליצור סטנדרטיזציה של רמת הסיכון בין כל השווקים הללו. בדיוק כפי שמשקיעים מסתמכים על דירוגי אשראי של מדינות וחברות, כך גם בתחום הימי: חברות ביטוח, ממשלות, חברות גז ונפט או חברות שינוע, שירצו לקנות ספינה או לחכור אותה, יוכלו לסמוך על הערכת הסיכון שלנו".

מה כולל מודל הערכת הסיכון שלכם?

"בשנים האחרונות פיתחנו טכנולוגיה המאפשרת לנו לבנות פרופיל הפעלה של כלי שיט. איך מפעילים אותם, באיזו מהירות הם שטים, באיזו רמה התחזוקה שלהם, עד כמה הם חשופים לפגעי מזג האוויר, היכן הם מפליגים ואפילו באיזו מהירות הם נכנסים לנמל. באוניות, בדיוק כמו במכוניות, למי שנוהג מהר מדי יש סיכוי גדול יותר לתאונות, בגלל עודף ביטחון עצמי.

"המערכת שלנו היא היחידה בעולם שיכולה למדוד, להבין ולדרג את הפרופיל ההפעלתי של כלי שיט, ומאפשרת לנו לפתח מודלים החוזים את סיכויי התאונות והתקלות, מתי צריך לתחזק ולשפץ ועוד ועוד. התוצאה הסופית של הבדיקה שלנו היא מספר, ציון כלשהו, וגם הסברים לפי הסעיפים השונים שנבדקו. בנוסף, אנחנו מדרגים גם חברות ספנות. כשעושים עסקים עם חברה שיש לה 22 ספינות, קשה לדעת מה המחזור שלה, מה הסיכוי שתפשוט את הרגל או אם היא מבצעת את המשלוחים בזמן".

מה החשיבות של המערכת הזו?

"מחיר הטעות בעולם הספנות גבוה מאוד. כך למשל, זיהום ים הוא עבירה פלילית. אם מישהו צריך לייבא פחם ושוכר לשם כך אוניות – ברגע שיש דליפה לים, הוא נושא באחריות פלילית ועלול לקבל עונש מאסר. יש נמלים שנכנסות אליהם אלפי ספינות מדי חודש, והם צריכים לדעת את מי לבדוק יותר בקפידה, מי עלול לעשות משהו חריג. תרחיש סביר הוא ספינה עם שבעה תאי מטען שלכל אחד מהם בעלים אחרים. קשה מאוד לדעת את מי לבדוק ומתי. כל אלה סוגיות מהותיות ומורכבות – שאנחנו עונים עליהן.

"למעשה, אנחנו יוצרים מעין צומת, נקודת מפגש בין העולם המסורתי של הספנות לבין אמצעים טכנולוגיים חדשים, כמו מידע לווייני ומקורות נוספים. הטכנולוגיה שלנו מאפשרת העברת הדגש ממידע בזמן אמת – מה קורה עכשיו עם כל אונייה – למידע תחזיתי – מה יקרה לה בעתיד", מסכם דניאל.

Windward

תחום פעילות: ביטוח ימי

מייסדים: עמי דניאל ומתן פלד

שנת הקמה: 2011

מספר עובדים: 70, בישראל ובלונדון

טוב לדעת
נגישות