Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הדרך להצלחה בעסקים מתחילה בחינוך

כך מאמינה מנכ"לית רשת החינוך 'עמל', עו"ד רוית דום עיני, שמזה שמונה שנים מובילה תפיסה מהפכנית המקנה לאלפי תלמידים מהפריפריה כלים טכנולוגיים ועסקיים להתמודד עם אתגרי המאה ה-21. זה לא תמיד קל, בייחוד מול ממסד שלא אוהב שמזיזים לו את הגבינה

רוית דום עיני
צילום: נופר חן

החינוך למצוינות: "גדלתי בגבעתיים עם אמא שהייתה עוזרת משפטית. היא לקחה אותי בגיל מאוד צעיר לבתי משפט, חשפה אותי לעוולות חברתיות והחדירה בי את הצורך בתיקונן. בבית חונכתי לשאוף להיות הכי טובה. בנערותי, כשבאתי פעם הביתה עם ציון 92, אבי ז"ל שאל: 'איפה שאר הנקודות'? זה לא היה מספיק בעיניו. אמא שלי, תבדל לחיים ארוכים, תמיד אמרה לי: 'לכל מקום שתרצי להגיע, תחלמי ותגיעי לשם'.

"המסר חלחל היטב. בתום שירותי הצבאי נרשמתי ללימודי משפטים במכללה האקדמית ברמת גן, ולאחר מכן המשכתי וסיימתי תואר שני במנהל עסקים במכללה האקדמית קרית אונו. מתוך הזדהות עם המסרים החברתיים של ההסתדרות, השתלבתי בה בעשייה חברתית וניהולית, הוכחתי את עצמי וקודמתי לתפקידים מרכזיים".

רשת "עמל": "120 מוסדות לימוד בפריסה ארצית, רובם בפריפריה. נותנים שוויון הזדמנויות לתלמידים מכל המגזרים, בהם ערבים, חרדים ובעיקר נשים. בתי הספר שלנו נותנים ערך מוסף לחיים. מעודדים את התלמידים לחשוב אחרת, לחשוב מחוץ לקופסה".

מנכ"לית הרשת: "הגעתי ל'עמל' לפני שמונה שנים כאישה הראשונה בתפקיד מנכ"לית הרשת בכמעט 100 שנות פעילותה, ודי מהר זיהיתי שמערכת החינוך מנותקת משוק העבודה הגלובלי. התחלתי לחשוב איך אני מחברת את החינוך, את בתי הספר, לעולם התעסוקה. איך אני מייצרת תלמידים שייקחו איתם משהו מעשי מהלימודים לשוק העבודה, אם זה לדעת לעבוד בצוות, לדבר אנגלית, לבנות פרזנטציות ולהציג אותן. החלטתי שבתי הספר שלנו יהיו שונים, יאמצו גישה מולטי-דיסציפלינרית וילמדו את התלמידים קצת מכל דבר".

שת"פים עם "אפל" ו"אינטל"

מרכזי היזמות: "גולת הכותרת במהלך שהובלתי בבתי הספר של רשת 'עמל'. מדובר במרכזים חדשניים, המלמדים את הילדים לחלום הכי רחוק שרק אפשר. לייצר מוצר אמיתי לגמרי, במקביל ללימוד הפן העסקי. הילדים לומדים להקים חברה, לדבר עם משקיעים, לייצר נטוורקינג. זה הבייבי שלנו. בכל תוכנית לימוד שאנחנו מכניסים יש מסלול יזמות, ובמסגרת זו יצרתי שיתופי פעולה בין בתי הספר לבין חברות מובילות במשק כמו 'אינטל', 'אפל', 'טבע' ובין גופים אקדמיים כמו אוניברסיטת בן-גוריון בנגב ובית הספר לרפואה בצפת.

"היום יש לנו מגמות לימוד גבוהות וחדשניות כמו סייבר, בינה מלאכותית, רחפנים ופיתוח אפליקציות, כשכל הזמן אנחנו חושבים על הערך החברתי הנוסף המגולם במה שאנחנו מפתחים. כך, למשל, המרכז שלנו בחדרה זכה באחרונה בפרס בינ"ל מטעם האיחוד האירופי הודות לפיתוח של משחקים לילדים עם מוגבלויות".

חזון ניהולי: "חיי האישיים עיצבו למעשה את החזון שלי. זה בא מהבית: הדבקות בערך המצוינות, השאיפה שכל נער ונערה יוכלו להגיע הכי רחוק שאפשר. זה המסר שאני מעבירה לילדים שלי וגם לבני הנוער בבתי הספר שלנו. להגיע למצוינות ולא רק להצטיינות. להגיע ל-100% שלך ולא בהכרח לציון 100".

חיזוק תלמידות במערכת החינוך: "מניסיוני המקצועי בהסתדרות ראיתי את הפער בין מה שצריך בתעשייה ומה חסר במערכת החינוך. הבנתי שצריך לחזק נשים כבר בגיל בית הספר, לפתח את הביטחון שלהן דרך מקצועות המדעים והטכנולוגיה, על מנת שיגיעו למקצועות מפתח במשק. לצערי, יש מקצועות שבנות לא מגיעות אליהם לא משום שהן לא יכולות, אלא משום שבבית פחות מעודדים אותן להגיע רחוק, או משום שהמורים פחות מעודדים ללמוד חמש יחידות מתמטיקה.

"אני חושבת שתפקידנו כמחנכים הוא להציג להן דמויות מעוררות השראה ולשכנע שהן יכולות ומסוגלות. ברוח זו בניתי את תכנית 'בונות קריירה' בערי פריפריה כמו אופקים, תל-שבע, דימונה וכעביה, שם נפגשות התלמידות עם נשות עסקים מצליחות, כולל בוגרות של אוניברסיטת MIT בארה"ב".

מרשת גירעונית להצלחה כלכלית

רגע מרגש בקריירה: "כשמשלחת של תלמידות י"א-י"ב מרשת 'עמל' נסעה לפני שנתיים להציג חלק מהמוצרים שהן פיתחו בשגרירות ישראל בארה"ב, בפני עובדי הקונסוליה ובפני הקהילה היהודית. הייתה שם חגיגה גדולה והראינו שהרשת משלבת טכנולוגיה עם חינוך לערכים בארגז כלים אחד. גם יצאו משם שיתופי פעולה: היו שם אנשי עסקים ויזמים שכבר משקיעים במוצרים שלנו, דוגמת רחפן שמגיע לאנשים בזירת אסון ועוזר להם".

אתגרי התפקיד: "כשנכנסתי לתפקיד לפני שמונה שנים קיבלתי מערכת לא פשוטה, הן מבחינה כספית והן מבחינה תדמיתית. האתגר היה גדול מאוד ואני מביטה בגאווה על הישגי השנים שחלפו מאז. חוללתי מהפכה ניהולית ברשת, חילצתי את רשת עמל מגירעון ויצרתי שיתופי פעולה עם גופים בתעשייה ובעולם ההיי-טק שהגדילו את הכנסות הרשת. הכנסתי רוח חדשה בהתנהלות הרשת, רעננתי את השורות ויזמתי הכנסת תוכניות חדשות.

"זה לא תמיד היה קל. כשבאתי והצגתי בפני משרדי הממשלה את החזון שלי לרשת, די הרימו שם גבה. זה היה משהו מאוד חלוצי, מאוד חדש. רציתי שיתוף פעולה, רציתי אמירה, רציתי שיכניסו את התוכניות שלנו למערכת החינוך, אבל אמרו לי 'לא' בצורה מאוד מנומסת, כי המערכת לא ידעה לעכל תוכנית שמיישמת רב-תחומיות. זה מזיז אותה מנקודת הנוחות שלה. לקח לי זמן להבהיר שהתוכניות שלנו נותנות כרטיס כניסה טוב לשוק התעסוקה".

שם ומשפחה: עו"ד רוית דום עיני.

מצב משפחתי: נשואה לעופר עיני, יו"ר ההסתדרות לשעבר + 3 ילדים (שתי בנות ותינוק בן חצי שנה).

השכלה: תואר ראשון (LLB) במשפטים, תואר שני (MBA) במינהל עסקים.

תפקיד: מנכ"לית רשת עמל.

שנת הקמת הרשת: 1928.

פעילות החברה: רשת חינוך ארצית שכוללת 120 מוסדות לימוד, בהם לומדים כ-40 אלף תלמידים בשנה.

מספר עובדים: 4,000 (מתוכם 2,300 מורים).

תפקידים קודמים: ראש מטה יו"ר ההסתדרות. חברה במועצות מנהלים של גופים ציבוריים גדולים, ביניהם בנק יהב, תיאטרון בית לסין, קרן השתלמות לעובדים, נעמ"ת, הוועד האולימפי וחברת העובדים.

משהו נוסף: דורגה ע"י "דה מרקר" בין 40 המנהלים המבטיחים במשק.

טוב לדעת
נגישות