Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

הדור החדש של תוספי התזונה

בעולם היא פופולרית כבר עשור, ועכשיו הטכנולוגיה פורצת הדרך הגיעה גם לישראל: תוספי תזונה ליפוזומליים מגבירים בדרמטיות את היעילות והספיגה, ומחקרים מעידים כי הם היעילים ביותר בענף. ויש גם טיפ: איך תזהו אותם על המדפים?

ענת יפה (צילומים: אקוסאפ) טבעונות יולי 2019
צילום: אקוסאפ
מבנה של ליפוזום

סוגיית ספיגת תוספי התזונה הפכה למרכזית בשנים האחרונות, עקב ההבנה כי יעילות תוספי התזונה קשורה בהכרח לרמת הספיגה שלהם בגוף. קשיי ספיגה פוגעים דרמטית ביעילותם של תוספי תזונה רבים, אבל יש חדשות טובות: הטכנולוגיה הליפוזומלית התגלתה כיעילה ביותר ומאפשרת ספיגה אופטימלית של תוספי תזונה. טכנולוגיה זו מיושמת בענף התרופות כבר שישה עשורים, ויעילותה הוכחה במחקרים רבים שבוצעו ברחבי העולם.

שילוב הטכנולוגיה הליפוזומלית בתוספי התזונה החל לפני כעשור, ומאז נפוץ במדינות מערביות רבות. הפטנט עשה עלייה לישראל רק בשנתיים האחרונות. חלוצת השימוש בטכנולוגיה בתחום תוספי התזונה בישראל היא חברת אקוסאפ, המפתחת ומשווקת מוצרים שיוצרו בחו"ל על פי התקנים המחמירים ביותר.

אז מה זו הטכנולוגיה הליפוזומלית? "בטכנולוגיה הזו הליפוזום – שהוא מולקולת שומן המכילה בתוכה את הוויטמין, המינרל או החומר הפעיל – גורם לספיגה מיטבית", מסבירה ד"ר ליאת אדרי. "המולקולה שמכילה את התוסף בנויה כך שהמעטפת השומנית/ליפוזומלית שומרת על החומר הפעיל ומובילה אותו ישירות לתאי היעד, ללא התחמצנות והרס בקיבה. מדובר בטכנולוגיית ספיגה מתקדמת, שמוכיחה את עצמה בכל פעם מחדש. אני רואה אצל המטופלים שלי שינויים לטובה, בעיקר במצבי דלקת אבל גם בתסמינים נוספים".

ד"ר אדרי (Phd) היא מומחית לביולוגיה רפואית ולנוירו-ביוכימיה ובעלת פוסט-דוקטורט בביולוגיה תאית והתפתחותית במכון ויצמן. "כמדענית, שמחתי להכיר את המוצרים של אקוסאפ", היא מציינת, "המושתתים על עקרונות מדעיים דוגמת הטכנולוגיה הליפוזומלית. אני עובדת רבות עם ויטמין סי וכורכום ליפוזומלי בקליניקה שלי, וממליצה לרבים להשתמש בהם".

צילום: אקוסאפ

סדרת מוצרים בספיגה גבוהה

כמו ספינת גרר יעילה במיוחד

הליפוזום הוא מעין בועית מיקרוסקופית שנושאת בתוכה רכיב תרופתי או תוספי תזונה המובלים לתוך תאי המעי. בזכות הליפוזום, הרכיב החיוני מגיע בבטחה ליעדו, שם הוא מתמזג ונספג ביעילות, מבלי שנפגע בדרך. אם תרצו, הליפוזום הוא כמו ספינת גרר קטנה שמובילה בבטחה ספינת נוסעים ענקית אל תוך נמל היעד.

איך זה עובד? כל תא בגוף עטוף בקרום (ממברנה) שמגן על התא מחדירת חומרים בלתי רצויים ומזליגה החוצה של חומרים חיוניים. הקרום עשוי מחומר שומני הנקרא פוספוליפיד. מבנה הקרום העוטף את בועית הליפוזום דומה מאוד לזה של התא האנושי ועטוף גם הוא בפוספוליפיד.

איך נוצר הליפוזום? ראשו של הפוספוליפיד אוהב מים (הידרופילי) ואילו זנבו העשוי שומן דוחה מים (הידרופובי). כשפוספוליפיד נקלע לסביבה מימית, ראשו נמשך אל המים בעוד שזנבו בורח מהמים אל מרכז הבועית. כך בדיוק נוצר מעין כדור חלול בעל מעטפת כפולה, שהופך למערכת הסעה יעילה של תוספי תזונה או תרופות הנשמרים בתוכו.

בגלל המבנה הזהה של הליפוזום והקרומים של תאי הגוף, כשהליפוזום מגיע אל תאי המעי שבהם הוא אמור להיספג, הוא חודר מבעד לקרום התא ופורק לתוכו את הרכיב שהוא נשא בתוכו. מתאי המעי עובר הרכיב אל מחזור הדם וממנו אל הרקמות והאיברים.

למה זה כל כך יעיל?

צילום: אקוסאפהקרום הדו-שכבתי והשומני של הליפוזום מגן ביעילות על החומר הפעיל שהוא מסיע בתוכו, וכך נשמר הערך התזונתי של התוסף אפילו בסביבה החומצית של הקיבה. היתרון הזה חשוב במיוחד בחומרים שרגישים להתחמצנות, כמו ויטמין סי ואומגה 3.

בנוסף, המבנה הייחודי של הליפוזום תורם לנשיאה מוצלחת, המובילה לספיגה מיטבית ולזמינות ביולוגית גבוהה של מגוון רחב של תוספי תזונה. העובדה שקצהו האחד אוהב מים והשני דוחה מים מאפשר "להסיע" בליפוזום הן רכיבים שמסיסים בשמן (כמו ויטמין סי, ויטמין די, מגנזיום וכורכום) והן כאלה שמסיסים במים.

בשל נחיצותה של הסביבה המימית להיווצרות הליפוזום, תוספי תזונה המיוצרים בטכנולוגיה ליפוזומלית נשמרים ומשווקים תמיד כתמיסה נוזלית. מעבר ליתרונות שכבר הזכרנו, הסביבה המימית מייעלת את ספיגת תוסף התזונה הליפוזומלי בתאי מערכת העיכול. תוספים המיוצרים בטבליות או בכדורים עוברים תהליך ייצור מורכב הכולל דחיסה, הוספת רכיבים מדללים ומרככים, וציפוי בחומרים מגבשים. התהליך הזה מאט את קצב הפירוק והספיגה של תוסף התזונה ועלול לפגוע משמעותית ביעילותו.

מחקרים מצביעים על הבדלים דרמטיים באחוזי הספיגה ובזמן הספיגה – בין תוספים נוזליים לכדורים וטבליות. על פי מחקרים שונים שיעור הספיגה של תוספים נוזליים עומד על כ-98%, לעומת 5% עד 18% בלבד בטבליות וכדורים.

פטנטים פורצי דרך המגובים במחקרים

חברת אקוסאפ מפתחת ומשווקת בישראל מגוון תוספי תזונה נוזליים ייחודיים, המצטיינים כולם ביכולות ספיגה וזמינות ביולוגית גבוהות, וכן בטעמים אהובים. הפיתוח מבוסס על פטנטים מדעיים פורצי דרך המגובים במחקרים מעודכנים, תוך התפתחות בלתי פוסקת ומעקב אחרי הטכנולוגיות החדשניות ביותר בענף תוספי התזונה. על פיתוח המוצרים אמון צוות מקצועי הכולל מומחים רפואיים, טכנולוגיים ומדעיים מהמובילים בעולם.

החברה מציעה כמה סוגי תוספים, מהמבוקשים ביותר בציבור, המיוצרים בטכנולוגיה ליפוזומלית: ויטמין סי, ויטמין די, מגנזיום, כורכום ואומגה 3. נכון לעכשיו אקוסאפ היא החברה היחידה המשווקת בישראל תוספי תזונה שיוצרו בטכנולוגיה ליפוזומלית מלאה. אקוסאפ כבר צברה קהילת לקוחות ישראליים שמקפידים לצרוך תוספי תזונה מתוצרת החברה בלבד.

כל מוצרי החברה מיוצרים בהולנד ובארצות הברית מחומרי הגלם המובחרים ביותר, ועוברים בדיקות מיקרוביולוגיות שוטפות. כל התוספים עומדים בתקנים האירופאיים והאמריקאיים המחמירים ביותר (כולל FDA, NSF ו-GMP), וכן קיבלו אישור ייבוא ממשרד הבריאות הישראלי. כל התוספים אינם מכילים חומרים מזיקים, מתכות, סוכר וממתיקים מלאכותיים.

במטרה לשמור על יעילותם, כל המוצרים נשמרים בטמפרטורה מבוקרת מייצורם ועד לרגע נטילתם. את תוספי התזונה של אקוסאפ אפשר לקנות במאות בתי טבע ובתי מרקחת נבחרים ברחבי הארץ, או בהזמנת משלוח עד הבית, הכל תוך שמירה על הטמפרטורה המתאימה.

ללא מרכיבים מהחי

אנו מאמינים באי אלימות כלפי בעלי חיים ועל כן כל תוספי התזונה שלנו הינם טבעונים. אנו הראשונים להביא לארץ ויטמין D3 המופק מהצומח ולא מהחי. בנוסף, אנו מייצרים אומגה 3 צמחית ממקור ימי, המכילה את חומצות השומן החיוניות.

אז איך תהיו רגועים שאתם אכן קונים תוספי מזון מהדור החדש, המיוצרים בטכנולוגיה ליפוזומלית אמיתית? שימו לב שהמוצרים נוזליים, ארוזים במיכל זכוכית ושמורים בטמפרטורה מבוקרת.

טוב לדעת
נגישות