Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

הנתיב הטבעי

קולקציית NATIV, שעוצבה עבור מותג היוקרה Roche Bobois על ידי המעצב הישראלי רפאל נבות, תיחשף לראשונה בתערוכת העיצוב במילאנו ומגלמת חוויה חושית, שמקורה בחומרים טבעיים ובצורות אורגניות המהדהדות את שפת הגוף

לימור קלר (צילומים: יח"צ חו"ל) Designer מרץ 2019
קולקציית NATIV מבית Roche Bobois

את הביתן של Roche Bobois בתערוכת העיצוב Salone del Mobile יעצב השנה לא אחר מאשר רפאל נבות, המעצב הישראלי הרב-תחומי. ברזומה של נבות, בוגר האקדמיה לעיצוב "איינדהובן", אפשר למצוא גם את מועדון החברים Silencio שבפריז, אשר עיצב בשיתוף פעולה עם הבמאי האמריקאי והאמן דייוויד לינץ', את Hôtel National des Arts et Métiers בפריז, חנויות, אולמות תצוגה, גופי תאורה, תכשיטים ועוד, כשבביתן הנוכחי במילאנו יינתן האות לקולקציה שעיצב עבור מותג הריהוט Roche Bobois.

זו הפעם הראשונה שנבות מעצב סדרה שלמה של רהיטים, שטיחים ומנורות, וכאן ניתנה לו ההזדמנות להשתמש בטכניקות מסורתיות של עץ, כדי ליצור מהן את הקולקציה. "עץ מרתק אותי כמו כל תהליכי הפטינה והמאפיינים שמתפתחים עם הזמן", הוא מסביר את מה שהנחה אותו. Roche Bobois מצדה נוהגת לשתף פעולה עם כישרונות יצירתיים, כפי שעשתה ב-2018 עם מעצב העל מרסל וונדרס, וכעת בקולקציה של נבות, הקרויה NATIV ונוחתת בימים אלה בבית העיצוב פיטרו הכט, המייבא לארץ את מותג היוקרה.

מימין: רפאל נבות וניקולה רוש

"זו גאווה בשבילנו שהשנה רפאל נבות נבחר לעצב את הקולקציה, שכל חנויות המותג בעולם ישנו את חזיתות חלונות הראווה שלהן כדי לתת לה במה", אומר גיא נוימן, מנהל אולם התצוגה של פיטרו הכט, על נבות, שעיצב גם את אולם התצוגה של החנות המרכזית בפריז, שם הוא מתגורר. לדבריו, הקולקציה מושפעת מהמעבר הצבעוני-פופי של השנים האחרונות לצבעים רגועים יותר, ובמקרה של נבות מדובר על סקלה מדברית של חומים, צהובים ואפורים.

באולם התצוגה בהרצליה פיתוח ילווה את התצוגה טפט ענקי של המדבר הישראלי, המתכתב עם הצבעוניות הזו, מוסיפה לירון בלומנר, סמנכ"לית השיווק וקשרי האדריכלים. הקולקציה תושק לקראת חודש מאי באולם התצוגה של פיטרו הכט בנוכחות רפאל נבות.

ספת UNDERLINE מבית Roche BoboisS

חוויה חושית

לעבודותיו של נבות נחשף מנהל הקולקציות של Roche Bobois, ניקולה רוש, באחת מהתערוכות בהן ביקר והתרשם מהגישה שלו לעבודת עץ. "הקולקציה מגלמת בצורה מושלמת את ערכי המפתח של Roche Bobois, שהם חופש יצירתי וייצור באיכות גבוהה", אומרים בחברה, ובהקשר של נבות מוקירים את התלהבותו להשתמש במיומנויות מסורתיות. "שיתוף הפעולה שלנו אפשר לו לעבוד עם רשת בעלי מלאכה אירופאיים שידועים במצוינות שלהם".

כמי שמשלב ידע אומנותי עם שיטות עכשוויות בשלל הפרויקטים שלו, בין אם הם עוסקים באדריכלות פנים ובין אם בעיצוב פריטי ריהוט, מציגה הקולקציה של נבות צורות אורגניות המהדהדות את שפת הגוף. “גוף האדם בקושי השתנה ב-200,000 שנים, אבל עולם העיצוב מחפש כל העת שיטות ביטוי והבעה חדשות", הסביר נבות לרגל יציאת הקולקציה. "אנחנו כל כך רגילים לצורות אורגניות משום שהן חלק מאיתנו, והן לא רק מתאימות למה שקורה היום, אלא קיימות מאז וימשיכו להתקיים הלאה. זוהי שפה אוניברסלית".

ספריית PRIMORDIAL מבית Roche Bobois

את ההשראה קיבל מהטבע במובן הפרימיטיבי ביותר שלו, מצורות כמו חלוקי אבן ונטיפים. כך, למשל, כוננית ספרים Primordial מזכירה בצורתה הפיסולית חפץ שבטי שנבנה כביכול מחימר ועפר שמקורם אלפי שנים קודם לכן, או כיסאות Identities מתוך הקולקציה, שמייצגים צורות שונות של גוף האדם, לכאורה דומים אך אף אחד מהם איננו העתק של השני, כך שעל ידי הסבתם יחד אל שולחן אחד נוצר מיקס אנד מאץ' שמעניק לשולחן יתרון עיצובי.

רוש קובע כי הסגנון של רפאל אינו ספציפי לתרבות, מרחב או זמן מסוימים. "לכיסאות Identities, לספת Underline, או לכורסת Walrus – יש סגנון קלאסי מוכר, ובכל זאת הם מציעים משהו שטרם נראה. המדפים, למשל, משקפים רעיון גיאומטרי, כאילו האנושות שולטת בטבע.

לאורך כל הקולקציה קיים דיאלוג בין טבע לתרבות, בין שליטה גיאומטרית וצורות ספונטניות. שולחן Patchwork הוא דוגמה לצורת אליפסה פשוטה לצד המורכבות בפאזל שנוצר מ-320 פיסות עץ בפטרן משתנה". רוש, שמכנה את הקולקציה "טקסטורלית וחושנית", גאה בחוויה החושית שמספקים החומרים, וכשהוא מרוצה מהתוצאה, הוא גם מבטיח ששיתוף הפעולה של המותג עם רפאל נבות לא ייעצר כאן.

כיסאות IDENTITIES מבית Roche Bobois

בין מסורת לחדשנות

בנוסף לקולקציה של Roche Bobois, שתוצג בתערוכה המרכזית במילאנו ומחוצה לה, מתהדרים העונה בפיטרו הכט גם בקולקציה החדשה של המותג FENDI Casa, שיציג במילאנו סדרת ריהוט, המבטאת אלגנטיות ומצוינות באומנות שלה. מדובר בסדרה המשלבת פרטים אקלקטיים עם חדשנות ומדגישה קווים עכשוויים וחומרים יקרים. הריהוט והאבזרים בסדרה טומנים בחובם חזון אסתטי קלאסי ובה- בעת ניסויי, תוך איזון תמידי בין מסורת לחדשנות. זוהי גם תפיסת העיצוב של הכורסה הרומנטית FENDI Casa Thea שמודגשת בתיפורי עור אייקוניים על משענת הגב שלה. העיצוב העגול והעוטף, בשילוב רצועות העור הרכות והבד המרופד, מעניק בנוכחותו אווירה נינוחה לכל סביבה ביתית.

"העיצוב הושפע מעולם האופנה הקלאסי, בו הרבו לשלב רצועות וחגורות", אומר נוימן, שמציין גם את הקו המינימליסטי שהמותג מכוון אליו בשנתיים האחרונות. המותג יציג גם הוא בתערוכה המרכזית במילאנו, ומתחום המטבחים, התמחות נוספת שלו, ניתן יהיה להתרשם מחוצה לה.


בית פיטרו הכט, מדינת היהודים 60 הרצליה פיתוח.
טוב לדעת
נגישות