Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

שם המשחק: ההון האנושי

לא רק למטרות עבודה או מגורים. באוסטרליה ובניו זילנד נפתחים בשנים האחרונות השערים להגירה על בסיס מקצועי, עם עדיפות בעיקר לבעלי מקצועות נדרשים וליזמים, שיוכלו לתרום לצמיחה כלכלית ולהעשיר את הסביבה העסקית

צילום: shutterstock

על פי סקר גאלופ מ-10 בדצמבר 2018 יותר מ-750 מיליון אנשים בעולם היו מעוניינים להגר ממדינותיהם, אם רק יכלו. הגירה על בסיס מקצועי הפכה למגמה עולמית שתופסת תאוצה רבה, ולאחד המאפיינים המרכזיים של העולם הגלובלי. מאות מיליוני אנשים בעולם מעוניינים לשפר את איכות חייהם ולהעניק למשפחתם עתיד טוב יותר באמצעות מעבר למדינה טובה יותר: מדינה שתספק להם איזון בין עבודה ופנאי, ביטחון אישי, חופש פרט, איכות סביבה, חינוך, חברה, בריאות, יציבות פיננסית וסביבה עסקית.

בשנים האחרונות ניו זילנד ואוסטרליה פותחות את שעריהן מתוך מטרה לחזק את הכלכלות המפותחות שלהן, ובעיקר את המשאב האנושי והעסקי. שתי המדינות מתחרות על "הגירה איכותית", שמבוססת בראש ובראשונה על "טאלנטים": כישרונות מקצועיים, יזמים ובעלי מקצועות נדרשים, שיש להם מה להציע לסביבה העסקית, לחדשנות ולפיתוח ההון האנושי.

כיצד לבחור את המדינה המתאימה?

כאשר בוחרים מדינה, יש צורך לבחון כמה מדדים שלמעשה בוחנים יחד עשרות, ולעתים גם מאות, פרמטרים חשובים וחיוניים עבורנו בחיי היומיום. מכון לגאטום (The Legatum Institute) מלונדון מפרסם זו השנה העשירית את מדד השגשוג העולמי בין 149 מדינות. המדד בנוי מקטגוריות שכל מהגר פוטנציאלי בודק ומשווה במודע ולא במודע לפני שמתחיל מהלך של הגירה למדינה מסוימת. הקטגוריות הן תמצית כל המרכיבים שמהווים את מרקם החיים שלנו: מהאוויר שאנו נושמים, הצפיפות בכיתות, השחיתות השלטונית, הביטחון האישי והכלכלי, איסוף הזבל ותפקוד התחבורה הציבורית. כל דבר מדיד ובר השוואה.

להלן תשעת עמודי התווך העיקריים במרכיבי המדד:

♦ עמוד איכות כלכלית – מודד עד כמה המדינה יציבה פיננסית, פערי עוני ועושר, פתיחות המשק לגלובליזציה, אינדיקטורים מקרו-כלכליים, יסודות לצמיחה, הזדמנויות כלכליות, ויעילות במגזר הפיננסי.

♦ עמוד סביבה עסקית – מודד הזדמנות לפתוח עסק, לחסוך, לחדש ולהמציא. בוחן את הסביבה היזמית של המדינה, את התשתית העסקית שלה, מחסומי חדשנות וגמישות בשוק העבודה

♦ עמוד ממשל – מודד את ביצועי המדינה בשלושה תחומים: שלטון החוק, מימשל יעיל, דמוקרטיה והשתתפות פוליטית. כמו כן בודק מדדים של שחיתות וביורוקרטיה מיותרת.

♦ עמוד חינוך – מודד גישה לחינוך, איכות החינוך וההון האנושי, פריסת בתי ספר, אורך שעות הלימוד וכו'.

♦ עמוד בריאות – מודד את ביצועי המדינה בשלושה תחומים: בריאות פיזית ונפשית בסיסית, תשתיות בריאות ומניעה, וכמו כן מתייחס לאיכות בתי החולים, מספר רופאים לתושב, בתי חולים לתושב, צפיפות מיטות, סבסוד תרופות וטיפולים ועוד.

♦ עמוד ביטחון אישי – מודד מדינות על בסיס ביטחון לאומי וביטחון אישי, כמות הפשיעה, ארועי טרור, מספר שוטרים לתושבים, דיווח על אירועי אלימות וכו'.

♦ עמוד חירות אישית – מודד התקדמות לאומית כלפי זכויות משפטיות בסיסיות, חירויות הפרט וסובלנות חברתית. הזכות למחות ולהפגין וכמובן להצביע.

♦ עמוד הון חברתי – מודד את עוצמת היחסים האישיים, תמיכה ברשת החברתית, נורמות חברתיות והשתתפות אזרחית במדינה.

♦ עמוד איכות ושמירה על סביבה – מודד את ביצועי המדינה בשלושה תחומים: איכות הסביבה הטבעית, לחצים סביבתיים ומאמצי שימור.

צילום: shutterstock

הדירוג הגבוה של ניו זילנד

על פי מדד השגשוג העולמי שפרסם מכון לגאטום (The Legatum Institute) ניו זילנד הוכתרה בחמש השנים האחרונות (בשקלול שנתי) כמדינה הטובה בעולם. מיליוני אנשי מקצוע ובני משפחותיהם מכל העולם מעוניינים לבצע הגירה במיוחד למדינות ה"עולם החדש", כגון ניו זילנד או אוסטרליה, בעיקר על מנת למצוא איזון בין חיים לעבודה (Life and work balance) ולמצוא לבני משפחתם מציאות שליווה ובטוחה יותר בסביבה מערבית דוברת אנגלית ומפותחת כלכלית וחברתית. מדינות אלו מאפשרות לבעלי מקצועות נדרשים, סטודנטים ויזמים – לשלב איכות חיים, חיי משפחה ופנאי עם עבודה ועסקים, תוך הגשמת הייעוד המקצועי והעסקי שלהם.

מצד אחד מדינות אלו מציעות אפשרויות חיים מגוונות ומעניינות, מצד שני תהליך ההגירה אליהן הפך מורכב ומסורבל מבעבר כתוצאה מביקושים שעולים על התכנון, מה שמביא להקשחת המדיניות. השינויים התכופים במדיניות ובתקנות ההגירה (שחלקן על רקע פוליטי פנימי וחלקן לעתים משתנות על בסיס חודשי), הופכים את התהליך למאתגר יותר.

המידע הזמין המהימן והטוב ביותר על הגירה וויזות שונות למדינות אלו נמצא כמובן באתרים הממשלתיים הרלבנטיים, אולם לעתים מתעניינים רבים מוצאים עצמם "טובעים" בים של מידע שלא תמיד רלוונטי עבורם. בעולם האינטרנטי של היום ניתן גם לקבל מידע דרך פורומים שונים, אולם יש לקחת את המידע בערבון מוגבל ולבדוק טוב את מקור המידע, האם הוא מהימן, עדכני ובכלל מתאים למקרה ולנתונים הספציפיים של מבקש המידע.

מסיבה זו, כשאתם חושבים על רילוקיישן אישי או הגירה – מומלץ להתחיל את התהליך בבירור או בפגישת אבחון וייעוץ לזכאותכם לוויזה אצל סוכנות הגירה מורשית עם רישוי לייעוץ הגירה. רק לסוכנות הגירה מורשית יש את הרישיונות מהרשויות הרלוונטיות באותן מדינות לעסוק בהליך ההגירה, כך שחובתן לשמור על האינטרסים של הלקוחות, על רמה מקצועית גבוהה, על קוד אתי וכמובן שהאצבע תמיד על הדופק על כל שינוי שמגיע.


הכותב הוא מנכ"ל Brain Mobility, סוכנות הגירה מורשית לאוסטרליה וניו זילנד, יזם ויועץ הגירה מורשה מטעם הרשויות המוסמכות (IAA ושל MARA) לניו זילנד ואוסטרליה. www.brainmobility.co.il.
טוב לדעת
נגישות