Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

המנוע של התעשייה הימית

סולקון היא חברה ישראלית שמוצריה מותקנים באוניות משא ונוסעים ענקיות בכל רחבי העולם, ולוקחים חלק משמעותי בתעשיות הגז, הנפט, הכרייה והמים

חוה (צילומים: באדיבות חברת סולקון) עושים גלים פברואר 2019
צילום: סולקון

תחום השילוח הימי מתרחב והולך בשנים האחרונות. כשנפח הפעילות גדל באופן משמעותי, וכשכלי השיט גדלים אף הם, במטרה להרחיב את יכולת הנשיאה שלהם – נדרשים פתרונות חדשניים בתחום ההינע, שיעזרו לחברות השיט לייעל את המנועים, ולצמצם את צריכת האנרגיה שלהם.

סולקון, חברה ישראלית שהוקמה לפני 41 שנה, מייצרת לתעשייה הימית והתעשייה הכבדה מתנעים רכים וממסרי הגנה ובקרה. המוצר העיקרי של החברה הוא מתנע רך – התקן אלקטרוני המסייע להגבלת זרם ההתנעה ולהקטנת המכה המכנית של המנוע בעת ההתנעה שלו, ולהפחתת הפרעות חשמליות במתקנים שבהם זרם הרשת מוגבל, וכן למתקנים שבהם נדרשת התנעה והדממה מבוקרות. בין היתר, המתנע משמש במנועים בתעשיות הכבדות, כמו התעשייה הפטרוכימית, תעשיית המים ותעשיית הכרייה; במנועים חשמליים באוניות מודרניות; וכן במדחסים באסדות גז ונפט.

לחברה פעילות גלובלית, עם 170 עובדים בחמש שלוחות – באירופה, בצפון אמריקה, באמריקה הלטינית, בסין ובאסיה. היא נהנית משיתוף פעולה עם למעלה מ-100 פרטנרים עסקיים ברחבי העולם, וביצעה עד כה יותר מרבע מיליון התקנות. הפעילות שלה רחבה, ומתפרשת על פני תעשיית הגז, הנפט, הכרייה, הספנות והמים. בתעשיית הנפט והגז, משמשים מוצרי החברה לשאיבת נפט ודחיסת גז; בתעשיית המים, להתפלה ולשאיבה; בתעשייה הכללית, לדחיסת פחמן דו-חמצני; ובמכרות, לאוורור ולמסועים.

צילום: סולקון

ג'ונתן ברי, סגן נשיא לענייני שיווק בחברה, מסביר כי "סולקון היא מובילה עולמית בתחומה, וקו המוצרים כולל מתנעים בהספק של 4 קילוואט עד 50 מגוואט, בקרי מנועים וכן הגנה למנועים. מהנדסים בוחרים בסולקון מאחר שזה 41 שנה היא מייצרת פתרונות למכונות העומדות בעומס כבד מאוד, בכרייה, במים, בתעשייה הכללית ובתעשיית הגז והנפט. בין אם מדובר בשיפוץ או בהתקנה חדשה, סולקון מספקת מומחיות ואת כל האישורים הדרושים, גם ברחבי העולם".

החברה הוקמה לפני יותר מ-40 שנה. מה היו השינויים העיקריים בענף שהייתם עדים להם בתקופה זו?

"התעשייה הימית מחפשת פתרונות גמישים ומתקדמים, ומתנעים רכים מתאימים יותר לצרכים הללו. אוניות משא ונוסעים גדולות עם ציוד בעל דרישות אנרגיה גבוהות, כגון משאבות נפט ומדחסי גז, דורשות פתרונות מותאמים, שיאפשרו להן לצמצם את צריכת החשמל".

מהם האתגרים העיקריים של התעשייה כיום?

"לספק קישוריות טובה יותר – ניטור מצב האוניות, ניתוח מידע בענן ותחזוקה שחוזה מראש בעיות. האתגר הוא לתכנן את התחזוקה ולצמצם את הזמן שבו האוניות אינן פעילות; להוריד פליטות מזהמים, במיוחד בנמלים ובמדינות מסוימות; ולהשתמש ביותר מקורות אנרגיה אלטרנטיביים, כמו חשמל, תאי דלק ועוד".

המוצרים של סולקון מותקנים בכמה מאוניות המשא הגדולות בעולם. איך חברה ישראלית מגיעה רחוק כל כך?

"במשך יותר מ-30 שנה, סולקון הובילה את שוק המתנעים הרכים הימי, כשהיא מספקת פתרונות איכותיים בטכנולוגיה פורצת דרך, ומוצרים אמינים, בגיבוי של רשת שירות גלובלית" .

אילו מוצרים של סולקון יזכו לפופולריות ב-2019?

גיל ברימן, מנכ"ל החברה, גאה לציין את ספינת הדגל של סולקון – ה-DriveStart, שלאחר 4 שנים מוצלחות של התקנות ביישומים יבשתיים ברחבי העולם יושק בשוק הימי ב-2019; וכן את מבחר המתנעים הרכים במתח הנמוך והבינוני, והגנות המנועים המותאמים ספציפית לדרישות ענף הספנות.

"פתרון ההתנעה של ה-DriveStart הוא בעל דרישות אנרגיה נמוכות מאוד להתנעה, קישוריות מלאה וחיבור לכלי איסוף המידע והאנליזה המתקדמים של סולקון", אומר ברימן. "בימים אלה אנו מפתחים עבור אחד מלקוחותינו הגלובליים פרויקט משולב חומרה, תוכנה ותקשורת שמיועד לאסוף נתונים מכל מערכות החשמל המותקנות במאות אוניות המשייטות ברחבי העולם, לנטר ולבקר אותם, ולהעלות אותם לענן ולמרכזי שירות אזוריים (הפועלים ברחבי העולם 24 שעות, שבעה ימים בשבוע), לצורך אנליזה ותמיכה".

אנחנו מביאים את הדיגיטציה לענף הספנות

עם מוצרים מאושרים לתעשייה הימית, ולאחר שהרוויחה מוניטין של אמינות, סולקון הובילה את הפיתוח החדשני והייצור של ציוד לשליטה במנועים ליישומים ימיים מזה שלושה עשורים. כיום, לסולקון יש נתח שוק משמעותי, וכמה מהשמות הגדולים ביותר בתעשייה נמנים עם הלקוחות שלה – ובהם ABB, Siemens, Hyundai, Mitsubishi , Toshiba , Rolls Royce , Vartzila , Terasaki , GE , Converteam ועוד רבים אחרים.

לסולקון מבחר רחב של מתנעים רכים, החל ב-4 קילוואט ועד ל-40 מגוואט, למגוון שימושים בים ובחוף, כולל מדחפים, אזימוט פודס, מערכות הינע, משאבות זבורית, מדחסים מבוססי כוח הידראולי, משאבות הזרקת מים, משאבות כבאות – והכל עם היתרון הייחודי של האפשרות לתפעל את המערכות באופן חלק במהלך שינויים באספקת הכוח, ברשתות גנרטורים חלשות.

מהן התכונות הייחודיות למוצרי סולקון?

"האצה והאטה חלקות ולא הדרגתיות; מאפייני התנעה ועצירה ייחודיים; התאמה לשימוש Heavy duty; הגנה מתקדמת למנוע, כולל בידוד מנוע ייחודי; והתקנה והפעלה קלות", אומר ברי. לדבריו, מודול הקישוריות של סולקון מאפשר לחבר כל אחד ממגוון מוצריה למערכת איסוף המידע של הלקוח ( SCADA, cloud, webserver), וגישה מרחוק למידע ולאנליזות, וכן קונפיגורציה מרחוק של יחידות סולקון.

על מנת לוודא את תקינות המוצרים, אומר ברי, "לחברה מחלקת בקרת איכות נרחבת, הפועלת באופן שוטף ומלווה את תהליכי הייצור". בין היתר, מחזיקה החברה באישור ISO 9001:2008 ממכון התקנים הישראלי וכן QNET; אישור cUL, UL למתנעים ולממסרי הגנת מנועים של סולקון; אישור CE לעמידות מוצרי סולקון בתקני EMC ,RFI ו- Safety; אישורים למתנעים רכים בשימוש בכלי שיט Germaniche Lloyds, Lloyds Register (UK), DNV,RINA; ואישורי מכון התקנים הרוסי GOST-R והסיני CCC.

צילום: סולקון

סולקון

תחום פעילות: מתנעים רכים, ממסרי הגנה ובקרה

שנת הקמה: 1978

עובדים: 170

טוב לדעת
נגישות