Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

The Milan Show

הטרנדים והמגמות, המיצגים והתערוכות, הכישרונות וההבטחות, וגם, ולראשונה - הסלון עם הישראלים שנועדו לגדולות. 2019 Salone del Mobile: יש למה לצפות

לימור קלר Designer מרץ 2019
קולקציית MELT של טום דיקסון, "קרני תכלת" (צילום: יח"צ חו"ל)

370 אלף מבקרים צפויים להגיע לתערוכה השנתית Salone del Mobile ב-Rho Fiera Milano. יותר מ-2,300 חברות הפועלות בעולם יציגו בה, אותן ילוו כ-5,000 עיתונאים מקומיים ובינלאומיים, שמבקשים להתחכך ולהתחמם באור הזרקור המאיר מדי שנה על אמנות העיצוב העולמית. תערוכת Salone del Mobile, המלווה בהמון גועש התר ברחובות התוססים של מילאנו באותם ימים, היא המקום בו נזרעים הרעיונות מהם יוצאים הפרויקטים, המגמות והחידושים שנראה בשנים הקרובות.

במשך שישה ימים, בין ה-4 ל-9 באפריל, יוכלו המעצבים, האדריכלים, אנשי המקצוע ושוחרי העיצוב – ליהנות מעיר המשנה את פניה, לדלג מתצוגה אחת לשנייה, להכיל-לא-להכיל את המראות ועדיין לא לשׂבּוע ממה שיש לשבוע העיצוב להציע. מלבד התערוכה המרכזית, רחובות העיר חוגגים עם שפע תערוכות, מיצגים ואירועים המאוגדים תחת השם FUORISALONE (באיטלקית: "מחוץ לתערוכה") ומשלימים יחד את חלון הראווה הגדול ביותר בעולם.

מותגים בינלאומיים המיוצגים בארץ יציגו את מרכולתם החדשה, ביניהם פאולה לנטי, פורנסטי MOOOI, COS, קוסנטינו, טום דיקסון FLOS, ARTEMIDE, GAMMA, ניקולטי, נטוצי, פנדי ועוד. זאת לצד מבחר מצומצם של מעצבים ישראליים שטווים קולקציות למותגים בינלאומיים, וגם למעצבים ישראליים בתחילת דרכם, להם ניתן מקום בתערוכה.

גלגולה של מלחייה

רהיטים מקולקציית Nativ בעיצוב רפאל נבות ל-Roche Bobois, "פיטרו הכט" (צילום: יח"צ חו"ל)

המעצב הישראלי הרב-תחומי רפאל נבות, בוגר האקדמיה באיינדהובן בהולנד, הפועל בחו"ל, עיצב למותג Roche Bobois (המשווק בארץ על ידי "פיטרו הכט") קולקציית רהיטים בשם Nativ. אוסף רהיטים המתבסס על חומרים טבעיים באיכות גבוהה, כמו צמר, כותנה, קרמיקה וציפויים מינרליים, היוצרים חמימות ונוחות. הביתן, שגם אותו עיצב נבות, יוצג ב-Fiera.

זו השנה השנייה שהמעצבת התעשייתית אילנה סלזנב מסטודיו RDD מוזמנת להציג את עבודותיה בתערוכה במילאנו, והפעם היא מצרפת את המתודולוגיה החדשה שפיתחה לתחום עיצוב המוצר – "המתמטיקה של העיצוב וחשיבה בתוך הקופסה".

השיטה מדברת על צמצום העולם ההשראתי, חשיבה מצורה לפונקציה וטכניקות של הכפלה, החסרה וחלוקה, הלקוחות מהעולם המתמטי – הנחוצות כדי להגיע לתוצאה עיצובית חדשנית.

השנה היא נבחרה להציג את המלחייה שעיצבה ב-A’ design awards בתיאטרון לה סקאלה (Teatro alla Scala) שבמילאנו, כדי להדגים כיצד ניתן לייעל את תהליך פיתוח המוצר. המלחייה עוצבה בצורה עגולה עם סגר, כדי שיהיה אפשר "להעביר את המלחייה" גם בגלגול. "הוזמנתי להשתתף עם המוצרים שלי בתערוכה אחת, ומאז אני ממשיכה לקבל פניות מחו"ל", אומרת סלזנב, שמעריכה את ההבנה העמוקה, הטיפוח והכבוד שנותנים למעצבי הדור החדש בחו"ל, לה לא זוכים בארץ.

כלי גינון טיפולי של אלינור טל ונבו פריד (צילום: אלינור פריד)

עבודות גמר ומחקר

מיצגי העיצוב ב-Ventura Future נותנים במה למעצבים צעירים ומבטיחים, ובפעמים רבות חשיבותם של המוצרים הוא בכיוון המחשבה המעניין שהם מייצגים, אשר מוליך מקונספט לפונקציה ועשוי לפתוח דלת לפיתוחים נוספים. בחלל התעשייתי של פרויקט BASE Milano (בכתובת Via Tortona 54, Milan), תציג מעצבת המוצר עמליה שם טוב. שם טוב קיבלה פנייה להירשם להצגת פרויקט הגמר שלה, Roots, בעקבות פרסומו באתרי עיצוב בינלאומיים, והתקבלה. הפרויקט שלה מציג שלושה כלי בישול קדומים – אבן ריחיים, מכתש ועלי, אבנים לאפייה – שמחברים בין המקום הראשוני והעתיק לעשייה פיזית, דרך חומר פראי אשר עבר עיבוד ומניפולציות טכנולוגיות כדי להתאים למשתמש המודרני.

המעצבת שחר ליבנה תציג את פרויקט המחקר החומרי שלה, Metamorphism, ערכת כלי כרייה מברונזה ואובייקטים פיסוליים שימושיים מחומר עתידי, שעשוי מפסולת ושאריות מיחזור. הערכה, שהוצגה במסגרת התערוכה New Material Award בשבוע העיצוב ההולנדי האחרון באוקטובר, תטייל עכשיו למילאנו. התערוכה, שבה תציג את החומר שנקרא Lithoplast, תוצג ב-ALCOVA (בכתובת Via Popoli Uniti 11-13 Milan) כחלק מאירועי ה-Fuorisalone, בתוך מבנה משנות ה-30 ששימש כמפעל בדים ויהפוך במהלך שבוע העיצוב לפלטפורמה למעצבים, למוסדות, לגלריות ולחברות העוסקים בנושאים אוונגרדיים, כגון החיים העכשוויים, תרבות העיצוב, חומרים וחדשנות טכנולוגית.

ב-Ventura Future תציג ליבנה את הפרויקט שלה The meat factory, בו היא מציגה עור ביולוגי וסניקרס ראשונות מסוגן המשלבות את ה"עור" (העשוי ג'לטין ודם), מוצר לוואי מפסולת שמקורה בתעשיית הבשר. הפרויקט יוצג במסגרת התערוכה Future (H)eart(H): 7 Dutch Design visions for a livable earth, המציגה את ההתפתחויות האחרונות בתחום העיצוב הביולוגי והמודע לסביבה.

מנשא דרור. דניאל סלובס, גיא פלומבו וגיא בר סיני (צילום: דניאל סלובס)

עיצוב נגיש

דניאל סלובס, בוגרת המכון הטכנולוגי HIT, ביחד עם חבריה לספסל הלימודים גיא פלומבו וגיא בר סיני, יציגו במוזיאון העיצוב טריאנלה (La Triennale di Milano) את פרויקט המנשא "דרור", שפיתחו במסגרת קורס שעברו בלימודים. ארגון FIXPERTS, שעובד עם בתי ספר לעיצוב בכל העולם, בחר שני פרויקטים: זה שלהם ואחר של זוג ישראלים נוסף, אלינור טל ונבו פריד – שמסייעים לאנשים עם מוגבלויות ומשפרים את חייהם.

סלובס וחבריה פיתחו מנשא תינוקות לאם בלי יד, בהשראת אבזרי הטיפוס והסנפלינג המוכרים; וטל ופריד פיתחו מתאם אחיזה לכלי גינון עבור אישה ללא כפות ידיים. 10 פרויקטים, שנבחרו מתוך 500 פרויקטים בסך הכל, יציגו במילאנו החל מחודש מרץ ולמשך חצי שנה, ובין השאר כחלק משבוע העיצוב.

פיתוח המודל מומן ברובו על ידי HIT ו-FIXPERTS, אבל כדי להגיע למוצר מוגמר שישנה את חייהם של אנשים רבים, עשויה חשיפה כזו במילאנו לפתוח דלתות למסע מחודש עם תקצוב לפיתוח וייצור. "החלום שלי הוא שמישהו יתאהב ברעיון וייקח אותו קדימה, כדי שיהיה אפשר להנגיש את המוצר לאנשים נוספים. הפרויקט הזה גרם לנו להבין שעיצוב יכול לעזור לאנשים או לשנות את חייהם, מקטן ועד גדול".

מנורה בעיצוב Neri&Hu עבור ARTEMIDE, "קמחי תאורה" (צילום: Ph ferrari)

הסלון הישראלי

קבוצת מעצבי טקסטיל ומעצבים תעשייתיים ישראליים קיבלה השנה את האופציה להציג בביתן ישראלי מאוחד, כשלוחה של Asia design Milano, גוף המקדם קשרים כלכליים ותרבותיים בין מזרח למערב בשבוע העיצוב, אבל היעדר תקציבים ותמיכה מהארץ העמידו את השתתפותם בסימן שאלה עד הרגע האחרון.

הביתן הישראלי ימוקם באחד האזורים התוססים והבועטים בעיר, בכתובת Via Tortona 31, Tortona, מול מוזיאון התרבויות MUDEC – Museodelle Culture. דן מוקטל, האוצר הישראלי, בוגר המחלקה לתקשורת חזותית שנקר, חבר לאוצרת של Asia design Milano, אנה מריה סלינרי, לאחר שהציעה לו להשתתף כמציג. "ביחד החלטנו לצאת במהלך של סלון ישראלי נפרד, מאחר שיש לנו את הייחוד שלנו, כישראלים", הוא אומר. "אנחנו כמו אי בתוך אסיה והעולם כולו, ודווקא בשנה כזאת, כשהפוקוס על ישראל ממילא בשיאו בגלל האירוויזיון, הביתן הישראלי מושך תשומת לב רבה".

בין המעצבים הצעירים שיציגו במילאנו: מריה (מאשה) זברין, אמנית חוקרת טקסטיל, שפיתחה את שיטת הסריגה הרציפה ללא תפר (Free Form), כטכניקה מהפכנית ובלעדית שנרשמה במכון ויצמן למדע; ליהב קוקו, מעצב מוצר שמשלב בעבודותיו אלמנטים מתרבות אגן הים התיכון ויוון; גנית גולדשטיין, מעצבת טקסטיל, אופנה ותכשיטים, שמתמחה בתכנון דיגיטלי והדפסת תלת-ממד בטקסטיל, נעליים ובגדים, ותציג קולקציה עם חידושים טכנולוגיים בדגש על שילוב בין עולמות של קידמה ומסורת; מירב רינגל מסטודיו גליפס לעיצוב ברזל ומתכת, המעניקה לחומר פרשנות יצירתית אמנותית; נדב גורן ואלירז איתם, מעצבי מוצר שיציגו את The Opinion Factory, הבוחן ביטוי חומרי של דעות שונות באמצעות עקרונות של תכנון פרמטרי תוך בחינת כור ההיתוך הישראלי; חנה האוזר, מעצבת ויוצרת קרמית, השואבת השראה מארכיאולוגיה וממורשת עתיקה, תציג את Coins, מיצב העוסק בקשר בין הזיכרון לארכיאולוגיה, ועוד.

"אני רואה בהשתתפות שלנו מגש של כסף למעצבים הישראליים. מעולם לא היה ביתן שפתח דלת כזו לעיצוב ישראלי. אנחנו מזמנים מותגים גדולים להתעניין ברעיונות או בפיתוח המוצרים, כדי לקדם שיתופי פעולה עתידיים. אנחנו מביאים את הוויז'ן ולא מחביאים את הישראליות שלנו", קובע מוקטל.

פאולה לנטי, "טולמנ'ס" (צילום: יח"צ חו"ל)

וגם המותגים המוכרים

ובגזרת המותגים המוכרים לנו מחנויות בארץ, נמצאים כמובן גם השמות המשתתפים דרך קבע בשבוע העיצוב. "התערוכה צפויה להיות עתירה בתפיסות עיצוב מגוונות, פטרנים, חומרים וטקסטורות עשירות, ולצדם יככבו גם עיצובים בטעם של פעם באינטרפרטציה מודרנית ועכשווית, עיצובים במראה תעשייתי מהוקצע ועוד", אומר יגאל סייג, מנכ"ל "אליתה ליוינג". "בנוסף, נראה צמיחה של תחום הייצור האקולוגי, שבשנים האחרונות צובר תאוצה, למשל אצל מותג הריהוט האיטלקי GAMMA, שיציג בתערוכה המרכזית במתחם Fiera, שרתם צוות מחקר מיוחד שפיתח במשך שנים מפעל בו פסי ייצור שאחוז פליטת הפחמן שבהם שואף לאפס".

רשת טולמנ'ס מסמנת את ההאנגר התעשייתי, הממוקם בפאתי העיר, ליד מוזיאון PRADA, שם תציג פאולה לנטי את קולקציית רהיטי החוץ והפנים הססגונית שלה לשנת 2019. המקום שנבחר להצגת הקולקציה מהווה את הבמה לעיצובים המאופיינים באנסמבל חומרים וצבעים יצירתי, שעוצבו בשיתוף מעצבים שונים. הכתובת: Fabbrica Orobia, via Orobia 15 Milan

MOOOI, "טולמנ'ס", "קרני תכלת" (צילום: יח"צ חו"ל)

בית העיצוב ההולנדי MOOOI, בניצוחו של המעצב הווירטואוז מרסל וונדרס, מצליח להפתיע מדי שנה ולעורר את תשומת הלב והסקרנות של המבקרים עם מיצג ראוותני בחלל תעשייתי עצום, הממוקם ברובע בררה הבוהמייני שמצפון למרכז העיר (בכתובת Mediateca St. Teresa). גם השנה יציג וונדרס פריטי עיצוב אייקוניים של המותג ולצדם קולקציות ובשורות עיצוב חדשות. במיצג ישולבו כמדי שנה עבודות אמנות מקוריות עצומות ממדים, המקיימות דיאלוג פורה איתו ועם המעצבים ההולנדיים הפועלים לצדו.

בית האופנה השוודי COS יציג השנה מיצג אדריכלי מקורי בארמון איסימברדי (Palazzo Isimbardi), הממוקם בצפון-מזרח העיר, בדומה לשנה שעברה (כתובת: Corso Monforte 35). בעזרת אמצעים דיגיטליים תוצג חוויה של מסע שמימי, המשקף את עתיד העיצוב, הטכנולוגיה והחדשנות. חומרים וצורות מבניות יוליכו את המבקרים בארמון מהמאה ה-16 ובגן היפהפה המקיף אותו.

המיצג, בתכנונו ובעיצובו של האדריכל הצרפתי ארתור מאמו-מאני וסטודיו Mamou-Mani, מבקש לשלב בין האדריכלות המקומית לבין עולם הטבע. הדפסות תלת-ממד בהיקף גדול שולבו עם חומרים ביולוגיים, ומעניקים הצצה לאופן בו אמנות דיגיטלית משפיעה לטובה על עולמנו. חלק מהתכנון בוצע באמצעות קוד המבוסס על אלגוריתמים, וככזה מעניק תובנות על עתיד התכנון האדריכלי.

בנג'מין הוברט ל-Cosentino (צילום: Jose Santopalomo)

חברת קוסנטינו משתפת פעולה עם המעצב הבינלאומי בנג'מין הוברט מסטודיו העיצוב LAYER, במיצג ארכיטקטוני בשם Raytrace. המיצג מיוצר מלוחות Dekton, המשטח האולטרה-קומפקטי בעל הפורמט הגדול מבית החברה. הוא יעוצב בצורת משולש דרמטי, באורך 24 מטר, ועליו יוצגו מוטיבים המחקים את שבירת קרני האור העוברות דרך המים. כחלק מהשנה השלישית של Ventura Centrale‏, יוצג Raytrace במחסנים ההיסטוריים הממוקמים מתחת לתחנת הרכבת המרכזית של מילאנו. הרקע האייקוני של מרחבים קמורים אלה יכיל מיצגים פרי עבודותיהם של מותגים ומעצבים בעלי מוניטין בינלאומי, ויהפוך אותו לאתר ביקור חובה בשבוע העיצוב. הכתובת: Via Ferranti Aporti 27

גם המותג טום דיקסון, המיובא לארץ על ידי חברת "קרני תכלת", מקים ביתן משלו מחוץ למבנה של התערוכה, באזור רחוב Via Tortona. מותגים נוספים כ-LOUIS POULSEN הדני ו-FLOS, מותג גופי התאורה היוקרתי מאיטליה, וכן TOSCOT, ITALAMP ופרוליכט, המיובאים גם הם על ידי החברה הישראלית, יהוו חלק מתצוגת ה-Euroluce, תערוכת התאורה הבינלאומית, הפועלת מדי שנתיים ומציגה את הפתרונות החדשניים ביותר בתחום האור עבור פנים וחוץ.

בתחום התאורה עתידים לבלוט מוצרים בדפוסי עיצוב אוניברסליים באינטרפרטציות מודרניות המשיקות לעולמות הטבע והחי, וכן שחזור של תרבויות ומסורות בנראות עדכנית ורעננה. דוגמאות לכך ניתן למצוא בגופי התאורה של המותג ARTEMIDE, המיובא ארצה ע"י "קמחי תאורה", ובהם פריטים שנוצרו על ידי מעצבי על כדוגמת Neri&Hu, שתוכננו בקו גרפי מלא חיות ובקומפוזיציות משתנות.

בחנות הדגל הממתקית של Fronasetti (המשווקת בארץ על ידי "רנבי") תושק קולקציית שטיחים חדשה בעיצובו של ברנבאה פורנסטי, בנו של המייסד וממשיך דרכו. למותג, שאימץ כחתימתו את הדפס הפנים של זמרת הסופרן לינה קאבליירי, חנות שבה כל חלל מאופיין בצבעוניות דרמטית אחרת לצד הדפסים וטקסטורות מעניינות ואמיצות. הכתובת: Corso Venezia, 21A

פרויקט שיש עם מעצבים איטלקיים צעירים, ניקולטי (צילום: יח"צ)

במתחם Fiera יציגו עוד שתי חברות מוכרות: ניקולטי תשיק את קולקציית הריהוט החדשה בעיצובו של ג'וספה ניקולטי. תמהיל הרהיטים סובב את חיי היומיום הנוחים של המשפחה, כולל ספות מעוצבות קלילות מעור רך שטופל בשיטה חדשנית, וכיסאות מעוצבים מברזל בעבודת יד עם ריפודי קטיפה מלכותיים. השנה יארחו את מיטב המעצבים האיטלקיים הצעירים, שאיתם שיתפו פעולה בעיצוב שולחנות קפה מאבני שיש.

השנייה, נטוצי, מציינת השנה את חגיגות ה-60, ותחשוף את הקו העכשווי שלה. עוד בטרם החלו החגיגות הרשמיות, התרפקה החברה על העבר, כשהמעצב מיקלה מניסקרדי עדכן את הספה האייקונית של נטוצי מתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת לשפה המודרנית, עם עיצוב עגול וזורם, שילוב בדי ריפוד מקטיפה, ומגוון רחב של צבעים.

בכל הנוגע לישראלים, נראה כי משנה לשנה גדל חלקם בשבוע העיצוב, גם אם מדובר בסנוניות. בזירת המותגים הבינלאומיים ישראל לא נותרת מאחור, ומי שיגיע למילאנו בעוד ימים ספורים כדי להתבשם מזוהרו הכובש של עולם העיצוב, לא יתקשה לזהות אותם כחלק מסצנת העיצוב הקיימת בארץ. תמיכה מוסדרת במעצבים ישראליים, אם ממוסדות הלימוד המקומיים ואם מגופים ממשלתיים שבינתיים מתנערים מאחריות ומחסויות ומותירים את הישראלים לממן את ההשתתפות בעצמם, תוכל להעמיד אותם בקו אחד עם מעצבים ממדינות אחרות, כפי שקורה בתחומים פורצי דרך אחרים בהם מצטיינת מדינת ישראל. הכל, כמו תמיד, שאלה של סדרי עדיפויות.


kohlery@gmail.com
טוב לדעת
נגישות