Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

האיש שנלחם במונופול הבנקים

מייסד ומנכ"ל קבוצת פנינסולה, מיכה אבני, הניח במו ידיו את היסודות לשוק האשראי החוץ-בנקאי בישראל. כעת הוא קורא לרגולטורים לעודד שיתוף פעולה בין הבנקים לבין חברות האשראי' וקובע: "רק מי שיקפיד על ניהול ערכי, הוגן ושקוף, יזכה לאמון הלקוחות בטווח הארוך"

מיכה אבני
צילום: דרור דרעי

ציונות ושליחות: "נולדתי בקונטיקט, ארה"ב, למשפחה יהודית, ציונית ומעורבת חברתית. עלינו ארצה בשנות ה-80' של המאה קודמת, חדורי תחושת שליחות – תחושה המקננת בי עד היום. אבי ז"ל היה מנהל בי"ס יסודי וגם אמי עסקה בתחום החינוך כמורה. שירתי כלוחם בגולני, שם התחברתי באינפוזיה למציאות הישראלית המיוחדת ורבת הגוונים. סיימתי לימודי משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים".

הבריחה מכלוב הזהב: "בתום לימודי המשפטים, התמחיתי בפירמת עורכי הדין יגאל ארנון ושות', ובסיום הסטאז' קיבלתי הצעה להצטרף כשותף למשרד. אנשים מרימים גבה עד היום כשאני מספר להם שהעדפתי לצאת לדרך עצמאית, וכך היה. החלום להיות יזם ואיש עסקים היה חזק יותר – ובדיעבד אין ספק שבחרתי נכון. אגב, עורכי הדין המצוינים של יגאל ארנון ושות' מלווים את פעילותי העסקית עד היום".

הקמת פנינסולה: "לקחתי קצת זמן כדי להתבונן מהצד, וזיהיתי עיוות בשוק האשראי הישראלי. מצד אחד היו הבנקים, שנהנו משליטה מוחלטת כמונופול רב-עוצמה, כאשר מנגד פעל שוק אשראי לא מוסדר, לא מקצועי ולא מפוקח. בתווך הייתה שממה. אנשי עסקים ובעלי חברות שרצו לגייס אשראי ולהתפתח נתקלו בקשיים גדולים מצד המערכת הבנקאית. כשבחנתי חלופות, דוגמת שוק האשראי החוץ-בנקאי בארה"ב, ראיתי פעילות ענקית, מפותחת ומסודרת בתוך שוק צומח ומשגשג. כיום, המציאות בשוק האשראי הישראלי, התאימה את עצמה למאה ה-21 והיא נותנת מענה אמיתי ומקצועי לצרכי העסקים הקטנים והבינוניים. אני גאה על הזכות שהייתה לי להביא אותו לשם".

גיוון מקורות האשראי במשק

התפתחות שוק האשראי החוץ-בנקאי: "כשהתחלתי לא היה כלום בארץ – לא מוניטין, לא רגולציה ולא ידע. ב-15 השנים האחרונות נבנתה פה תעשייה מאפס. דאגנו לייצר מוניטין לענף ולחנך את השוק, כך שאנשים יוכלו לתת בנו אמון מלא. איך? על-ידי שירות טוב, אמינות ושקיפות. פעלנו מול הבנקים, המוסדיים ורשויות החוק במטרה לייצר רגולציה יעילה שתיתן דחיפה קדימה. המאמצים נשאו פרי. מקבלי ההחלטות בדרגים הבכירים ביותר החלו להתבטא בנוגע לצורך להגברת התחרות מול הבנקים. הוקמו ועדות, תוקנו חוקים ונעשתה עבודה רבה, שהגיעה לשיא בחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים, שהסדיר את השוק וקבע את הצורך בקבלת רישיון כדי לספק אשראי".

מקצוענים בניתוח אשראי

אבני דרך בהתפתחות פנינסולה: "ארבע שנים בלבד לאחר שייסדתי את החברה, חברת הביטוח מגדל נכנסה כשותפה (היום כ-8%). עשור לאחר שיצאנו לדרך, ב-2014, פנינסולה הונפקה בבורסה. בהדרגה, גופים מוסדיים רבים החלו להתעניין בחברה וביכולותיה, וב-2015, מיטב דש ביצעה השקעה אסטרטגית בחברה, תוך הבעת אמון חסרת תקדים מסוגה בחברת אשראי-חוץ בנקאי. לפני כשלוש שנים נבחרנו על-ידי משרד הכלכלה להקים קרן השקעות צמיחה לטווח ארוך בהיקף של 450 מיליון שקלים. שותפים בה לצידנו צבי זיו, לשעבר מנכ"ל בנק הפועלים, ואורי פז, לשעבר מנכ"ל בנק ירושלים. בפברואר 2018, קיבלנו רישיון מורחב למתן אשראי מרשות שוק ההון הביטוח והחיסכון".

צמיחה רציפה: "המספרים מדברים בעד עצמם – אנחנו צומחים ומרוויחים כבר 43 רבעונים ברציפות. תיק האשראי שלנו נושק למיליארד שקלים והרווח הנקי של פנינסולה עומד על 40%. אנו נמצאים בגידול מתמיד שהולך ונוגס בהדרגה בנתח השוק של הבנקים. במשך שנות פעילות החברה, העמדנו אשראי בסכום של יותר מ-14 מיליארד שקלים, ושווי השוק שלנו כבר חצה את רף חצי מיליארד השקלים".

אנחנו לא בנק: "הבנקים מנוהלים על-ידי וועדי העובדים והרגולטורים ולא על-ידי יזמים. וזה כל ההבדל. הבנקים לא יעילים, מסורבלים ועתירי ביורוקרטיה. הבנק עסוק בלומר ללקוח מה הוא לא יכול לעשות. אצלנו הלקוח שומע שהשמיים הם הגבול. וזה לא כי אנחנו אופטימיים חסרי תקנה, אלא משום שהיכולות המקצועיות שלנו בכל הקשור לניתוח אשראי ולמידת כל עסק, גבוהה פי-כמה מזו של הבנקים. זו גם הסיבה בגללה אנו יודעים להעמיד אשראי כנגד סוגים שונים של נכסים – תזרימי מזומנים, ציוד, מכונות ועוד".

מאמינים בפעילות לטווח ארוך

על משפחות סטפק וברקת: "שותפים מדהימים ויוצאי דופן, ובעיקר בני אדם ערכיים. זה חשוב לי יותר מהכל וזה סוד ההצלחה שלנו. מעבר לכך, אנחנו רואים עין בעין את השוק, את ההזדמנויות שטמונות בו ואת אסטרטגיית הפעולה".

דנ"א אמריקאי: "מה שספגתי בבית הוריי מלווה אותי עד היום: יושרה, הוגנות, חמלה וכבוד לזולת. לדעת לומר תודה על מה שיש. החיים לימדו אותי שערכים חזקים הם המפתח להצלחה ולניצחון. שורת הרווח החשובה ביותר היא זו הערכית. יש אולי חברות שמרוויחות יותר, אבל אני מאמין שבענף הפיננסים רק מי שיהיה הוגן ושקוף ויספק ללקוחותיו פתרונות של 360 מעלות, ירוויח לאורך זמן".

חזון עסקי: "להיות החברה המובילה בשוק האשראי לעסקים קטנים ובינוניים. אנו רוצים לעזור ללקוחותינו לצמוח ולבנות את כלכלת ישראל ואת כל זה אנחנו עושים עם חיוך. זה לא מובן מאליו לעזור לבעל עסק להגשים חלומות ולצמוח ולפגוש אותו אחרי שנים כשהוא כבר חי את החלום".

שם ומשפחה: מיכה אבני.

גיל ומצב משפחתי: 50, נשוי+4.

מגורים: תל-אביב.

השכלה: תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, תואר שני במינהל עסקים מטעם תוכנית קלוג-רקנאטי של אוניברסיטת ת"א ואוניברסיטת נורת'ווסטרן בשיקגו.

תפקיד: מייסד ומנכ"ל קבוצת פנינסולה.

תפקידים קודמים: עו"ד במשרד עוה"ד יגאל ארנון ושות', שותף מנהל בקרן ההון סיכון "ג'רוזלם גלובל ונצ'רס".

תפקידים ציבוריים: יו"ר איגוד חברות האשראי בישראל.

פעילות הסברתית: משמש כיו"ר CONCERT – מיזם משותף של ממשלת ישראל ויהדות התפוצות למאבק בדה-לגיטימציה של ישראל בעולם מצד תנועת החרם (BDS).

הוקרה: הוצב שלוש פעמים ברשימת 100 משפיעים של "דה מרקר" על תרומתו ליצירת שוק חוץ-בנקאי תחרותי לבנקים.

משהו שלא יודעים עליי: "יש לי שתי הנאות שלא מתחברות, אבל עושות לי טוב בנשמה. הראשונה, לעבוד בגינה עם ילדי על רקע מוסיקה ארץ-ישראלית קלאסית. השנייה, בכל נסיעה לחו"ל אני קונה זוג נעלי עור תנין חדשות".

טוב לדעת
נגישות