Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

החלון הישראלי

לפופולריות הרבה שצובר סגנון הבאוהאוס באדריכלות הישראלית מעניקה חברת קליל מענה עיצובי ופונקציונלי בעיצוב חדשני של מערכת חלונות ודלתות מסדרת קליל באוהאוס 5600

מיכל אסף (צילומים: יח"צ) תוצרת הארץ 2019
בצילומים: חלונות הבאוהאוס של קליל

סגנון הבאוהאוס (Bauhaus), הזוכה בשנים האחרונות לעדנה מחודשת, קנה לעצמו מקום של כבוד באדריכלות הישראלית. אותו סגנון בנייה שמקורו בגרמניה, שינה, בתל אביב בעיקר, את חוקי המשחק הנדל"ני והפך שם נרדף לסגנון בנייה אנין ומוקפד. זאת חרף העובדה שבתחילת דרכו התכוונו אמנים, מעצבים ואדריכלים שקידמו את הסגנון האדריכלי הזה לתכנן בתים לצרכיו של מעמד הביניים.

האמונה שהבית נבנה מתוך צרכיו של האדם המתגורר בו, התבססה על פונקציונליות הן בחיצוניות והן בפנים המבנים. מסיבה זו מבנים שנבנו בסגנון הבינלאומי נקיים מעיטורים והקווים הם לרוב חלקים בעלי צורות בסיסיות: ריבוע, מלבן ועיגול, גם הסימטריות איבדה את חשיבותה משום שלא שירתה את הפונקציונליות.

הפונקציונלי הוא היפה

הפופולריות הרבה שצובר סגנון הבנייה הזה הניעה את חברת קליל, הידועה כמי שנוהגת לספק מענה עיצובי ופונקציונלי למגמות החמות ביותר בענף הבנייה, לייצר את סדרת קליל באוהאוס 5600.

תהליך הפיתוח של הסדרה כלל סקירה דקדקנית של המגמות בשוק על מנת לתת להן מענה מתקדם. כך יצר החיפוש אחר מראה מינימליסטי, חלון עם קווים צרים, פינות ישרות וסימטריה בסגנון חלוקות חדש ומחודש התואם את הסגנון באוהאוס (הבינלאומי). במקביל, ועם גידול הביקוש למפתחים גדולים, נותנת המערכת מענה לחלונות גדולים משמעותית מהקיים בקו הבלגי של החברה. יתרון נוסף, הקשור לביקוש למערכות ידידותיות לסביבה ויעילות אנרגטית, קידם פיתוח מערכת אטומה יותר, המאפשרת יישום של סוגי זיגוג חכם, מבודד אנרגטית ואקוסטית, אותו מקדמים בחברה גם במסגרת פעילות קליל GLASS.

חלונות הבאוהאוס של קליל

העיצוב עצמו הוא ב- 360° – כך כשגם החלק הפונה לחוץ קיבל בפעם הראשונה התייחסות עיצובית מעמיקה. החלון מעוצב למראה צר בשתי החזיתות, כשכחלק מהפתרון ״הועלמו״ פתחי הניקוז למראה נקי ואלגנטי Functional is Beautiful (הפונקציונלי הוא היפה) שהוא אחד מעקרונות הבאוהאוס, בא לידי ביטוי במראה מוצרי סדרת באוהאוס 5600. למעשה המערכת ורסטילית מאוד ויכולה להציג מגוון רחב של סגנונות בעזרת בחירה נכונה של חלוקות וגוון.

מוצרי הסדרה מתאפיינים בפונקציונליות עם אפשרות לזיגוג בידודי מתקדם עד 24 מ"מ, המעניק גם יתרונות של בנייה ירוקה בשל הרחבת ההיצע לזיגוג מבודד, אנרגטית ואקוסטית.

הסוגיות שהעסיקו את מורי הבאוהאוס ותלמידיו קרובות לשאלות הבוערות כיום יותר מתמיד: אדם מול מכונה, אינדיבידואל מול חברה, מוצרים ייחודיים לעומת ייצור תעשייתי, סדרתי או המוני, והצורך הגובר בשיתוף פעולה בין-אישי ובין-תחומי. כפועל יוצא גם ניתן דגש ייחודי ברמת פיתוח המוצר לתהליכים, במטרה לפתח מוצרים פונקציונליים, איכותיים ויפים לשימוש יומיומי, שיהיו בהישג ידם של המעמדות הנמוכים ויביאו לשיפור חייהם.

טוב לדעת
נגישות