Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

תעשיית הקנאביס הישראלית: יעד מבטיח ואמין להשקעה

לאילו פרטים יש לשים לב לפני שמשקיעים בחברת קנאביס? אורי אלפרוביץ', מנכ"ל חברת Cann10: "חשוב להשקיע בחברה בעלת נכסים עסקיים קיימים, טכנולוגיות מבוססות IP או חוות גידול ברמת פארמה, שיכולים להניב מוצרי קנאביס רפואי הנמכרים ברשתות הפארם". ראיון מיוחד

אור חי (צילומים: Cann10) הירוק החדש ספטמבר 2019
צילום: מור ברנשטיין

תעשיית הקנאביס העולמית מניבה כיום כ-6 מיליארד דולר בשנה, והתחזיות לשנת 2025 מנבאות תנובה של כ-100 מיליארד דולר מדי שנה. האבולוציה המהירה שצמח הקנאביס עובר מבחינה תדמיתית, לצד ההייפ שמתהווה סביבו הן בקהילה הרפואית-מדעית והן בעסקית, מובילה משקיעים רבים מרחבי העולם להבין שמדובר באחד השווקים המבטיחים ביותר. יחד עם זאת, התהליך המהיר שעוברת תעשייה זו יצר פערים ניכרים בין השאיפה של רבים לדריסת רגל בתחום, ובין המציאות – אשר בה מעטים בלבד אוחזים בידע הקריטי להפקה מיטבית מצמח הקנאביס.

מפתח להצלחה – בעיקר בתחום כה בתולי, שמעליו מרחפות לא מעט סימני שאלה עבור אדם מבחוץ – הוא הידע. הסינרגיה בין התמחות בפיתוח זני קנאביס וגידולם, לבין ותק של למעלה מ-30 שנה בעולם הביומד, המחקרים הקליניים ושליטה בנבכי הרגולציה הישראלית והבינלאומית – היא שהולידה את חברת Cann10, המפתחת ומשווקת מוצרי קנאביס רפואי וטכנולוגיות חדשניות בתחום. החברה הישראלית הוקמה בידי 'שיח' – חוות הקנאביס ה-2 בגודלה בישראל ומהחלוצות בתחום, יחד עם קבוצת הביומד 'שייזים' וחברת 'גלעד לובינג ויחסי ממשל'.

צילום: Cann10

Cann10 היא החברה הבינלאומית הראשונה בישראל אשר משלבת בתוכה את עולמות הפארמה, טכנולוגיה וקנאביס. המומחיות הייחודית של Cann10 מקנה לה יתרון חסר-תקדים בתעשיית הקנאביס העולמית. השילוב בין שלושת העולמות מקנה מידע רב וניסיון מעשי בשיטות ייחודיות לגידול קנאביס, בתנאים הרגולטוריים במדינות שונות בעולם, וכן בתשתית מקצועית לביצוע מחקרים מדעיים גם עם קנאביס.

כאשר נעשית בחינה של סטארט-אפ או כל חברה אחרת בתחום הקנאביס לצורך השקעה, יש לבחון ראשית את בדיקת הנאותות (due diligence) הכוללת מחקר על תמהיל החברה, והערכת שווי למיזם המבוקש. ההליך נעשה ביוזמתו של המשקיע – בין שמדובר במשקיעים פרטיים כדוגמת angels, ובין שמדובר במשקיעים מוכרים וגדולים יותר כדוגמת קרנות הון (VC funds). ההליך נועד להעריך את כלל ההיבטים העסקיים והמשפטיים של המיזם, על-מנת לקבוע את כדאיות העסקה עבור המשקיע.

במהלך בחינת הנאותות של המיזם, אנו ממליצים על מספר שאולות מנחות:

♦ מיהו הצוות המקים והמוביל של החברה .

♦ האם זו החברה הראשונה שלהם.

♦ האם היו להם בעבר הצלחות או אקזיטים.

♦ האם הצוות עבד ביחד בעבר או שזהו המיזם הראשון שלהם.

♦ מהו החזון של החברה.

♦ האם המייסדים השקיעו מכספם במיזם.

♦ מידת הבגרות והמורכבות של החברה הנבדקת – ככל שיש יותר ספקים, לקוחות ומוצרים, כך גדלה רמת המורכבות.

♦ מהו מודל ה-ROI.

♦ בחינת הון חוזר, חשבונות בנק והלוואות.

♦ Cap Table עדכנית ומבנה בעלות.

משקיעים במתן ידע מדעי ומקצועי

בין עיסוקיה המובילים של Cann10, ישנו קו מוצרי הקנאביס הרפואי המשווק בעולם תחת המותג Cannareet. המותג משווק גם בבתי מרקחת בישראל בפריסה ארצית, ביניהם הרשתות המובילות 'סופר פארם' ו'אי פארמה'. קו המוצרים כולל שמנים, תפרחות שלמות ותפרחות גרוסות, והוא בעל אישור GMP ו-GAP של משרד הבריאות.

צילום: Cann10

אורי אלפרוביץ'

"האבולוציה הטבעית שעוברת תעשיית הקנאביס הרפואי משפיעה גם על הפוטנציאל הכלכלי שבה", מסביר אורי אלפרוביץ', מנכ"ל Cann10, "כיום התעשייה ממוקדת בשיווק מוצרי גלם, אך אנו עדים לכך שאת מקומם עתידות לתפוס טכנולוגיות חדשניות שיהפכו את המוצר הירוק למוצר טיפולי בדומה לכל תרופה אחרת.

"התקרבות הצמח לעולם הפארמה תאפשר להפוך את צריכת הקנאביס הרפואי לטיפול יעיל ונוח יותר לשימוש, תתאים את הטיפול באופן פרטני לכל התוויה, וכן תרחיב את הארסנל הקיים למגוון רחב יותר של מוצרים ברמה של מוצרי פארמה".

החברה אשר מתמחה בפיתוח ושיווק מוצרים וטכנולוגיות בתחום הקנאביס, פועלת בזירה הבינלאומית במקביל לזו שבישראל. אלפרוביץ': "אנו שוקדים על הקמת מפעלי ייצור בישראל ופורטוגל; שיתופי פעולה מסחריים בברזיל, מקסיקו, ופורטוגל; ובנוסף, מכיוון שתחום הקנאביס חדש והעוסקים בתחום צמאים למידע, אנו משקיעים במתן ידע מדעי ומקצועי בתחום באמצעות שותפות עם המרכז ללימודי הקנאביס הרפואי של הטכניון. תחום חינוך השוק וניהול הידע הוא מוצר משלים שאותו אנו מעניקים בחדירה לשווקים חדשים – הן למגזר העסקי והן לסקטור המקצועי-רפואי".

לצד ייעוץ פרטני ליזמים ולאנשי עסקים המבקשים להכיר את תעשיית הקנאביס הרפואי בישראל, יזמה 10Cann מסגרת לימודית בשיתוף הטכניון במטרה לייצר מסגרת מקצועית המספקת ספקטרום רחב של ידע על תעשיית הקנאביס בישראל ובעולם, ומיועדת לכל אנשי המקצוע בתחום ולחסרי ידע המבקשים לרכוש כלים מקצועיים להשתלבות בתחום הקנאביס הרפואי בארץ ובעולם.

"לצד מרכז הלימודים שהקמנו בתל אביב", מציין אלפרוביץ', "יצרנו גם שותפויות עם מספר מוסדות אקדמיים בעולם, ביניהם באוסטרליה וקנדה. דרך מצוינת נוספת להתעדכן בחידושים בתעשיית הקנאביס היא באמצעות כנסי cannx הבין-לאומיים, שבהם משתתפים מדי שנה מאות בכירים בתעשייה העולמית".

שוק ההון, רגולציה ורפורמת הקנאביס

כאשר בוחנים את שוק הקנאביס הישראלי להשקעה, חשוב לבדל אותו מהבועה שנוצרה בשוק ההון. בעוד תחום הקנאביס מבחינה טכנולוגית, מדעית ואגרונומית מניב בשורות משמעותיות ופריצות-דרך של ממש, שוק ההון טרם הוכיח את עצמו. 17 חברות מתחום הקנאביס רשומות כעת בבורסת תל אביב: שווי המניות של חלקן רשם כבר השנה זינוקים של מאות אחוזים וכבש את צמרת התשואות, וחלקן קרס באותה מהירות כאשר במקביל הניבו מדדי המניות בתל אביב תשואה אפסית.

בתוך כך, הרגולציה הישראלית והבינלאומית המתפתחות עדיין מחזיקות בחלק מהמקרים בנהלים הדוקים, אשר מגבילים את תעשיית הקנאביס. כך, למשל, ישראל אוסרת על חברה זרה מלהיכנס כשותפה בלמעלה מ-5% בחוות גידול. הכרת אותם נהלים מראש מאפשרת מבעוד מועד להשקיע באפיקים מבטיחים יותר.

רפורמת הקנאביס הרפואי צפויה לשים סוף לשנים ארוכות של ביורוקרטיה מסורבלת עבור מטופלים רבים. הרפורמה, שאליה נושאים את עיניהם רבים בתעשיית הקנאביס, היא צעד ראשון בתהליך למיצוב אפשרי של ישראל כמעצמת קנאביס מבחינה מדעית, חקלאית, טכנולוגית ועסקית. עם זאת, בפני ישראל ניצבת עוד מלאכה רבה עד שניתן יהיה לכנותה 'קנאביס ניישן'.

לדעת אלפרוביץ', הרפורמה יצרה תשתית רגולטורית מתאימה ליישום של יצוא הקנאביס: "כשייפתחו שערי היצוא, אנו צופים כי מבחינת מדינת ישראל תהיה אפשרות לאקזיט ב-3 דרכים עיקריות: הראשונה, חברות יוכלו למכור במאות מיליוני דולרים; השנייה, טכנולוגיות מאוד מעניינות שיש כיום בישראל לשימוש בקנאביס רפואי, חלקן מוגנות-פטנט, יוכלו לתת פתרון לחולים; והשלישית היא פיתוח של תרופה מבוססת קנאביס שתזכה באישור ה-FDA, או לחילופין רכישת חברה ישראלית על-ידי חברה גלובלית".

כיצד להשקיע בתעשיית הקנאביס הישראלית

בישראל רשומות למעלה מ-50 חברות טכנולוגיה מתחום הקנאביס הרפואי, אשר עמלות בין היתר על פיתוח טכנולוגיות רפואיות, פורמולציות, אפליקציות דיגיטליות, ייעול גידול ופיתוח זנים, תהליכי מיצוי שמן הקנאביס, ואמצעים ייחודיים לצריכת החומרים הפעילים שבצמח. משקיעים רבים נושאים עיניים במטרה לאתר את הפיתוחים המבריקים ובעלי הפוטנציאל הטוב ביותר להצלחה עסקית.

מכיוון שרבים אינם מבינים לחלוטין כיצד שוק זה צפוי לפעול, אנשי עסקים משקיעים פעמים רבות את כספם על קרן הצבי בחוות גידול נטולות ניסיון מתאים בגידולי צמחי קנאביס. אלפרוביץ': "כאשר משקיע בוחן חוות גידול, עליו לשים לב למידת הבשלות של החווה – האם, למשל, היא מחזיקה בטכנולוגיות המייעלות את ייצור הקנאביס הרפואי ומביאות את הצמח ואת תהליך המיצוי לאיכות גבוהה לפי תקנים מוגדרים?.

"העובדה שמגדל בקיא ברזי החקלאות אינה מעידה שהוא יודע לגדל קנאביס אשר עונה על הקריטריונים המתבקשים, שיובילו לפיתוח מוצרים רפואיים. מכיוון שכך, משקיע המבקש להשתלב ולהצליח בתעשיית הקנאביס לטווח הרחוק, צריך למצוא שותפים שמבינים את עולם הקנאביס הרפואי הגלובלי – ולא רק זה שבאותה מדינה אשר בה הוא משקיע".

לדברי אלפרוביץ', בקרב המדינות שיישמו את רפורמת הקנאביס – למטרות רפואיות או פנאי – תחום הקנאביס הרפואי עדיין בחיתוליו. "כדי להבטיח השקעה בטוחה יש להכיר את התחום מספיק לעומק, על-מנת להבין את מורכבות הצמח, גידולו והתאמתו לצרכים רפואיים, את הרגולציה הלוקאלית ואת המערכת הטכנולוגית המתפתחת לייעול השפעתו ודרכי הצריכה שלו.

"חוסר הידע, בשילוב האינסטינקט העסקי, מוביל במקרים רבים את המשקיע לכיוון השקעה בחומר הגלם – כלומר, בחוות הגידול. ישנן כיום שש מדינות שפתחו את שעריהן לסחר גלובלי בקנאביס רפואי. חמש שנים מהיום, מרבית העולם המערבי צפוי להצטרף אליהן – מה שייצור אינפלציה בחומר הגלם, ומחירו ירד בעולם כולו".

בתוך כך, וגם בשל אותה אינפלציה צפויה על חומר הגלם בשנים הקרובות, דווקא התחום שיניב את התשואה הגבוהה ביותר עבור המשקיע, צפוי להיות בקרב היצרנים והמשווקים של מוצרי קנאביס מעובדים ובעלי טכנולוגיה מתקדמת. מוצרים ייחודיים שייתנו ערך מוסף גבוה לצרכן, מעבר ליתרונות הרפואיים שבחומר הגלם.

אלפרוביץ' אומר כי מגמה נוספת המתפתחת בתעשיית הקנאביס הרפואי היא נהירתן של חברות לא בשלות לשוק ההון הציבורי. זוהי אחת מהרעות החולות של תחום הקנאביס, שצפוי להסב בטווח הרחוק נזק גדול לתעשיית הקנאביס הרפואי כולה. על המשקיעים לשים לב לכך, משום שרבים מאנשי העסקים לא יודעים להבחין בין חברה אשר מאחוריה הידע המקצועי וההבנה הרגולטורית שיש בהם כדי להצדיק את ההנפקה, לבין חברה המונפקת ללא רקע מתאים.

בנוסף, יש לוודא שכספי ההשקעה שנכנסים לחברה מגיעים ממקורות אמינים. הקנאביס, שעדיין נמצא בפקודת הסמים המסוכנים בישראל וברוב מדינות העולם, הוא מטבע הדברים בעל פוטנציאל למשוך אליו גורמים פחות מהימנים. אי לכך, על המשקיעים להיזהר שהם נכנסים לחברה אמינה אשר לא תתפתה לפעולות שאינם בתחום הרגולציה, אחרת גם שמם הטוב של היזם והחברה עלול להינזק.

אלפרוביץ': "בניגוד לעולמות תוכן אחרים שבהם ההבנה יכולה להיות ממוקדת בתחום אחד בלבד, פיתוח מוצרי קנאביס רפואי מצריך הבנה עמוקה במגוון רחב של תחומים – מחלות, זנים חקלאיים, רגולציה ועסקים. לפיכך, מקור ההשקעה הטוב ביותר בתחום הקנאביס הרפואי יהיה בחברה בעלת יכולות מולטי-דיסציפלינריות. כלומר, ארגון השולט בכל ממשקי הקנאביס הרפואי – פארמה, רגולציה, פיתוח טכנולוגיות, גידול חקלאי וייצור, ניסיון והבנה בשוק ההון, שיווק ומסחר. תעשיית הקנאביס הרפואי בישראל היא בעלת פוטנציאל אדיר להיות מקור המיטבי להשקעות, אך כדי לממש את הפוטנציאל הזה על המשקיע לעשות זאת באופן חכם ועם משנה זהירות".

Cann10 – חדשנות, ייצור וידע

Cann10 הינה חברה בינלאומית מובילה בתחום הקנאביס הרפואי אשר ממוקדת בפיתוח מוצרים ובטכנולוגיות מתקדמות.

צילום: Cann10

תמיר פרדו

"כמי שהביאה לעולם המערבי את הידע המשמעותי ביותר על קנאביס רפואי, ישראל הפכה במהרה לאבן שואבת לקהילה הבינלאומית, וכיום מהווה כר פורה להחלפת מידע, מסחר, ניהול מחקר, השקעות ויזמות בחברות ישראליות עבור תעשיית הקנאביס הרפואי. Cann10 היא אחת החברות הבינלאומיות המובילות בישראל ובעולם בתחום הקנאביס הרפואי ומהווה את המקום האידיאלי לשיתוף פעולה בתחום". תמיר פרדו, יו"ר וראש המוסד לשעבר.

מוצרי קנאביס רפואי

בבעלות החברה נמצא המותג וקו המוצרים Cannareet אשר נמכר בבתי מרקחת בכל הארץ, ביניהם ברשתות המובילות סופר פארם ואי פארמה. קו המוצרים – הכולל שמנים, תפרחות שלמות ותפרחות גרוסות – מיוצר ומשווק בתקני GDP/GMP/GAP, והוא המותג הראשון שאושר על-ידי משרד הבריאות במסגרת הרפורמה החדשה.

מרכז חדשנות טכנולוגית בקנאביס רפואי

מחקר, פיתוח, ושיווק של טכנולוגיות חדשניות מעולם הפארמה, והאגרונומיה. החברות במרכז החדשנות מתמקדות במשאף קנאביס עם תוסף להרחבות אחרות (טעמים, ויטמינים), מכשיר רפואי לאחסון לצריכה חכמה של קנאביס רפואי תומך IoT, ערכת טיפול ב- PTSD, ומוצרי עיבוד ייחודיים.

חקלאות ומפעלים

♦ בעלת מספר רישיונות מותנים בישראל לגידול, ריבוי מיצוי וייצור.

♦ בתהליך הקמה של מפעלי ייצור וגידול קנאביס רפואי בפורטוגל.

חינוך וניהול ידע

♦ מרכז ניהול ללימודי הקנאביס הרפואי בשיתוף הטכניון, בתחומי מדע, רפואה, בוטניקה וטכנולוגיה. מטרת הלימודים, הנערכים בתל אביב ובאוסטרליה, הינה רכישת כלים מקצועיים להשתלבות בתחום הקנאביס הרפואי בישראל ובחו"ל.

♦ הקמת פלטפורמה לימודית אונליין במספר שפות לחדירה לשווקים חדשים לסקטור מקצועי ללימוד וחינוך שווק.

♦ CannX conferences – כנסים בין-לאומיים בישראל, ברזיל ופורטוגל, המספקים ידע מקצועי ומדעי ברמה גבוהה בתחומי המדע והרפואה, טכנולוגיות חדשניות, עסקים חקלאות ויצירת ידע וקשרים בינלאומיים.

כנס CannX

כנס CannX הבין-לאומי השנתי – בראשות פרופ' רפאל משולם, מגלה הקנבנואידים שבצמח ובכללם חומר ה-THC – מיועד לכל העוסקים בתחום הקנאביס הרפואי בישראל ובעולם, וחושף בפניהם מגוון הזדמנויות עסקיות.

הכנס מהווה נקודת מפגש של מאות אנשי עסקים, יזמים, מדענים, רופאים, חקלאים, אנשי הייטק ובכירי רגולציה, אשר נחשפים לחדשות החמות ביותר בתחום: מחקרים מדעיים עדכניים, שיטות גידול חדשניות, תערוכות המציגות את הטכנולוגיות החדשות בתחום, תחרות סטארט-אפים מתחום הקנאביס.

בזכות עולמות התוכן המקצועיים והמרצים המובילים בעולם אשר משתתפים בחלקו המדעי של הכנס, קיבל השנה כנס CannX הסמכה למתן אקרדיטציה לרופאים מטעם מועצת ההסמכה האירופית EACCME.

טוב לדעת
נגישות