Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הקרן שתעזור לך להפוך חלום למציאות

כשהוא מוּנע מציונות, ומהכוונה להקים בישראל כמה שיותר עסקים קטנים, מעניק הנדבן היהודי נייטי קירש עידוד וסיוע ליזמים חסרי יכולת כספית, באמצעות קרן נתן שבבעלותו. עד היום נהנו מהיוזמה כ-1,000 יזמים מישראל, והיד עוד נטויה

נייטי קירש ודורית להב צור (צילום: עדי יחידי)

"אינך יכול לקחת כסף איתך, ואם אינך יכול לעשות באמצעותו דברים טובים אזי הינך טיפש ארור" – כך אמר לפני מספר שנים המיליארדר נתן קירש (Nathan 'Natie' Kirsh), שעל פי המגזין 'פורבס' הונו מוערך ב-4.9 מיליארד דולר. אמר ועשה: "קרן נתן לעידוד יזמות", שאותה הקים בשנת 2008, מעניקה הלוואות ללא ריבית ליזמים ישראלים שחולמים לפתוח עסק עצמאי. עד כה היו כ-1,000 כאלה, והיד עוד נטויה לרבים אחרים.

"נייטי קירש הוא יהודי ציוני ואוהב ישראל, שכל רצונו הוא להקים בה כמה שיותר עסקים קטנים", מסבירה המנכ"לית דורית להב צור, המנהלת את הקרן מיומה הראשון. "הוא מאמין שכלכלה צומחת דרך ריבוי עסקים קטנים, וזה מה שמאפיין כלכלה חזקה, ולכן החליט להשקיע חלק מהונו בעידוד אנשים בעלי חזון עסקי וחסרי אמצעים כדי להגשים את חלומם".

מה מניע אותו לעשות זאת?

"ליזם בתחילת דרכו אין ביטחונות או ערבויות, והבנקים לא מעמידים מימון גם אם יש לו רעיון וחזון, אופי, כישורים והשכלה. בעיני קירש, שרואה בעצמו כמודל ליזמות, הקושי הכי גדול הוא גיוס ההון הראשון להקמת עסק. זה בא מדם לבו של איש מוכשר, שהתחיל את חייו בלי הכסף הראשוני למה שרצה. הוא הצליח בסוף אבל התהליך היה ארוך יותר, ולכן לדעתו הכסף הראשוני יכול מאוד לעזור למי שיש לו כל הכישורים האחרים מלבד המימון.

"הרעיון הוא לתת לאנשים חכות במקום דגים, לתת כסף כדי שהיזם יוכל להתפרנס מהעסק – ועדיף אם הוא גם מפרנס עוד אנשים. במפעל לייצור מצות בבית שמש, למשל, שהוקם לאחרונה בעזרת הלוואה שניתנה ליזם, מועסקים 35 עובדים – וזה האופטימלי, מבחינת קירש: שמישהו גם פתח עסק וגם מספק תעסוקה לעוד אנשים".

קירש (87) הוא יליד סוואזילנד ובעל אזרחות בה, אך יש לו גם מעמד תושבות בארצות הברית ובבריטניה. בלונדון, מקום מושבו כיום, הוא הבעלים של מגדל Tower 42. עסקיו, בתחומי הקמעונאות והנדל"ן, פרושים בסוואזילנד, אוסטרליה, בריטניה וישראל, אך עיקר הונו הוא מחברת Jetro Holdings שבבעלותו בארצות הברית, קמעונאית ציוד ומוצרי מזון למסעדות ולעסקים קטנים.

את פעילות המימון שלו החל קירש בסוואזילנד שבה סייע בהון התחלתי לכ-12,000 איש שהקימו עסקים. כיום ממוקדת הפעילות רק בישראל, "מטעמי ציונות". ביקורו הראשון בישראל היה עוד לפני הקמת המדינה, וחרף גילו היום הוא מקפיד להגיע לארץ לפחות פעמיים בשנה.

למה דווקא קרן הלוואות להקמת עסקים ולא פשוט לתרום כסף?

"קירש נותן לאן שלבו קרוב. הוא מאוד רוצה לעזור לאוכלוסיות כמו החרדים, למשל, כי הוא מאמין שהם צריכים לעבוד ולא לחיות על קצבאות. לכן, מעבר לקרן, הוא גם פועל לשילובם במעגל העבודה כדי להתפרנס. חשובים לו גם בני המיעוטים – ערבים-ישראלים, בדואים ודרוזים – וכשאנחנו מעמידים להם הלוואות, זה מחמם את ליבו. עם זאת, חשוב לציין שההלוואות ניתנות רק למי שלא יכול לקבל בבנק את כל הסכום הדרוש לו. כלומר, אנחנו לא מחליפים הלוואה יקרה עם ריבית בהלוואה זולה בלי ריבית. אם הוא מקבל חלק מהסכום, אנחנו משלימים לו את החסר, אבל הוא צריך קודם כל למצות את מקורות המימון האחרים ורק אז להגיע אלינו".

הלוואה ש"תפורה" ליזם

קרן נתן מעניקה הלוואות ללא ריבית – עד 240,000 שקל, לתקופה של עד 36 חודשים – רק למי שהוא תושב ואזרח ישראל, ובעל ניסיון מוכח בתחום העסק שברצונו להקים. כמו כן, ההלוואה מיועדת רק להקמת עסק חדש וראשון, ורק לאחר שהיזם מיצה קודם את כל אפשרויות המימון האחרות (הון עצמי, בנקים וכדומה).

להב צור, בוגרת "תדמור" במינהל בתי מלון, מילאה בעבר תפקידי ניהול ברשתות הילטון, ישרוטל ודן. את כל האופרציה הזו היא מנהלת ממשרדי הקרן ברמת גן, "עם צוות מצומצם – כמה שפחות ביורוקרטיה, וכמה שיותר להכיר את היזם. ההלוואה מאושרת על פי כמה קריטריונים: התרשמותנו מאישיותו של היזם, מתשוקתו לעסקים ומהתוכנית העסקית. בניגוד לקרן הון, אנחנו כקרן פילנתרופית לא מעורבים בעסק. מרגע שניתן המימון, אין לנו כל קשר אליו".

לפי מה נקבע גובה ההלוואה?

"היזם מגיע אלינו עם תוכנית עסקית ומציג את תוכנית ההשקעות, ולפי צרכיו אנחנו קובעים את גודל ההלוואה. בשונה מבנק, שמעמיד מסגרת ליזם והוא עושה בכסף כראות עיניו, אצלנו הכסף 'צבוע': כשהיזם רוצה להקים מפעל, למשל, עליו לפרט כמה הוא צריך עבור שיפוץ, ציוד, פרסום, מלאי וכדומה, ובהתאם נקבע גובה ההלוואה.

"זו הלוואה ש'תפורה' ליזם – וזה היתרון הגדול שלנו, בניגוד לאחרים. אנחנו מקשיבים לו ויחד איתו בונים את התקציב וגם את ההחזר. מועדי הפרעון נקבעים לפי תזרים המזומנים וצפי תקבולים שהוא מראה לנו. עם זאת, המציאות שונה ולא פעם יש דברים שמקשים על התקבולים. גלידריות שמייצרות או מוכרות גלידות, למשל, הן עסק עונתי ולכן ההסדר איתן הוא שבקיץ הן מחזירות סכומים גבוהים יותר ובחורף הן יכולות גם לא להחזיר כלל".

ואם העסק נכשל למרות שעשה כל מאמץ להצליח?

"ההחלטות לא שרירותיות. זה תלוי במצבו של היזם. אם הוא יכול למצוא עבודה, למשל, הוא יחזיר את ההלוואה בתנאים אחרים, על פי יכולתו".

חלומות, הצלחות ואושר

פילוח בתי העסק שהקרן סייעה בהקמתם מראה חלוקה מגדרית שווה של היזמים, רובם חילונים, וחלקם הניכר מצפון הארץ. מאידך, תחומי העיסוק שלהם מגוונים: בתי מאפה, גלידריות, מפעל לפסטה ביתית, מרכז העשרה וגני ילדים ועוד – שמאחוריהם סיפורי יזמות מרגשים. אחד מסיפורי ההצלחה שהקרן גאה בהם שייך לשוקולטיירית איקה כהן, שהקימה ב-2011 בית מלאכה לשוקולד בזכות הלוואה שקיבלה מהקרן, וכיום זוכה בפרסים בינלאומיים. "הקרן האמינה בי ונתנה לי לנשום", העידה כהן.

על תרומתה הנרחבת של הקרן ניתן ללמוד לא מעט גם מעדויות מפרגנות שמוצגות בדף הפייסבוק שלה. כך, ענבל אבו חמדאן, שהקימה מכון ספא בעוספיא, כתבה ש"חשוב להם מאוד שהעסק יצליח ויתרום גם לחברה. בלעדיהם אולי הייתי מוותרת על החלום"; ואילו שי בן שבת, שהקים מספרה, ציין "ללא הקרן לא הייתי מגשים את החלום להקים מספרה לעיצוב שיער וזקנים".

"אלה הם בדיוק המקרים שבשבילם נייטי הקים את הקרן", מסכמת להב צור, "כי האנשים הם שחשובים לו, לא מעניינים אותו דו"חות או מספרים. הוא אוהב לפגוש את היזמים ולשמוע מפיהם איך השתנו חייהם. הוא מתמוגג מאושר כשהוא פוגש חסרי עבודה, או מי שלא הייתה להם יכולת להיות עצמאים שהפכו לבעלי עסק. זה מרחיב את לבו לדעת שהוא נתן להם מקום עבודה ופרנסה, והם מצדם שמחים על ההזדמנות להודות למי שעזר להם להגשים את החלום".

טוב לדעת
נגישות