Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הגברת הראשונה של השלטון המקומי

מרים פיירברג איכר, שנבחרה באחרונה לקדנציה חמישית כראש עיריית נתניה, מספרת כיצד קיבלה לידיה עיר גרעונית ומוזנחת והפכה אותה לפנינה הכי מבוקשת בשרון

מרים פיירברג איכר
צילום: רן אליהו

בחירות 2018: "באוקטובר האחרון נבחרתי לקדנציה חמישית בראשות עיריית נתניה והתחלתי את שנתי ה-21 בתפקיד. הבחירות הפעם היו הרות גורל במונחים של השלטון המקומי, כאשר ראשי ערים ותיקים רבים נאלצו לפנות את מקומם. גם בנתניה היה מאבק פוליטי. חמישה אנשים התמודדו לראשות העיר ואני שמחה שהציבור נתן בי פעם נוספת את אמונו וקרוב ל-50% הצביעו בעבורי".

הדרך לראשות העיר: "את כל חיי הבוגרים העברתי בעיריית נתניה. בגיל 21 התחלתי את דרכי כעובדת סוציאלית בעירייה. בגיל 30 הייתי מנהלת אגף רווחה, בגיל 34 זכיתי בפרס חזני למפעל חיים כהוקרה על קידום הלשכה לשירותיים חברתיים וקהילה ובגיל 38 כבר ניהלתי 1,700 עובדים וזכיתי בפרס מצוינות של מרכז השלטון המקומי. בשנת 1998, כשהתמודדתי לראשונה לראשות העיר, הסלוגן שלי היה 'עוצמה עם נשמה'. אני חושבת שזה מגדיר בדיוק את מי שאני גם היום. נכון, היו מי שכינו אותי 'אגרוף ברזל בכפפה של משי', אבל זאת לא אני. אני יכולה להיות אסרטיבית מאוד ויחד עם זאת אני מאוד אמפתית".

הקשר עם התושבים: "במרוצת השנים עזרתי להמון אנשים, ניהלתי מלחמת עולם כדי שכל תלמיד במערכת יצליח. אני מאמינה שבזה גם טמון סוד היבחרי מחדש – מצד אחד, עשייה של עשורים רבים, מהם 20 שנה כראש העיר, ומצד שני היכולת להתחבר לאנשים, להתחבר לילדים. היום אני לא יכולה לעבור קטע קצר של רחוב בלי שתושבים יעצרו אותי, ידברו איתי, יבקשו איזו בקשה. אני עומדת ועונה ומשתדלת לעזור לכל אחד ולא נותנת את התחושה שהם מפריעים לי. אני אוהבת את התושבים והתושבים מחזירים לי אהבה".

רגע מרגש: "במהלך ניחום אבלים בביתו של פעיל חברתי שהלך לעולמו, ניגשה אליי תושבת ואמרה לי: 'אני זוכרת אותך מילדותי. גדלתי במשפחה קשת יום. לקחת אותנו לסלון למוצרי חשמל, קנית לאמי מקרר ולי קנית סוכריה על מקל בקיוסק הסמוך. עד היום יש לי את הטעם של הסוכרייה הזו בפה'".

להכניס את "איקאה" לארץ

האתגרים בניהול העיר: "ירשתי עיר במצב כלכלי קשה. מצד אחד, נתניה ממוקמת גיאוגרפית במקום טוב באמצע. מצד שני, זו עיר שקלטה עליה לאורך כל שנות קיומה, על כל המשתמע מכך. נדרש היה אז סיוע רב, אבל נתניה לא ענתה על שום קריטריון שמאפשר לה לקבל עזרה מארגונים עולמיים והיא גם לא עמדה בראש סדר העדיפות של המדינה.

"ענפי הכלכלה המרכזיים בעיר – היהלומים והתיירות – קרסו עם השנים. המלטשות נותרו כאבן שאין להן הופכין ובתי המלון נפגעו בשל שנות הטרור הארוכות שידעה העיר, כשבניגוד לערים אחרות שספגו פיגועים, כמו תל-אביב וירושלים, היא היחידה שבה הטרור היכה בבתי המלון עצמם, במלונות ג'רמי ופארק. הבנתי שחייבים להוביל מהלך כלכלי שיחזיר את התזרים לעיר".

שיקום כלכלי: "במקום להיות פוליטיקלי קורקט ולהגיד שצריך חינוך ורווחה, אמרתי שצריך להשקיע בתעשייה, במסחר ובתיירות, בכדי לאזן את הגירעון התקציבי, שעמד על 70%. חידשתי ושיפצתי את טיילת הראשונים. התחלתי במסע שיווק אגרסיבי כדי להכניס עסקים חדשים. בשתי רגליי סיירתי עם בכירי הקהילה העסקית באזורי התעשייה, כדי להראות להם את הפוטנציאל. נדרשו לי שלוש שנים להביא לכאן את 'סלקום', 15 שנה לשכנע את 'מלונות פתאל'. יחד עם בני גאון הובלתי מהלך להכניס את הסניף הראשון של 'איקאה' בארץ לאזור התעשייה פולג ומצאתי פתרונות להחלפת שטחים עם רשויות מקומיות שכנות".

שיקום נדל"ני: "בשכונת קריית השרון מצאתי תב"ע קיימת, אבל בלי תשתיות ודרכי גישה. פתחנו מחדש את התוכניות וירדתי לרזולוציות של כמה מעליות יהיו לכל בניין ומה יהיו גדלי החדרים והמרפסות. היום השכונה פורחת. במקביל יצאנו להליכי פינוי-בינוי והתחדשות עירונית נרחבים. משרד השיכון לקח על עצמו, יחד עם המינהלת, לשקם שלוש שכונות. בד בבד, קמו גם שכונות חדשות. הפעם התכנון נעשה כראוי מראש, בדגש על היבטים סביבתיים, תשתיתיים, עסקיים וחברתיים. דוגמה נהדרת לכך היא שכונת עיר ימים, שהקניון שקם בה הוא מהמצליחים בארץ".

הצפי: 400 אלף תושבים

תוכניות לעתיד: "לסיים את המהלכים להקמת מוזיאון למלחמת יום כיפור ובניית היכל תרבות חדש. להרחיב את גבולות העיר, תוך הגנה על שמורות הטבע והמשך התחדשות כל אחת מהשכונות הוותיקות. לעודד יזמים וחברות גדולות נוספות לקבוע בנתניה את משכנן, במטרה לחזק אותה מבחינה כלכלית. נתניה מונה היום 244 אלף תושבים והיא צפויה לגדול עד שנת 2035 לכיוון 350-400 אלף נפש".

נשים בשלטון המקומי: "בתפיסה שלי כולם שווים ונשים שוות יותר, כי יש להן את החוש הנוסף בכל הקשור לניהול בני אדם. בכל שנותיי בתפקיד אני פועלת בהתמדה לקידום נשים בעירייה, כי אני מאמינה גדולה ביכולות שלהן".

יחסי דתיים-חילוניים: "כשנבחרתי לראשונה נוצר קונצנזוס של כל המגזר הדתי-חרדי לתמוך בי לתפקיד ראש העיר, בהיותי אישה שומרת מצוות שבאה מבית חרדי. העובדה שצמחתי מהעולם הזה בנעוריי סייעה לי ליצור קשרים מיוחדים עם הרב עובדיה יוסף זצ"ל ונתנה לי את הכלים להתמודד עם עיר בעלת אוכלוסייה הטרוגנית. כיום נתניה מתנהלת בכבוד הדדי בין המגזרים השונים. יהונתן גפן אמר פעם על נתניה שזו עיר שאין עליה דאווין ושהוא מעריץ את התושבים ששמרו לה אמונים אחרי כל מה שהם התמודדו איתו. מבחינתי, זה שווה את הכל".

שם ומשפחה: מרים פיירברג-איכר.

גיל ומצב משפחתי: 68, נשואה + 2 ילדים + 6 נכדים.

השכלה: תואר ראשון בסוציולוגיה, קרימינולוגיה ועבודה סוציאלית. תואר שני בעבודה סוציאלית (בהצטיינות.

תפקיד: ראש עיריית נתניה מאז 1998.

מס' עובדים: כ-3,000.

תפקידים קודמים: 1972-1993: שורת תפקידים בעיריית נתניה ובהם ראש מינהל חינוך, רווחה ובריאות, מנהלת האגף לשירותים חברתיים ועובדת סוציאלית. 1993-1998: חברת מועצת העיר מטעם הליכוד. לאחר היבחרה: יו"ר איגוד ערים לכבאות.

טוב לדעת
נגישות