Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

"הבחירות דוחקות את הנשים לאחור"

על רקע ריבוי אנשי הצבא בפוליטיקה, תובעת יו"ר ויצו העולמית, פרופ' רבקה לזובסקי, ייצוג הולם יותר לנשים בכנסת הקרובה, תוך גיבוש סדר יום מגדרי, ומביעה את זעקתן של 26 הנשים שנרצחו ב-2018

רבקה לזובסקי
צילום: ניר סלקמן

הקהילה היהודית באורוגוואי: "נולדתי במונטווידאו, בירת אורוגוואי, דור שני לניצולי שואה. אבי היה מראשי הקהילה היהודית באורוגוואי והיה ידיד אישי של ד"ר אנריקה רודריגס פברגט, אדם יקר שבזכותו הצביעו מדינות הגוש הלטיני בעד הקמת מדינת ישראל בדיון בעצרת האו"ם בכ"ט בנובמבר. אחרי ההצבעה הוא אמר לאבא שלי: 'דון מרקוס, עשינו את זה'".

העלייה לישראל: "הציונות היא הציר המרכזי של חיי. בגיל 16 השתתפתי בחידון התנ"ך לנוער כנציגת אורוגוואי ושם פגשתי את דוד בן-גוריון, שהיה אז ראש ממשלת ישראל. במהלך התחרות דיברנו ארוכות והוא שכנע אותי לעשות עלייה. אחרי שנתיים הודעתי להוריי שאני עולה ארצה כדי להגשים את החלום של כל אלה לפניי שלא יכלו. החינוך הציוני, המנהיגות בקהילה ותנועות הנוער היו גם הם חלק לא מבוטל בהחלטה".

תפקיד מרכזי בהעצמת נשים

החברות בארגון ויצו: "סבתי ואמי היו מנהיגות בוויצו וכל חיי אני מתנדבת ופועלת במסגרתו למען החברה הישראלית. אני גאה לעמוד בראש ארגון הנשים הגדול בישראל, שפועל בארץ ובקהילות היהודיות בתפוצות להשגת שוויון חברתי ומגדרי בנושאים של קידום והעצמת נשים, לרבות קידום נשים בפוליטיקה, מאבק באלימות נגד נשים, חינוך בגיל הרך, עזרה לנוער בסיכון ועוד. ויצו היא מקור ידע וניסיון עצום בתחומים אלה ומשלחות מכל העולם מגיעות ללמוד מאיתנו כיצד אנו מיישמים זאת הלכה למעשה".

העצמה חוצת מגזרים: "ויצו ממלאת תפקיד מרכזי בהעצמת נשים ובקידום זכויותיהן. אנו מכינות נשים למעגל העבודה, מפעילות מאות תכניות העצמה בכל מעגלי החיים ומעניקות שירותים חיוניים, במיוחד בתחום הסיוע המשפטי למיצוי זכויות במשפחה ובעבודה. מאז 1999 השתתפו אלפי נשים בתכניות המנהיגות שלנו, בהן ח"כ יעל גרמן, המועמדת לכנסת עדינה בר-שלום וסמנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה, אושרה פרידמן.

"השנה מפעילה ויצו, לראשונה, תוכנית מנהיגות במגזר החרדי ותוכנית לנשים מהמגזר הדרוזי. חלקן משתלבות כבר בעשייה ובפוליטיקה המקומית. בתוך כך אנו מובילים את המאבקים החשובים ביותר נגד אפליה ואלימות כלפי נשים: המאבק לשילוב ראוי של נשים בצבא, באלימות במשפחה, פערי שכר, הדרת נשים ועוד. אני לא חושבת שהיינו מגיעים לכל ההישגים החשובים הללו בלי ויצו".

לזהות את האלימות בגיל צעיר

המאבק באלימות: "נושא שעומד בחזית הפעילות הציבורית שלנו. 26 נשים נרצחו בישראל ב-2018, זה מספר בלתי נתפס. נוכח ממדי התופעה, יזמנו יחד עם יתר ארגוני הנשים ובתמיכת חברות כנסת, מהלך ליישום תוכנית לאומית למאבק באלימות. הממשלה התחייבה לתכנית. הבטיחו 250 מיליון שקל בפריסה לחמש שנים. בפועל הכספים לא הועברו ונשים ממשיכות להירצח ולהיפגע בתוך ביתן. סביב זה יצאנו להפגנות בכל הארץ ואני גאה על ההתעוררות החברתית העצומה שהייתה השנה בנושא זה".

הכל מתחיל בחינוך: "זו מילת המפתח. בנושא זה כמו בכל דבר שהתנועה שלנו עושה. כל המחקרים מראים שמה שאתה מלמד עד גיל שלוש משפיע לכל החיים. ב-180 מעונות היום, שאנחנו מפעילים בפריסה ארצית, אנחנו מחנכים באופן אקטיבי לשוויון מגדרי: בנים ובנות בגיל הרך משחקים באותם המשחקים ונחשפים לאותן הפעילויות. במקביל, אנחנו מעבירים בבתי ספר יסודיים, תיכונים וכפרי נוער תוכניות מניעה והסברה, בהן אנחנו מסבירים לזוגות הצעירים שאף אחד לא נולד אלים, אפשר לזהות את הסימנים בגיל צעיר ולפעול למנוע אותם".

פעילות חקיקתית: "רחל כגן-כהן, שהייתה יו"ר ויצו וכיהנה כחברת כנסת בשנותיה הראשונות של המדינה, פעלה כבר ב-1951 להעברת חוק שוויון האישה. כגן גם הייתה אחת משתי הנשים היחידות שחתומות על מגילת העצמאות, יחד עם גולדה מאיר. כיום ויצו לא פועלת כתנועה פוליטית, אבל יש לנו לובי קבוע בכנסת שמקדם חקיקה למען ציבור הנשים. חוקים שלנו שנכנסו לתוקף, או כאלה שנמצאים בתהליכי חקיקה מתקדמים, כוללים הכרה בנזקי תקיפה מינית, התאמת מקומות עבודה לאימהות עובדות, הגברת ההגנה על נשים נפגעות אלימות באמצעות איזוק אלקטרוני ובמתן צווי הרחקה, ועוד".

לצאת מחדש לשדה המאבק

בחירות 2019: "מערכת הבחירות הנוכחית, אולי יותר מקודמותיה, משקפת תמונה לא מחמיאה אודות מקומן של נשים בפוליטיקה. כניסתם של גנרלים והצבתם במקומות הראשונים דוחקת בהכרח אחורה נשים מצוינות ומייצרת שיח ביטחוני אשר משתלט על השיח החברתי והמגדרי. מספר חברות הכנסת עתיד לצנוח ב-20% ויותר, ולא רק שאין אף מפלגה אחת שבה יש רוב נשי בחמישייה הפותחת של רשימתה, אלא שגם דרך קבלת ההחלטות, אופן סגירת הרשימות, שיטת הצנחת המנהיגים החדשים והשלטת תרבות הגנרלים בכל חלקי המפה הפוליטית – כל אלה הם איתות שעלינו לצאת מחדש אל שדה המאבק".

הציפייה מהמפלגות: "הייתי מצפה שהייצוג יהיה שוויוני יותר ושמפלגות תתחייבנה לסדר יום מגדרי. איפה 26 הנשים שנרצחו? החינוך בגיל הרך? למה לא שומעים באף קמפיין על מצוקת מערכת הבריאות? מה בכוונת המפלגות לעשות בנושא המלחמה באלימות, בנושא כספים שהובטחו ולא קוימו?"

החזון שלי: "חברה שבה יש שוויון הזדמנויות אמיתי בחינוך ושוויון מגדרי. החל מהחינוך בגיל הרך, דרך מתן מענים לבני נוער מאוכלוסיות מוחלשות וכלה, כמובן, בהשוואת מקומן ומעמדן של נשים בכל תחומי החיים. בחזוני אני רואה מעון מפוקח וממומן על-ידי המדינה לכל ילד מלידה ועד גיל שלוש, בדיוק כמו שנעשה בגילאי שלוש ומעלה. המעונות יאפשרו גם את השתלבותן של נשים בשוק העבודה וצמיחתן.

"במקביל, אני מובילה תפיסה שהאחריות על נוער חסר עורף משפחתי צריכה להימשך גם בגילאים מאוחרים יותר. בעבודה מול הממשלה, בשיתוף ארגונים דוגמת הפורום הציבורי של אבי נאור, אנו פועלים להארכת הליווי של הנוער הנפלא הזה מעבר לי"ב, שיהיה להם לאן לחזור אחרי הצבא, לפחות עד גיל 25".

שם ומשפחה: פרופ' רבקה לזובסקי.

מצב משפחתי: נשואה + 2 ילדים + 4 נכדים.

השכלה: תואר ראשון במקרא, ספרות ולשון עברית מאוניברסיטת חיפה, תואר שני ושלישי בייעוץ חינוכי (בעלת דרגת פרופסור לייעוץ חינוכי).

תפקיד: יו"ר ויצו העולמית.

שנת הקמה: 1920.

תפקידים קודמים: מייסדת ויו"ר אגודת היועצים החינוכיים בישראל, ראש המגמה לייעוץ חינוכי במכללת בית ברל, ראש המחלקה לארגון, חינוך ודור המשך בוויצו העולמית.

טוב לדעת
נגישות