Search magnifier

חיפוש

עכשיו קל ונוח יותר למצוא כל כתבה ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים חדש באתר: מגזין 'הירוק החדש' - כל הפרטים על תעשיית הקנאביס הרפואי בישראל. לחצו כאן

האחות הגדולה מהחיים

לפני שהשתתפה בתוכניות טלוויזיה והתפרסמה ב'אח הגדול', עברה על היועצת הארגונית אילנה כספוב ילדות קשה בסיביר. מאז היא החליפה שלוש מדינות ושלושה מקצועות וכיום היא מרצה מבוקשת בכל הארץ, המעודדת נשים בכל גיל להעז ולהצליח ומעניקה להם השראה

אילנה כספוב
צילום: אורן קאן

תחנה ראשונה – סיביר: "אפשר להגיד שאת החיים שלי התחלתי בגיל 26, כשהתחתנתי והפכתי לאימא. כל מה שהיה לפני זה הייתה מלחמת הישרדות יום-יומית. גדלתי בסיביר. היינו מיעוט יהודי והייתי צריכה כל פעם להוכיח את עצמי. עברתי התעללות וחרם על רקע אנטישמי. בגיל 14 ניצלתי מניסיון אונס קבוצתי. קראו לי 'פרה שמנה' (הייתי ילדה מלאה), 'יהודיה מסריחה'. החלטתי לעשות שינוי. הורדתי במשקל, צבעתי שיער לבלונד ובעיקר פיתחתי כישורים חברתיים. היום אני עשויה מטיטניום, שום דבר לא יכול לשבור או להפחיד אותי, כנראה בגלל כל הדברים הרעים שעברתי בעבר.

"כשהגיע הזמן ללמוד באקדמיה, לא הייתה לי אפשרות לבחור בפסיכולוגיה וסוציולוגיה שעניינו אותי. לכן למדתי הנדסת בניין והשתלבתי במקצוע בסיביר. אבא שלי, שהיה מהנדס, אמר לי: 'את צריכה להיות טובה מכולם בגלל שאת יהודייה' וזה מה שהייתי".

תחנה שנייה – מולדובה: "עברתי למולדובה לאחר נישואיי. שם למדתי לראשונה להסתגל לארץ חדשה מבחינה מנטלית ואיכות חיים. בסיביר אכלנו תפוח אדמה ומקרוני, ופתאום אני מגיעה למדינה שיש בה הכל. זכורה לי משם תקופה מאושרת, שהייתה זמנית. כשברית המועצות התחילה להתפרק, פרצה במולדובה מלחמת אזרחים והבנו שאנחנו לא יכולים להישאר שם".

תחנה שלישית – ישראל: "עלינו ארצה בתחילת שנות התשעים. הגעתי לנהריה בחודש תשיעי להריוני וכך עם הבטן עשיתי את כל המעבר".

הזדמנות אמיתית לשינוי

הסבה מקצועית: "בארץ הבנתי שזה הזמן לשינוי. החלטתי ללכת בכיוון אחר, למדתי חשבות שכר והנהלת חשבונות וכמו כל עולה חדש עברתי מסלול שהתחיל בניקיון. תוך זמן קצר מצאתי עבודה במשרד רואי חשבון מוביל בנהריה ושם נשארתי 18 שנה. הייתי בכירה במשרד, טיפלתי בחברות הכי גדולות במשק. החינוך הקומוניסטי והמילים של אבא, 'את צריכה להיות הכי טובה', ליוו אותי כל הזמן".

המעבר לאימון אישי ויעוץ ארגוני: "תמיד ידעתי שיש בי משהו אחר שהוא יותר טיפולי, שאני יותר הומאנית מאשר ריאלית. לפני 15 שנים נכנס לארץ תחום האימון האישי וזה התאים לי כמו כפפה ליד. הרגשתי שאני חייבת ללמוד את זה. סיימתי לימודים וכנגד כל הסיכויים, פתחתי עסק לאימון. המשכתי לעבוד במשרה מלאה במשרד, לא הורדתי הילוך. התחלתי לפרסם טור אישי עם טיפים מקצועיים בעיתון מקומי ובאתרי אינטרנט. הוזמנתי לתוכניות טלוויזיה, העסק שלי נסק, קיבלתי הזמנות לעבוד ולהרצות בכל רחבי הארץ. הרגשתי שאני פורצת גבולות ואז הגיעה החלטה אמיצה וגורלית: בגיל 52 התפטרתי מהמשרד אחרי כל השנים, ובהמשך עשיתי הסבה מקצועית לייעוץ ארגוני".

"האח הגדול": "אחרי שהתפטרתי קיבלתי את האומץ לעשות דברים שמעולם לא עשיתי קודם. נרשמתי לסוכנות דוגמנות, עשיתי כמה קמפיינים ואפילו נכנסתי לתוכנית ריאליטי. אחרי שהתארחתי באחת מתוכניות הבוקר, פנו אליי מההפקה של 'האח הגדול'. המוטו שלי בחיים אומר : 'עדיף להצטער על מה שעשיתי מאשר על מה שלא עשיתי', ולכן קיבלתי את ההצעה.

"זו הייתה חוויה קצרה אבל מדהימה. השהייה בבית האח הייתה בשבילי כמו חופשה רב-שנתית. מאז שאני בארץ אני עובדת ולומדת, עבודה אחר עבודה, ופתאום הרגשתי סוג של חופש, אפילו שזה נמשך רק עשרה ימים. היו לי דעות מאוד מעניינות בנושאים פוליטיים וחברתיים, התכוננתי לקונפליקטים ופתאום פגשתי במשתתפים צעירים אשר נתנו לי כבוד. שמרתי על פרופיל נמוך ויצאתי משם עם ראש מורם".

"כיפת ברזל" נגד ירי אנושי

ה"אני מאמין" שלי: "אני אוהבת אנשים וזה אחד מסודות ההצלחה שלי. לכל מקום אני נכנסת עם חיוך, אנשים מרגישים את האהבה שאני נותנת ומחזירים לי באותו המטבע. זה לא משנה אם יתחברו אליי או לא, אני יודעת שהשארתי חותם והדברים שאמרתי יחלחלו. וכן, יש כאלה שלא מתחברים, הפואנטה היא לדעת להתמודד עם הפגיעות שאנשים גורמים לנו ולפתח 'כיפת ברזל' נגד ירי אנושי".

החזון שלי: "היום אני יועצת ארגונית ומרצה למדעי ההתנהגות. אני קמה ב-4:00-5:00 מדי בוקר, יוצאת מנהריה ברכבת וחוזרת הביתה מאוחר. לפעמים אני עובדת 18 שעות ביום ולא מרגישה עייפות. שואלים אותי מאיפה האנרגיות. גברים ונשים כאחד רואים בי השראה, אני מביאה את הניסיון האישי, המקצועי והתעסוקתי שלי לכל מקום. מבחינתי עוד ארוכה הדרך ואמשיך להפיץ את הידע שלי לכמה שיותר אנשים".

טיפ לנשים צעירות: "הצמיחה שלי באה בגיל מאוחר ואני מאוד גאה בתהליך שעברתי. המסר שלי לנשים, במיוחד ליום האישה הבינ"ל, הוא: אף פעם לא מאוחר להעז, לשנות ולהצליח. עם כל מה שעברתי ואני עוברת, חשוב להמציא את עצמנו מחדש. עשיתי שינוי גדול בגיל 52, היום אני בת 57 ועדיין לא יודעת מה אני רוצה לעשות כשאהיה גדולה".

שם ומשפחה: אילנה כספוב.

גיל ומצב משפחתי: 57, נשואה + שני ילדים (30, 27).

תפקיד: יועצת ארגונית, מרצה למדעי ההתנהגות.

השכלה: תואר שני (M.S.E) בהנדסת בניין במכון טכנולוגי בסיביר.

תפקידים קודמים: מהנדסת בניין ברוסיה (עשר שנים), חשבת שכר ומנהלת חשבונות בכירה במשרד רו"ח בנהריה (18 שנים).

טוב לדעת
נגישות