Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

כך הולכים השותלים

אידיאל היופי, יש כזה דבר בכלל? מה מבקשות הישראליות לשנות בגופן? והאם הגודל עדיין קובע? 8 רופאים מומחים ומבטיחים בכירורגיה פלסטית, בפריים אחד משותף וגם בשיחה אישית, על הבחירה ועל הכישורים לשנות את הטבע

מערכת שמנת (צילומים: בנימין אדם) שמנת ינואר 2019
צילום: בנימין אדם

ד"ר אסף אולשינקה (41), נשוי ואב לשלושה. התמחה בכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי רבין ובסיומה נסע ליוסטון, טקסס, שם התמחה בכירורגיה פלסטית של הפנים והגולגולת, וכן בכירורגיה פלסטית של ילדים. עובד בתחום כבר עשור, כיום מנתח פלסטי בכיר במרכז שניידר לרפואת ילדים ובמרכז הרפואי רבין (בילינסון), ובעל מרפאה פרטית לכירורגיה פלסטית ואסתטית.

אסף אולשינקה, צילום: בנימין אדם

"ב- 2019 נמשיך להתקדם אל עבר מראה טבעי ונוח יותר, ונתרחק מהמראה ה'עשוי' וה'משופץ'"

למה דווקא כירורגיה פלסטית?

"תמיד נמשכתי למקצועות הכירורגיים, וכירורגיה פלסטית – המשלבת בין דיוק כירורגי וראייה אומנותית ואסתטית – הייתה בשבילי השילוב המתאים. מרגיש לי שבחרתי נכון, בעיקר בעבודה שלי עם ילדים.

"היכולת לתת לילדים את הזכות לחייך שוב, להיות שווים בחברה, אחרי שאני מתקן את הפגמים איתם נולדו או שנגרמו להם, ממלאת אותי באנרגיות כל פעם מחדש. מבחינתי, המסע עם הילדים והוריהם הוא הגשמה של כל מה שרציתי להיות כמנתח וכאדם".

מהו אידיאל היופי?

"אידיאל היופי לא בהכרח תואם את מודל היופי המוצג בתקשורת. אני מאמין במראה טבעי המבוסס על עקרונות של איזון והרמוניה בין כלל המרכיבים של המטופלים שלי".

ובשנת 2019?

"נמשיך להתקדם אל עבר מראה טבעי ונוח יותר, ונתרחק מהמראה ה'עשוי' והמשופץ".

העדפותיהם של הישראלי והישראלית, בעניין השתלות סיליקון?

"יש מגוון גדול של דעות ורצונות. בהכללה, נשים מבקשות שיפור במראה החזה, שיהיה נשי יותר, אבל שירגיש טבעי גם לאחר השינוי. למרות הסטיגמה המקובלת, כאילו גברים מעדיפים חזה גדול יותר, הם מסכימים ותומכים בהחלטת בת הזוג".

ומה הן המגמות הבולטות בתחום השתלות הסיליקון?

"הקפדה על איכות שתלים גבוהה ועל ניתוחים ושתלים מותאמים אישית למבנה גוף האישה, עם מראה טבעי יותר".

היכן נמצאת ישראל בעניין זה בהשוואה לעולם המערבי?

"המנתחים הפלסטיים הישראלים מובילים בשינוי הקיים בעולם המערבי. על פי רוב, לא מתפשרים על איכות השתלים ולא נסחפים אחרי טרנדים מוגזמים ולא פרופורציונליים".

האישה הישראלית, מה מאפיין אותה כשהיא יושבת מול המנתח הפלסטי?

"היא יודעת מה היא רוצה ומה מפריע לה, לכן חשוב קודם כל להקשיב לדבריה ולהבין מה היא מבקשת לשפר, ורק אחר כך לתת הכוונה והמלצות לטיפול. המטופלות רוצות להיראות טוב יותר בעיני עצמן ובעיני הסביבה, אבל שהמחמאות יתקבלו על מראה טבעי טוב יותר ולא על מראה פלסטי או מנותח".

טיפולי יופי ואסתטיקה פולשניים או זעיר-פולשניים – מה צפוי בעשור הקרוב?

"התחום הולך לכיוון של התערבות מינימלית ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות. המטופלים רוצים תוצאות מהירות, עם מעט תופעות לוואי וזמן החלמה קצר. עדיין יהיו מקרים שבהם רק ניתוחים יתנו תוצאה משמעותית ולאורך זמן, אבל חלק מהאנשים יעברו טיפולים קטנים וחוזרים כדי לקבל ולשמר מראה אסתטי יותר".


ד"ר יואב ארוש (42), נשוי ואב לשני בנים, התמחה בכירורגיה פלסטית בבית החולים קפלן, כיום משמש רופא בכיר בקופת חולים ברחובות ובעלים של מרפאה פרטית בתל אביב.

יואב ארוש, צילום: בנימין אדם

"האישה הישראלית נבונה, בהרבה מקרים יודעת מה נכון עבורה, ויודעת לזהות מתי מגמה שמופצת באמצעי התקשורת מקובלת והגיונית או סתם טרנד חולף"

למה דווקא כירורגיה פלסטית?

"בסוף מסלול לימודי הרפואה, ההחלטה באיזה מקצוע לבחור הייתה תלויה במענה לשאלה בסיסית לטעמי, האם לבחור בתחום מציל חיים או בתחום שמשפר איכות חיים? היכולת לשפר מראה שהשתנה לרעה – בגלל מחלות קשות, תאונות או סימני גיל – קסמה לי, והרגשתי שכאן יש לי את היכולת לעשות את השינוי הגדול ביותר".

אידיאל יופי, יש דבר כזה?

"לא. אין איש דומה למשנהו ולכן שיפור המראה ל'אידיאלי', צריך להיות מותאם אישית. מה שנראה יפה בעיניי, עלול להיראות בדיוק ההפך למישהו אחר. תקשורת טובה, תיאום ציפיות וכנות – יעזרו להגיע למראה אידיאלי באופן פרטני".

מהי מערכת היחסים של האישה ושתל הסיליקון?

"מרבית המטופלות המגיעות למרפאה לצורך הגדלת חזה עם שתלי סיליקון, מעוניינות במראה שופע. באחריותי להסביר את ההשלכות בבחירת שתלים גדולים מדי ולנסות להתאים את השתל למידותיה של המטופלת. לעתים, גם בן הזוג משתתף בייעוץ ואני שמח לשמוע את דעתו. בסופו של דבר, רצון האישה בלבד הוא שקובע".

ומה הן המגמות הבולטות בתחום השתלות הסיליקון?

"טכנולוגיית תעשיית השתלים מתפתחת בקצב מהיר. שינויים בצמיגות של ג'ל הסיליקון ובמעטפות השתלים מאפשרות תחושה נעימה וטבעית יותר. הטכניקות הניתוחיות משתפרות אף הן, ויש הבנה גדולה יותר של התנהגות השתלים בתוך השד".

האם בעניין הזה לדעתך ישראל ממוצבת כמו העולם המערבי?

"ישראל לרוב עוקבת בהרבה תחומים אחר מגמות המגיעות בעיקר מארצות הברית. האישה הישראלית נבונה, בהרבה מקרים יודעת מה נכון עבורה, ויודעת לזהות מתי מגמה שמופצת באמצעי התקשורת מקובלת והגיונית או סתם טרנד חולף".

ממה חשוב להיזהר ומה חשוב לשקול רגע לפני שמחליטים על השתלת סיליקון?

"כמו כל הליך רפואי, גם תחום הכירורגיה הפלסטית אינו חף מסיכונים. לפני כל פרוצדורה כירורגית אני מוודא כי המטופלת אכן הבינה את כל ההסברים שניתנו לה, הבינה את משמעות השינוי אותו היא עומדת לעבור ואת הסיכונים שיכולים להיות כרוכים בכך. חשוב שתקבל את כל המידע ותגיע להחלטה האם לבצע את הפרוצדורה בדרך שנקבעה. הגדלת חזה היא אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בתחום הכירורגיה הפלסטית, ולכן תחום השתלים נמצא תחת בקרה מתמדת. יש לזכור כי שום מוצר לא נועד לשרוד לנצח ולכן לאחר ניתוח להגדלת חזה יש להיות במעקב תקופתי לבדיקת שלמות השתלים בכלל ובריאות השד בפרט".

טיפולי יופי ואסתטיקה פולשניים או זעיר-פולשניים – מה צפוי בעשור הקרוב?

"העתיד כבר כאן, וכנראה שנראה שיפורים באיכות הטיפול וביכולת לטפל בבעיות גדולות באמצעים זעיר-פולשניים. עדיין רחוק היום בו נוכל לוותר כליל על פרוצדורות כמו מתיחת פנים וצוואר, אך המשך הלמידה וההבנה של ההתנהגות הביולוגית של העור והגוף בתהליך ההזדקנות יאפשרו פיתוח טיפולים מונעים אשר ידחו את התזמון של הפרוצדורות הניתוחיות הגדולות".


ד"ר אורן ויסמן (41), נשוי ואב לשתי בנות. למד רפואה באוניברסיטת תל אביב, התמחה בכירורגיה פלסטית ותת-התמחות בניתוחים אסתטיים במחלקה לכירורגיה פלסטית בתל השומר. עבד לצד ד"ר ג'יובאני בוטי, מנתח הפנים האיטלקי המוביל בעולם. כיום בעל קליניקה פרטית בתל אביב.

אורן ויסמן, צילום: בנימין אדם

"אני מתפרנס מניתוחים אסתטיים אבל אני באמת מאמין שעדיף לעשות חשבון נפש עם מגרעותינו וללמוד לקבלן באהבה מאשר לנסות לשנות אותן בניתוח"

למה דווקא כירורגיה פלסטית?

"זה מקצוע שדורש ידע מטורף, ראייה אומנותית עם יכולת ידנית ניכרת, קואורדינציה, והכי חשוב – אינטראקציה עם מטופלים כמעט כמו טיפול פסיכולוגי. בתחום הרפואה אני מצוי כבר כמעט 19 שנה, ואת הקשר שלי עם כירורגיה פלסטית התחלתי בתחילת 2005, אז נכנסתי למחלקה לכירורגיה פלסטית כחלק מרוטציה.

"התאהבתי באנשים ובעבודה ומאז לא עזבתי. זו הזדמנות מצוינת להוקיר תודה לשלושת הענקים שגידלו אותי – פרופ' אייל וינקלר, פרופ' יוסי חייק ופרופ' אריה אורנשטיין, בלעדיהם לעולם לא הייתי מגיע לאן שהגעתי – תמיד טוב לעמוד על כתפי ענקים."

יש לך אידיאל ליופי?

"אין לי אידיאל כזה, כי מה שמתאים לאחת לא מתאים לאחרת. כולנו יפים יותר או פחות, ואני מנסה למצוא את הנקודות הטובות ולחזק אותן תוך שיפור המגרעות. אין מושלם".

טרנד היופי לשנת 2019?

"שיפור מבנה הפנים ולאו דווקא מילוי קמטים – חידוד עצמות לחיים וחיזוק קו לסת עם הזרקות שומן, חומרי מילוי או החזרת נפחים שנפלו. בתחום החזה אני נתקל במטופלות שמעדיפות שדיים קטנים וטבעיים יותר. הרבה מטופלות מואסות בשתלים הישנים שלהן ומגיעות לעיצוב מחדש של שד טבעי".

גודל שתלי סיליקון הוא עניין גיאוגרפי?

"בהחלט, בגוש דן הנטייה היא לשתלים קטנים יחסית, בצפון ובדרום הארץ מעדיפים שתלים גדולים יותר. לרוב האישה היא שמובילה את הרצון והדרישה והבעל תמיד מנסה לשכנע שאין צורך בניתוח. בסוף תמיד האישה קובעת (ובצדק)!”.

כיצד אתה רואה את הנשים הישראליות, מה מאפיין אותן כשהן יושבות מול הכירורג הפלסטי?

"הן יודעות מה הן רוצות ולא מפחדות לומר זאת. ב-99% מהמקרים הבקשות של הנשים אינן נובעות מלחץ חברתי, אלא מדובר בחלום שהאישה החליטה להגשימו. אני מעריך זאת מאוד, זה מסייע בידי להבין את הרצון האמיתי, וכך אני יכול להתאים ניתוח ולהסביר על התוצאה הצפויה".

חשוב לשקול רגע לפני שמחליטים על השתלת סיליקון?

"חשוב לחשוב פעמיים לפני שנכנסים לניתוח שבו משתילים גוף זר שצריך בעתיד להחליפו. הכי טוב ללמוד לקבל את הגוף שלנו כמות שהוא ולא לתת למגרעות גופניות להכתיב את הביטחון והערך העצמי. אני מתפרנס מניתוחים אסתטיים אבל מאמין שעדיף לעשות חשבון נפש עם מגרעותינו וללמוד לקבלן באהבה, מאשר לנסות לשנות אותן בניתוח".

אז לאן אנחנו צועדים בעשור הקרוב?

"עולם הזרקות חומרי המילוי והבוטוקס מתפוצץ – כמעט כל אישה עושה זאת. התוצאות ימשיכו להשתפר והטכנולוגיה תמשיך להצעיד אותנו קדימה. מספר ניתוחי הפנים יעלה משמעותית, כי תמיד מגיע שלב בהזדקנות בו ההזרקות אינן מספיקות".


ד"ר אודי מאור (41), נשוי ואב לילד. התמחה בכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי סורוקה, בבאר שבע. מצוי בתחום 9 שנים, מתוכן שנתיים כמומחה. משמש רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית, מנהל המרפאה לשחזורי שד בסורוקה, ומרצה/חוקר בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בן גוריון בנגב. מנתח באופן פרטי דרך רשת מרפאות ארצית, ובעל קליניקה פרטית לאסתטיקה בבאר שבע.

אורי מאור, צילום: בנימין אדם

"אני מאוד מקפיד ומוודא שהגבר הוא לא הסיבה שהמטופלת בוחרת לעבור הגדלת שד. זו צריכה להיות בראש ובראשונה החלטה של המטופלת ולא כדי לרצות אחרים"

למה דווקא כירורגיה פלסטית?

"כבר בתחילת לימודי הרפואה נמשכתי יותר לתחום הכירורגי. כשנחשפתי לראשונה לכירורגיה פלסטית, זו הייתה 'אהבה ממבט ראשון'. הרגשתי שזהו התחום המעניין, המגוון והמספק ביותר לרופא. הידע של מנתח פלסטי לשחזר מומים מולדים, רקמות פגומות ופציעות מורכבות בכל אזור בגוף, ייחודי ומאתגר במיוחד.

"כירורגיה פלסטית עוסקת גם באסתטיקה, תחום מרתק בפני עצמו, המעניק למטופלות/ים הזדמנות להגשים את חלומותיהן/ם, לחזק את ביטחונן/ם העצמי ולהיות שלמים יותר עם עצמן/ם. הסיפוק כמנתח שעוזר לזה לקרות הוא עצום".

מהו אידיאל היופי בעיניך?

"יופי קיים בכל בן אדם, אבל זהו מושג אינדיבידואלי, שונה תרבותית ובעל ממד רוחני, הרבה יותר מהחיצוני. לכן האידיאל מבחינתי הוא פחות ל'השתעבד' לטרנד הנוכחי אלא לבחון היטב אילו דברים במראה הפריעו או השתנו לרעה עם השנים".

והאידיאל לשנת 2019?

"החשיפה ברשתות החברתיות, הפתיחות והשיתוף, תוכניות הריאליטי והאירוח – ימשיכו לשים דגש ניכר על האופנה שממשיכה את קו השנים האחרונות; מבחינת הפנים – מצח חלק, גבות משורטטות, עיניים 'חתוליות', עצמות לחיים גבוהות ומסותתות, אף ישר ומסותת, שפתיים מלאות ולסת מודגשת; מבחינת הגוף – חזה מורם (אך פחות גדול מהטרנד של השנים האחרונות), בטן שטוחה, עכוזים חטובים ואפילו מעט בולטים, מותניים צרים וירכיים רזות וארוכות".

האישה, בן הזוג והסיליקון, מי קובע?

"לרוב האישה יוזמת וקובעת ודווקא הגבר הישראלי אינו חלק משמעותי בהחלטה. אני מאוד מקפיד ומוודא שהגבר הוא לא הסיבה שהמטופלת בוחרת לעבור הגדלת שדיים. זו צריכה להיות בראש ובראשונה החלטה של המטופלת ולא כדי לרצות אחרים".

מה הן המגמות הבולטות בתחום השתלות הסיליקון?

"שתלים ארגונומיים, קלים יותר, אנטומים יותר, בעלי קופסית (כיסוי) עם טקסטורה עדינה ועמידה יותר. טבעיים יותר במגע".

המגמות בישראל דומות למגמות באירופה או לארה"ב?

“אירופה יותר דומה לישראל, גם שם משתמשים בשתלים מחוספסים, בעלי גודל קטן עד בינוני ומראה טבעי יותר. בארה"ב ובקנדה השימוש בשתלים חלקים גבוה יותר, יש נטייה להשתמש בשתלים גדולים ובעלי מראה 'הוליוודי'".

מה חשוב לשקול רגע לפני שמחליטים על השתלת סיליקון?

"להיזהר מגחמת רגע או מסיבות לא נכונות (בעיות בין-אישיות, שינויים במבנה השד עקב משקל עודף/חסר, תחושה 'לא שלמה' עם הניתוח, דימוי גוף בעייתי, ציפיות לא הגיוניות). חשוב להבין שמדובר בגוף זר בעל משקל לא מבוטל (גם שתלים לא גדולים) שעלול להידחות על ידי הגוף ולהכביד על רקמת השד ועמוד השדרה".

מה יתחדש בתחום טיפולי היופי והאסתטיקה הפולשניים או הזעיר-פולשניים בעשור הקרוב?

"היום גובר הביקוש לטיפולים המאפשרים לחזור מהר לשגרה וכאלה שמטשטשים את תהליכי ההזדקנות ללא צורך בהליך פולשני. השינוי שחל לאחרונה, ויימשך לבטח גם בעשור הקרוב, הוא בעיקר בשיפור ובהארכת ההשפעה של חומרי המילוי השונים, פיתוח מכשירי הלייזר וגלי הרדיו, והנגשתם לטיפולים מרפאתיים קצרים. למרות זאת, טיפולי היופי הפולשניים, כגון ניתוחי הרמת גבות ועפעפיים, מתיחת פנים וצוואר – עדיין יישארו הפתרונות הטובים ביותר לאורך זמן".


ד"ר גיא נחמני (45), בוגר לימודי רפואה באוניברסיטה העברית בירושלים, התמחה בכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. בנוסף, עבר השתלמות עמיתים נוספת באסתטיקה ובשחזורי שד אצל ד"ר מיכאל שפלן, וכן עשה קורסים רבים וסדנאות אומן לאסתטיקה של הפנים, הזרקות מתקדמות ועיצוב הגוף. כיום מלמד ומדריך בנושאי הזרקת שומן עצמוני, עיצוב הגוף עם המסת שומן, ואסתטיקה של הפנים. מצוי בתחום 12 שנה, מנהל רפואי ברשת אסתטיקה של קופת חולים ובעל מרפאה פרטית.

גיא נחמני, צילום: בנימין אדם

"שתל אמור להתאים לשד כמו כפפה ליד. אסור לפגוע בגיאוגרפיה הטבעית של השד, ולא לאלץ לגודל גדול מדי עבור מבנה הגוף"

למה דווקא כירורגיה פלסטית?

"זהו המקצוע המעניין והמאתגר ביותר ברפואה. הוא מצריך ידע והתמחות בכל אזורי הגוף, ומאפשר פיתוח כלים המשלבים תפיסה אסתטית וטכניקות כירורגיות עדינות ומתקדמות".

מהו אידיאל היופי בעיניך?

"אידאל היופי בעיניי הוא היופי הטבעי שלנו, כולל פגמים זעירים וא-סימטריות קטנות. המראה הטוב ביותר הוא הטבעי והרענן. ניתן להדגיש את הטוב, ולטשטש את הפחות, וכמובן ניתן לבצע התאמות כאשר יש פגמים או חוסר סימטריה בולט. בעת הזו, יש דגש על הביטוי האינדיבידואלי, האישי".

מה הן מגמות העתיד בתחום השתלות סיליקון בשדיים?

"המגמה הולכת לקראת מראה ומגע טבעיים. לכן מבוצע ניתוח הגדלת חזה או עיצוב הכולל הרמה, בעזרת הזרקת שומן עצמוני שנלקח מאזורי עודף שומן, כמו מותניים וירכיים, ומושתל בשד. כך מתאפשר שימוש בשתל קטן יותר, או לעתים ללא שימוש בשתל כלל.

"היום יש שתלים מתקדמים במיוחד, אותם לא צריך להחליף, שמעניקים מראה ומגע רך וטבעי. הניתוח הטוב ביותר יהיה ניתוח משולב ובו שימוש בשתל לא גדול לצורך מוצקות, והזרקת שומן לשד שתשלים מראה ומגע טבעיים".

מה מאפיין את הנשים הישראליות כשהן יושבות מול המנתח?

"הן חכמות, ויודעות הרבה על הניתוח מקריאה מוקדמת, שואלות חברות ומתעניינות ברשתות החברתיות לפני שהן מגיעות להתייעצות. לעתים יש צורך לכוון אותן לגבי מידע נכון ואמין, וגם כיצד להסתכל על עיצוב השד".

השד ושתל הסיליקון, היחסים ביניהם.

"שתל אמור להתאים לשד כמו כפפה ליד. אסור לפגוע בגיאוגרפיה הטבעית של השד, ולא לאלץ לגודל גדול מדי עבור מבנה הגוף. לשם כך המנתח מבצע מדידות ושוקל חלופות. חשוב לשמוע לעצת המנתח, שתפקידו לנסות למצוא את שביל הזהב: מטופלת מרוצה ושלמה עם עצמה, וניתוח שמכבד את פרופורציות הגוף ומתאים לאישיות ולמבנה".

ולאן מצעיד אותנו העתיד?

"שימוש בטכנולוגיות חכמות ובטכניקות חדשות. דוגמה לכך היא המסת שומן וכיווץ העור בעזרת גלי קול – טיפול חדשני לסנטר כפול, דרך נקבים של 2 מ"מ בלבד. השיטה החדשה הזו מאפשרת 'פיסול' בדיוק גבוה, כך מעצבים אזורים עדינים כמו שיפולי בטן, ישבן, ירכיים ועוד. כולם רוצים פחות טיפולים ויותר תוצאות. תוצאה טבעית לזמן ארוך במינימום פולשנות ובזמן החלמה קצר. שם העתיד ובחלק מהפעולות אנחנו כבר שם".


ד"ר דלית עמאר (38), נשואה ואימא לילדה. למדה רפואה באוניברסיטה העברית בירושלים. סיימה התמחות בכירורגיה פלסטית במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים הדסה עין כרם, שם היא מנתחת גם כיום. מצויה בתחום 11 שנים.

דלית עמאר, צילום: בנימין אדם

"נשים ישראליות הן נשים דעתניות, בטוחות בעצמן, רהוטות, חזקות ושאפתניות. כשהן יושבות מול הכירורג הפלסטי הן מצוידות בלא מעט מידע שליקטו ממקורות שונים ויודעות לומר בדיוק למה הן שואפות"

למה דווקא כירורגיה פלסטית?

"בגלל שזה תחום כירורגי מרתק. זהו התחום הכירורגי המגוון ביותר מבין המקצועות הכירורגיים הקיימים היום ברפואה:

"אנחנו מטפלים בגברים ובנשים, בכל קבוצות הגיל (החל מתינוקות רכים וכלה במטופלים בני הגיל השלישי ומעלה), מנתחים את כל אזורי הגוף, מכף רגל ועד ראש, ועוסקים הן בתחומי הכירורגיה המשחזרת והמשקמת אחרי פציעות טראומטיות וכריתות אונקולוגיות, והן בתחום הכירורגיה האסתטית.

"אנחנו מפסלים ברקמה ושואפים להגיע לתוצאה שתשקף בצורה המיטבית התאמה מקסימלית בין מבנה של רקמה או איבר, לבין התפקוד אותו עליהם למלא".

מהו אידיאל היופי לדעתך?

“מדובר בהרמוניה בין מבנים א-סימטריים, בשילוב עם מה שהאדם משדר. כשהאדם שלם ושמח עם גופו, נפשו ונשמתו – הוא גם משדר זאת. א-סימטריה שהיא פרופורציונית נתפסת בעין כמשהו מאוד יפה, בניגוד לתפיסה שיופי מוכרח להתבטא בסימטריה מושלמת בין חלקים".

מה עשה עידן הרשתות החברתיות לאידיאל היופי?

"עידן הרשתות החברתיות וצילומי הסלפי בנה מודל יופי לגבר ולאישה, אותו הרבה מבני הנוער והצעירים רוצים לחקות. בין הטרנדים החמים היום ניתן למצוא את המראה החטוב והשזוף לאישה, לצד המראה השרירי והלא מתאמץ להגבר. מאידך, צפים ועולים קולות חיוביים של עידוד השונות, הבלטת הייחודיות, קבלת השונה והמיוחד, והעצמת שבירת המוסכמות".

הישראלית וניתוחי הגדלת חזה.

“היום נשים מעדיפות את המראה הטבעי, של חזה גדול יותר, אך בהתאמה נכונה עם גופן. הנטייה שלהן היא לבקש להרגיש טוב עם החזה שלהן מבלי להיראות מנותחות. יש שיאמרו כי העדפות הגבר הישראלי עומדות בסתירה להעדפות האישה; הגבר הישראלי יבחר בחזה שופע ומורם גם אם ייראה מנותח ומוגזם. הקובעת היחידה במערכת קבלת ההחלטות כאן היא האישה, יחד עם המנתח שלה, המעריך את מה שמתאים לגופה בהתאם לשאיפותיה, ציפיותיה, בדיקה פיזיקלית ומדידות טרום-ניתוחיות".

מה הן המגמות הבולטות בתחום?

“המגמות הבולטות כוללות בעיקר שימוש במשתלים קלי משקל ושימוש בטכניקות ניתוחיות זעיר-פולשניות".

איזה נשים יושבות מול המנתח הפלסטי?

“נשים דעתניות, בטוחות בעצמן, רהוטות, חזקות ושאפתניות. כשהן יושבות מול הכירורג הפלסטי הן מצוידות בלא מעט מידע שהן ליקטו ממקורות שונים (רשתות חברתיות, אתרי אינטרנט, ניסיון חיים של חברה או בת משפחה), ויודעות לומר בדיוק למה הן שואפות".

לאן הולכת המגמה הכלל עולמית בטיפולי יופי ואסתטיקה?

“אנחנו צועדים לכיוון הטיפולים הזעיר-פולשניים והטיפולים הלא כירורגיים. המגמה הגורפת של הצערת הפנים באמצעות הליכים לא כירורגיים, דוגמת הזרקת חומרי מילוי ומשתקי שרירים, תופסת תאוצה בעשור האחרון ועתידה לדחות בשנים רבות את הצורך בהליך כירורגי משמעותי כדוגמת ניתוח למתיחת פנים. הזרקת שומן וטיפול בתאי גזע ממקור של שומן משמשים היום בשיקום של רקמות פגועות מחד ובהליכים אסתטיים מאידך. מכשור מתקדם ושימוש בטכנולוגיות חדישות מחליפים את הצורך בהליכים ניתוחיים כואבים ומורכבים".


ד"ר אברי רווה (41), בזוגיות ואב לילד. למד רפואה באוניברסיטה העברית ואת ההתמחות בכירורגיה פלסטית עשה בבית החולים שערי צדק בירושלים. התמחות מעשית בכירורגיה פלסטית ואסתטית עשה אצל ד"ר דב קליין. מצוי בתחום 12 שנה, בעל מרפאה פרטית בתל אביב.

אברי רווה, צילום: בנימין אדם

"היתרונות המשמעותיים של הפרוצדורה להגדלת חזה באמצעות שומן עצמי ביחס לשתלים, הופכים את הזרקת השומן לשדיים למגמה מתחזקת”

למה דווקא כירורגיה פלסטית?

"כירורגיה פלסטית מבטאת את האהבות הגדולות שלי: האמנות, האסתטיקה ובני אדם. זהו מקצוע של יצירת 'יש מאין' המקביל בעיניי לעיסוק באומנות ובפיסול, שקרובים ללבי. תמיד חלמתי להיות רופא, לעסוק במקצוע שגורם לאנשים להרגיש טוב יותר עם עצמם, ומשפר את איכות החיים של האנשים. מבחינתי, הערך המשמעותי הוא שיפור איכות החיים, ולאו דווקא הארכת התוחלת".

מהו אידיאל היופי לדעתך?

"היעדר שלמות הוא אידיאל היופי בעיניי שלא יהיה מושלם, כי הוא היפה והטבעי. עיקרון less is more עומד לנגד עיניי בכל טיפול וניתוח".

ואידיאל היופי לשנת 2019?

"אידיאל היופי משתנה ללא הרף והוא תלוי מיקום וזמן. כיום המגמה השלטת היא של קווים נקיים, מראה שאינו מצועצע והכי קרוב למראה הטבעי. השאיפה שלי כמנתח פלסטי היא לפעול באופן מינימליסטי כדי לייפות את המראה הטבעי, לתחזק את הקיים ולשפר אותו בנאמנות למקור".

השתלות סיליקון בחזה, מי קובע?

"אצלי במרפאה, הקובעת היא המנותחת. כמובן שהבחירה שלה צריכה להיות בטווח הראוי בעיניי, משום שאצלי אין הגדלת שדיים מוגזמת וגדולה מאוד".

מה הן המגמות הבולטות בתחום השתלות הסיליקון?

"כפועל יוצא של השאיפה למראה טבעי, מתחזקת לאחרונה המגמה של הוצאת שתלי סיליקון והחלפה בשומן עצמי, הנשאב ממקום אחר בגוף. היתרונות המשמעותיים של הפרוצדורה להגדלת חזה באמצעות שומן עצמי ביחס לשתלים, בנוסף למראה הטבעי, התוצאה הנשמרת לכל החיים, שיפור העור והאלסטיות שלו, הוצאת שומן ממקום בגוף שלא מרוצים ממנו, וכמובן פחות סיבוכים רפואיים. כל אלה הופכים את הזרקת השומן להגדלת שדיים למגמה מתחזקת".

האם בעניין הזה ישראל ממוצבת כמו העולם המערבי?

"הניתוחים בישראל הם בסטנדרטים עולמיים, את השיטות אנו מביאים היישר מהמרפאות המובילות בעולם. כרופא שמוביל את תחום הזרקת השומן להגדלת שדיים, התמקצעתי אצל הרופאים הנחשבים ביותר באיטליה ובגרמניה, וכיום רפרטואר הניתוחים שלי עשיר ביותר".

הנשים הישראליות כשהן יושבות מול הכירורג הפלסטי.

"רוב הנשים מגיעות עם רצון עז בשינוי, והסיבות רבות ומגוונות. לצד הרצון לשינוי, קיים בכולן החשש מהפרוצדורה, מהתוצאה או משינוי דרסטי".

ממה חשוב להיזהר ומה חשוב לשקול רגע לפני שמחליטים על השתלת סיליקון?

"תשאלי האם את רואה את עצמך עם המראה הזה גם בעוד 10-15 שנה. כיום, החלופה של הזרקת שומן עצמי וקבלת מראה טבעי יותר, מאפשרת לנשים לענות יותר בקלות על השאלה הזו".

לאן צועדים בהיבט של טיפולי יופי ואסתטיקה פולשניים או זעיר-פולשניים בעשור הקרוב?

"אין ספק שההתקדמות הטכנולוגית לא פסחה על עולם האסתטיקה והכירורגיה. על כן, גם השנה, כחלק ממגמה של השנים האחרונות, נראה יותר ויותר פרוצדורות זעיר-פולשניות והליכים שיאפשרו טיפולים ללא סכין מנתחים. אני מאמין גדול בחדשנות ואהיה בכל מקום בעולם בו יוצגו חידושים".


ד"ר אופיר שיין (42), בזוגיות ואב לשני ילדים. לאחר שלמד רפואה באוניברסיטה העברית, התמחה במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי אסף הרופא. ומאז לומד ומלמד, בהשתלמויות בארץ ובחו"ל. ב-5 השנים האחרונות מקדיש את מלוא פועלו לכירורגיה פלסטית-אסטטית, בעל מרפאה פרטית.

אופיר שיין, צילום: בנימין אדם

"האישה הישראלית שואפת לחזה במראה טבעי שופע וסקסי; לגבר הישראלי העדפות דומות. אבל כשמדובר באישה שלו, הוא נוטה לשמרנות. בסוף נפגשים באמצע, כלומר האישה קובעת והגבר מפרגן לה"

למה דווקא כירורגיה פלסטית?

"כירורגיה פלסטית מאפשרת בעזרת טכנולוגיה, חוש אסטטי וידע רפואי – לעזור לאנשים לתקן פגמים ולשפר את המראה שלהם, כך שיסתובבו בעולם שלמים עם עצמם. מהרגע הראשון בו נכנסתי לבית הספר לרפואה היה לי ברור שזה מה שאני רוצה לעשות".

מהו אידיאל היופי לדעתך?

"אנחנו נמצאים בעידן בו בריא וחיוני הוא יפה. תזונה נכונה, פעילות גופנית, שמירה ותחזוקה של העור – גורמים לנו להיראות במיטבנו. אני לא מחפש אידיאל חיצוני אלא את היופי הנמצא בלקוחותיי – מה נכון לכל אחת ואיך להדגיש את נתוניה הטבעיים. בשנת 2019 האידיאל עוצמתי, עצמאי, רב-גוני ופורץ מוסכמות. וכמובן אינדיבידואלי".

מה הן העדפותיה של הישראלית בעניין שתלי סיליקון?

"האישה הישראלית שואפת לחזה במראה טבעי שופע וסקסי; לגבר הישראלי העדפות דומות. אבל כשמדובר באישה שלו, הוא נוטה לשמרנות. בסוף נפגשים באמצע, כלומר האישה קובעת והגבר מפרגן לה".

הנשים הישראליות מול נשים בעולם המערבי?

"הישראליות ממוקמות במקום טוב באמצע, בין השמרנות האירופאית לבין הנועזות האמריקאית והברזילאית. ומה הייחודיות? לכל אישה הייחודיות שלה. תפקידי כמנתח לזהות זאת ולכוון את הלקוחה למה שנכון לה".

מה מאפיין את הנשים הישראליות כשהן יושבות מול הכירורג הפלסטי?

"הלקוחה הישראלית מגיעה מוכנה. היא יודעת מה היא רוצה, מה נכון לה, היא דיברה על כך עם האחות, הבת או החברה. עם זאת, קיימת בארץ פריצות בתחום: יש אנשים העוסקים בכירורגיה אסטטית שאינם מומחים בפלסטיקה. לשמחתי, המודעות לעניין מתחזקת עם הזמן. השאיפה היא שלקוחות יבינו כי חשוב לפנות למומחה בתחום למען שמירה על בריאותן, וכמובן בכדי להגיע לתוצאה הרצויה".

ממה חשוב להיזהר ומה חשוב לשקול רגע לפני שמחליטים על השתלת סיליקון?

"חשוב לפנות רק למומחה בתחום. להגיע לפגישת ייעוץ בראש פתוח. בהרבה מאוד מקרים יוצעו פתרונות שלא חשבנו עליהם. אנחנו לא תמיד רואים את עצמנו בצורה אובייקטיבית. חשוב להקשיב לרופא המנתח".

לאן אנו צועדים בהיבט של טיפולי יופי ואסתטיקה פולשניים או זעיר-פולשניים בעשור הקרוב?

"מראה טבעי או מוגזם על פי רצונות המטופל. שימוש ברקמות עצמוניות ומהונדסות גנטית, למניעת הזדקנות ותיקון פגעי הזמן. שילוב עקרונות הכירורגיה והרפואה האסתטית עם נפש בריאה, בהתאם לעקרונות ה-wellness".


סגנון והפקה גילי סיוון-כהן איפור בן קדר הפקה בפועל יפית גרונדשטיין ליווי אסטרטגי וייעוץ מקצועי נאוה עינבר, דוברת האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית
צולם במלון דיוויד אינטרקונטיננטל תל אביב
בגדים קסטרו מן, זארה מן, פול אנד בר, גולף, רנואר מן כלי גינון באדיבות יח"צ הום סנטר הפרויקט בשיתוף האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית
טוב לדעת
נגישות