Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

תופרים את חליפת הענן למידות הלקוחות

כאינטגרטור שאין לו אינטרס בפלטפורמת ענן כזאת או אחרת, בטלדור יודעים להציע ללקוח בדיוק את המוצר שנכון עבורו. "אנחנו שומר הסף במערב הפרוע הנקרא ענן", אומר בועז יהודה, מנכ"ל טלדור תקשורת מקבוצת טלדור, "תפקידנו לשמור על הלקוחות ולאפשר להם למקסם את הפלטפורמה שלהם"

צילום: shutterstock

נדמה שכולם בעננים היום. פתרון ענן המחשוב הפך ליעיל, שימושי ונפוץ כל-כך, שחברות טכנולוגיה שונות מציגות ומציעות שירותים להם הן קוראות "ענן" גם כאשר זה לא מדויק. שירות הוסטינג הוא פתאום ענן, אתר שנותן שירותים מקוונים מגדיר את עצמו גם כענן, ונראה שמתרחשת בשוק הזה ערבוביה שלמה.

לכך מצטרפות מעצמות הענן הגדולות, המתחרות אחת בשנייה. Amazon Web Services הייתה הראשונה, גוגל הצטרפה אחריה עם פלטפורמת הענן שלה וכמובן שגם מיקרוסופט במשחק, עם שירות Azure. גם מספר ספקי Mega Cloud צצו עם הזמן. ואם זה לא מספיק, השירותים המוצעים התפצלו למבוססי שרת לעומת Serverless. אפשרויות נוספות, כמו שימוש ב-Multi Cloud (עבודה בענן בעזרת מספר פלטפורמות שונות) או ענן היברידי הפכו את הלקוחות למבולבלים עוד יותר. מהו פתרון הענן הנכון ביותר עבור העסק שלהם? התשובה נוטה להיות ספציפית לכל עסק ומאפייניו.

להתאים משאבים לצרכים

אופיר צביק
(צילום: אור זהבי)

"ישנם כיום פתרונות מצוינים לעבודה בענן, המאפשרים לעסקים להתרכז בעבודתם ולא בתחזוקת שרתים. אבל מכיוון שכיום יותר מדי שירותים קוראים לעצמם 'ענן' ואין גופים שמפקחים – צריך להיזהר", אומר אופיר צביק, CTO של Xglobe בחטיבת טלדור תקשורת מקבוצת טלדור.

"יצא לנו להיתקל בלא מעט מערכות שקוראות לעצמן 'שירות ענן' ובסוף מתברר שהן יושבות על איזה שרת בודד בחוות שרתים כלשהי. נכון שהלקוח לא רואה ולא מרגיש את זה, ואולי גם מרוצה מהמחיר הנמוך – אבל עם התקלה הראשונה הוא יהיה בבעיה, כי ייתכן שהתחזוקה שם לא טובה מספיק וכל המידע שלו ילך לאיבוד".

"לפעמים הלקוח דווקא בוחר שירות ענן חזק וטוב, אבל מכיוון שהוא לא בקיא מספיק – הוא מקבל שירות שלא מתאים לצרכיו", מוסיף צביק. "למשל, אם הוא מעביר מערכת מחשוב קלאסית לתוך ענן ציבורי – סביר להניח שיגלה שזה יוצא יקר מדי והוא גם לא מקבל רמת שירות (SLA) שמתאימה לו.

"כבר נתקלנו בלקוחות גדולים שהחשבונית החודשית שלהם מגיעה לסכומים איתם אפשר לקנות רכב חדש בכל חודש והם אפילו לא מבינים שהם יכולים להסתפק בפחות. פשוט הלכו על מה שנתפס כ'הכי טוב' או 'הכי חזק', גם אם זה לא תואם את צרכיהם. אם, למשל, הלקוח מריץ תוכנה של בילינג פעם בחודש ועבודתה מצריכה משאבים רבים – זה לא אומר שהוא צריך משאבים כאלו בשוטף. אפשר להגדיר סביבה שתגדל אוטומטית לאותו יום בחודש ותקטן אוטומטית בסיומו. אין צורך להשקיע במשאבים מקסימליים לשאר הזמן".

צילום: shutterstock

עולם היברידי

טלדור, חברת ה-IT הוותיקה בישראל (נוסדה ב-1986) רכשה לפני שלוש שנים את חברת Xglobe, המתמחה בהתאמת פתרונות ענן. החברה מספקת שירותי אירוח ייעודי במגוון חוות שרתים ברחבי העולם, עננים פרטיים, פתרונות בענן הציבורי וכן שירותי ניהול לציוד סיסטם וציוד רשת. טלדור הבינה שהמומחיות של Xglobe מתאימה לה ומשלימה אותה, והפכה את החברה לחטיבת הענן שלה, שיושבת בתוך חטיבת טלדור תקשורת. כיום מסייעים מומחי Xglobe לתפור ללקוחות טלדור פתרונות ענן המדויקים לצרכיהם.

בועז יהודה
(צילום: יח"צ)

"אנחנו רואים את תפקיד האינטגרטור כשומר הסף במערב הפרוע הנקרא ענן", אומר בועז יהודה, מנכ"ל טלדור תקשורת מקבוצת טלדור. "תפקידנו לשמור על האינטרסים של הלקוחות מול ספקיות הענק של הענן. אנחנו מוצאים את הפתרון הנכון ללקוח, עוזרים לו לבנות את הארכיטקטורה המתאימה, ומקפידים לענות על כל הקריטריונים שיתנו למערכת לו את השרידות והיתירות הדרושים.

"חלק משמעותי בתהליך הוא לראות כיצד מיישמים את הפתרון הנכון בצורה שעדיין תשתלם כלכלית. האפשרויות רבות, שונות ומורכבות. יש לנו את היכולת לייצר ללקוח את הפתרון המדויק, כולל פתרונות היברידיים מושלמים".

מהם היתרונות בפתרון היברידי?

"כשאנחנו מדברים על עולם היברידי אנחנו מדברים על עולם שמשלב פתרונות ענן עם כוח המחשוב של הלקוח באתר המקומי שלו. זה שילוב של העולם הקלאסי עם העולם המודרני. ארכיטקטורה שמשתמשת בענן הציבורי מצד אחד ונסמכת על פתרונות קלאסיים של חוות שרתים מצד שני, כאשר הכל עובד תחת מעטפת אחת. מספר יצרנים, ביניהם VMware, הבינו שלקוחות אנטרפרייז חוששים להיכנס לענן מכיוון שאינם מעוניינים לשים דאטה רגיש בשרתים מרוחקים שאינם שלהם.

"כדי להסיר חסם כזה אפשר כיום לשלב: לעבוד על הענן, אבל להגדיר שהמידע הרגיש נשאר על שרתי הארגון. הכל מנוהל בצורה זהה באותה פלטפורמה, בלי שמרגישים את ההבדל. בנוסף, אנחנו גם יכולים לבחון אם ללקוח מתאים יותר ענן מבוסס שרת או ענן שהוא Serverless".

מה ההבדל?

"בארכיטקטורת שרת, המערכת והתוכנה מתנהלות מולו. צריך להגדיר סביבת מחשוב, מערכת הפעלה, דאטה-בייס וכיוצ"ב. ב-Serverless יש הפרדה מלאה ממערכת ההפעלה. הענן מקצה אוטומטית את מה שצריך. הוא מחליט בשביל הלקוח, שלא צריך להתעניין איזה מחשב יש מולו, או להתחשב באילוצי סביבה. המערכת נותנת באופן אוטומטי את פתרון האחסון בצורה המתאימה ביותר לקוד שנכתב. זה מאפשר לחברות לכתוב איזה קוד שהם רוצים בלי להגדיר את הדברים".

אילו עוד יתרונות יש לענן ההיברידי?

"הייתי מדגיש שניים: הוזלת עלויות, שכן פתרון היברידי בהכרח יוזיל עלויות, ורגולציה. כידוע, ישנם נושאים שדורשים פתרון היברידי בעקבות שינויי חקיקה ורגולציה, כמו למשל הגנה על מידע רגיש, אבטחת פרטיות מידע על אזרחים וכיוצ"ב".

מגוון שלם של פתרונות

"ישנם לקוחות שהגישה שלהם לענן היא 'אם זה עובד – לא אכפת לי איך. העיקר שזה מתפקד, זמין כל הזמן והמידע שלי מוגן". אבל זו גישה שגויה, כי בהחלט יכול להיות שהלקוח לא ממקסם את הפלטפורמה שלרשותו", מסכם מנכ"ל טלדור תקשורת, בועז יהודה. "מי שמגיע היום לחטיבת הענן שלנו רואה מגוון שלם של פתרונות ענן מכיוון שאנחנו לא בעלי אינטרס בפלטפורמה כזאת או אחרת – אנחנו לא נעולים על מוצר מסוים ויודעים להציע ללקוח בדיוק את המוצר שנכון עבורו.

"אנחנו ניגשים לבעיה, מאפיינים אותה, מבינים מהי הארכיטקטורה הנכונה ביותר ללקוח מבחינת תפקוד ומבחינת תמורה למחיר, מוכרים לו אותה ומיישמים בשטח, אצלו במשרד. אפשר להגיד שאנחנו One stop shop לכל צרכי הענן. הוא לא יקבל חשבונית חודשית בסכום כפול על מוצר שיכול היה לקבל בפחות. לקוח שבנה את פלטפורמת הענן שלנו בעזרתנו יודע שהוא יקבל מוצר ההולם את צרכיו, שמתאים לו ובעלות-תועלת מדויקת".

טוב לדעת
נגישות