Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים לקריאת המגזין - לחצו כאן Designer חדש באקסטרה: גיליון ינואר 2020 של מגזין העיצוב

לוגמים ואוהבים

מהו אפריטיף? מתי לוגמים אותו? מה הקשר לקוקטיילים? וכמה טוב הם עושים לאהבה?

מערכת שמנת (באדיבות: חברת IBBLS) שמנת ינואר 2019
צילום: IBBLS, Shutterstock

לקראת חגיגות הוולנטיינ'ס, או סתם כך למצב רוח טוב, מומלץ וכדאי להכיר את תרבות האפריטיבו, הדבר העכשווי בתחום האלכוהול, ונדמה שהוא כאן כדי להישאר.

אפריטיף, אֶקְדָּם (בשפה העברית), מהמילה הלטיניתAprire, שמשמעותה לפתוח. את מה לפתוח? את הבטן, את הארוחה. מדובר במשקאות בעלי אחוזי אלכוהול נמוכים. מדוע? כשאחוזי האלכוהול נמוכים, אפשר להתחיל לשתות עוד לפני הארוחה, "על בטן ריקה", ואפשר להמשיך לשתות גם במהלך הארוחה ללא חשש.

משקאות האפריטיף הם ללא תוספת סוכר וללא הגזה. מדוע?

כדי שלא תהיה תחושת שובע עוד לפני שהתחלנו לאכול. הסוכרים וההגזה גורמים לתחושת בטן מלאה ונפוחה (היזכרו בתחושה של שתיית בירה או משקה מוגז כמו קוקה-קולה במסעדה עוד לפני שהגיע האוכל אל השולחן).

האפריטיף מתובל במרכיבים בוטניים. למה?

כדי "לאפס" את פלטת הטעמים שיש על החך, למשל הטעם שנשאר אחרי עישון סיגריה/ שתיית אספרסו/ לעיסת מסטיק וכו'. לא נרצה שטעמים אלה ישפיעו על טעמי הארוחה.

ומה בעולם?

תרבות האפרטיבו החלה להתפתח באירופה ורוב המשקאות מגיעים מאיטליה ומצרפת. המוכרים שבהם: ורמוטים (דוגמת צינזאנו וכמובן קמפרי ואפרול). ברוב מדינות אירופה המודעות לכל תרבות האפרטיבו היא גדולה ורבים נוהגים לפתוח ארוחה עם משקה אלכוהולי. לשילוב האלכוהול לפני ובמהלך הארוחה נודעת חשיבות גבוהה.

בעבר, עוד לפני יצרניות האלכוהול הגדולות, אנשים היו מייצרים משקאות בבית על בסיס יין שהיה מתקלקל וטעמו וריחו היו נוראיים. הם היו מדללים תזקיקים חזקים וקשים לשתייה ומתבלים אותם בעשבים, בפירות, בקליפות ובצמחים שונים. מאז ומעולם כמעט בכל בית קפה איטלקי אפשר למצוא משקה אפרטיף תוצרת בית. כך החלה בעצם להתפתח הקטגוריה של האפריטיבו והקהל בחו"ל יודע ומכיר את תכונותיהם של האפרטיפים. הם נהנים מהעובדה כי יוכלו לשתות דרינק במהלך הפסקת הצהריים, או לחלופין בשעות אחר הצהריים המוקדמות, ונהנים במיוחד מהעצירה בבר בדרך חזרה מהעבודה. כך היה תמיד וכך גם יהיה.

צילום: IBBLS

קמפרי טוניק

אל כוס בלון מוזגים רבע כוס קמפרי .

ממלאים את הכוס בקרח ומשלימים כמעט עד הסוף בטוניק פיבר טרי.

מערבבים ומקשטים בפלח ליים או לימון

בשנה–שנתיים האחרונות, לאחר פריחת תרבות הקוקטיילים שכבשו כל מקום ושוקשקו בכל פינה, מסעדות וברים שונים הבינו כי יש להשאיר את ההתמחות בקוקטיילים לברי הקוקטיילים ואילו שאר המקומות יתמקדו בקוקטיילים מאוד פשוטים, מבוססי משקאות האפריטיף – לרוב לונג דרינקים. אפשר לראות תפריטים שונים במסעדות אשר מתחלפים לאורך היום בהתאם לשעה: בצהריים המוקדמים/ מאוחרים (בראנצ'ים), אחר הצהריים (happy hour) ובשעת ערב מאוחרת.

טרנד נוסף שמתחיל לצמוח בעולם האפריטיפים הינו start with. במקרה זה תופיע רובריקה נפרדת לחלוטין בתפריט האוכל, עוד לפני המנות הראשונות, ונמצא בה דרינקים המותאמים במיוחד לתחילת הארוחה, כמו למשל אפרול שפריץ וקמפרי טוניק, כך שהמלצר מכוון את הלקוח אל בחירת המשקה תחילה, ולאחר מכן לעיסוק בהזמנת האוכל.

בחו"ל אפשר למצוא בכל מקום אפרול שפריץ, מהחופים הכחולים ועד לאתרי הסקי: קמפרי על שלל הגשותיו בדגש על ערבוב עם טוניק, בכל בית קפה, מסעדה או בר, קוקטייל האמריקנו והוורמוטים עם ג'ינג'ר אייל או ג'ינג'ר ביר, ועוד גרסאות – חלקן מוכרות חלקן מקוריות. הגרסאות, חלקן מעורבבות אחרות משוקשקות, אך תמיד ישמרו על הכללים המנחים הקלילים, המאוזנים בטעמיהם, שיתאימו לארוחה, לשעה ולתרבות.

צילום: IBBLS

אפרול שפריץ

אל כוס יין מלאה בקרח מוזגים חצי כוס פרוסקו פרו שפריץ,

חצי כוס אפרול.

סוגרים במעט סודה,

מקשטים בפלח תפוז ומערבבים.

האפריטיבו בישראל

בארץ תרבות השתייה ומודעות צריכת אלכוהול נמצאת עדיין בצמיחה ובהתפתחות. חברות אלכוהול, ברמנים ואנשי שירות, עובדים קשה כדי להמשיך ולהעלות את המודעות לשתייה נכונה, כך שללקוח יהיה נעים וטעים.

כאמור, תרבות האפרטיבו כוללת משקאות קלים איתם נפתח ארוחה, אותם נוכל לשתות במשך כל הארוחה ללא תחושת "התפוצצות" בבטן או תחושת שובע מהירה, אלא לטובת עיכול אטי ונינוח להמשך תפקוד הקיבה בזמן הארוחה. השעות המוקדמות של תרבות האפרטיבו נובעות מקלילות המשקה והעובדה כי אפשר לצרוך אותו בארוחת הצהריים, בהפסקה מהעבודה, אחר הצהריים המוקדמים והמאוחרים – כשעוצרים לדרינק בדרך הביתה או אם התמזל מזלנו ויצאנו מוקדם עם חברים ולפנינו ערב שלם לנצל.

תרבות ה-Happy hour מגיעה אלינו מאמריקה והיא מדברת על הוזלת מנות מזון ואלכוהול בתפריט בין שעות מסוימות, והיא נוצרה כדי לעודד יציאה מוקדמת על ידי מחירים סבירים וזולים יותר. הבלבול בין התרבויות מרים וממנף את שתיהן וקושר אותן יחד, ואולי ביום מן הימים ניצור בארץ תרבות חדשה משלנו. המודעות לאפרטיבו עולה ונמצאת בצמיחה יפה, אנו יכולים לראות מקומות להם תפריט before או תפריט start with אשר נועד לבדל את האפרטיפים מהתפריט הרגיל, זאת כדי להכווין את הלקוח אל המשקאות הספציפיים.

החך הישראלי, שבעבר היה מוכוון אל קוקטיילים מתוקים ולאחר מכן "פרשים" וחמצמצים, מתחיל לקבל בברכה ובאהבה רבה את המרירים. כאן נזכיר שוב את האפרול שפריץ, הקמפרי על שלל סוגיו וערבוביו, בדגש על קמפרי טוניק, וכמובן קוקטייל הנגרוני המוכר והאהוב על ברמנים במיוחד (שלא נדבר על צ'ייסרים של קמפרי שנמזגים כמו כוסות מים בברים ומסעדות).

צילום: IBBLS

נגרוני

אל כוס לאובול מוזגים שליש קמפרי,

שליש ורמוט צינזנו רוסו,

שליש טנקרי ג'ין,

מוסיפים קרח, מערבבים ומקשטים בטוויל תפוז.

טוב לדעת
נגישות