Search magnifier

חיפוש

עכשיו קל ונוח יותר למצוא כל כתבה ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים

יש לה מושג ירוק: שרון נסים

היא 'מביטה לירוק ישר בעיניים', חושבת ופועלת לטובת סביבת חיים טובה יותר. קיימוּת אצלה היא חלק טבעי מהאג'נדה, והיא לא מתכוונת לוותר עליה. וכן, היא מאמינה שקיימוּת וישראליוּת הן שילוב מנצח

יובל בן משה (צילום: בנימין אדם) שמנת ינואר 2019
שרון נסים, צילום: בנימין אדם

שרון נסים, מנכ"לית רשות נחל הקישון

בוגרת בית הספר החקלאי כפר גלים במגמת ביולוגיה. בצה"ל שירתה כחוקרת מודיעין אוויר. בעלת תואר B.A בגיאוגרפיה בהתמחות סביבה, ותואר M.A בניהול משאבי טבע וסביבה, שניהם מאוניברסיטת חיפה. במהלך לימודיה שימשה כעוזרת מחקר במעבדה לממשק סביבתי, ובהמשך עבדה במשרד להגנת הסביבה בתחום של שפכי תעשייה, דלקים וקרקעות מזוהמות. בעבר מונתה לדירקטורית בחברות ממשלתיות ובוועדות ציבוריות.

שרון נסים, צילום: בנימין אדם"כמנכ"לית רשות נחל הקישון, אני מובילה תהליך שיקום כולל ומורכב של נחל קישון ויובליו. הנחל שוכן בלב אחד האזורים המתועשים במדינה. אנו ברשות הנחל, רואים בשיקום הקישון יעד בעל חשיבות לאומית עליונה.

"במסגרת זאת אנו פועלים להפסקת זיהום הנחל על ידי מפעלי התעשייה, והשבת המערכת האקולוגית הטבעית לנחל. במקביל אנו פועלים בשנים האחרונות ללא לאות להקמת פארק במורד נחל קישון, אשר יהפוך ללב הירוק של אזור המפרץ כולו", מסבירה נסים.

עם אילו אתגרים מתמודדים?

"בשנים האחרונות אנחנו נאבקים בגופים עתירי ממון וכוח אשר מנסים להניא אותנו משמירה על הנחל והפיכתו למרחב ירוק ופתוח לטובת הציבור כולו. אין זה מאבק פשוט. מלבד הרצון העז לגייס כספים ממשלתיים עבור הקמת הפארק, נלחמים בנו גופים שונים על מנת שלא נוכל להרחיב את שטח הפארק יתר על המידה ולהשאיר אותו בגודל מצומצם.

"האתגר הגדול ביותר הוא גיוס המשאבים הכספיים הדרושים להקמת הפארק. מדובר באחד משלושה פארקים מרכזים בישראל, ששניים מהם כבר הוקמו: פארק נחל באר שבע ופארק אריאל שרון. כעת הגיע תורו של הפארק הצפוני במטרופולין חיפה".

ומה עם ההצלחות?

"נחל הקישון אינו אותו הנחל שאנו מכירים מהעבר. מרבית מקורות הזיהום התעשייתיים – שהפכו את מורד נחל קישון לנחל מת – טופלו, איכות מי הנחל משתפרת בהתמדה, מיני צמחים ובעלי חיים שבו אל הנחל ומקיימים מערכת אקולוגית אופיינית לנחלי החוף.

"אנו מקווים שנוכל בעתיד הלא רחוק לראות גם את הציבור הרחב נהנה מפארק רחב ידיים ומפעילויות של שייט ודייג ספורטיבי במי הנחל. הצלחנו לאשר את הקמת הפארק בוועדות התכנון השונות לקראת מימושו".

לאן מכאן?

"ברמה הציבורית: הפיכת הנחל לאזור תיירות שוקק חיים ולפארק המוביל באזור הצפון כולו. שיקום הקישון הוא דוגמה ברמה בינלאומית להליך שיקום של נחל, ואנו מתכננים להקים בפארק מרכז מבקרים לבתי גידול לחים, שיהווה גם אכסניה לסטודנטים שיבצעו עבודות מחקר בנושא. ברמה האישית: פריצת עוד גבולות והובלת גופים וארגונים גדולים להצלחה".

קיימות וישראליות, הילכו שניים יחדיו?

"בוודאי שכן. היכולת שלנו לשמור על הסביבה הינה תנאי הכרחי לחיים איכותיים יותר עבור כולנו. אני חושבת שיש גופים שחייבים להציב להם גבולות סביבתיים, שאם לא כן – הם יפריעו למערכות אקולוגיות טבעיות להתקיים. מדינת ישראל צריכה ליצור את התשתית הנכונה לשמירה על משאביה וניצול יעיל של אוצרות הטבע שלה. הבעיה איננה בישראליות, הבעיה היא בגופים שחושבים שהם מייצגים את הישראליות ופוגעים בה על ידי דריסת כל אפשרות ליצור סביבה ירוקה למען תושבי מדינת ישראל והדורות הבאים".

היעד הבא?

"מנכל"ית או יו"ר של ארגונים וגופים גדולים. פוליטיקה זו גם אופציה. כל מקום בו אוכל להשפיע על איכות החיים של תושבי מדינת ישראל – שם אשמח להיות".


www.kishon.org.il
04-8404404
info@kishon.org.il
רשות נחל הקישון
kishonriver
טוב לדעת