Search magnifier

חיפוש

עכשיו קל ונוח יותר למצוא כל כתבה ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים

יש לה מושג ירוק: חה"כ יעל כהן פארן

היא 'מביטה לירוק ישר בעיניים', חושבת ופועלת לטובת סביבת חיים טובה יותר. קיימוּת אצלה היא חלק טבעי מהאג'נדה, והיא לא מתכוונת לוותר עליה. וכן, היא מאמינה שקיימוּת וישראליוּת הן שילוב מנצח

יובל בן משה (צילום: בנימין אדם) שמנת ינואר 2019
יעל כהן פארן, צילום: בנימין אדם

חה"כ יעל כהן פארן, חברת כנסת מטעם מפלגת התנועה בראשות ציפי לבני, והנציגה הראשונה של התנועה הסביבתית בכנסת.

בצה"ל שירתה כקצינה ביחידת המודיעין 8200 והשתחררה בדרגת סגן. בוגרת B.A בפיזיקה ו-M.A במדיניות ציבורית. כסטודנטית החלה את הפעילות הסביבתית האקטיביסטית והייתה ממייסדי ארגון "מגמה ירוקה", ובהמשך הפכה למנכ"לית הארגון. בשנת 2007 ייסדה את "הפורום הישראלי לאנרגיה", ובמסגרתו הובילה את המאבק נגד מתווה הגז. ב-2008 הייתה בין מייסדי מפלגת "התנועה הירוקה", ובשנת 2015 נבחרה כחברת הכנסת הראשונה שמייצגת את התנועה הסביבתית.

יעל כהן פארן, צילום: בנימין אדם"המוטו הסביבתי שמנחה אותי אומר שלא קיבלנו את העולם בירושה מהורינו, אלא בהשאלה מילדינו, ואני נזכרת בו בכל פעם שאני מסתכלת על הבנות שלי. האג'נדה הירוקה שלי היא חשיבה על מה שאנחנו משאירים לדורות הבאים תוך דאגה למשבר הגדול ביותר אותו אנו חווים וחייבים להתמודד איתו בדורנו – משבר האקלים", מסבירה כהן פארן.

מה הם האתגרים בתחום זה?

"האתגר הגדול ביותר הוא שהגנת הסביבה תהיה על סדר היום הפוליטי. היום שרי הממשלה לא מחויבים לאינטרס של הציבור ולבריאות שלו, אלא לקידום אינטרסים של טייקונים, בעלי מפעלים ופרויקטים מזהמים, כמו בז"ן או חברות הגז".

הישגים משמעותיים?

"ההישג שאני הכי גאה בו עד כה הוא גם התחום שהצלחתי להוביל בו מהפיכה של ממש: אנרגיות מתחדשות. כיו"ר הוועדה לקידום אנרגיה מתחדשת הצלחתי להעביר חקיקה לפטור ממס על ייצור אנרגיה מתחדשת בכל בית בישראל, וקידמתי תקנות בנייה תקדימיות בעניין חימום מים.

"למעשה, הוצאתי את דודי החשמל זוללי האנרגיה מהבתים שלנו, ומהיום חימום המים יתבצע על ידי מערכות יעילות אנרגטית. הצעד הזה יכול לחסוך לכל משפחה כ-2,000 שקל בשנה.

"הוועדה שלי הביאה בסופו של דבר למחויבות של משרד האנרגיה כלפי קידום מערכות סולאריות בכלל ועל גגות בתים בפרט. אנחנו מדינה עשירה בשמש ויש לנו פוטנציאל להיות מעצמה סולארית, אבל כרגע אינטרסים פוליטיים וכלכליים מונעים זאת".

ומה הלאה?

"יש לנו עוד דרך ארוכה בשני נושאים עיקריים – תחבורה ציבורית ואנרגיה נקייה, שלשניהם השפעה על צמצום זיהום האוויר, שממנו מתים כ-2,500 איש בשנה. הפחתת הזיהום מהתחבורה הפרטית ומהתעשייה היא קריטית לישראל, בפרט באזורים כמו מפרץ חיפה בו סובלים מתחלואה בגלל זיהום ממפעלים כמו בז"ן, או בגוש דן, שם זיהום האוויר מתחבורה הוא גבוה".

קיימות וישראליות, הילכו שניים יחדיו?

"מה שחיבר את חלוצי הציונות זה הטבע והאדמה. יש בישראל שילוב מנצח של ישראלים שאוהבים את הארץ לצד סטארט-אפ ניישן וטכנולוגיה פורצת דרך בכל השדות והענפים. לחיבור הזה יש פוטנציאל להפוך את ישראל למעצמה בתחום הגנת הסביבה והאנרגיה הירוקה. החסם הוא במודעות ואני שמחה שבשנים האחרונות הצלחתי להביא את הנושא למקום מרכזי יותר בשיח הציבורי".

ומכאן לאן?

"אמשיך לייצג את הקול הירוק והסביבתי בישראל, לא רק בכנסת אלא מתוך הממשלה. עברתי מאקטיביזם בשטח אל הפוליטיקה, כי הבנתי שאם רוצים לשנות – זה המקום. אני חושבת שהגיעה העת לשרת אנרגיה בישראל ולשם אני מכוונת. אני יודעת שזה תפקיד קריטי שמחזיק את המפתח להפחתת זיהום האוויר וקידום ישראל כמעצמה של אנרגיה נקייה".


YaelParan@knesset.gov.il
יעל כהן פארן Yael Cohen Paran
yael_cohen_paran
טוב לדעת