Search magnifier

חיפוש

עכשיו קל ונוח יותר למצוא כל כתבה ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים

יש לה מושג ירוק: מאיה יעקבס

היא 'מביטה לירוק ישר בעיניים', חושבת ופועלת לטובת סביבת חיים טובה יותר. קיימוּת אצלה היא חלק טבעי מהאג'נדה, והיא לא מתכוונת לוותר עליה. וכן, היא מאמינה שקיימוּת וישראליוּת הן שילוב מנצח

יובל בן משה (צילום: בנימין אדם) שמנת ינואר 2019
מאיה יעקבס, צילום: בנימין אדם

מאיה יעקבס, מנכ"לית עמותת צלול

בעלת תואר B.A בהיסטוריה ובתקשורת (אוניברסיטת תל אביב) ותוארי M.A ביחסים בינלאומיים ובמדעי המדינה (מאוניברסיטת קולומביה) ובמינהל ציבורי (מהבינתחומי בהרצליה). בנוסף, צברה שני עשורים של ניסיון בייעוץ אסטרטגי ותקשורתי ובעבודה עם ממשל ועמותות.

מאיה יעקבס, צילום: בנימין אדם"ב'צלול' תיעלתי את ניסיוני רב השנים לטובת האג'נדה הירוקה, שכבשה את חיי. אנחנו פועלים לשינוי מדיניות ולהפסקת זיהום הים והנחלים משפכי תעשייה, רשויות מקומיות ופלסטיק, ולמען החדרת המסר לפיו שינוי האקלים ישפיע על הבריאות, המזון והתשתיות, וכתוצאה מכך גם על יוקר המחייה.

"אנחנו פועלים להבטחת חיים לנו ולילדינו, באמצעות העצמה, הסברה ויידוע הציבור בדבר זכותו לטבע נקי. כי הרי בלי מים, אוויר ומזון נקיים, אין לנו חיים", אומרת יעקבס.

לשאלה כיצד עושים זאת, עונה יעקבס בנחרצות: "'שינוי אקלים' ו'סוף העולם' הם מסרים משתקים ומייאשים, הגורמים לאנשים לחשוב שאין טעם לעשות דבר. האתגר הוא להמחיש שמעשים קטנים יכולים לשנות את העולם ושביחד השינוי אפשרי.

"נדרש שינוי מוחלט באורח חיינו. הכל צריך להיות פחות: בקניות, בכלים חד-פעמיים, באכילת בשר ובהמון הרגלים אחרים. האתגר הוא לדבר עם כל אדם ועם כל קבוצה במסרים הרלוונטיים להם, להסביר, לשכנע ולשנות התנהגות".

יש הצלחות?

"'צלול' חוגגת השנה 20. כשהתחלנו, היינו הארגון היחיד להגנת הים. היום יש ארגונים רבים ואלפי מתנדבים הפועלים למטרה זו. עבודות שלנו הפכו בסיס לקידום חקיקה שתגן על הים ותסדיר את תקינות השלטון במרחב הימי ובטווח הרחוק יותר – הקמת רשות ים.

"בנוסף, הובלנו ניצחונות רבים: סגרנו את מכל האמוניה בחיפה, קידמנו חוק לצמצום שקיות פלסטיק (בשיתוף המועצה לישראל יפה), גרמנו להפסקת הזרמת חמישה מיליון טון בוצת ביוב מהשפד"ן לים".

ומכאן לאן?

"כדור הארץ משתנה ואנחנו תלויים בו לחלוטין: למזון, למים ולאוויר. הוא הדבר היקר ביותר שיש לנו ואנו חייבים להגן עליו. השאיפה היא לשינוי שיבטיח עתיד נקי ובריא לכולנו".

קיימות וישראליות הילכו שניים יחדיו?

"ארץ ישראל הישנה והטובה בנויה על אהבת הארץ והאדמה. 'הוי כנרת שלי' מתרוקנת, ים המוות גוסס, התכנון והבינוי, התעשייה והתחבורה עוברים מהפכים הפוכים ממה שצריך ונכון להיות. אם לא היינו מאמינים שאפשר לשנות, לא היינו מקדישים לכך את חיינו. אני אופטימית".

ואת בעוד עשור?

"בעקבות הידע, הניסיון והעשייה שלי, הבנתי כמה חסר ידע בנושא הסביבתי. חשוב לי לשים דגש על חינוך והסברה מהגיל הרך ועד לאנשי עסקים בעלי השפעה בארץ ובעולם. אני מקווה להוביל מהלך אסטרטגי רחב היקף, שיוביל שינוי משמעותי, שהיה צריך להיעשות כבר מזמן ועכשיו חייבים לקדמו במהירות".

טוב לדעת