Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

יש לה מושג ירוק: איריס האן

היא 'מביטה לירוק ישר בעיניים', חושבת ופועלת לטובת סביבת חיים טובה יותר. קיימוּת אצלה היא חלק טבעי מהאג'נדה, והיא לא מתכוונת לוותר עליה. וכן, היא מאמינה שקיימוּת וישראליוּת הן שילוב מנצח

יובל בן משה (צילום: בנימין אדם) שמנת ינואר 2019
איריס האן, צילום: בנימין אדם

איריס האן, מנכ"לית החברה להגנת הטבע

גדלה כילדת טבע במושב השיתופי ניר עציון, בלב הכרמל, והגשימה חלום להיות מורה-חיילת בחברה להגנת הטבע. מאז, שמירת הטבע היא חלק בלתי נפרד מחייה. היא עסקה בתחומי התכנון, המשפט והמדיניות הסביבתית, בחברה להגנת הטבע, אך גם לתקופות קצרות יותר במשרד להגנת הסביבה ובמגזר הפרטי.

איריס האן, צילום: בנימין אדם"ללא טבע, גם לאדם אין יכולת קיום. יכולתנו להתקיים כחברה אנושית תלויה ביציבותן ובבריאותן של מערכות אקולוגיות מתפקדות, בריאות ויציבות. שמירה על הטבע היא קודם כל שמירה על עצמנו ועל איכות החיים שלנו.

"האג'נדה של החברה להגנת הטבע, מגולמת בסלוגן שלנו: שומרים, מחנכים, אוהבים – שמירה על הטבע, דרך קבלת החלטות, המפנימה את הצורך בשמירה על המשאבים הטבעיים, חינוך לשמירת טבע וחיבור בלתי אמצעי בין האדם לטבע".

והאתגרים?

"לצערנו, שמירת הטבע נתפסת עדיין כמותרות בישראל, ונדחקת, כמובן שלא בצדק, לשולי סדר היום הציבורי והפוליטי. אנו עומדים להיות המדינה הצפופה ביותר בעולם המערבי (מצפון לבאר שבע אנחנו כבר שם), בעלת שיעור גידול אוכלוסייה גבוה וצריכה גבוהה של משאבים.

"לצד אלה מתקיים בישראל טבע מגוון ועשיר, בקנה מידה בינלאומי, בשל היותנו מפגש יוצא דופן בין אזורי אקלים. השילוב הזה אינו פשוט, והוא כולל תחרות קשה על כלל משאבי הטבע".

אז מה הן ההצלחות?

"החברה להגנת הטבע היא הארגון הסביבתי הגדול, הוותיק והמשפיע ביותר בישראל. ב-65 שנות קיומה, היא הגיעה להישגים משמעותיים, וביניהם: שינוי תרבותי, שהביא להפסקת קטיף פרחי הבר; שילוב הטיילות החינוכית והחינוך הסביבתי במערכת החינוך הפורמלי והלא פורמלי; הקמת חוגי הסיור; יצירת מערכת שבילי טיול מסומנים, לכל אורכה ורוחבה של הארץ, באורך מצטבר של 10,000 ק"מ, ובראשם שביל ישראל; ביטול תוכניות מזיקות לסביבה; הקמת רשת של בתי ספר שדה לחינוך ידע ואהבת הארץ; הקמת רשת מרכזי צפרות; הובלת רפורמה מקיפה בתחום הדייג והשמירה על הים; הקמת מיזם צבא הגנה לטבע – מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם; ייזום והובלת תפיסת הטבע העירוני – שמירה על הטבע גם בתוך העיר, ועוד".

שאיפות לעתיד?

"שכל תושבי ישראל יחיו בסביבה בריאה, נקייה ומקיימת: שכולנו ננשום אוויר נקי, נוכל לשתות מי ברז ללא חשש, ושאנו והדורות הבאים אחרינו נזכה ליהנות מהטבע הישראלי העשיר והמגוון בו התברכנו: החל מהסביבה הקרובה לבית, גם בתוך העיר, ועד לטיול במרחבים הפתוחים של ישראל".

קיימות וישראליות, הילכו שניים יחדיו?

"בהחלט. הישראלים אוהבים את הטבע, והיציאה אליו היא אחת מפעילויות הפנאי המועדפות על כולנו. לא בכדי אתרי הטבע מככבים ברשימות האתרים המתוירים והמטוילים ביותר. יש לנו עוד מה לעשות בנוגע לחינוך לניקיון בטבע בקרב הציבור הישראלי, להפנמת עקרונות השימור מול הפיתוח בקרב מקבלי ההחלטות, ולקיחת אחריות וענישה של מי שמזהם".

היכן תהיי בעוד עשור?

"ממשיכה לעשות כל שביכולתי כדי שנחיה במדינה עם נורמות סביבתיות טובות יותר".


www.teva.org.il
איריס האן Iris Hann
טוב לדעת
נגישות