Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

יש לה מושג ירוק: הילה ביניש

היא 'מביטה לירוק ישר בעיניים', חושבת ופועלת לטובת סביבת חיים טובה יותר. קיימוּת אצלה היא חלק טבעי מהאג'נדה, והיא לא מתכוונת לוותר עליה. וכן, היא מאמינה שקיימוּת וישראליוּת הן שילוב מנצח

יובל בן משה (צילום: בנימין אדם) שמנת ינואר 2019
הילה ביניש, צילום: בנימין אדם

הילה ביניש, מנכ"לית המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, ארגון המקדם מרחב בנוי בריא, נגיש ואיכותי בישראל

בוגרת B.A בעבודה סוציאלית ו-M.A במנהל עסקים – פסיכולוגיה עסקית במכללה למינהל. לפני 10 שנים, לאחר לידת בנה הבכור, החליטה לעשות שינוי ולעבוד במגזר השלישי, מתוך רצון להתחבר לעשייה חברתית. אז הוצע לה לנהל את פעילות הארגון של המועצה לבנייה ירוקה.

הילה ביניש, צילום: בנימין אדם"אמנם לא הכרתי ממש את עולם הבנייה, ואת עולם הבנייה הירוקה והסביבה, אבל התלהבתי מאוד, אתגרו אותי הנושא והתחום החדש. התחלתי לעבוד והתאהבתי בתחום, בחשיבה ההוליסטית, בהשפעה שיש לתחום על חיינו, ובעיקר על איכות החיים בישראל בשנים הבאות", מספרת ביניש.

"התפיסה שלנו היא קידום מרחב בנוי בר-קיימא, כלומר קידום מרחב בנוי שהוא איכותי, בריא ונגיש לכולם. מרחב בנוי שחוסך במשאבים של אנרגיה, מים, קרקע, פסולת וחומרים.

"ככל שהפרקטיקה של 'בנייה ירוקה' תהיה שגורה בתכנון ובבנייה, כך נוכל לנצל את הקרקע בצורה מיטבית, לתכנן ולבנות בניינים יעילים אנרגטית ואיכותיים, לתכנן בצורה שמעודדת הליכה ברגל, עירוב שימושים, מרחבים ציבוריים נגישים, תחבורה ציבורית הולמת וידידותית, שירותים נגישים וקרובים, צפיפות מיטבית".

מה הם האתגרים באג'נדה הזו?

"ענף הבנייה הוא אחד הענפים החשובים, במיוחד כשהמדינה עומדת להכפיל את השטח הבנוי ב-30 השנים הקרובות. יחד עם זאת, הענף הוא שמרני ומסורתי מאוד ולא פתוח לחדשנות תפיסתית וחדשנות טכנולוגית בצורה מספקת.

"האתגר האמיתי הוא לחבר את כל מי שמחשיב עצמו כ'יוצר המרחב הבנוי' לחזון שלנו. זה לוקח זמן, אבל אני בהחלט רואה שינוי, השינוי אמנם הדרגתי אבל קורה, ויש גם אתגרים ברתימת שותפים, בשכנוע וביצירת השינוי עצמו".

אחת ההצלחות שהיא מונה, היא העובדה שהבנייה הירוקה תפסה תאוצה. פורום 15 הערים העצמאיות בישראל (ביניהן תל אביב, רעננה, הרצליה, כפר סבא, חולון ועוד) אימץ את הבנייה הירוקה כחלק אינטגרלי מהמדיניות העירונית. מדובר בלמעלה מ-10,000 דירות שנבנו על פי התקן לבנייה ירוקה, ומעל 100,000 יחידות דיור שמתוכננות להיבנות כירוקות.

הצלחה נוספת היא כלי המדידה שמכונה "360" – כלי מתכלל לקידום תכנון איכותי ובר-קיימא, שפותח בשיתוף עם משרד הבינוי והשיכון ומוכר בקרב אלפי מתכננים בארץ. זה כלי שמסייע מאוד להטמיע איכות בתכנון, והוא חלק ממגמה הולכת וגדלה של חשיבה על איכות ולא רק על כמות.

לאן יש לשאוף?

"להגיע לכל הארץ, גם לפריפריה, להשפיע על כל התוכניות שנמצאות היום בתכנון ולשפר את המרחב הבנוי – לייצר מרחב בנוי איכותי".

קיימות וישראליות – הילכו שניים יחדיו?

"חייבים ללכת ביחד! קיימות זו תפיסה הוליסטית המסתכלת לטווח הרחוק לעבר עתיד בעל ערך גם לדורות הבאים. בישראל שולטת לצערי תפיסת ההישרדות, ה'כאן ועכשיו', יחד עם זאת אני רואה ניצנים של חשיבה יותר הוליסטית ורצון לייצר חזון ארוך טווח לישראל".

ואת בעוד עשור?

"אמשיך לפעול בתחומי הקיימות הסביבתית-חברתית ובתחומי החינוך. אני מאמינה בהליכה למרחקים ארוכים ובשינוי שמגיע כחלק מתהליך של יצירת ידע, מודעות, פתרונות ושינוי".


המועצה הישראלית לבנייה ירוקה
טוב לדעת
נגישות