Search magnifier

חיפוש

עכשיו קל ונוח יותר למצוא כל כתבה ברוכים הבאים לאתר אקסטרה המחודש - עדכני ומגוון בשפע כתבות ומאמרים מקצועיים

יש לה מושג ירוק: אלונה שלוזניקוב

היא 'מביטה לירוק ישר בעיניים', חושבת ופועלת לטובת סביבת חיים טובה יותר. קיימוּת אצלה היא חלק טבעי מהאג'נדה, והיא לא מתכוונת לוותר עליה. וכן, היא מאמינה שקיימוּת וישראליוּת הן שילוב מנצח

יובל בן משה (צילום: בנימין אדם) שמנת ינואר 2019
אלונה שלוזניקוב, צילום: בנימין אדם

אלונה שלוזניקוב, מנהלת מחלקת פיתוח, חברת קליל

בוגרת לימודי M.A בהנדסת מכונות ואווירונאוטיקה, מהאוניברסיטה לתעופה ברוסיה בה גדלה. עלתה לישראל בשנת 1990, ושנתיים אחר כך החלה לעבוד במחלקת הפיתוח של חברת קליל.

אלונה שלוזניקוב, צילום: בנימין אדם"אנחנו מפתחים מוצרים מעוצבים לפי טרנדים עכשוויים, בשילוב ודגש על עמידה בכל הדרישות לפי התקן 'בניין ירוק', כמו חלונות ותריסים אטומים לחדירת מים ואוויר, וגם מבודדי רעש (בידוד אקוסטי). למרות שקליל לא מייצרת זכוכיות, היא מעניקה מידע רלוונטי לאדריכלים ולבונים ומייעצת לגבי הזכוכית המתאימה ל'בית הירוק'.

"לצערי, מרבית הבונים והמשפצים אינם בעלי אג'נדה ירוקה, יחד עם זאת, הם שמחים לחסוך בחשבון החשמל. לכן אנחנו מפתחים פתרונות המשלבים חיסכון באנרגיה. דוגמה לכך: הבידוד התרמי בחלון, ופיתוח חלון אטום שמעניק נוחות וחיסכון באנרגיה במגדלים שצומחים ברחבי הארץ", מדגישה שלוזניקוב.

האתגרים?

"האתגר בפיתוח מסוג זה הוא להצליח לשלב עיצוב מתקדם עם עליונות טכנולוגית. בדרך כלל כשהחלון אטום במיוחד, או מבודד במיוחד, הוא עבה ובומבסטי ורחוק מלהיות משאת נפשם של הלקוחות. הכיוון מוביל למינימליזם, לחלונות גדולים, כמעט חסרי נוכחות. מינימום אלומיניום מקסימום נוף.

"זוהי רק ההתחלה: האתגר הבא יהיה לשלב גם אלמנטים שיעלו את 'הערך הירוק' של הבית. צריך לחשוב כיצד להשתמש בחומרים הנכונים וכיצד לשלב אותם כך שהלקוח תמיד ייהנה מהטכנולוגיה".

הצלחות?

"לשמחתי, במהלך השנים היו לא מעט הצלחות, לצד אתגרים וכישלונות. ככה זה בחיים. ממש כעת אנחנו משיקים מערכת חדשה, פרי פיתוח שלנו, שנקראת 'באוהאוס'. חלון שמשלב בדיוק את החזון שלי: עיצוב מוקפד ומתקדם עם טכנולוגיה ברמה גבוהה. החלון אטום ביותר ומאפשר זיגוג בידודי.

"כך, גם בלי אג'נדה ירוקה, יכול הלקוח לחסוך אנרגיה וזיהום לסביבה, וגם לחסוך מעצמו משאבים מיותרים. וכמובן שאלומיניום הוא חומר נקי שניתן למחזור באופן מלא".

לאן מכאן?

"הכיוון ברור: שיפור הפתרונות כך שנעבוד בסימביוזה עם בניינים חכמים, בנייה ירוקה ומתחשבת בסביבה, תוך מתן מענה לכל גורמי האקלים (רוח, גשם, קור , חום, רעש), מבלי להתפשר על העיצוב".

כמי שעשתה עלייה, האם קיימות וישראליות משתלבים?

"הלקוח הישראלי לא תמיד מתעניין בנושא. נראה שלעתים זה רחוק ממנו ולא מעסיק אותו. ההבטחה לחיסכון באנרגיה אותה אנחנו מספקים לא תמיד מהווה אלמנט משפיע בבחירת החלון. מה מכריע? עיצוב, אנשי מקצוע טובים. אבל אנחנו מאמינים שבעתיד הישראלים יפנימו את החשיבות ולכן עובדים על פיתוחים נוספים".

ובעוד עשור?

"אני מאמינה שבעתיד תחום הבנייה הירוקה יכנס לכל בית בארץ. בתוך הבית יהיה חם בחורף וקריר בקיץ ללא השקעה גדולה. חלק מהחלום הזה נצטרך להגשים במחלקתי".

טוב לדעת