Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

הצדעה לעיצוב ולתעשיית הריהוט הישראליים

יצרני הריהוט הישראלים משקיעים בחדשנות טכנולוגית, וכדי לבדל את מוצריהם אנו עדים בישראל להתפתחות מואצת של העיצוב והטכנולוגיה בכלל ושל תעשיית הריהוט בפרט. סיפורה של תעשייה החוגגת 130 שנות עשייה, והמאוגדת תחת איגוד תעשיות הריהוט שבהתאחדות התעשיינים

ענת שי-לאור תוצרת הארץ 2019
צילום: shutterstock

בעשורים האחרונים הופך עיצוב הריהוט הישראלי לדייר של קבע ובעל שם של כבוד על הבמה הבינלאומית, ולא בכדי. האמירה הצורנית העתידנית והחדשנות הבלתי פוסקת של המעצבים והיצרנים הישראליים, מביאות עדכנות עיצובית לבתינו, מספקות יופי, עכשוויות, נוחות ופינוק, וממש כמו ברפואה, בטכנולוגיה ובמדע, גם כאן לראש היהודי יש הרבה מה לומר ומה להוסיף לזירת העיצוב המקומית והעולמית. מעצבי מוצר וחברות ריהוט ישראליים הפכו לחלק מסצינת העיצוב העולמית: הם מציגים בתערוכות עיצוב נחשבות באירופה, משווקים את מוצריהם בהצלחה בעולם, ושמם נקשר לחדשנות ולאיכות.

חוסנו של ענף הריהוט הוא בעומד בראשו: הכירו את איגוד תעשיות הריהוט שבהתאחדות התעשיינים: בראש ענף הריהוט עומד "איגוד תעשיות הריהוט בישראל", המאגד עשרות חברות מהמובילות בענף, אשר מעצבות, מייצרות ומשווקות רהיטים בישראל.

המפעלים החברים בו מהווים את עלית תעשיית העיצוב והריהוט הישראליות על כל ענפיה, והם טכנולוגיים וממכונים. אולמות התצוגה שלהם פזורים ברחבי הארץ ולכן נגישים לכולם, ובהם ניתן למצוא מבחר ענק של רהיטים על טהרת ה״כחול לבן״, שמתחרה בקלות בריהוט המיובא במגוון הדגמים, באיכות, בעיצוב, במחיר ובאחריות. האיגוד חרת על דגלו לעזור ולקדם את העיצוב והחדשנות בתחום, כמו גם את התאמת הריהוט לצרכן הישראלי. מסתבר שהצרכן הישראלי מכיר בכך ומעדיף, באופן כמעט גורף, לרכוש ריהוט ישראלי!

כשחדשנות בעיצוב ובתעשייה נפגשים

המהפכה התעשייתית הרביעית כבר פה

בראיון שערכתי עם מר אריאל אמירי, יו"ר איגוד תעשיות הריהוט בישראל ומנכ"ל חברת כדורי, שאלתי אותו על חזונו לגבי התעשייה בראשה הוא עומד. אריאל ענה ש"בעקבות הקשר ההדוק שבין עיצוב וטכנולוגיה והמגמה העולמית העכשווית, נמצאת התעשייה הישראלית בכלל ותעשיית הריהוט המסורתית בפרט בעיצומה של מהפכה המכונה מהפכת ה-Industry 4.0". כשהחזון אותו היא מקדמת בתוך האיגוד והחברות בו הוא לקדם את הטמעתה עד שתהפוך זמינה בכל מפעל ולכל צרכן".

הוא הסביר ש"מהפכה זו מתבטאת בשילוב טכנולוגיות אינטרנט בפס הייצור, כמו יכולות תקשורת של מכונות, העברה והקמה לחיים של שרטוטי מוצר של מעצבים ואדריכלים ולקוחות, ניתוחם, ושימוש ברובוטיקה חכמה כדי לייצרם. אם פעם דיברנו על Mass Production, היום אנחנו מדברים על Mass Customization – התאמה אישית המונית בעיצוב, בייצור ובשיווק. מגמה זו מאפשרת לא להתפשר על רכישת מוצרי מדף מיובאים, בתחום העיצוב והריהוט, אלא מתמקדת באפשרות למצוא מוצרים מעוצבים בהתאמה אישית מיטבית, המיוצרים בטכנולוגיות החדשות ביותר".

אם בעבר הצרכן שרצה מוצר המותאם לו אישית היה צריך לגשת למעצב שפנה לחברה או לנגר וזו שלחה את תוכניתו למהנדס הייצור, ונוצרה שרשרת של הלוך ושוב שגרמה למוצר להיות יקר מאוד, הרי שהחדרת המגמה והחזון לתעשייה יביאו ליישום טכנולוגיה אינטרנטית ששולחת את הרצוי ישר למכונת הייצור, וכתוצאה מכך יתקבל פרט ריהוט מעולה ואיכותי וההתאמה האישית תהפוך לנגישה ולזולה יותר.

בנוסף, תומכת הנהלת האיגוד במפעלים המקומיים ובשילובם של מעצבים ישראליים בתעשייה, מעודדת את היצרנים הישראליים להשקיע בעיצוב ובחדשנות ובהפיכתם לחלק בלתי נפרד מזהותם. "האיגוד יוזם תערוכות, כמו את תערוכת ריהוטים המתקיימת מזה עשרות שנים בגני התערוכה בסוכות, מקיים תחרויות עיצוב, קרנות לעיצוב, תווי איכות ושירות ועוד".

טוב לדעת
נגישות