Search magnifier

חיפוש

ברוכים הבאים לאתר אקסטרה - עדכני, מגוון ועשיר בכתבות ובמאמרים מקצועיים בשלל תחומים

בטיחות בדרכים – שליחות עירונית באשקלון

הנתונים המעודדים, על ירידה במספר הנפגעים בתאונות דרכים, רק ממריצים את עיריית אשקלון להמשיך להקצות משאבים ולפעול לשיפור תשתיות ברחבי העיר, שיבטיחו את חייהם של הולכי הרגל והנהגים. על המודל העירוני שמעמיד בראש את הדרכים והבטיחות בהן

מיכל אסף (צילומים: אלדד עובדיה, דוברות עיריית אשקלון) בטיחות בדרכים אוגוסט 2019
צילום: אלדד עובדיה
כיכר דו נתיבית

במהלך השנתיים האחרונות חלה ירידה מעודדת במספר תאונות הדרכים בעיר אשקלון. מגמה זו מתאפיינת בחשיבה עמוקה של קברניטי העיר, ובראשם ראש העירייה תומר גלאם, המשמש כיו"ר המטה העירוני לבטיחות בדרכים והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (הרלב"ד).

ואכן, בעיריית אשקלון לא נחים על זרי דפנה וממשיכים ביתר שאת לבצע שינויים ושיפורים בתשתיות העירוניות לטובת ציבור הנהגים והולכי הרגל. בשנת 2019 (עד סוף חודש מאי) אירעו בעיר 59 תאונות דרכים, לעומת 69 תאונות בתקופה המקבילה אשתקד – ירידה בשיעור 15%. בשנה זו נפגעו 20 הולכי רגל בתאונות דרכים, נתון המהווה ירידה בהשוואה לממוצע הרב-שנתי בתקופות המקבילות בשנים עברו: בשיעור 24% בהשוואה לממוצע הרב-שנתי בין השנים 2016-2018. יחד עם זאת, במדד בטיחות בדרכים של הערים הגדולות בישראל, בשנת 2018 הובילה אשקלון במדד הסיכון האישי להיפגעות בעיר.

בבדיקות נתוני ההיפגעות נמצא שרוב התאונות בעיר היו תאונות קלות, אך הן כמובן נספרות בסך כל התאונות. אם בעבר תוכננו מערכות התחבורה בעיר מנקודת המבט של הנהג, תוך התחשבות מעטה בהולכי הרגל וברוכבי האופניים, בשנים האחרונות, ובמיוחד עם כניסתו של ראש העיר לתפקיד, מסתמן שינוי במגמה זו מתוך הבנה שיש להביא לשיפור מערכת הדרכים העירונית באמצעות טיפול תשתיות בנקודות תורפה, שימוש בהתקני בטיחות, הכוללים מרכיבים בטיחותיים עבור משתמשי דרך פגיעים, וקידום תשתית לשבילי אופניים, צעדים אשר הובילו לירידה במספר התושבים הנפגעים בדרכים.

צילום: אלדד עובדיה

שבילי האופניים בעיר

הולכים על "עיר בטוחה"

תומר גלאם, ראש העיר
(צילום: יח"צ)

ההירתמות העירונית לנושא קיבלה תמריץ גם מלמעלה, ובעקבות פגישתה של מנכ"לית הרלב"ד, עו"ד רחלי טבת ויזל, עם ראש עיריית אשקלון, תומר גלאם, וחברי ועדת הבטיחות – הוחלט להכניס את העיר לפרויקט "עיר בטוחה", במסגרתו הרלב"ד תתקצב פעילויות מקדמות בטיחות ושיפור התשתיות.

הפעילויות הללו, לדברי גלאם, המשמש גם בתפקיד יו"ר מטה הבטיחות העירוני, יחזקו את המדיניות בנושא. "אני רואה חשיבות רבה מאוד במאבק בתאונות הדרכים. ברצוני להוריד משמעותית את מספר הנפגעים בעיר. אחד הדגשים הוא הורדת מספר הנפגעים בקרב רוכבי אופניים חשמליים, נושא שבו החלה אכיפה לאחר הסברה מסיבית. וזוהי שליחותנו: להציל את ילדינו", אומר גלאם.

בטיחות מעל לכל

הטיפול בנושא הבטיחות בדרכים ברחבי העיר אשקלון רחב, וכולל מענה לסקטורים ולקבוצות גיל שונות, כפי שהחליטה על כך העירייה. בין הפעולות הרבות שמקיים המטה העירוני לבטיחות בדרכים במינהל החינוך: סדנאות והדרכות בכל מוסדות החינוך. זאת כאשר בכל שכבת גיל מתקיימת למידה של נושאים רלוונטיים, כגון: חצייה נכונה, רכיבה בטוחה, התקני ריסון ברכב, לחץ חברתי ונהיגה בהשפעת אלכוהול.

נושא חשוב נוסף הוא אכיפת תקנות האופניים החשמליים שעיריית אשקלון קידמה. לצד זאת נסללו שבילי אופניים לאורך צירים מרכזיים ברחבי העיר, והעירייה יצאה בקמפיין הסברה נרחב שכלל גם קליפ קליט שהציג את תקנות האופניים החשמליים. הפעילות גובתה בפקחי העירייה שיצאו לשטח להדרכות ולאכיפה עירונית ומשטרתית בנושא.

באשקלון פועל מרכז הדרכה לבטיחות בדרכים בו מתקיימות הדרכות בנושא חצייה ורכיבה נכונה על אופניים. זאת באמצעות פעילות חווייתית ומלמדת במסגרתה הרוכבים עוברים הדרכה ויוצאים לרכיבה מעשית במגרש עפ"י חוקי התנועה שנלמדו. מדי שנה משתתפים בפעילות כ-12,000 תלמידים. יוזמה נוספת חדשה של מטה הבטיחות, הרלב"ד ובית החולים ברזילי, היא זה"ב בברזילי לנהגים צעירים, במטרה לקיים ימי עיון בבית החולים לתלמידי בתי הספר התיכוניים בעיר בכל הנוגע לנהיגת צעירים והסכנות בנהיגה תחת השפעת לחץ חברתי ואלכוהול.

צילום: אלדד עובדיה

כביש רבין-בגין

לקראת פתיחת שנת הלימודים נערך המטה העירוני לפתיחת שנת הלימודים, בבדיקות ליקויי בטיחות בבתי הספר ושיפור ותיקון הליקויים על ידי מחלקת האחזקה. כחלק מההסברה המסיבית שמקיים המטה נרכשו חולצות בית ספר לילדים העולים לכיתה א' עם המסר "ילד עד גיל 9 לא חוצה כביש לבד". כמו כן יחולקו מערכות שעות לכל התלמידים בבית הספר היסודיים עם כללי חצייה נכונה. עם פתיחת שנת הלימודים יתקיים כנס ויום עיון למפקדי משמרות הזה"ב.

הפעילויות הללו מתווספות לפעילות השגרתית שמקיימת העירייה כל השנה מזה מספר שנים. כך לדוגמה מתקיים באשקלון כבר מספר שנים המיזם "נשק וסע" של עמותת עיניים בדרכים, תוכנית בה משתתפים 11 בתי ספר יסודיים. העירייה הכשירה שטח בו ההורים עוצרים את רכביהם והורים תורנים מורידים את הילדים בזהירות ובכך נמנעים עומסי תנועה בכניסות למוסדות החינוך.

פעילות חשובה נוספת מתקיימת למען הקשישים בעיר. בעיר אשקלון אחוז גבוה של אזרחים ותיקים שלצערנו, אוכלוסייה זו מהווה חלק עיקרי מהנפגעים בקרב הולכי הרגל. בעקבות זאת נשלחו מכתבים לכל תושבי העיר עם המלצות להתנהגות בטוחה בדרך, תוך מיקוד בשכבת הגיל השלישי.

רותי אטיאס, מנהלת המטה העירוני לבטיחות בדרכים (צילום: יח"צ)

במהלך השנה מתקיימות סדנאות והדרכות במועדונים ובבתי דיור מוגנים, כשבמהלך החודש האחרון גויסו מלגאים להסברה אישית בקופות החולים, בקניונים ובמוסדות ציבוריים נוספים.

"באשקלון מתקיימות פעולות רבות המקדמות בטיחות בקרב התושבים", אומרת רותי אטיאס, מנהלת המטה העירוני לבטיחות בדרכים. "המטה עוסק בעיקר בהסברה לאוכלוסייה הוותיקה, סדנאות והדרכות בבתי הספר במטרה להגביר את מודעות התלמידים לסכנות שטמונות בכביש וברכיבה על אופניים, לכוון ולעודד אותם לקבל אחריות על התנהלותם בכביש ולהבין את המשמעות וההשפעה שיש לאופן קבלת ההחלטות של כל אחד מאיתנו על החיים של כולנו".

בטיחות בדרכים: עובדות בשטח

כמה מהפרויקטים בתחום התשתיות באשקלון, שנועדו לשפר את הבטיחות בעיר:

הכשרת שבילי אופניים ברח' בן צבי בקטע בן גוריון צפניה הכוללים: סלילת שבילי אופניים, תאורת השביל, עבודות קרצוף וריבוד כביש אספלט, גינון והשקיה, סימון ותמרור, שדרוג רמזור כולל שינוי זמנים בצומת בן צבי/אלי כהן. צומת בגין/אייר/עמיעד: ביצוע שינויים גיאומטריים בצומת כולל הצבת רמזור חדש, תאורת – הצומת, עבודות קרצוף וריבוד כביש אספלט, גינון והשקיה, סימון ותמרור. רח' רמז בקטע רח' העבודה הפלמ"ח: ביצוע שינויים גיאומטריים כולל תאורת הרחוב, עבודות -קירצוף וריבוד כביש אספלט, גינון והשקיה, סימון ותמרור.

טוב לדעת
נגישות